Czech Rep. 1. Liga

16:30 Bohemians 1905 – Opava
Η Μποέμιανς Πράγας έχασε με 3-2 στην έδρα της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε και μετά το παιχνίδι υπήρξαν εξελίξεις. Ο Μάρτιν Χάσεκ απολύθηκε και πλέον αντικαταστάτης του είναι ο Λούντεκ Κλούσατσεκ. Στη βαθμολογία βρίσκεται χαμηλά, έχοντας μόλις 12 βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος είχε κακή απόδοση και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ. Με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε και το δεύτερο και το έργο της δυσκόλεψε πολύ. Στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει, αλλά εν τέλει δεν απέφυγε την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την επίσης απογοητευτική Οπάβα και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να πάρει ανάσα. Ο Όγκβου (Ε, 9/0) συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το παιχνίδι. Εκτός είναι οι Πούσκατς (Ε, 1/0), Βάτσεκ (Μ, 10/2) και Λέβιν (Μ.).
Για ακόμα μία αγωνιστική η Οπάβα δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 1-0 εντός από την Τέπλιτσε. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη για δέκα διαδοχικές αγωνιστικές και δικαιωματικά βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί με βάσει τις ευκαιρίες, αλλά πλήρωσε ξανά την αστοχία της. Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Τώρα πάει στην Πράγα για να παίξει με την Μποέμιανς και θα προσπαθήσει να σπάσει το κάκιστο αρνητικό σερί που τρέχει (τελευταία νίκη στις 20/7)! Τιμωρημένος είναι ο Μόντεκ (Μ, 12/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι οι Κνέζλικ (Α.), Ρίτσλι (Μ.), Γουρένα (Ε, 4/0) και Μπερναντίνα (Μ, 5/0).
Οι δύο ομάδες απογοητεύουν και δίκαια βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία. Η Μποέμιανς με νέο προπονητή θα εμφανιστεί με άλλον «αέρα» και λόγω έδρας έχει το προβάδισμα για τη νίκη. Η Οπάβα κατρακυλάει κάθε αγωνιστική και δύσκολα να αντέξει στην πρωτεύουσα. Άσος.

16:30 MFK OKD Karvina – Slovacko
Η Καρβινά δεν τα κατάφερε στην έδρα της Σπάρτα Πράγας και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0. Με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 11 βαθμούς. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ δείχνει απόλυτα την εικόνα, με την Καρβινά να μην μπορεί σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 14′ και στην επανάληψη ήρθε η κατάρρευση. Σήμερα υποδέχεται την Σλοβάτσκο και θέλει να επιστρέψει στις νίκες και να διατηρήσει παράλληλα την καλή παράδοση που έχει τα δύο τελευταία χρόνια. Τιμωρημένοι είναι ο Πέτραν (Μ, 12/3) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο και ο Χάνουσεκ (Μ, 11/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Αμφίβολοι είναι οι Γκούμπα (Ε, 3/0) και Γιανέτσκα (Μ, 9/0).
Η Σλοβάτσκο κέρδισε με 3-1 εντός την Σλόβαν Λίμπερετς και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις 17/8. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη εξάδα. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε εξαιρετικά και ήδη μέχρι το 8′ ήταν μπροστά με 2-0, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Λίγο πριν την ανάπαυλα δέχθηκε τη μείωση και παρότι πιέστηκε πολύ στην επανάληψη, άντεξε και στο τέλος σφράγισε το τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της Καρβινά και ο στόχος είναι να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Στα αγωνιστικά, εκτός είναι οι Ντβόρακ (Ε, 2/0) και Γιουρόσκα (Μ, 3/0) και χάνουν το παιχνίδι.
Η Καρβινά βρίσκεται χαμηλά και έχει ανάγκη τους βαθμούς της νίκης. Από την άλλη, η Σλοβάτσκο είναι ανώτερη και αν εμφανιστεί σοβαρή θα μπορέσει να φύγει με το διπλό. Ωστόσο, μακριά από την έδρα της έχει θέματα. Αμφότερες έχουν κενά στα μετόπισθεν και το g/g έχει αξία.

16:30 Viktoria Plzen – Banik Ostrava
Η Πλζεν έχασε με 2-1 στην έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και έσπασε το νικηφόρο σερί. Με το αποτέλεσμα αυτό και τη νίκη της Σλάβια Πράγας έμεινε πίσω στην κούρσα της πρώτης θέσης. Στα του αγώνα,ξεκίνησε καλά και στο 29′ άνοιξε το σκορ με τον Κόπιτς. Στη συνέχεια θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο, δεν το έκανε και με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε την ισοφάριση. Μετά το 50′ το ματς ήταν ισορροπημένο, οι δύο ομάδες έκαναν ευκαιρίες και η Πλζεν ήταν αυτή που την πλήρωσε στις καθυστερήσεις. Σήμερα υποδέχεται την δυνατή φέτος Μπάνικ Οστράβα και η νίκη είναι μονόδρομος. Εκτός παραμένει ο Τσέρμακ (Μ, 4/1).
Η Μπάνικ Οστράβα συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και την προηγούμενη αγωνιστική ισοπέδωσε με 4-0 εντός την Ζλιν. Με το νέο τρίποντο παρέμεινε στα υψηλά πατώματα, έχοντας 21 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε φουριόζα και μέσα σε ένα 20λεπτο πέτυχε όλα τα τέρματα της αναμέτρησης, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, πάτησε… φρένο και έκανε συντήρηση δυνάμεων. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Πλζεν και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της και τελευταία φορά που χαμογέλασε ήταν το 2008. Νοκ άουτ είναι οι Γιάνος (Μ, 10/0), Ασεβέδο (Μ, 8/2), Μπάρος (Ε, 8/1) και Σέλμπα (Α, 1/0).
Η Πλζεν αδίκησε τον εαυτό της την προηγούμενη αγωνιστική και τώρα… τρέχει για να προλάβει τη Σλάβια Πράγας. Σήμερα είναι το φαβορί κόντρα στην Μπάνικ, αλλά αν δεν προσέξει μπορεί να πάθει τη ζημιά. Ο άσος είναι χαμηλά, αλλά έχει αξία το 1 & over 1.5.

19:00 Teplice – Sparta Praha
Η Τέπλιτσε πέρασε με 1-0 από την έδρα της Οπάβα και διατήρησε το αήττητο σερί. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την κολακεύει πολύ, αλλά πάλεψε για το αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στην επανάληψη πιέστηκε και στο 72′ έμεινε με παίκτη λιγότερο. Κόντρα στη ροή όμως εκμεταλλεύτηκε μία από τις λιγοστές φάσεις που έκανε, σκόραρε και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Σπάρτα, αλλά θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Τιμωρημένοι είναι οι Μάρες (Α, 9/1) και Σέιμπαλ (Α, 12/0) που αποβλήθηκαν στο προηγούμενο. Νοκ άουτ είναι οι Γέραμπεκ (Α, 9/0), Ναζάροφ (Α, 2/0) και Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0).
Η Σπάρτα Πράγας ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κέρδισε εύκολα με 4-0 την Καρβινά εντός και επανήλθε για λίγο η ηρεμία. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 17 βαθμούς, αλλά ακόμα απέχει αρκετά από τις πρώτες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις προθέσεις της και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με τον Κόζακ. Το γκολ της έδωσε ψυχολογία και στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, δίνοντας χαρά στον κόσμο της. Τώρα πάει στην έδρα της Τέπλιτσε και δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες, αν θέλει να πλησιάσει την πρώτη τριάδα. Στο γήπεδο αυτό, δεν έχει ηττηθεί τα τελευταία χρόνια, αλλά έχει πανηγυρίσει μόλις μία φορά σε πέντε παιχνίδια. Εκτός παραμένουν οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Πούλκραμπ (Ε, 18/4), Μάντγιεκ (Μ, 4/0), Κρεϊτσι (Μ, 8/0), Κάντλετς (Ε, 2/0), Ζαχουστέλ (Α, 1/0) και Κόστα (Α, 3/1).
Η Τέπλιτσε προέρχεται από νίκες και τρέχει θετικό σερί. Από την άλλη, η Σπάρτα Πράγας είναι σαφώς πιο ποιοτική ομάδα, αλλά δεν μπορεί να βρει σταθερότητα. Οι γηπεδούχοι παίζουν κλειστά, έχουν διαδοχικά under 2.5 και κάτι ανάλογο περιμένουμε να συμβεί κι απόψε.