Έγινε η έκπληξη! Η Γκενκ αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League

Παρά το γεγονός ότι ήταν το φαβορί η Γκενκ δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Ελβετικής Σερβέτ.

Η Βελγική ομάδα μετά το 1-1 στην έδρα της Σερβέτ που της έδινε ένα μικρό προβάδισμα δεν κατάφερε να περάσει στον Γ΄προκριματικό γύρο του Champions League χάνοντας στα πέναλτι και έτσι θα βρεθεί στο δρόμο των Περαιωτών.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικα  για την Γκενγκ που προηγήθηκε με 1-0 στο 28ο λεπτο ενώ προηγουμένως, μόλις στο 4’ η Σερβέτ έμεινε με δέκα παίκτες. Η ισοφάριση ήρθε στο 36’ με τους Βέλγους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα στο 51’. Ωστόσο η ψυχωμένη Σερβέτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 63ο λεπτό, σκορ που ήταν και το τελικό.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι με την Σερβέτ να επικρατεί με 4-1 και να συνεχίζει την πορεία της στο Champions League, στέλνοντας την Γκενκ απέναντι από τον Ολυμπιακό.

Ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Γκενκ θα γίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 10 Αυγούστου.

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridian Sports.