Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η 8η αγωνιστική, με ένα ντέρμπι τοπικό ντέρμπι και ένα παιχνίδι επιβεβαίωσης για το ΑΠΟΕΛ…!!!

Πέντε σερί αγωνιστικές δίχως νίκη η Δόξα
Οκτώ φετινά ματς δίχως ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ
Οκτώ 2-3 γκολ στα 9 πιο πρόσφατα μεταξύ τους

DOXA KATOKOPIAS

Την 2η σερί ήττα της και 3η φετινή υπέστη η Δόξα την προηγούμενη εβδομάδα με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό. Αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πριν το 10’ το 1-0, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους και δοκάρι η Δόξα. Λίγα πράγματα και δίχως συγκινήσεις το 2ο ημίχρονο. Στους 6 βαθμούς η προσφυγική ομάδα, ζητείται αντίδραση. Μία νίκη, δέκα ήττες τα 11 πιο πρόσφατα εντός με τον ΑΠΟΕΛ. Τραυματίας ο φορ Εμπραλίτζε, επιστρέφουν οι χαφ Αντάμοβιτς και Κυριάκου.

APOEL

Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε «σφυγμό» και δίχως να είναι καλύτερος κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο εκτός με τον Άρη επικρατώντας με 0-1 και να φτάσει τους 9 βαθμούς. Κακό το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πολιορκούν την εστία του ΑΠΟΕΛ για 10 λεπτά στα μέσα της επανάληψης, αλλά τους «γαλαζοκίτρινους» να σκοράρουν στο 71’ και να διατηρούν σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος το τρίποντο. Πρώτο φετινό διπλό εκτός, πρώτη φορά φέτος 2 σερί νίκες στο πρωτάθλημα για την ομάδα του κόουτς Αυγουστή που καλείται να βρει ρυθμό και να φανεί πιο συνεπής. Εκτός μόνιμα Τσεμπάκ (Α), Γαβριήλ (Α), Πολυκάρπου (Μ), Ντανίλο (Μ), Ντε Βινσέντι (ΜΕ), Σάντος (Α) και Μιντίκκης (Α). Δύσκολα οι χαφ Οκριασβίλι και Νταουσβίλι.

Ψάχνει αντίδραση η Δόξα, συνέπεια ο ΑΠΟΕΛ που σίγουρα δεν πείθει ακόμα. Θα το παλέψουν οι γηπεδούχοι, σίγουρα ικανοί να βρουν δίχτυα. G/G στο 1.85

Match date: 30-10-2021 / 19:00

Τέσσερα G/G στα 5 πιο πρόσφατα ματς η ΑΕΛ

Αήττητος σε 4 φετινά εκτός ο Άρης, με τρία 2-3 γκολ σε αυτά

Εφτά σερί νίκες η ΑΕΛ επί του Άρη

AEL LIMASSOLS

Λάθη που στοίχισαν έκανε η ΑΕΛ στο εκτός με τον Εθνικό και παρόλο που προηγήθηκε με 0-2 στο τέλος συμβιβάστηκε με την ισοπαλία και το 2-2. Στο πρώτο ημίχρονο τα γκολ των φιλοξενούμενων, που δέχτηκαν την μείωση στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη πιέστηκαν, δεν είχαν «καθαρό μυαλό» και στο 58’ με πέναλτι έγινε το 2-2. Ροντέο το ματς στα επόμενα λεπτά, με ευκαιρίες και ο δύο αντίπαλοι για το τρίποντο. Ζήτησε σοβαρότητα ο κόουτς Κερκέζ, μάλλον θα υπάρξουν μικροαλλαγές στο βασικό σχήμα.

ARIS LIMASSOL

Αδικείται από το εντός έδρας 0-1 ο Άρης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ αφού σε γενικές γραμμές υπήρξε πιο απειλητικός. Σε ένα ματς που είχε καλές στιγμές μόνο στην επανάληψη και αυτές σχεδόν όλες για τους γηπεδούχους. Κόντρα στη ροή του αγώνα το 0-1 στο 71’, με την ομάδα του Λιάσου Λουκά να προσπαθεί στη συνέχεια αλλά δίχως επιτυχία να ισοφαρίσει. Στους 13 βαθμούς οι νεοφώτιστοι, καθόλου τυχαία η μέχρι στιγμής συγκομιδή τους. Αγωνιστικά, δεν προλαβαίνει ο μπακ-χαφ Καζού.

Αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις φέτος ο Άρης, κόντρα σε μία σταθερά ποιοτική η ΑΕΛ που και φέτος στοχεύει ψηλά. 1Χ&G/G στο 2.20