Czech Rep. 1. Liga

15:30 Slovan Liberec – FK Jablonec
Η Σλόβαν Λίμπερετς έχασε με 3-1 στην έδρα της Σλοβάτσκο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας 14 βαθμούς σε 12 αγωνιστικές. Στα του αγώνα, έκανε κάκιστο ξεκίνημα και ήδη μέχρι το 8′ ήταν πίσω με δύο γκολ. Στη συνέχεια, προσπάθησε να συνέλθει και δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα κατάφερε να μειώσει με τον Μπαλούτα, μπαίνοντας και πάλι στο ματς. Στην επανάληψη, κυνήγησε την ισοφάριση, έχασε ευκαιρίες, αλλά λίγο πριν το τέλος δέχθηκε και το τρίτο και τελείωσε η ιστορία. Σήμερα παίζει γειτονικό ντέρμπι με την Γιάμπλονετς και είναι μια καλή ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της, να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει ψυχολογικά. Ο Μούσα (Ε, 11/3) συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το παιχνίδι.
Η Γιάμπλονετς δεν κατάφερε να κάνει κάποια έκπληξη και έχασε με 2-0 εντός από τη Σλάβια Πράγας. Με την 4η ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους 20 βαθμούς, αλλά διατηρήθηκε μέσα στην πρώτη τετράδα. Όσον αφορά στο ματς, εξαρχής ήξερε ότι θα είχε δύσκολο έργο. Μέχρι την ανάπαυλα ήταν αρκετά ανταγωνιστική και παρότι δεν είχε φάσεις, κράτησε το μηδέν. Στην επανάληψη, πιέστηκε ακόμα πιο πολύ, κουράστηκε και πλήρωσε δύο αδράνειες στο τελευταίο 20λεπτο. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της Σλόβαν για το γειτονικό ντέρμπι και ο στόχος είναι η νίκη για να σπάσει και την κακή παράδοση που έχει τα τελευταία πέντε χρόνια. Εκτός είναι ο πολύτιμος Μάτουσεκ (Μ, 11/5/) που τραυματίστηκε με την U21 της Τσεχίας.
Γειτονικό ντέρμπι και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Η Σλόβαν λόγω έδρας και παράδοσης έχει ένα προβάδισμα, αλλά η Γιάμπλονετς βρίσκεται σταθερά ψηλά στη βαθμολογία και είναι ικανή για τη «ζημιά. Αμφότερες έχουν κενά στην άμυνα και τα γκολ εκατέρωθεν έχουν αξία. G/G.

17:30 FK Zlin – Mlada Boleslav
Η Ζλιν γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και ο προπονητής, Ζόσεφ Τσάπλαρ «πλήρωσε» το μάρμαρο. Η διοίκηση τον απομάκρυνε και στη θέση του βρίσκεται πλέον ο Γιαν Κάμενικ. Με το κάκιστο αποτέλεσμα στην Οστράβα συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές μακριά από τις νίκες και βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Στα του αγώνα, δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο 45λεπτο. Σήμερα θέλει να κάνει νέο ξεκίνημα κόντρα στην Μλάντα Μπόλεσλαβ, αλλά το ματς είναι δεδομένα δύσκολο. Ωστόσο, δεν έχει άλλα περιθώρια και θέλει πάση θυσία τη νίκη. Νοκ άουτ είναι οι Γιανέτσκι (Μ, 4/1), Χλίνκα (Μ, 8/0) και Βραστίλ (Α.). Οι Μάσεκ (Μ, 12/2) και Βάγκνερ (Ε, 7/1) είναι δανεικοί από τη Μλάντα και δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε πριν τη διακοπή η Μλάντα Μπόλεσλαβ, η οποία κέρδισε με 2-1 εντός την Πλζεν. Με το τρίποντο αυτό, παρέμεινε στην τρίτη θέση και μείωσε την απόσταση από τη δεύτερη. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος μπήκε νωθρά, πιέστηκε και στο ημίωρο έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, ισοφάρισε νωρίς με τον Μπουντίνσκι και στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο με πέναλτι του Κομλιτσένκο. Τώρα πάει στην έδρα της Ζλιν και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό για να σπάσει το άσχημο σερί που έχει φέτος μακριά από την έδρα της. Αμφίβολος είναι ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Η Ζλιν τρέχει αρνητικό σερί, αλλά σήμερα θα εμφανιστεί με νέο προπονητή κι αυτό όσο να ναι αλλάζει τα δεδομένα. Η ανάγκη για βαθμούς είναι μεγάλη, αλλά η Μλάντα Μπόλεσλαβ είναι καλή ομάδα και κάνει σοβαρό πρωτάθλημα. Αμφότερες έχουν θέματα στην άμυνα και το over 2.5 είναι μια καλή επιλογή.

17:30 Sigma Olomouc – Ceske Budejovice
Η Όλομουτς «κόλλησε» στην έδρα της Πρίμπραμ και έμεινε στο 0-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις σερί ισοπαλίες, αλλά κράτησε το αήττητο σερί. Η «λευκή» ισοπαλία την κολακεύει αρκετά, καθώς ήταν κατώτερη από την αντίπαλο. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και πιέστηκε αρκετά. Συνολικά δέχθηκε 10 ευκαιρίες για γκολ, αλλά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και να φύγει με τον βαθμό. Σήμερα επιστρέφει στη δυνατή της έδρα και κόντρα στη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε έχει την ευκαιρία να επανέλθει στις νίκες. Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ της και ο στόχος να τη διατηρήσει. Νοκ άουτ είναι ο Νέσπορ (Ε, 11/3) και αμφίβολοι οι Πίλαρ (Μ, 12/1) και Φάλτα (Μ, 12/1).
Η Μπουντεγιόβιτσε κατάφερε να κερδίσει με 3-2 εντός την Μποέμιανς Πράγας και πήρε πολύτιμη ανάσα στη βαθμολογία. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 11 βαθμούς και ανέβηκε στην 13η θέση. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και άνοιξε το σκορ στο 18′ με τον Λεντέτσκι. Το γρήγορο προβάδισμα την απελευθέρωσε και νωρίς στην επανάληψη πέτυχε και το δεύτερο, βάζοντας βάσεις για τη νίκη. Στο 67′ δέχθηκε τη μείωση, αλλά στο 82′ πέτυχε και το τρίτο και ουσιαστικά σφράγισε το τρίποντο. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Όλομουτς και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Στη συγκεκριμένη έδρα δεν έχει χαρεί ποτέ και θα παλέψει για να σπάσει την κάκιστη παράδοση. Συμπλήρωσε κάρτες ο Γιάβορεκ (Μ, 12/0) και χάνει το ματς. Εκτός είναι ο Ράμπουσιτς (Ε, 4/2).
Η Όλομουτς είναι καλύτερη ομάδα από τη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε, μπροστά στον κόσμο της μεταμορφώνεται προς το καλύτερο και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Άσος για στήριγμα, αλλά έχει αξία αν συνδυαστεί με γκολ.

20:00 Slavia Praha – Pribram
Δεν σταματιέται η πρωταθλήτρια Τσεχίας που είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος με 10 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση της Γιάμπλονετς εκτός έδρας, παρά την κακή παράδοση και την καλή μέρα του αντίπαλου κίπερ. Μέσα σε ένα τρίλεπτο (70΄, 73΄) πέτυχε δύο γκολ με Σούτσεκ και Ολαγίνκα ενώ έχασε ακόμη μία φορά ένα τσουβάλι ευκαιρίες.Βρίσκεται στο +6 από την δεύτερη Πλζεν και παρά το γεγονός πως είναι η μοναδική ομάδα που παίζει στην Ευρώπη, μέχρι στιγμής οι «γκέλες» της είναι ελάχιστες. Την Τρίτη (22/10) υποδέχεται την Μπαρτσελόνα για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο κόουτς Τρπισόφσκι έχει βρει την κατάλληλη φόρμουλα και με το σωστό ροτέισον διαχειρίζεται εξαιρετικά το ρόστερ του.Στην Τσεχία υπάρχει η φημολογία πως οι Κινέζοι θα σταματήσουν να την χρηματοδοτούν μετά τις δηλώσεις του προέδρου της πως με τα φετινά έσοδα από το Τσάμπιονς Λιγκ, η Σλάβια μπορεί να γίνει μια αυτόνομη οικονομικά ομάδα.Ο κίπερ Κόλαρ κρατάει το μηδέν εδώ και 758 αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα και απέχει 144 λεπτά από το να ξεπεράσει ένα ιστορικό ρεκόρ που κατέχει ο Πετρ Τσεχ.Αμφίβολος ο Χοβόρκα (στόπερ, 8/0). Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπόριλ (αρ.μπακ, 8/0). Τραυματίες οι Τραορέ (μέσος, 7/1) και Τάκακς (στόπερ).Μετράει 9 συνεχόμενες νίκες εντός στο πρωτάθλημα και είναι αήττητη στα 20 πιο πρόσφατα εντός.
Το καλό της ξεκίνημα με 10 βαθμούς σε εννέα παιχνίδια πήγε περίπατο μετά την διακοπή του Σεπτεμβρίου και από εκεί και έπειτα πήρε μόλις ένα βαθμό χωρίς να καταφέρει καν να σκοράρει. Στο τελευταίο της παιχνίδι έφερε 0-0 με την Ολομουτς εντός έδρας, ούσα καλύτερη και έχοντας περισσότερες ευκαιρίες. Ενώ έδειχνε πως θα μπορέσει να εξασφαλίσει πιο νωρίς την σωτηρία της, τα πέντε ματς χωρίς νίκη που συμπλήρωσε στο δίμηνο Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου δείχνουν πως το επιθετικό της στυλ δεν της κάνει πάντα καλό. Βασίζεται αποκλειστικά στην έδρα της αφού εκεί έχει μαζέψει και τους 11 βαθμούς που έχει στην βαθμολογία. Παίζει επιθετικά όμως όταν φεύγει από την «Ενεργκόν Αρένα» χάνει μεγάλο μέρος της δύναμής της.«Εχουμε κάποιες απουσίες λόγω καρτών αλλά αυτό θα δώσει την ευκαιρία σε άλλους ποδοσφαιριστές να πάρουν την ευκαιρία τους. Πιθανότατα θα δείτε μια ενδεκάδα που θα είναι η νεότερη που έχει ξεκινήσει στο πρωτάθλημα, επειδή θα έχουμε αρκετούς 19χρονους. Η Σλάβια έχει τρομερή ποιότητα και θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι» σχολίασε ο κόουτς Ναντβόρνικ.Τραυματίας ο Κβετ (μέσος). Συμπλήρωσαν κάρτες οι Σολντάτ (αμ.χαφ, 12/1), Ρέζεκ (επιθετικός, 11/1) και Τρέγκλερ (στόπερ, 12/0), όλοι βασικοί. Εκτός ο Αλβίρ (κεντρικός μέσος, 12/2 γκολ/2 ασίστ) λόγω συμφωνίας με την Σλάβια (είναι δανεικός).Μετράει 6 διαδοχικές ήττες εκτός. Μαζί με την Μλάντα είναι οι μοναδικές ομάδες που δεν έχουν διπλό στην κατηγορία.
Eκτίμηση
Η Σλάβια έχει την έδρα, την παράδοση, το ρόστερ υπέρ της και παίζει κόντρα σε μια Πρίμπραμ που είναι αναιμική μακριά από την έδρα της. Ψίχουλα πληρώνει ο άσος, πάμε καλύτερα στο combo γιατί πιστεύω πως δεν θα ξεφύγει πολύ το ματς αφού ακολουθεί και η Μπαρτσελόνα και η Σλάβια μόλις «καθαρίσει» τη νίκη θα προστατεύσει τους παίκτες της