Cyprus 1st Division 31/10/2021

Συνεχίζεται η 8η αγωνιστική με δυο αγώνες .Η πρωτοπόρος ΑΕΚ μπορεί να συνεχίσει την νικηφόρα πορεία της ,ενώ ο Απόλλωνας έχει δυσκολη αποστολή στην έδρα του Ολυμπιακού.Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα

Κύπρος | AEK Arena – George Karapatakis

31/10/2021 17:00 ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Αήττητη φέτος η ΑΕΚ, με 3 σερί Over 2.5

Δίχως νίκη σε 7 αγωνιστικές ο Εθνικός, με 5 ήττες, δέχεται γκολ στις 6 από αυτέςΑΕΚ ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Συνεχίζει πρώτη και αήττητη η ΑΕΚ που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ανόρθωσης επικρατώντας εκτός έδρας με 1-2 στο ντέρμπι της Λάρνακας. Περισσότερες φάσεις πάντως στο ματς οι γηπεδούχοι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται από τα 11 βήματα στο 35’ και στο 49’ να κάνουν το 0-2. Δέχτηκαν πίεση και τη μείωση στο 94’. Φωνάζουν για μία φάση, μάλλον δίκαια οι γηπεδούχοι σε γκολ που δεν μετρήθηκε υπέρ τους. Με την ψυχολογία στα ύψη η ΑΕΚ, που αγωνιστικά είναι πλήρης, πλην του τιμωρημένου μέσου Μάμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Παλικαρίσια ισοπαλία πήρε εντός έδρας ο Εθνικός κόντρα στην ΑΕΛ και το τελικό 2-2 κρίνεται σαφώς δίκαιο. Μπορεί να φιλοξενούμενοι να προηγήθηκαν με 0-2, ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν πριν την ανάπαυλα με 1-2 και με πέναλτι στο 58’ έφτασαν στην ισοφάριση. Ήταν ανώτεροι στην επανάληψη, με περισσότερες φάσεις και κάλλιστα θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη. Στο 83’ ωστόσο «άγγιξε» το 2-3 η ΑΕΛ. Τονώθηκε το ηθικό της ομάδας, ζητούμενο πλέον το τρίποντο. Εκτός αποστολής σίγουρα λόγω καρτών ο αμυντικός Περατικός.

Θα το παλέψει ο Εθνικός, πολύ δύσκολο όμως το έργο του κόντρα στην αήττητη και εξαιρετική ΑΕΚ. 1&U4.5 στο 1.78

Κύπρος | GSP

31/10/2021 19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Τρία σερί ματς αήττητος ο Ολυμπιακός, 6 σερί αγωνιστικές με Under 2.5

Δίχως ισοπαλία σε 7 αγωνιστικές φέτος ο Απόλλωνας

Για 17 σερί ματς αήττητος ο Απόλλωνας κόντρα στον ΟλυμπιακόΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Την 3η του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί της Δόξας για την έβδομη αγωνιστική, με το αγαπημένο του 1-0. Από το 9ο λεπτό το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν στο πρώτο μέρος και μάλιστα με δοκάρι. Σχεδόν τίποτα ουσιαστικό στην επανάληψη. Στους 11 βαθμούς η ομάδα της Λευκωσίας, σε ανοδική πορεία και δίχως σημαντικές απουσίες, πλην του μόνιμα τραυματία χαφ Γουακάσο. Δύσκολα να δούμε όμως αλλαγές στο βασικό σχήμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που δίχως να εντυπωσιάσει πήρε το τρίποντο στο εντός με την Πάφο εκμεταλλευόμενος και το γεγονός πως σε όλο το 2ο ημίχρονο αγωνίστηκε με παίχτη παραπάνω. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε με τέρματα στο 50’ και στο 63’, αν και στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» σε 3 περιπτώσεις αυτοί το γκολ. Ζητούμενο σίγουρα πάντως η βελτίωση στα μετόπισθεν. Αγωνιστικά, οι απουσίες των Τζουμ (Μ) και Αλεσάμι (Α) δεν επηρεάζουν  τα βασικά πλάνα του κόουτς Τσόρνιγκερ.

Από νίκη αμφότερες και πλέον με καλύτερη ψυχολογία. Πάντα ικανός ο Ολυμπιακός, με ποιοτικό ρόστερ ο Απόλλωνας, που όμως αμυντικά δεν πείθει με τη σταθερότητά του. G/G στο 1.75