Czech Rep. 1. Liga

17:30 Banik Ostrava – FK Zlin
Η Μπάνικ Οστράβα επέστρεψε άμεσα στις νίκες, επικρατώντας εύκολα με 3-0 εντός της Πρίμπραμ. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 18 βαθμούς και βρίσκεται μέσα στην πεντάδα. Στα του αγώνα, έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και μέχρι το 9ο λεπτό είχε πετύχει ήδη όλα τα γκολ της αναμέτρησης (2′-6′-9′). Στη συνέχεια θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει κι άλλα για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, αλλά πάτησε… φρένο και στην επανάληψη έκανε συντήρηση δυνάμεων. Σήμερα παίζει και πάλι μπροστά στον κόσμο της και ο στόχος της νίκης είναι μονόδρομος για να ανέβει κι άλλο και να πανηγυρίσει το 5ο σερί τρίποντο στην έδρα της. Νοκ άουτ είναι οι οι Παζντέρα (Α.), Γιάνος (Μ, 10/0). και Ασεβέδο (Μ, 8/2).
Η Ζλιν δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γιάμπλονετς και γνώρισε την ήττα με 1-0 εντός. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 10 βαθμούς σε 11 αγωνιστικές. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί πολύ. Καθ’όλη τη διάρκεια είχε τα ηνία, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει γκολ τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε (συνολικά 13). Κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ και ουσιαστικά δέχθηκε γκολ στη μοναδική φάση που έκαναν οι αντίπαλοι. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμό ή βαθμούς για να διατηρήσει την καλή παράδοση σε αυτό το γήπεδο. Τιμωρημένος είναι ο Πόζναρ (Ε, 11/3) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι οι Γιανέτσκι (Μ, 4/1), Χλίνκα (Μ, 8/0) και Βραστίλ (Α.).
Η Μπάνικ Οστράβα «τρόμαξε» κόσμο την προηγούμενη αγωνιστική και έδειξε ξανά πως μπροστά στον κόσμο της είναι δυνατή. Στον αντίποδα, η Ζλιν τρέχει κακό σερί, αλλά με την Γιάμπλονετς άξιζε κάτι καλύτερο. Ωστόσο, δύσκολο να αντέξει σήμερα. Άσος που μπορεί να συνδυαστεί και με γκολ.

17:30 Opava – Teplice
Η Οπάβα δεν κατάφερε να κερδίσει, αλλά τουλάχιστον έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Καρβινά. Με το βαθμό δεν άλλαξαν πολλά στη βαθμολογική της θέση, παραμένοντας προτελευταία. Στα του αγώνα, αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 7′. Μέχρι να συνέλθει κινδύνεψε να δεχτεί κι άλλα, ωστόσο πήγε στην ανάπαυλα με το ισχνό 1-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, μπήκε πιο δυνατά και στο 50′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σους. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος θα μπορούσε να δεχτεί και να βάλει, αλλά εν τέλει έμεινε το 1-1. Σήμερα υποδέχεται την σκληροτράχηλη Τέπλιτσε και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να πάρει ανάσα και να διατηρήσει τη θετική παράδοση που έχει τα τελευταία χρόνια. Νοκ άουτ είναι οι Κνέζλικ (Α.), Ρίτσλι (Μ.), Γουρένα (Ε, 4/0) και Ζάπαλατς (Μ, 6/0).
Η Τέπλιτσε κέρδισε με 1-0 εντός την Μποέμιανς Πράγας και επέστρεψε στις επιτυχίες. Με το αποτέλεσμα αυτό, τρέχει αήττητο σερί πέντε αγώνων, φτάνοντας παράλληλα στους 14 βαθμούς. Στο πρώτο μέρος ήταν νωθρή και σε κάποιες στιγμές στάθηκε τυχερή. Στην επανάληψη, άλλαξε εικόνα προς το καλύτερο, ανέβηκε και πίεσε την αντίπαλη άμυνα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος δικαιώθηκε, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα με τον καλό της σκόρερ, Μάρες. Τώρα πάει στην έδρα της Οπάβα και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την αήττητη πορεία. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της και ο στόχος είναι να την σπάσει. Εκτός παραμένει ο Ναζάροφ (Α, 2/0).
Η Οπάβα προέρχεται από δύο σερί ισοπαλίες, αλλά βρίσκεται σε δύσκολη θέση και θέλει τη νίκη για να ανέβει στη βαθμολογία. Σήμερα υποδέχεται την αήττητη και σκληροτράχηλη Τέπλιτσε και δεν θα έχει εύκολο έργο. Αμφότερες δεν ανοίγονται πολύ, παίζουν κλειστά και κάτι ανάλογο περιμένουμε να συμβεί κι απόψε. Under 2.5.

17:30 Pribram – Sigma Olomouc
Το ντεφορμάρισμά της συνεχίστηκε και υπέστη μια λογική ήττα με 3-0 από τη Μπάνικ. Ετσι και αλλιώς εκτός έδρας δεν είναι καλή, όμως δεν σκόραρε και πάλι (για 3η σερί αγωνιστική) και το γεγονός αυτό προβλημάτισε. Η αμυντική της συμπεριφορά στα στημένα ήταν κάκιστη, αφού δέχθηκε δύο γκολ από στημένη φάση μέσα σε δέκα λεπτά. Ενδιάμεσα είχε δεχθεί ακόμη ένα γκολ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από πολύ νωρίς. Ψάχνει την ανάκαμψη μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες και τρία σερί παιχνίδια που δεν σκοράρει.«Σε αυτή την κατάσταση που βρισκόμαστε, κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο για εμάς. Η Ολομουτς είναι σε φόρμα αλλά εμείς παίζουμε στην έδρα μας και θέλουμε να σταματήσουμε το σερί ηττών. Θα προσπαθήσουμε να διαχειριστούμε σωστά το παιχνίδι, να πιέσουμε τον αντίπαλο και να νικήσουμε» σχολίασε ο κόουτς Ναντβόρνικ.Τραυματίες οι Τσμιλιάνοβιτς (αρ.μπακ, 6/0) και Κβετ (μέσος).Σκοράρει στα 9/10 πιο πρόσφατα εντός.
Συνέχισε το αήττητο σερί της για έβδομο αγώνα σε όλες τις διοργανώσεις και παρέμεινε αήττητη για δέκατο συνεχόμενο εντός, όμως το ζητούμενο ήταν η νίκη και δεν ήρθε. Παραχώρησε 2-2 στην Σλοβάτσκο, ενώ ήταν καλύτερη. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα αλλά στο 25΄δέχθηκε το 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα. Τελικά ισοφάρισε με τον Νέσπορ στις αρχές του δευτέρου μέρους (47’). Η Ολομουτς πίεσε και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί πως μετά το 63΄έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής ποδοσφαιριστή της Σλοβάτσκο. Τελικά γύρισε το ματς με γκολ του Φάλτα στο 80ο λεπτό όμως δεν το κράτησε και ισοφαρίστηκε σε 2-2 επτά λεπτά αργότερα, μην δείχνοντας την απαραίτητη συγκέντρωση.Ο κόουτς Λάταλ στην αρχή του αγώνα παρέταξε ένα περίεργο σχήμα χωρίς επιθετικό και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πλσεκ (8αρι-10αρι).Την Τρίτη ξεπέρασε το εμπόδιο της Λίσεν (ομάδα 2ης κατηγορίας) στο Κύπελλο, κερδίζοντάς την με 4-2. Επαιξε με μόλις τρεις αναπληρωματικούς στη βασική ενδεκάδα.«Η Πρίμπραμ είναι ένας απρόβλεπτος αντίπαλος. Αν κάποιος χάσει τέσσερις φορές,δεν σημαίνει πως είναι κακός. Για να κερδίσουμε θα πρέπει να κάνουμε πολύ καλή εμφάνιση» σχολίασε ο βοηθός προπονητή Πέσεκ.Αμφίβολοι οι Σλάντκι (δ.μπακ, 5/0) και Μπούχτα (κίπερ).Μετράει 3 σερί over εκτός.
Eκτίμηση
Η Πρίμπραμ είναι εντελώς ντεφορμέ αλλά στην έδρα της έχει πάρει τους μοναδικούς βαθμούς της. Η Ολομουτς αντιθέτως είναι σε φόρμα, εκτός έδρας δεν τα πάει και περίφημα αλλά βρίσκει ανελλιπώς δίχτυα. Ωρα να σπάσει η κακή παράδοση.

20:00 Sparta Praha – MFK OKD Karvina
Η Σπάρτα Πράγας απογοήτευσε σε άλλο ένα ντέρμπι και έχασε με 1-0, αυτή τη φορά στην έδρα της Πλζεν. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πολύ μακριά και στο -15 από την πρώτη Σλάβια, μετά από έντεκα αγωνιστικές. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική κι αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να προηγηθεί. Πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0 και στο πρώτο λεπτό της επανάληψης έμεινε πίσω στο σκορ. Αυτό την επηρέασε αρκετά και παρότι στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση δεν το έκανε. Στο τέλος του αγώνα, οι οπαδοί αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες και ζήτησαν να βγάλουν τις φανέλες. Το κλίμα δεδομένα είναι πυρηνικό και σήμερα κόντρα στην Καρβινά η νίκη είναι μονόδρομος. Με αρνητικό αποτέλεσμα, θα υπάρξουν εξελίξεις. Νοκ άουτ παραμένουν οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Πούλκραμπ (Ε, 18/4), Κάντλετς (Ε, 2/0), Ζαχουστέλ (Α, 1/0) και Κόστα (Α, 3/1).
Η Καρβινά συνεχίζει το αήττητο σερί και την προηγούμενη βδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με την Οπάβα. Με αυτό το «Χ», αγνοεί την ήττα από τις 18/8 στο πρωτάθλημα βρίσκεται κοντά στη δεκάδα. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε ιδανικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ρούντιτς. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη και στην επανάληψη δέχθηκε την ισοφάριση. Μέχρι το τέλος θα μπορούσε να πετύχει το νικητήριο τέρμα, αλλά ήταν άστοχη. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της πληγωμένης Σπάρτα Πράγας και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση της αντιπάλου και να φύγει με αποτέλεσμα. Εκτός παραμένει ο Ντρέκσα (Α.).
Η Σπάρτα Πράγας βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να σταματήσει τον κατήφορο και να αποφύγει τα… λαϊκά δικαστήρια. Υποδέχεται την ανεβασμένη και σκληροτράχηλη Καρβινά, αλλά σήμερα είναι το ξεκάθαρο φαβορί. Καμία αξία ο άσος σε αυτές τις αποδόσεις.