Czech Rep. 1. Liga

19:00 FK Jablonec – Teplice
Η Γιάμπλονετς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο γειτονικό ντέρμπι με την Σλόβαν Λίμπερετς. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη για δύο ματς και παρέμεινε στην 5η θέση, έχοντας 21 βαθμούς. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ δυνατά και λίγο πριν το ημίχρονο δικαιώθηκε, ανοίγοντας το σκορ με τον Σικορά. Στην επανάληψη, το ματς άνοιξε ξαφνικά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 51′, στην επόμενη φάση πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ωστόσο, η χαρά της δεν κράτησε πολύ και λίγο μετά έγινε το τελικό 2-2. Σήμερα κόντρα στην ανεβασμένη Τέπλιτσε ψάχνει αντίδραση για να μην μείνει κι άλλο πίσω και να διατηρήσει την καλή παράδοση που έχει τα τελευταία χρόνια. Τιμωρημένος είναι ο πολύπειρος και αρχηγός Χούμπσμαν (Μ, 12/0) που συμπλήρωσε κάρτες.
Η Τέπλιτσε άντεξε κόντρα στη Σπάρτα Πράγας και ήρθε ισόπαλη 1-1. Με αυτό το «Χ» διατήρησε το αήττητο σερί που τρέχει εδώ και επτά αγωνιστικές. Στη βαθμολογία βρίσκεται στη μέση, έχοντας 18 βαθμούς. Στα του αγώνα, παρότι ήταν το αουτσάιντερ παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική. Το πρώτο μέρος έκλεισε δίχως τέρματα και παρότι στην επανάληψη έμεινε πίσω στο σκορ, λίγο πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρέζνιτσεκ. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Γιάμπλονετς και ο στόχος είναι να συνεχίσει το θετικό σερί και την ανοδική πορεία. Εκτός παραμένουν οι Γέραμπεκ (Α, 9/0), Ναζάροφ (Α, 2/0) και Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0).
Η Γιάμπλονετς αγνοεί τη νίκη από τις 28/9 και θέλει να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες για να μην χάσει κι άλλο έδαφος. Σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην Τέπλιτσε, αλλά αν δεν προσέξει μπορεί να την πληρώσει. Ο άσος είναι χαμηλά, αλλά έχει αξία το 1 & over 1.5.