Czech Rep. 1. Liga

BANIK OSTRAVA v SLOVACKO

Η Μπάνικ Οστράβα έτρεχε μίνι νικηφόρο σερί, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα είχε δύσκολο ματς και δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Πάνικ πήγε να παίξει στην έδρα της Σπάρτα Πράγας και γνώρισε την ήττα με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας εννιά βαθμούς. Στα του αγώνα, δεν μπήκε καλά και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Το γρήγορο τέρμα την αποδιοργάνωσε και μέχρι να συνέλθει δέχτηκε και το δεύτερο. Στην επανάληψη, δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Σήμερα υποδέχεται την ανεβασμένη Σλοβάτσκο και ο στόχος είναι να πανηγυρίσει το δεύτερο τρίποντο μπροστά στον κόσμο της. Εκτός είναι οι Στρονάτι (Α, 4/0) και Παζντέρα (Α, 23/1, πέρυσι).
Σε τρομερή κατάσταση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Σλοβάτσκο και πηγαίνει από επιτυχία σε επιτυχία. Η ομάδα του Σβέντικ υποδέχθηκε την Πρίμπραμ και κέρδισε 2-0, συμπληρώνοντας τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, δίχως μάλιστα να δεχτεί γκολ. Από τα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ελεύθερη δίοδο. Στην επανάληψη, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 47′ με τον Πετρζέλα. Με το τέρμα αυτό της έφυγε το άγχος και λίγο μετά πέτυχε και το δεύτερο με τον ίδιο παίκτη, κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το νικηφόρο σερί, διατηρώντας ταυτόχρονα τη καλή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο τις τελευταίες δύο φορές που το έχει επισκεφτεί. Νοκ άουτ είναι Φράνικ (Α, 15/0, πέρυσι), Γιουρόσκα (Α, 2/0), Ντβόρακ (Ε, 2/0) και ο Σασίνκα (Ε, 4/1) που είναι δανεικός από την Μπάνικ και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Η Μπάνικ Οστράβα δείχνει μέχρι στιγμής αλλοπρόσαλλο πρόσωπο και είναι ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο. Στον αντίποδα, η Σλοβάτσκο βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ, τρέχει νικηφόρο σερί και είναι ικανή να κάνει τη «ζημιά». Αμφότερες είναι δυνατές στην επιθετική γραμμή, περιμένουμε γκολ και από τις δύο πλευρές, οπότε το g/g έχει αξία.
SIGMA OLOMOUC v TEPLICE

Η Όλομουτς έτρεχε μίνι αήττητο σερί, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα απογοήτευσε και επέστρεψε στις αποτυχίες. Η ομάδα του Λατάλ πήγε να παίξει στην Πράγα με την Μποέμιανς και έχασε 3-2, μένοντας στους επτά βαθμούς, μετά από έξι αγωνιστικές. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό ποιοτικά, χωρίς ρυθμό και φάσεις. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ανέβηκαν και κόντρα στη ροή διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι. Στη συνέχεια όμως κατέρρευσε και στο τελευταίο μισάωρο κατάφερε να δεχτεί τρία γκολ και την ολική ανατροπή. Σήμερα υποδέχεται την Τέπλιτσε και έχει την ευκαιρία αν εκμεταλλευτεί την έδρα της να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες. Εκτός παραμένουν οι Βεπρέκ (Α, 3/0) και Μπούχτα (Τ, 36/0, πέρυσι), Ζαχραντνίτσεκ (Μ, 36/2, πέρυσι) και Σλάντκι (Α, 5/0).
Η Τέπλιτσε δεν τα κατάφερε για ακόμα μία αγωνιστική, αλλά πήρε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να την ανεβάσει ψυχολογικά. Η ομάδα του Χέικαλ υποδέχθηκε την Πλζεν και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, φτάνοντας τους πέντε βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο 45λεπτο παρότι δεν είχε την κατοχή, ήταν αρκετά ανταγωνιστική, αλλά στο 37′ πλήρωσε μια αμυντική αδράνεια και έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενη την κούραση της αντιπάλου ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε για την ισοφάριση και εν τέλει δικαιώθηκε επτά λεπτά πριν τη λήξη. Τώρα πάει στην αφιλόξενη έδρα της Όλομουτς και θα προσπαθήσει να σπάσει την κακή παράδοση που έχει στο συγκεκριμένο γήπεδο. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Όλομουτς «αυτοκτόνησε» την προηγούμενη αγωνιστική και σήμερα μπροστά στον κόσμο της έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες. Έχει το προβάδισμα κόντρα στην Τέπλιτσε και εύκολα ή δύσκολα θα τα καταφέρει. Πάμε με έδρα, παράδοση και αντίδραση. Άσος.