Czech Rep. 1. Liga

16:30 Ceske Budejovice – Bohemians 1905
Για ακόμα μια αγωνιστική η Μπουντεγιόβιτσε δεν τα κατάφερε και έχασε ξανά, αυτή τη φορά με 4-2 στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις σερί ήττες και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 7′, αλλά αντέδρασε άμεσα και μέχρι το 16′ έβαλε δύο απανωτά γκολ και έκανε την ολική ανατροπή. Ωστόσο, άμεσα δέχθηκε την ισοφάριση και στην επανάληψη δεν άντεξε και έφαγε άλλα δύο. Σήμερα υποδέχεται την επίσης ντεφορμέ Μποέμιανς Πράγας και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ξεκολλήσει από τον βυθό. Συμπλήρωσε κάρτες ο Κλαντρούμπσκι (Μ, 9/1) και χάνει το ματς. Νοκ άουτ είναι οι Ταμπόρσκι (Μ, 6/1).
Η Μποέμιανς Πράγας έχασε με 1-0 στην έδρα της Τέπλιτσε και επανήλθε στα αρνητικά αποτελέσματα. Με την 5η ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους 12 βαθμούς και χαμηλά στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην επανάληψη, παρότι είχε την κατοχή, δέχθηκε πολλές φάσεις και σε μία από αυτές δέχθηκε γκολ και έχασε το παιχνίδι. Τώρα πάει στην έδρα της τελευταίας και νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε και ο στόχος είναι να φύγει από κει με βαθμό ή βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα την καλή παράδοση. Τιμωρημένος είναι ο Κεϊτά (Ε, 11/2) λόγω καρτών. Εκτός είναι ο Λέβιν (Μ.).
Αμφότερες βρίσκονται σε κακό φεγγάρι και σήμερα θα ψάξουν την αντίδραση για να επιστρέψουν στις επιτυχίες. Η Μπουντεγιόβιτσε βρίσκεται σε πιο δύσκολη θέση, έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη και θα της δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης. Άσος.

16:30 Mlada Boleslav – Viktoria Plzen
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ είχε δύσκολο ματς στην έδρα της Σλάβια Πράγας και έχασε με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, απομακρύνθηκε από την κορυφή, αλλά παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε νωθρά και το πλήρωσε σχεδόν άμεσα, μένοντας πίσω στο σκορ στο 14′. Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στην επανάληψη, πιέστηκε πολύ, αλλά κράτησε το 1-0. Στις καθυστερήσεις είχε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με αποτέλεσμα, αλλά ο Μεσάνοβιτς αστόχησε σε πέναλτι. Σήμερα παίζει και πάλι δύσκολο ματς κόντρα στην φορμαρισμένη Πλζεν και ο στόχος είναι να κάνει την έκπληξη και να συνεχίσει το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί που έχει φέτος μπροστά στον κόσμο της. Αμφίβολος είναι ο Βίσνερ (Α, 2/0) και εκτός ο Μπούχα (Μ, 11/3) που είναι δανεικός από την Πλζεν και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Η Πλζεν έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σπάρτα Πράγας, κερδίζοντας με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και παραμένει στο κυνήγι της Σλάβια. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καλά και μέχρι το ημίχρονο θα μπορούσε να μείνει πίσω στο σκορ, ωστόσο άντεξε και πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0. Με την έναρξη της επανάληψης, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Κρμέντσικ, ένα γκολ που έμελλε να είναι το νικητήριο. Τώρα πάει στη δυνατή έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό για να παραμείνει κοντά στην κορυφή. Νοκ άουτ παραμένουν οι Τσέρμακ (Μ, 4/1), Τσισόφσκι (Α.)
Η Μλάντα μεταμορφώνεται μπροστά στο κοινό της και ήδη μετράει έξι σερί νίκες. Σήμερα κόντρα στην Πλζεν δεν θα έχει εύκολο έργο, αλλά υπάρχει πίστη για το αποτέλεσμα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από σερί νικών και ο στόχος είναι να συνεχίσουν ανάλογα. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε γκολ, αφού και οι δύο είναι ικανές. Over 2.5.

19:00 FK Jablonec – Slavia Praha
Η Γιάμπλονετς πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ζλιν και επέστρεψε στις νίκες. Με το διπλό αυτό, έφτασε τους 20 βαθμούς και στο -9 από την πρώτη Σλάβια Πράγας. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την κολακεύει πολύ, αφού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κατώτερη. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 26′ με τον Μάτουσεκ και στη συνέχεια πιέστηκε πολύ, οπισθοχώρησε και από τύχη κράτησε το μηδέν. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην πρωταθλήτρια Σλάβια και θα προσπαθήσει να διατηρήσει το θετικότατο σερί που έχει μπροστά στον κόσμο της τη φετινή σεζόν. Εκτός είναι οι Γιούγκας (Α, 5/0), Μάτουσεκ (Μ, 11/5) και Σικορά (Μ, 11/4). Νοκ άουτ είναι ο Τσουρίκοφ (Α.).
Η Σλάβια Πράγας πανηγύρισε άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας αυτή τη φορά με 1-0 επί της Μλάντα Μπόλεσλαβ. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε δυνατά με στόχο να το «καθαρίσει» και κατάφερε να προηγηθεί στο 14′ με τον Ολαϊνκα. Το γρήγορο προβάδισμα της έδωσε «φτερά» και στη συνέχεια θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα, ωστόσο ήταν επιπόλαια. Στην επανάληψη, έκανε συντήρηση δυνάμεων, αλλά στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να το πληρώσει, με τον αντίπαλο να έχει χαμένο πέναλτι. Τη Τετάρτη έχασε με 2-0 εντός από την Ντόρτμουντ στο Champions League και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος σε όλες τις διοργανώσεις. Τώρα πάει στην έδρα της Γιάμπλονετς και ο στόχος της νίκης ήταν ξεκάθαρος. Τιμωρημένος είναι ο Χοβόρκα (Α, 8/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Αμφίβολοι είναι οι Τραορέ (Μ, 7/1), Κουντέλα (Α, 10/1) και Τάκατσς (Μ,7/1).
Οι δύο ομάδες κάνουν καλό πρωτάθλημα και δίκαια βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Η Γιάμπλονετς είναι δυνατή στην έδρα της, αλλά σήμερα θα έχει δύσκολο έργο κόντρα στην ανώτερη Σλάβια Πράγας. Οι γηπεδούχοι έχουν σημαντικές ελλείψεις και το διπλό έχει τον πρώτο λόγο.