Czech Rep. 1. Liga

15:30 MFK OKD Karvina – FK Jablonec
Η Καρβινά απέτυχε κόντρα στη νεοφώτιστη Μπουντεγιόβιτσε και ηττήθηκε με 3-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες αποτυχίες και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ είναι υπερβολικό με βάσει την εικόνα και τις φάσεις, αλλά η Καρβινά πλήρωσε τα αμυντικά της κενά. Μέχρι το 26′ ήταν ήδη πίσω με 2-0 και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει στο 52′ δέχθηκε και το τρίτο και κλείδωσε την ήττα. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην Γιάμπλονετς και θα προσπαθήσει να επανέλθεις στις νικες και να διατηρήσει παράλληλα το πολύ καλό σερί που έχει κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο. Τιμωρημένος είναι ο Μπουκατά (Μ, 8/1) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Εκτός είναι οι Ντρέκσα (Α, 2/0), Γκούμπα (Μ, 3/0) και Κουρίλ (Α, 12/0).
Η Γιάμπλονετς επανήλθε με πειστικό τρόπο στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 εντός της Τέπλιτσε. Με την 7η νίκη στη σεζόν ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε δυνατά και μέχρι το 25′ ήταν μπροστά με 2-0, βάζοντας βάσεις για το τρίποντο. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ισορρόπησαν, αλλά στο 71′ πέτυχε και το τρίτο και κλείδωσε τη νίκη. Την περασμένη Τρίτη δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά πέρασε με 2-0 από την έδρα της Οπάβα και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Τώρα πάει στην έδρα της Καρβινά και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει στα τελευταία ματς σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ είναι ο Μάτουσεκ (Μ, 11/5).
Η Καρβινά δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, προέρχεται από σερί ηττών και θα ψάξει την αντίδραση. Στον αντίποδα, η Γιάμπλονετς είναι ανώτερη, αλλά μακριά από την έδρα της είναι ασταθής. Πολλά αμυντικά κενά και για τις δύο ομάδες, οπότε το over 2.5 είναι μια καλή επιλογή.

15:30 Slovan Liberec – Pribram
Η Σλόβαν Λίμπερετς πέρασε εμφατικά με 3-1 από την έδρα της Μλάντα Μπόλεσλαβ και επέστρεψε στις επιτυχίες. Με το διπλό αυτό, έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος στάθηκε τυχερή, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί στη μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησε, λίγο πριν το ημίχρονο. Το τέρμα αυτό της έδωσε ψυχολογία και στην επανάληψη, ήταν ανώτερη και δίκαια σφράγισε το τρίποντο. Στο Κύπελλο, κέρδισε 2-0 εντός τη Ζλιν και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σήμερα υποδέχεται την απογοητευτική Πρίμπραμ και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Ο Μούσα (Ε, 12/5) συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος.
Η Πρίμπραμ «κόλλησε» στο 0-0 εντός με τη Ζλιν και για ακόμα μια αγωνιστική έμεινε μακριά από τις νίκες. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 12 βαθμούς και παρέμεινε χαμηλά. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος είχε την κατοχή, αλλά κινδύνεψε σοβαρά σε 2-3 περιπτώσεις. Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και έμεινε η «λευκή» ισοπαλία. Τώρα έχει δύσκολο αγώνα στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς και θέλει πάση θυσία βαθμούς για ανασάνει. Στο συγκεκριμένο γήπεδο τρέχει κάκιστο σερί και τελευταία φορά που χαμογέλασε ήταν το 2000! Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν νέες απουσίες και παραμένει εκτός ο Κβετ (Μ.).
Η Σλόβαν Λίμπερετς προέρχεται από σημαντικό διπλό που της ανέβασε τη ψυχολογία, ενώ και στο Κύπελλο προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην αδύναμη Πρίμπραμ και εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσει. Ο άσος είναι χαμηλά, αλλά έχει αξία αν συνδυαστεί με γκολ.

15:30 Teplice – Ceske Budejovice
Η Τέπλιτσε δεν τα κατάφερε και γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Γιάμπλονετς. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 18 βαθμούς και στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά και ήδη μέχρι το 25′ ήταν πίσω με δύο γκολ. Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να μειώσει, αλλά δέχθηκε και το τρίτο και ουσιαστικά σφράγισε την ήττα. Στο Κύπελλο, έχασε με 2-0 στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς και αποκλείστηκε από τον θεσμό. Σήμερα υποδέχεται την ανεβασμένη Μπουντεγιόβιτσε και θα προσπαθήσει να επανέλθει στις επιτυχίες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Κόντες (Μ, 11/0) και χάνει το παιχνίδι. Νοκ άουτ είναι οι Γέραμπεκ (Α, 9/0), Ναζάροφ (Α, 2/0) και Λιεβάκοβιτς (Μ, 8/0).
Η Μπουντεγιόβιτσε κέρδισε 3-0 εντός την Καρβινά και συνέχισε την ανοδική πορεία. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στην κατηγορία και πήρε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά η νεοφώτιστη ήταν άκρως αποτελεσματική. Μέχρι το 26′ πέτυχε δύο τέρματα και στην έναρξη της επανάληψης έβαλε και το τρίτο και ουσιαστικά σφράγισε το τρίποντο. Μεσοβδόμαδα, γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 εντός από τη Σπάρτα Πράγας και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Τώρα πάει στην έδρα της Τέπλιτσε και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της τα τελευταία χρόνια και θέλει να την σπάσει. Τιμωρημένος είναι ο Λεντέτσκι (Ε, 13/3) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι ο Ράμπουσιτς (Ε, 4/2).
Η Τέπλιτσε προέρχεται από βαριά ήττα και σήμερα θα ψάξει την αντίδραση. Από την άλλη, η Μπουντεγιόβιτσε βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, τρέχει νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα και θέλει να συνεχίσει ανάλογα. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε γκολ εκατέρωθεν, οπότε το g/g έχει αξία.

18:00 Opava – Sparta Praha
Η Οπάβα ήταν απογοητευτική και έχασε με 4-0 στην έδρα της Σλοβάτσκο. Με το αποτέλεσμα αυτό συνέχισε το κάκιστο σερί που τρέχει στο πρωτάθλημα, όπου αγνοεί τη νίκη από τον Ιούλιο. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ δείχνει απόλυτα την εικόνα, με την Οπάβα να μην μπαίνει ποτέ στο γήπεδο. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 9′ και στην επανάληψη ήρθε η κατάρρευση. Στο Κύπελλο, έχασε με 2-0 εντός από την Γιάμπλονετς και αποκλείστηκε. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στη Σπάρτα Πράγας και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να ανασάνει. Εξέτισε και επιστρέφει ο Χραμπίνα (Α, 12/0). Αμφίβολος είναι ο Μπερναντίνα (Μ, 5/0)
Η Σπάρτα Πράγας ήταν εντυπωσιακή στο τοπικό ντέρμπι με την Μποέμιανς και επικράτησε με 4-0. Με την 6η νίκη στη σεζόν έφτασε τους 21 βαθμούς και πλησίασε την πρώτη τριάδα. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε δυνατά, επέβαλε τον ρυθμό της και μέχρι το ημίωρο ήταν ήδη με δύο γκολ μπροστά. Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε και πέτυχε ακόμη δύο. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε εύκολα και πάλι με 4-0 στην έδρα της Μπουντεγιόβιτσε και πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Τώρα πάει στην έδρα της απογοητευτικής Οπάβα και ο στόχος είναι να συνεχίσει με νίκες για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Νοκ άουτ παραμένουν οι Ντοτσκάλ (Μ, 3/0, πέρυσι), Πάνακ (Μ, 13/2), Ντρτσαλ (Ε, 12/4), Μάντγιεκ (Μ, 4/0), Κάντλετς (Ε, 2/0) και Ζαχουστέλ (Α, 1/0).
Η Οπάβα βυθίζεται κάθε εβδομάδα και θα πρέπει να αντιδράσει άμεσα, αν θέλει να αισιοδοξεί για το μέλλον. Στον αντίποδα, η Σπάρτα Πράγας φαίνεται να βρίσκει ρυθμό σιγά σιγά και σήμερα είναι το φαβορί για τη νίκη. Διπλό για στήριγμα, αλλά έχει αξία και το 2 & over 1.5 για μεγαλύτερη απόδοση.