Czech Rep. 1. Liga

19:00 Slovacko – Slovan Liberec
Η Σλοβάτσκο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Όλομουτς, αλλά έμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική μακριά από τις νίκες. Με τον βαθμό αυτόν, έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί στο 25′ με τον Σασίνκα. Το προβάδισμα το κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, ωστόσο στην επανάληψη δεν άντεξε και δέχθηκε την ολική ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε στο 88′ με τον Ζάγιτς. Σήμερα υποδέχεται την Σλόβαν Λίμπερετς και ο στόχος είναι η νίκη για να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά τις 17/8. Τιμωρημένος είναι ο Σίμκο (Α, 9/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.
Η Σλόβαν Λίμπερετς επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-2 εντός της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 14 βαθμούς και ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 7′ με τον Μπαλούτα. Ωστόσο, στη συνέχεια εμφάνισε πάλι τα ίδια άσχημα συμπτώματα στην άμυνα και σε δύο λεπτά δέχθηκε ισάριθμα γκολ. Η αντίδραση της όμως ήταν άμεση και στο 23′ έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη, σοβαρεύτηκε, βελτιώθηκε και σφράγισε τη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της Σλοβάτσκο και θέλει να κάνει ότι έκανε τα πέντε προηγούμενα χρόνια, φεύγοντας με το διπλό. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Μπρέιτε (Μ, 10/0), Ντόρλεϊ (Μ, 8/1) και Καχαράμπα (Α, 10/0). Εκτός είναι ο Νεσίτσκι (Μ, 4/0).
Η Σλοβάτσκο αγνοεί τη χαρά της νίκης για μεγάλο διάστημα, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έδειξε καλά στοιχεία και έφυγε με αποτέλεσμα από την έδρα της Όλομουτς. Η Σλόβαν Λίμπερετς προέρχεται από τρίποντο ψυχολογίας, αλλά ακόμα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Αμφότερες έχουν πολλά κενά στην άμυνα και το over 2.5 σε αυτές τις αποδόσεις έχει αξία.