Czech Rep. 1. Liga

15:30 Ceske Budejovice – MFK OKD Karvina
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Μπουντεγιόβιτσε, η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Όλομουτς. Με το διπλό αυτό, συμπλήρωσε δύο σερί επιτυχίες και πήρε ανάσα στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε πλήρως την αντίπαλο, ανοίγοντας το σκορ στο 19′. Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα, ωστόσο ήταν άστοχη. Με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά δεν πανικοβλήθηκε και σφράγισε ένα πολύτιμο διπλό. Σήμερα υποδέχεται την Καρβινά και θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της για να ανέβει κι άλλο στον πίνακα. Εκτός είναι ο Ράμπουσιτς (Ε, 4/2).
Η Καρβινά έχασε 2-0 εντός από την Σλοβάτσκο και συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα. Με την 6η ήττα στη σεζόν παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις 11 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε τα αμυντικά της κενά και την αστοχία στην επίθεση. Στο 26′ δέχθηκε το πρώτο και παρότι στη συνέχεια πίεσε και στην επανάληψη είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν τα κατάφερε και έφαγε κι άλλο. Τώρα πάει στην έδρα της νεοφώτιστης Μπουντεγιόβιτσε και ο στόχος είναι να φύγει με το διπλό για να σπάσει και την κακή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Συμπλήρωσε κάρτες ο Λινγκρ (Μ, 10/0) και χάνει το παιχνίδι. Αμφίβολος είναι ο Γκούμπα (Ε, 3/0).
Η Μπουντεγιόβιτσε προέρχεται από σημαντική νίκη και θα παραταχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία. Από την άλλη, η Καρβινά έχει ανάγκη τους βαθμούς και θα το παλέψει μέχρι τέλους. Περιμένουμε αρκετά γκολ κι από τις δύο πλευρές, οπότε το over 2.5 είναι μια καλή επιλογή.

15:30 Mlada Boleslav – Slovan Liberec
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Ζλιν και συνέχισε την ανοδική πορεία. Με το διπλό αυτό, παρέμεινε στην 3η θέση, έχοντας 25 βαθμούς. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 26′ με τον πολύ καλό σκόρερ, Κομλιτσένκο. Το προβάδισμα την βοήθησε στη συνέχεια να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι και παρότι πιέστηκε κάπως στην επανάληψη, κράτησε το μηδέν και λίγο πριν το τέλος κλείδωσε το διπλό. Σήμερα υποδέχεται την ντεφορμέ Σλόβαν Λίμπερετς και ο στόχος είναι να συνεχίσει με νίκες και να διατηρήσει το τρομερό σερί που έχει φέτος μπροστά στον κόσμο της. Εκτός ο Βίσνερ (Α, 2/0).
Η Σλόβαν Λίμπερετς ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός στο ντέρμπι με την Γιάμπλονετς και παρέμεινε αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται κάτω από τη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, πιέστηκε πολύ και λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, κατάφερε να ισοφαρίσει και παρότι δέχθηκε αμέσως το δεύτερο, στο 57′ έκανε το 2-2. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της φορμαρισμένης Μλάντα και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που έχει τα δύο τελευταία χρόνια σε αυτό το γήπεδο. Εκτός είναι ο Φουκάλα (Α, 6/0).
Η Μλάντα Μπόλεσλαβ προέρχεται από νίκες και γενικά βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι. Σε αντίθεση με την Σλόβαν Λίμπερετς που ακόμα… ψάχνεται, αλλά κάποια στιγμή θα αντιδράσει και είναι ικανή να κάνει τη ζημιά. Αμφότερες σκοράρουν εύκολα, οπότε έχει αξία το over 2.5.

18:00 Viktoria Plzen – Slavia Praha
Η Πλζεν κέρδισε εύκολα με 3-0 εντός την Μπάνικ Οστράβα και επανήλθε άμεσα στις νίκες. Με αυτό το τρίποντο, έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στο -6 από την πρώτη Σλάβια. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη, αλλά μέχρι το ημίχρονο δεν μπορούσε να σκοράρει. Στην επανάληψη, συνέχισε στο ίδιο τέμπο κι από την στιγμή που άνοιξε το σκορ στο 50′, στη συνέχεια το έργο της έγινε ακόμα πιο εύκολο. Σήμερα παίζει ντέρμπι κορυφής με την Σλάβια Πράγας και το ματς είναι «τελικός» γι’ αυτήν, αφού θέλει μόνο τη νίκη για να μειώσει την απόσταση από την πρωταθλήτρια. Εκτός είναι ο Τσέρμακ (Μ, 4/1).
Η Σλάβια Πράγας αγχώθηκε λίγο, αλλά εν τέλει κέρδισε με 3-1 εντός την Πρίμπραμ, διατηρώντας παράλληλα το τρομερό αήττητο σερί που έχει στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 35 βαθμούς και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε νωθρά, έχοντας το μυαλό στο ματς με την Μπαρτσελόνα και το πλήρωσε, μένοντας πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, σοβαρεύτηκε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έκανε την ολική ανατροπή. Την περασμένη Τετάρτη έχασε δύσκολα με 2-1 από την παρέα του Μέσι και παρέμεινε τελευταία στον όμιλο του Champions League. Τώρα πάει στην έδρα της Πλζεν και ο στόχος είναι να φύγει με αποτέλεσμα για να διατηρήσει τουλάχιστον, τόσο τη διαφορά από την αντίπαλο, όσο και το αήττητο στο πρωτάθλημα. Αμφίβολος είναι ο Τραορέ (Μ, 7/1).
Ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες της χώρας. Η Πλζεν καίγεται για τη νίκη για να μειώσει την απόσταση από την κορυφή, αλλά η Σλάβια είναι αήττητη και μέχρι στιγμής έχει χάσει δύσκολα μόνο από Ντόρτμουντ και Μπαρτσελόνα. Ικανές και οι δύο ομάδες στην επίθεση, οπότε τα γκολ εκατέρωθεν έχουν αξία. G/G.