Czech Rep. 1. Liga

19:00 Banik Ostrava – Pribram
Η Μπάνικ Οστράβα δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και έχασε με 2-0. Με την πέμπτη ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους 15 βαθμούς και βρίσκεται εντός 6άδας. Στα του αγώνα, ξεκίνησε άσχημα και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Αυτό την επηρέασε αρκετά και παρότι ανέβηκε στη συνέχεια, στην επανάληψη δέχθηκε νωρίς και το δεύτερο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Στο Κύπελλο, κέρδισε 2-0 εντός την Χράντεκ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σήμερα υποδέχεται την κακή Πρίμπραμ και ο στόχος είναι να επιστρέψει στις νίκες για να παραμείνει στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Εκτός είναι οι Παζντέρα (Α.) και Ασεβέδο (Μ, 8/2) και αμφίβολοι οι Λαστούβκα (Τ, 3/0) και Γιάνος (Μ, 10/0).
Η Πρίμπραμ δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και την προηγούμενη εβδομάδα έχασε με 2-0 εντός από την Καρβινά. Με την τρίτη διαδοχική ήττα έμεινε στους δέκα βαθμούς και χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε ακριβά το πολύ κακό πρώτο 45λεπτο. Στο διάστημα αυτό, έμεινε πίσω μόλις στο 23′ και πήγε στην ανάπαυλα με το 0-1. Στην επανάληψη, ανέβασε πολύ την απόδοσή της, πίεσε για την ισοφάριση, αλλά κόντρα στη ροή δέχθηκε και το δεύτερο στο 66′ και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Τώρα πάει στη δυνατή έδρα της Μπάνικ Οστράβα και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να σταματήσει τον κατήφορο. Νοκ άουτ είναι οι Τσμιλιάνοβιτς (Α, 6/0), Τρέγκλερ (Α, 10/0), οι Κίνγκουε (Α.) και Κβετ (Μ.).
Η Μπάνικ Οστράβα μεταμορφώνεται προς το καλύτερο μπροστά στον κόσμο της, τρέχει νικηφόρο σερί και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην κακή και αδύναμη εκτός Πρίμπραμ. Ο άσος είναι χαμηλά, αλλά έχει αξία αν συνδυαστεί με γκολ.

19:00 Slovan Liberec – Ceske Budejovice
Η Σλόβαν Λίμπερετς έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Οπάβα και έμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική μακριά από τις νίκες. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται χαμηλά. Στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή και λίγο έλειψε να δεχτεί τέρμα. Ωστόσο, στάθηκε τυχερή και πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0. Στην επανάληψη, ανέβηκε και κατάφερε να προηγηθεί στο 53′ με τον Μούσα. Η χαρά της όμως δεν κράτησε πολύ και λίγα λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση. Στο Κύπελλο, κέρδισε 3-1 εντός την αδύναμη Πρόστεγιοφ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σήμερα υποδέχεται την νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να σταματήσει το άσχημο σερί. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Μπρέιτε (Μ, 10/0), Ντόρλεϊ (Μ, 8/1) και Καχαράμπα (Α, 10/0) και χάνουν το παιχνίδι.
Η Μπουντεγιόβιτσε δεν τα κατάφερε κόντρα στην Πλζεν και έχασε με 3-0 εντός. Με την έκτη ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς και αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, ήταν το αουτσάιντερ, αλλά δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο. Στο ημίωρο έχανε ήδη με 2-0 και το έργο της δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ. Στην επανάληψη, μπήκε δυνατά με στόχο να μειώσει για να ξαναμπεί στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε και στο 90′ δέχθηκε και το τρίτο. Για το Κύπελλο, πέρασε άνετα με 4-1 από την έδρα της Βλτάβιν και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο. Τώρα πάει στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμό ή βαθμούς. Αμφίβολος είναι ο Εκπάι (Μ.)
Αμφότερες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και προέρχονται από άσχημα αποτελέσματα. Η Σλόβαν Λίμπερετς είναι ανώτερη από τη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε, αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για να την στηρίξουμε. Περιμένουμε αρκετά γκολ, οπότε αξίζει το over 2.5.