Dijon FCO vs RC Lens Το βάρος της φανέλας της δίνει την παραμονή…

Aνάλυση

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Τελικός πλέι-οφ. Δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι. Η ομάδα με τα καλύτερα αποτελέσματα θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν στη Ligue 1. Ισχύει ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

* Πρώτο παιχνίδι: Λανς – Ντιζόν 1-1. Δίκαιο σε γενικές γραμμές το σκορ, με τη φιλοξενούμενη να έχει και δοκάρι.
* Από το 2013 μέχρι το 2016 στον πάγκο της Λανς ο νυν τεχνικός της Ντιζόν, Κομπουαρέ. Κέρδισε την άνοδο στη Λιγκ 1 την πρώτη του χρονιά, αλλά υποβιβάστηκε την επόμενη.
* 3-5-1 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά από τη σεζόν 2008-09.
* 3-1-0 με γηπεδούχο την Ντιζόν την ίδια περίοδο.
* Τουλάχιστον δύο γκολ στους τρεις τελευταίους ανάμεσά τους αγώνες με γηπεδούχο την Ντιζόν.
* G/G τα επτά από τα εννέα.
* Under έξι από τα εννέα, όπως και τέσσερα από τα πέντε τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΝΤΙΖΟΝ

ΝΤΙΖΟΝ

ΟΚβον είναι από τη Ν. Κορέα. Ηρθε στην Ντιζόν τον Ιανουάριο του 2017, από την πατρίδα του και τη Σουβόν. Δεν έγινε ποτέ αναντικατάστατος στη Γαλλική ομάδα, αλλά έδινε κάθε στιγμή που βρισκόταν στο χορτάρι δείγματα του ταλέντου του.

Ο Κβον είναι εξτρέμ, αλλά κάλλιστα μπορεί να καλύψει τη θέση του σέντερ φορ. Εχει ταχύτητα, τεχνική και κυρίως επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Αυτό, δηλαδή τα γκολ του, αποδεικνύονται πολύτιμα στο φετινό φινάλε.

Εκείνος σκόραρε το νικητήριο τέρματα στις 11 του Μάη, όταν κέρδισε το Στρασβούργο στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής και έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Αυτός την έβαλε σε ρόλο φαβορί στις διπλές μάχες με τη Λανς, όταν ισοφάρισε στο τελικό 1-1 το βράδυ της Πέμπτης.

Οι δέκα βαθμοί που μάζεψε στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας, σε συνδυασμό με το δώρο που της έκανε η αδιάφορη Μπορντό κερδίζοντας την Καέν, της έδωσαν δεύτερη ευκαιρία να σώσει τη σεζόν.

«Να τελειώσουμε τη δουλειά» ζητά ο προπονητής Κομπουαρέ, που σημείωσε και κάποια προβλήματα με την καθυστερημένη επιστροφή από τη Λανς, λόγω του αντιντόπινγκ κοντρόλ στο οποίο υπεβλήθησαν τρεις ποδοσφαιριστές της.

Αγωνιστικά Νέα

Δεν είναι τα καλύτερα τα νέα από το ιατρικό δελτίο. Ο βασικός φορ Ταβάρες (32/5), που έχασε το πρώτο μεταξύ τους δεν είναι στη διάθεση του προπονητή, ενώ χτύπησε και μένει εκτός η «χρυσή» αλλαγή της ομάδας, ο Κβον. Επιστρέφει τουλάχιστον ο μέσος Αμαλφιτανό (32/0).

Ενδεκάδα

(4-3-3): Ρούναρσον – Σαφίκ, Γιαμπερέ, Λοτόα , Αντάντι – Μαριέ, Αμπέιντ, Αμαλφιτανό – Σαίντ, Ζανό, Σλιτί

ΛΑΝΣ

ΛΑΝΣ

Ησεζόν 2017-18 ξεκίνησε με φιλοδοξίες που έφταναν μέχρι την άνοδο. Το ξεκίνημα όμως ήταν καταστροφικό, με συνέπεια να περιοριστεί στη συνέχεια σε μία άνετη, από κάποιο σημείο και μετά, εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία. Το πάθημα φαίνεται να έγινε μάθημα. Στόχος στη φετινή σεζόν ήταν ξεκάθαρα η άνοδος, γι’ αυτό και η εκκίνηση ήταν εκρηκτική. Πήρε θέση οδηγού από νωρίς έχοντας «παρέα» τη Μετς. Οι «γκρενά» έδειξαν μεγαλύτερη σταθερότητα στην πορεία, με αποτέλεσμα μετά από λίγο να περιοριστεί στη δεύτερη θέση, έχοντας όμως πάντα επαφή με την κορυφή.

Ξαφνικά κατέρρευσε. Λες και ξέχασε να παίζει ποδόσφαιρο. Έχασε την ταυτότητά της ως ομάδα. Η εκπληκτική σταθερότητα που είχε στην άμυνα έπαψε να υφίσταται. Δεν υπήρχε η παραμικρή ιδέα συνοχής, το κλίμα ήταν κάκιστο, ενώ αδυνατούσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσε, οι οποίες παιχνίδι με παιχνίδι γινόντουσαν όλο και λιγότερες. Άρχισε να κατρακυλά στις θέσεις της βαθμολογίας.

Το «Ντελελίς» έγινε «κάστρο» βοηθώντας τη να σταθεί στα πόδια της. Εκεί τουλάχιστον έπαιρνε τους απαραίτητους βαθμούς προκειμένου να παραμένει σε τροχιά πλέι οφ. Παρουσίασε ξανά κάποιες αρρυθμίες με συνέπεια να μην ορίζει η ίδια την τύχη της, η «θεά» όμως ήταν μαζί της. Στις τρεις τελευταίες «στροφές» σημείωσε ισάριθμες νίκες. Την ίδια στιγμή που η ίδια γύρισε τον διακόπτη θυμίζοντας ξανά ομάδα, η Λοριάν «αυτοκτονούσε», αδυνατώντας να κερδίσει υποδεέστερους αντιπάλους. Δεν είπε όχι στο «δώρο», «κλέβοντας» έτσι την πέμπτη θέση.

Μετά την πρόκριση στην έδρα της Παρί στη διαδικασία των πέναλτι, κατάφερε μία ακόμα επικρατώντας εκτός έδρας στην παράταση της Τρουά. Παρά το γεγονός πως είχε αγωνιστεί για 120 λεπτά, λιγότερο από 72 ώρες νωρίτερα, δεν άφησε την κούραση να την κυριεύσει. Στο κρισιμότερο σημείο της σεζόν πραγματοποιεί τις πιο ώριμες εμφανίσεις της, κυρίως μακριά από το σπίτι της, θυμίζοντας τον καλό της εαυτό στην αρχή του πρωταθλήματος. Πρόσθεσε μία ακόμα φιλοξενώντας την Ντιζόν.

Στο πρώτο μέρος είχε την κατοχή, περισσότερο όμως προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό διασφαλίζοντας πως δεν θα απειληθεί, παρά να κυνηγήσει το γκολ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να αιφνιδιάσει με μία υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπελεγκάρντ, ο οποίος «τρύπησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 49’. Στάθηκε τυχερή στο όταν επτά λεπτά αργότερα ο Σαίντ της Ντιζόν σημάδεψε το δοκάρι. Θα μπορούσε να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη, στο 81’ όμως μία όμορφη έμπνευση – τελείωμα του Κορεάτη Χουν, σε συνδυασμό με την κακή τοποθέτηση του τερματοφύλακα Βακού έφεραν την ισοφάριση, που βάσει απόδοσης και ευκαιριών φαντάζει ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Μοναδικός «πονοκέφαλος» για τον τεχνικό Μοντανιέ αποτελεί η απουσία του βασικού τερματοφύλακα Λεκά (36 συμμετοχές), ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με την Τρουά. Τιμωρήθηκε μάλιστα με τρεις αγωνιστικές χάνοντας και το πρώτο παιχνίδι με την Ντιζόν, ενώ θα είναι απών και στο πρώτο της επόμενης σεζόν. Μακροχρόνιες οι απουσίες του επιθετικός Μαντρί (1/0) και του κεντρικού αμυντικού Ραντοβάνοβιτς (16/0).

Bet Info

Έχει μία από τις καλύτερες αμυντικές επιδόσεις στην κατηγορία. Τέταρτη καλύτερη άμυνα με 31 γκολ παθητικό σε 41 αγώνες. Μόνο Τρουά (29 με δύο αγώνες λιγότερους), Παρί και Μετς (με 22 και 23 αντίστοιχα σε 38 ματς) έχουν καλύτερη, ενώ κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της σε 21 από τα 41 παιχνίδια. Μετράει τέσσερα σερί G/G, Under δεκατέσσερα από τα δεκαπέντε τελευταία παιχνίδια της.

Ενδεκάδα

(4-1-4-1): Βακού – Χαϊνταρά, Φορτέ, Ταράτ, Ντουβερνέ – Ντουκουρέ – Αμπρόζ, Ζιλέ, Ντιαρά, Μπελεγκάρντ – Γκομίς

Πρόταση

Η Λανς μπορεί να είναι εκείνη που έρχεται από τη Λιγκ 2, αλλά μόνο «μικρή» του ζευγαριού δεν μπορεί να θεωρηθεί. Γι αυτό και το προσεγμένο σετ. Την Πέμπτη πήγαμε στα 2-3 γκολ και επαληθευτήκαμε. Πιθανό να γίνει ξανά, ίσως και με επανάληψη του 1-1 που θα οδηγήσει σε μονομαχία και πέραν των 90 λεπτών. Υπαρχει, δηλαδή, περιθώριο για το Χ. Εμείς θα πάμε στο Χ2 +2-3 goal στην meridianbet