Denmark Superligaen

HOBRO v ODENSE

Απέσπασε απροσδόκητη ισοπαλία στην έδρα της Μίντιλαντ την προηγούμενη εβδομάδα. Στο 84′ κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο φορμαρισμένος επιθετικός Κίρκεβολντ (6/3), αλλά μια αδράνεια της άμυνας σε στημένη φάση ακριβώς στο 90′ της στέρησε το σπουδαίο διπλό. Η Χόμπρο συνεχίζει να ξεπερνά τις προσδοκίες, έχοντας υποστεί μόνο μια ήττα στο πρωτάθλημα και δείχνει πως θα παλέψει με «νύχια και με δόντια» για την παραμονή της στην κατηγορία. Παραμένουν εκτός ο επιθετικός Χβίλσομ ( 1/0) και ο μέσος Ντάμποργκ (2/0), ενώ στα καλά νέα είναι πως προπονήθηκε κι επέστρεψε στην αποστολή ο αμυντικός Τγερνελουντ (3/0), αλλά μοιάζει δύσκολο να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Σε ένα ματς… ροντέο, την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκε με 2-0 στο Φάρουμ από την Νόρντζελαντ. Μόλις στο 2′ η Οντένσε έχασε πέναλτι με τον Καντρίι, για να ακολουθήσει δοκάρι εξ επαφής. Η Νόρντζελαντ προηγήθηκε με 1-0 στο 42′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Η Οντένσε πίεσε μέχρι το τέλος και στις καθυστερήσεις, ο τερματοφύλακας Κρίστενσεν προωθήθηκε σε κόρνερ, κίνηση η οποία κόστισε. Στην αντεπίθεση μετά από το κόρνερ, η εστία της Οντένσε ήταν ανυπεράσπιστη με αποτέλεσμα η Νόρντζελαντ να σκοράρει με σουτ από το κέντρο. Τα βαριά χαρτιά της, Σβέντσεν και Καντρίι, δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα όπως και κανένας συμπαίκτης τους σε 24 τελικές! Μεσοβδόμαδα, η Οντένσε απέκτησε τον Νιγηριανό αριστερό μπακ, Κίνγκσλεϊ Μαντού από την Ρόζελαρ, ομάδα Β’κατηγορίας Βελγίου. Ο Νιγηριανός δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, η οποία πάντως είναι πλήρης.

Η ισοπαλία της Χόμπρο στο Χέρνινγκ την προηγούμενη αγωνιστική μας κάνει λίγο επιφυλακτικούς, αλλά τελικά θα ποντάρουμε πιο ποιοτικό ρόστερ, αυτό της Οντένσε. Έχουμε την αίσθηση πως οι βαθμοί που δεν πήρε στην έδρα της Νόρντζελαντ θα της επιστραφούν στο Χόμπρο. Διπλό!