Czech Rep. 1. Liga

19:00 Teplice – Mlada Boleslav
Η Τέπλιτσε είχε δύσκολη έξοδο στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς, αλλά κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 1-1. Το αποτέλεσμα κρίνεται θετικό, αλλά συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη από τις 26/7 και βρίσκεται αρκετά χαμηλά. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Μάρες. Η χαρά της όμως δεν κράτησε πολύ και λίγο μετά δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Μέχρι το ημίχρονο κινδύνεψε να δεχτεί και το δεύτερο, αλλά στάθηκε τυχερή. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε πολύ, δεν υπήρχαν πολλές φάσεις και έτσι κράτησε τον βαθμό. Σήμερα έχει απαιτητικό ματς με τη Μλάντα Μπόλεσλαβ και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να πάρει ανάσα στη βαθμολογία. Νοκ άουτ είναι ο Ναζάροφ (Α, 2/0). Τιμωρημένος από την Ομοσπονδία παραμένει ο τεχνικός Χέικαλ και δεν θα βρίσκεται στον πάγκο ούτε σε αυτό το ματς.
Εντυπωσιακή ήταν η Μλάντα Μπόλεσαλβ στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς ισοπέδωσε με 6-0 εντός την Πρίμπραμ. Με το τρίποντο αυτό ανέβηκε στην 3η θέση, έχοντας 16 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις διαθέσεις της και μόλις στο 10′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Το γρήγορο προβάδισμα την απελευθέρωσε και μέχρι το ημίχρονο πέτυχε ακόμη δύο τέρματα. Στο δεύτερο 45λεπτο, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε δυσθεώρητα ύψη. Η τριάδα Μεσάνοβιτς – Κομλιτσένκο – Μπούχα «έβγαλε μάτια», αφού σκόραραν από δύο γκολ έκαστος. Τώρα πάει στην έδρα της απογοητευτικής Τέπλιτσε και αν καταφέρει να περάσει με νίκη, θα μειώσει στους 4 βαθμούς την απόσταση από την πρωτοπόρο Σλάβια. Νοκ άουτ παραμένει ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Η Τέπλιτσε προέρχεται από θετικό αποτέλεσμα, αλλά τα θέματα στο παιχνίδι της παραμένουν. Από την άλλη, η Μλάντα Μπόλεσλαβ βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και είναι ικανή να πάρει ακόμη ένα τρίποντο. Πάμε με το ρόστερ και το μομέντουμ. Διπλό.