Dalian Yifang vs Henan Jianye Κίνα Super League

Dalian Yifang

Εποχή Ράφα Μπενίτεθ στην Νταλίαν. Ο σπουδαίος Ισπανός τεχνικός αντικατέστησε τον Νοτιοκορεάτη Τσόι Κανγκ – Χι, που αποχώρησε μετά τη νίκη απέναντι στη Ρένχε (3-1 εκτός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, μόλις με την έναρξη της αναμέτρησης, ωστόσο, στη συνέχεια ήταν εξαιρετική και ήταν θέμα χρόνου να φτάσει στην ανατροπή. Στο 51’, ο Καράσκο -με εύστοχο χτύπημα πέναλτι- ισοφάρισε και στην αμέσως επόμενη φάση ο Χάμσικ, με κοντινό σουτ, έδωσε προβάδισμα. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Μπότενγκ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ και με σουτ προ κενής εστίας «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς. Ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού και μπορεί να πάει ακόμα ψηλότερα, αρκεί να βρει ρυθμό.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει και πάλι ο αμυντικός Ζάο (7/0) και αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα, ενόψει του αγώνα με την Χενάν, για τον Ράφα Μπενίτεθ. Δύσκολα θα δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι, καθώς ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε ικανοποιημένος από την εικόνα που είχε η ομάδα του και παράλληλα περιμένει περισσότερα από τον Χάμσικ.
(4-2-3-1): Γιου – Γουάνγκ, Zενγκ, Ζανγκ, Τινγκ – Κιν, Ζάο Ξουρί – Γουάνγκ, Καράσκο, Χάμσικ – Μπόατενγκ
Henan Jianye
Δεν είχε καλή απόδοση η Χενάν, στο εκτός έδρας ματς με την Γκουανγκζού ΡΦ και αναμενόμενα ηττήθηκε 2-0. Έχασε, πάντως, τεράστια (τριπλή!) ευκαιρία στα πρώτα λεπτά για να προηγηθεί, όμως, δικαίως λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, μετά από πέναλτι που υποδείχθηκε από το VAR. Στην επανάληψη, προσπάθησε κάπως να αντιδράσει, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 65’, δέχτηκε το 2ο γκολ από αντεπίθεση και εκεί τελείωσαν όλα. Έχει δικαιολογία από τις πολλές απουσίες που αντιμετωπίζει στην επίθεση, ενώ, για την ώρα, η πορεία είναι εξαιρετική για τα δεδομένα του συλλόγου. Οι εμφανίσεις από την αρχή της σεζόν είναι καλές και δύσκολα θα κινδυνέψει.
Παραμένει εκτός, λόγω τραυματισμού, ο Βραζιλιάνος επιθετικός Ενρίκε (1/1), που είχε χτυπήσει στο παιχνίδι της πρεμιέρας. Θα στερηθεί τον διεθνή Καμερουνέζο επιθετικό Μπασογκόγκ (12/4), ο οποίος λείπει στο Άφρικα Καπ. Διαθέσιμος, από τιμωρία, ο Καμερουνέζος φορ Οχάντζα (13/7), που είναι ο MVP της ομάδας μέχρι στιγμής. Επέστρεψε ο επιθετικός Καράνγκα, από το δανεισμό του στη Νασιονάλ και θα πάρει άμεσα φανέλα βασικού.
(3-4-3): Γου – Σούι, Ζανγκ, Λιου – Κε, Γουάνγκ, Φενγκ, Γιανγκ – Καράνγκα, Ίβο, Οχάντζα

Ντεμπούτο για τον Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο των γηπεδούχων, που προέρχονται από εξαιρετική εμφάνιση. Πρέπει κάποια στιγμή να εκμεταλλευτεί το «σπίτι» της η Νταλίαν και η, αδύναμη εκτός έδρας, Χενάν δείχνει ιδανικός αντίπαλος, για να ξεκινήσει με το «δεξί» ο Ισπανός τεχνικός.Εξαιρεικός ο άσος.