England Championship

21:45 Cardiff City – Sheffield Wed

Το 4-2 από τη Γουέστ Μπρομ πριν από τη διακοπή έβαλε τέλος στο αήττητο σερί (3-4-0) και την κράτησε χωρίς νίκη εκτός Ουαλίας (0-3-3). Για περίπου 70 λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο (Περέιρα 20’, Ντιανγκανά 42’, Οστιν 71’), με την Κάρντιφ να ξυπνάει αργοπορημένα (Γουόρντ 75’, 86’) και να παραδίδει οριστικά τα όπλα στις καθυστερήσεις (Σόγιερς 93’).Ο Νιλ Γουόρνοκ στάθηκε αρκετά στη διαιτησία, μιλώντας για φάουλ στο πρώτο γκολ και διαμαρτυρόμενος για ένα ακυρωθέν τέρμα της ομάδας του στο 2-0. Παραδέχθηκε, πάντως, την καλή εμφάνιση της Γουέστ Μπρομ, αν και πρόσθεσε πως υπήρχαν ευάλωτα σημεία, τα οποία η ομάδα του άργησε να εκμεταλλευτεί.Η Κάρντιφ προσπαθεί να βρει συνέπεια, αλλά έχει προλάβει να φανερώσει πως διαθέτει ικανότητες για κάτι καλύτερο. Μέχρι στιγμής, στηρίζεται στο γήπεδό της όπου διατηρεί το αήττητο (4-1-0). Δύσκολη η εβδομάδα που έχει μπροστά της, καθώς ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Μίλγουολ (22/10) και στη συνέχεια το τεράστιο ντέρμπι στο Σουόνσι (27/10).
Αγωνιστικά Νέα:Ισως επανέλθει ο μέσος Ραλς (9/2). Θα χάσει και τις επόμενες εβδομάδες ο επιθετικός Βέισελ (2/1). Μακροχρόνιες και χωρίς να επηρεάζουν οι υπόλοιπες απουσίες.
Bet Info:Εχει δεχθεί πάνω από ένα γκολ μόνο σε 1/16 τελευταία εντός έδρας ματς στην Τσάμπιονσιπ (12-2-2 σε αυτό το διάστημα).

Ηβελτίωση της επανάληψης έφερε το τρίποντο απέναντι στη Γουίγκαν (1-0). Κινδύνεψε να βρεθεί πίσω στο πρώτο ημίχρονο πριν «σημαδέψει» το δοκάρι, ενώ μετά την ανάπαυλα παρουσιάστηκε ανώτερη από την αντίπαλό της (Λουόνγκο 57’). Η αδυναμία να «καθαρίσει» το ματς, πάντως, έφερε άγχος με τη φιλοξενούμενη να ισοφαρίζει τα δοκάρια.«Δικαιούμασταν 100% τους τρεις βαθμούς. Υπάρχουν, σίγουρα, τομείς που χρειαζόμαστε βελτίωση, όμως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίκτες μου για τη δουλειά που κάνουν από τη στιγμή που ανέλαβα» ανέφερε μετά το τέλος ο Γκάρι Μονκ.Ο νέος τεχνικός, που αντικατέστησε τον υπηρεσιακό Μπάλεν στα μέσα του προηγούμενου μήνα, έχει ξεκινήσει καλά τη θητεία του, βοηθώντας τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά (3-1-1). Ηταν, μάλιστα, ανάμεσα στους υποψήφιους για το βραβείο του «προπονητή του μήνα».
Αγωνιστικά Νέα:Διαθέσιμοι ύστερα από τιμωρία ο χαφ Χάτσινσον (10/1) και ο επιθετικός Φορεστιέρι (3/0). Προλαβαίνει και ο χαφ Λουόνγκο (6/1). Ανέτοιμος ο βασικός στόπερ Λις (5/0). Τραυματίες ο εφεδρικός τερματοφύλακας Γουάιλντσμιθ και ο νεαρός στόπερ Μπέιτς.
Bet Info:Στα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under. Σε 6 εκτός έδρας ματς αγνοεί την ισοπαλία (3-0-3).