England League Two

17:00 Carlisle Utd – Oldham Athletic
Η Καρλάιλ ταξίδεψε το προηγούμενο Σάββατο στο Μπράντφορντ, αλλά γνώρισε την ήττα. Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς και το 3-1 ήταν πέρα έως πέρα δίκαιο. Μάλιστα, κατάφερε κι άνοιξε το σκορ σε αυτό το ματς με τον Ολομόλα στο 14ο λεπτό. Ισοφάριση στο 30ό λεπτό, δεύτερο γκολ στο 40ό. Το πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, ήλθε όμως η χαριστική βολή στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Έτσι παρέμεινε στις χαμηλές θέσεις και εάν δεν ανακάμψει το πρόβλημα θα γίνει μεγαλύτερο. Ετούχου και Σκόουγκαλ είναι ακόμη έξω,δεν τους υπολογίζει κανείς στο Καρλάιλ, όπου έχουν μάθει να ζουν με την απουσία τους. Ο Μπριτζ (10/0) αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο Μπράντφορντ κι έτσι δεν υπολογίζεται.
Η Όλνταμ υποδέχθηκε τη Μόρκαμ και πήρε σημαντική νίκη με 3-1. Σημαντική βαθμολογικά αρχικά, καθώς ανέπνευσε. Το χρειαζόταν τόσο αυτό το τρίποντο. Έδειξε από νωρίς ότι μπήκε για να καθαρίσει το ματς. Άνοιξε το σκορ με τον Μάουτσε, έκανε το 2-0 με τον Αζάνκπο, δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 78ο λεπτό από τον Μίλερ, αλλά διασκέδασε κάθε αμφιβολία με τον Σμιθ στο 89ο λεπτό. Δεν ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά κάτι ήταν κι αυτό το αποτέλεσμα. Την έβγαλε κυρίως από τη μιζέρια του τελευταίου διαστήματος. Ο βασικός γκολκίπερ Γκάρι Γουντς έχασε το ματς στο Μόρκαμ και παραμένει αμφίβολος και γι’ αυτό. Ο Σεφίλ (Α, 4/0) δύσκολα θα παίξει, σχεδόν απίθανο και για τον Ούρκο Βέρα (Μ, 4/1).
Η Καρλάιλ θεωρητικά έχει το προβάδισμα, καθώς παίζει στην έδρα της απέναντι σε μια ομάδα ίδια δυναμικότητας. Τέτοια ματς, ωστόσο, πάντα είναι επίφοβα. Καλύτερη επιλογή το G/G το οποίο έχει αρκετές πιθανότητες να εμφανιστεί.

17:00 Cheltenham – Crewe Alexandra
Το τρένο της Τσέλτεναμ πέρασε κι από το Πλίμουθ με 2-0. Είναι ένα τρένο που στα τέσσερα τελευταία ματς δεν έχει κάνει στάση, φυσικά δεν θέλει να κάνει ούτε στο πέμπτο διαδοχικό και πιο δύσκολα σαφέστατα από τα δυο προηγούμενα. Η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας έμαθε να καθαρίζει τα ματς και μακριά από την έδρα της, έτσι έχει ανέβει τρίτη και κανείς δεν μπορεί να της απαγορέψει να ονειρεύεται. Το διπλό στο Πλίμουθ ήλθε εύκολα με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά κάθε ημιχρόνου. Ισοφάρισε το δικό της ρεκόρ συγκομιδής βαθμών σε 10 πρώτα ματς της κατηγορίας από το 2001 κι αυτό είναι ενδεικτικό! Ο Μάικλ Νταφ αναμένεται να διατηρήσει την ενδεκάδα που του έφερε τη νίκη το προηγούμενο Σάββατο. Και γιατί ν’ αλλάξει; Οι απόντες είναι ίδιοι – πιο σημαντική η απουσία του μέσου Ντεμπάγιο (5/0) – και δεν προστέθηκε νέο πρόβλημα.
Η Κρου υποδέχθηκε τη Σάλφορντ και δεν συνάντησε καμία, μα καμία αντίσταση. Έφθασε στην εύκολη νίκη με 4-1 και έτσι συνεχίζει από τη δεύτερη θέση στο κυνήγι της πρωτοπόρου Έξετερ. Έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αποκατέστησε την τάξη και πήρε ένα ακόμη τρίποντο. Έτσι κι αλλιώς κάθε άλλο αποτέλεσμα στην αναμέτρηση θα συνιστούσε έκπληξη είναι η αλήθεια. Αν δεν είχε κάνει την απρόσμενη ήττα εντός έδρας από την Κέιμπριτζ ίσως τώρα ν’ απολάμβανε την κορυφή. Παραμένει εκτός λόγω τιμωρίας ο 36χρονος Ιρλανδός βασικός μέσος Πολ Γκριν (8/1) ο οποίος προσέδιδε και ποιότητα και εμπειρία στο νευραλγικό χώρο του κέντρου. Ο επιθετικός Ντάρεν Πάουελ (10/0) επέστρεψε και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα, αν και όπως μεταδίδουν τα τοπικά ΜΜΕ δύσκολα θα κάνει αλλαγές ο Άρτελ.
Αναμέτρηση μεταξύ δυο εκ των τριών καλυτέρων ομάδων του πρωταθλήματος. Ό,τι και να γίνει θα είναι και η Τσέλτεναμ και η Κρου στο γκρουπ που θα διεκδικήσει την άνοδο. Προβάδισμα οι γηπεδούχοι, κυρίως γιατί στην έδρα τους μοιάζουν… άτρωτοι. Εύκολα ή δύσκολα εκτιμάται ότι μπορούν να φθάσουν στο τρίποντο-προσπέρασμα.

17:00 Crawley Town – Walsall FC
Δύο ματς είχε αυτήν την εβδομάδα η Κρόουλι, σε κανέναν από τα δυο δεν γνώρισε την ήττα. Ξεκινάμε από το πιο πρόσφατο. Αυτό διεξήχθη την τρίτη στην έδρα της. Υποδέχθηκε τη Στόουκ για τον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ και παρά το γεγονός ότι η αντίπαλος ήταν δυο κατηγορίες πιο πάνω κατάφερε και την κράτησε στο 1-1, ενώ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι. Αν μη τι άλλο επιτυχία για την ομάδα του Τσόφι. Το κακό για τον Ιταλό είναι ότι δεν μπόρεσε να ξεκουράσει παίκτες. Οι ίδιοι πάνω-κάτω που έπαιξαν στο Νορθάμπτον το Σάββατο, αγωνίστηκε και μεσοβδόμαδα. Πριν από μια εβδομάδα πήρε την ισοπαλία αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 στο 64′. Με γκολ στο 70′ και στο 90+5′ πήρε το βαθμό, αλλά έμεινε εκτός θέσεων playoffs. Ο ΜακΝέρνι (Α, 0/0) ίσως καθίσει για πρώτη φορά στον πάγκο. Ο αμυντικός Ντάλισον (8/0) επέστρεψε, αλλά ο επιθετικός Νέιτσαν (4/0) θ’ απουσιάσει.
Ξεκουράστηκε την εβδομάδα, καθώς δεν είχε υποχρεώσεις όπως η αντίπαλός της. Υποδέχθηκε τη Σκάνθορπ το Σάββατο και τη νίκησε με 1-0. Με το ίδιο σκορ, άλλωστε, είχε περάσει κι από το Μόρκαμ. Αυτή τη στιγμή ελάχιστα μετρά το θέαμα, πολύ περισσότερο οι βαθμοί. Με αυτές τις δύο διαδοχικές νίκες η Γουόλσολ έχει ξεφύγει από τις χαμηλότερες θέσεις, έχει αναρριχηθεί στην 16η. Τρίτο σερί τρίποντο θα τη φέρει ακόμη πιο ψηλά, ακόμη πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Ο αμυντικός Κάμερον Πρινγκ (6/0) παραμένει αμφίβολος. Τελευταία στιγμή θα περιμένει ο Κλαρκ τον βασικό του επιθετικό, Λέιβερι (9/1). Δεν έχει άλλες απουσίες.
Κρόουλι και Γουόλσολ είναι σε καλύτερη κατάσταση από ό,τι στην εκκίνηση του πρωταθλήματος. Δεν είναι όμως άξιες εμπιστοσύνης. Το προβάδισμα σε τέτοιες περιπτώσεις βρίσκεται στον άσο, καλό και το 2-3 γκολ ως εναλλακτική

17:00 Exeter City – Grimsby Town
Η Έξετερ δεν νίκησε, αλλά παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το προηγούμενο Σάββατο πήγε στο Νιούπορτ στην Ουαλία κι έφυγε μόνο με ένα βαθμό από εκεί. Όσο οι διώκτες της δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν, θα οδηγεί την κούρσα. Προηγήθηκε με γκολ του Μάρτιν μόλις ένα τέταρτο μετά την έναρξη του ματς, αλλά ένα πέναλτι έδωσε την ευκαιρία στον Έιμπραχαμς να ευστοχήσει στο 64ο λεπτό και να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους. Ακόμη κι έτσι παραμένει αήττητη φέτος κι αυτό τα λέει όλα. Ο Ατανγκανά θα βρεθεί στην αποστολή, είναι πολύ δύσκολο όμως να κάνει ντεμπούτο. Ούτε ο 32χρονος μέσος Χολμς θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση στη σεζόν σύμφωνα με τα ρεπορτάζ. Εκτός παραμένει ο Νιγηριανός φορ, Αγιόσε (4/0).
Δυο ματς είχε αυτήν την εβδομάδα η Γκρίμσμπι αντίθετα με την αντίπαλό της. Ας ξεκινήσουμε από το πιο πρόσφατο, την Τετάρτη στο Λονδίνο. Και μόνο η παρουσία στον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ ήταν επιτυχία. Στο ματς με την Τσέλσι, όμως, τα είδε όλα. Οι ρεζέρβες των μπλε ξέσπασαν με επτάρα στην προσπάθειά τους να δείξουν στον Λάμπαρντ ότι αξίζουν μια ευκαιρία. Δεν αξίζει άλλων σχολίων το ματς. Στο πρωτάθλημα το προηγούμενο Σάββατο υποδέχθηκε τη Μάκλσφιλντ και τη νίκησε 1-0. Το γκολ του Ρόμπσον στο 56ο λεπτό έφθασε για να κρίνει το ματς και αυτό ήθελε ο Τζόλι. Το τρίποντο, δηλαδή, για να πλησιάσει η ομάδα του στην επτάδα. Παραμένει εκτός ο Σουηδός αμυντικός Έμαν (6/1), ίσως επιστρέψει ο επίσης αμυντικός Ντέιβις (5/0). Ετοιμοπόλεμος, έχοντας ξεπεράσει την ίωση και ο βασικός φορ Όγκμπου (9/1).
Η Έξετερ είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας κι αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι. Είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας και φυσικά μπορεί να πανηγυρίσει τη νίκη, απέναντι στην καλή, αλλά κουρασμένη Γκρίσμπι.

17:00 Leyton Orient – Port Vale
Η Λέιτον Όριεντ ταξίδεψε στο Κόλτσεστερ την προηγούμενη εβδομάδα και συνέχισε τ’ αρνητικά αποτελέσματα. Ήττα με 2-1 και όσο και αν προσπαθεί να μαζέψει βαθμούς με ισοπαλίες, το κλίμα δεν αντιστρέφεται και τέτοια αποτελέσματα την πηγαίνουν πίσω. Έχασε το ματς ουσιαστικά από τα αποδυτήρια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, στο 28′ ήδη ήταν 2-0 πίσω. Κατάφερε και μείωσε με τον Τζένκινσον στο 44ο λεπτό, αλλά πέρασε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς πρακτικά να ενοχλήσει τους γηπεδούχους. ΜακΆναφ και Ντέιτον δεν μπορούν να λογίζονται ως απουσίες, είναι εκτός από την αρχή της σεζόν. Επιστρέφει ο μέσος Μπρόφι (8/0) κι αυτό δίνει λύσεις τον Έμπλετον, ο Ουίλκινσον (10/2) θα ξεκινήσει σύμφωνα με τις τελευταίες δοκιμές στο αρχικό σχήμα.
Μπορεί στο πρωτάθλημα να μη διαπρέπει, αλλά στο Λιγκ Καπ πανηγύρισε άλλη μια επιτυχία. Πήγε την Τρίτη στο Μάκλσφιλντ κι έφυγε από εκεί με τη νίκη (2-3) και την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης. Μάλιστα, αυτό το κατάφερε με τον Άσκι να έχει ξεκουράσει μερικούς παίκτες. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε το 1-3 και απλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις. Το προηγούμενο Σάββατο υποδέχθηκε τη Μάνσφιλντ. Βρέθηκε δυο φορές να κυνηγά το σκορ, ισοφάρισε στον επιπρόσθετο χρόνο των δυο ημιχρόνων και τελικά έσωσε το βαθμό με το 2-2. Συνεχίζει να κινείται σε μεσαία βαθμολογικά στρώματα, ούτε κρύο, ούτε ζέστη δηλαδή. Αμφίβολος ο επιθετικός Κόνλον (8/0), εκτός ο αμυντικός Έβανς (2/0) και ο επιθετικός Αμό (8/2). Τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Κολομβιανού μέσου Μοντάνο (8/0).
Μπορεί τη Λέιτον Όριεντ και την Πορτ Βέιλ να τις χωρίζουν οκτώ θέσεις, αλλά πρακτικά μόνον τέσσερις βαθμοί. Δεν είναι δηλαδή δα και τόσο μεγάλη η αγωνιστική τους διαφορά. Μπορούν οι γηπεδούχοι να κρατήσουν χαμηλά το σκορ και τελικά να πάρουν τη νίκη.

17:00 Macclesfield – Colchester Utd
Κακή, πολύ κακή ήταν η εβδομάδα που πέρασε για τη Μάκλσφιλντ. Δύο ήττες, η μία εξ αυτών (δεύτερη χρονικά) σήμανε και αποκλεισμό. Ας ξεκινήσουμε από αυτή. Υποδέχθηκε την Τρίτη την Πορτ Βέιλ και γνώρισε την ήττα (2-3) για το Λιγκ Καπ. Η αλήθεια είναι ότι ο ΜακΜέιχον έβαλε αρκετούς αναπληρωματικούς, κάπου πίστεψε ότι μπορούσε να στείλει την πρόκριση στα πέναλτι και πέρασε τρεις βασικούς στους τέλος. Εν τέλει δεν δικαιώθηκε. Ο αποκλεισμός επήλθε νομοτελειακά. Το περασμένο Σάββατο είχε πάει στο Γκρίμσμπι και στα σημεία έχασε από την τοπική ομάδα. Το γκολ του Ρόμπσον δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ήταν το μοναδικό στην αναμέτρηση, έμελλε να την κρίνει. Έτσι παρέμεινε έξω από την επικίνδυνη ζώνη μεν, κοντά σε αυτή δε. Το θετικό για τον Ιρλανδό προπονητή είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμού. Ο Νάχουα (5/0) θα διατηρήσει τη θέση του στο αρχικό σχήμα.
Μεθυστική εβδομάδα για την Κόλτσεστερ, η πόλη γιορτάζει για την ομάδα της. Πώς και πώς περίμεναν στο Κόλτσεστερ το ματς με την Τότεναμ για τον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ. Και στο τέλος πανηγύρισαν την πρόκριση όχι απλώς επί μιας ομάδας της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά επί μίας εκ των κορυφαίων της πρώτης κατηγορίας και φιναλίστ τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ της περασμένης σεζόν. Το γεγονός ότι ο Ποτσετίνο έβαλε τις ρεζέρβες των σπερς δεν μειώνει την αξία του επιτεύγματος. Στο πρωτάθλημα είχε υποδεχθεί τη Λέιτον Όριεντ πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 44ο λεπτό, πέρασε ένα δεύτερο ημίχρονο χωρίς να δεχθεί απειλές και πήρε το τρίποντο. Ο αμυντικός Χάρι Πελ (1/0) παραμένει εκτός λόγω ρήξης αχιλλείου. Ο ΜακΓκριλ θέλοντας και μη θα κάνει αλλαγές στο πλαίσιο του ροτέισον γιατί αλλιώς οι παίκτες του θα… σκάσουν μετά τη μεσοβδόμαδη υπερπροσπάθεια κόντρα στην Τότεναμ.
Η Κόλτσεστερ έχει την ψυχολογία υπέρ της, κουβαλά όμως και την κούραση από το ματς της Τρίτης. Για ομάδες αυτής της κατηγορίας που δεν είναι συνηθισμένες σε τέτοιο ρυθμό ελλοχεύει κινδύνους αυτό το ματς. Ευκαιρία για να εκμεταλλευτεί την έδρα της η Μάκλσφιλντ.

17:00 Mansfield – Plymouth Argyle
Η Μάνσφιλντ ήδη τρέχει σερί τριών ματς χωρίς νίκη, καθώς το περασμένο Σάββατο πήγε στο Πορτ Βέιλ κι αναδείχθηκε εκεί ισόπαλη 2-2. Προηγήθηκε δυο φορές, ήπιε όμως το πικρό ποτήρι της ισοφάρισης. Πικρό γιατί και τα δυο γκολ ήλθαν στον επιπρόσθετο χρόνου κάθε ημιχρόνου. Ειδικά δε, το δεύτερο πόνεσε πιο πολύ καθώς κρατούσε τη νίκη μέχρι το 90+5′. Μια νίκη που δεν θα την έφερνε πολύ ψηλά στη βαθμολογία, θα είχε άλλη όμως αξία ψυχολογικά για τον Ντέμστερ και τους παίκτες του. Σε αυτό στάθηκε και ο Άγγλος προπονητής στις δηλώσεις του βάζοντάς τα είτε με την τύχη του είτε με την έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά. Ο επιθετικός Άντι Κουκ (3/0) είναι ξανά διαθέσιμο και δίνει λύσεις στον προπονητή της Μάνσφιλντ. Ο αμυντικός Πρέστον (3/1) έχει να εκτίσει άλλα τρία ματς από την τιμωρία του. O φορ Μέιναρντ (7/2) είναι εκτός, όπως και οι Ντέιβις (φορ) και Γκρέιαμ (φορ) που δεν έχουν κάνει ακόμη ντεμπούτο.
Η Πλίμουθ συνεχίζει στο αρνητικό mood των τελευταίων εβδομάδων. Δεν τα πάει καλά και τα αποτελέσματα είναι ενδεικτική. Δεν μπορεί να πάρει νίκη ούτε εντός, ούτε εκτός έδρας. Υποδέχθηκε το Σάββατο την Τσέλτεναμ και γνώρισε ήττα (0-2). Δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που ενόχλησε, αλλά και η εικόνα. Μια ομάδα, δηλαδή, που δεν πίστευε στον εαυτό της, που δεν έδειχνε ικανή να εκμεταλλευτεί τα λάθη της αντιπάλου της. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 40ό λεπτό και ύστερα κατέρρευσε. Θα ερχόταν νομοτελειακά και το δεύτερο γκολ. Ήλθε στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και ήταν αυτογκόλ. Παραμένει στις χαμηλές βαθμολογικά θέσεις, ενώ ο Λόου θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τον βασικό επιθετικό Μπάξτερ (8/0). Δεν αποκλείεται να προβεί σε ροτέισον, δεν περιμένουμε να είναι εκτεταμένο.
Αρκετά γκολ αναμένονται στην αναμέτρηση της Μάνσφιλντ με την Πλίμουθ. Δύσκολα να πάει κανείς σε σημείο, αν και η μοιρασιά συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες. Καλό και το G/G, εναλλακτικές το Over 2,5 και Over 3,5 γκολ…

17:00 Morecambe FC – Northampton
Η Μόρκαμ πήγε στο Όλνταμ το προηγούμενο Σάββατο και κατέγραψε άλλη μια ήττα. Μια ακόμη ημέρα, στη δουλειά, δηλαδή για τους παίκτες της που δεν έχουν πανηγυρίσει τη νίκη από τον περασμένο Αύγουστο. Μια σειρά ανεπιτυχών αποτελεσμάτων έχουν κάμψει το ηθικό της ομάδας του Μπέντλι. Ουδέποτε βρέθηκε σε θέση να διεκδικεί κάτι στο ματς της προηγούμενης εβδομάδας και η ήττα επήλθε ως κάτι το φυσιολογικό για τους φιλοξενούμενους. Παραμένουν στα πολύ χαμηλά βαθμολογικά στρώματα, λίγο πάνω από τις θέσεις υποβιβασμού. Ο μέσος Κένιον (3/0) απογοήτευσε και θα καθίσει στον πάγκο όπως όλα δείχνουν, αμφίβολοι ο αμυντικός Κόνλαν (4/0) και ο επίσης αμυντικός Μπρίουιτ (2/0).
Η Νορθάμπτον αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κρόουλι 2-2 για τη δέκατη αγωνιστική της κατηγορίας πριν από μία εβδομάδα. Διέκοψε, έτσι, ένα σύντομο σερί δυο αγωνιστικών χωρίς νίκη. Απογοήτευση επικρατεί για το αποτέλεσμα στ’ Ανατολικά Μίντλαντς καθώς ουσιαστικά έχασαν δικό τους ματς. Είναι από τις ισοπαλίες που μοιάζουν με ήττες. Στο 64ο λεπτό προηγείτο ήδη με 2-0, δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 70ό και ήλθε η ισοφάριση με τον πιο επώδυνο τρόπο – αυτογκόλ του Μάρτιν – στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Εκτός ξανά (και θα είναι γι’ αρκετό διάστημα ακόμη) ο μέσος Γουότσον (6/2), εκτός κι ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Άρνολντ (1/0). Ο επιθετικός Σμιθ (6/1) εξέτισε τη μία αγωνιστική τιμωρίας και είναι εκ νέου στη διάθεση του προπονητή του.
Μπορεί η Νορθάμπτον να “αυτοκτόνησε” το προηγούμενο Σάββατο, αλλά δεν είναι όλα τα Σάββατα ίδια. Μπορεί να ρεφάρει και να φύγει με το διπλό από το Μόρκαμ. Εάν θέλει κάποιος ν’ αποφύγει το σημείο, υπάρχουν τα G/G και Over 2,5 ως εναλλακτικές.

17:00 Salford City – Forest Green
Η Σάλφορντ πήγε για εκδρομή και μόνο στο Κρου, όπως φάνηκε κι από το αποτέλεσμα και το τελικό σκορ. Βαριά ήττα με κάτω τα χέρια με 4-1. Προηγήθηκε στο 39ο λεπτό και μάλλον αυτό ήταν το λάθος της. Κι αυτό γιατί ακολούθησε καταιγίδα τεσσάρων γκολ στη συνέχεια, χωρίς κάποια απάντηση. Καμία αντίδραση. Μικρό ελαφρυντικό το γεγονός ότι δοκιμάστηκε στην έδρα μίας εκ των ομάδων που θα διεκδικήσουν την άνοδο (απευθείας ή μέσω των playoffs). Αμφίβολος παραμένει ο μέσος Μπάλντουιν (2/0), το ίδιο και ο βασικός κι αναντικατάστατος (επίσης μέσος) Τάουελ (7/1). Ο Γκρέιαμ Αλεξάντερ δεν θα κάνει αλλαγές, θα πορευθεί με την ίδια διάταξη και τα ίδια πρόσωπα παρά τη συντριβή του προηγούμενου Σαββάτου.
Η Φόρεστ Γκριν φιλοξένησε τη Στίβενεϊτζ κι έμεινε στο 0-0. Δεύτερο διαδοχικό 0-0, καθώς είχε προηγηθεί κι εκείνο το ματς – εκτός έδρας βέβαια – στο Καρλάιλ. Πριν από αυτά τα αποτελέσματα είχε δυο σερί νίκες. Για τέσσερα, δηλαδή, διαδοχικά παιχνίδια είναι αήττητη. Να είμαστε ειλικρινείς, το πιο πρόσφατο αποτέλεσμα δεν είναι επιτυχία. Αποτυχία είναι να μην μπορείς να κάμψεις την αντίσταση της ουραγού της τέταρτης τη τάξει κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος, ειδικά όταν μιλάμε για μια ομάδα που βρίσκεται στις υψηλές θέσεις και δεν έχει άλλο στόχο από την άνοδο. Θα πρέπει, όμως, να το ξεπεράσει. Εξέτισε την τιμωρία του κι επιστρέφει ο Μόρτον (6/ο) που τόσο έλειψε το προηγούμενο Σάββατο. Επιστρέφει μετά το σύντομο τραυματισμό του και ο φορ Κόλινς (4/0). Ο πολύτιμος μέσος Τέιλορ (5/0) αποβλήθηκε κόντρα στη Στίβενεϊτζ κι έτσι θα λείψει.
Υπάρχει σαφής διαφορά ποιότητα και δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Δεν μας ξεγελούν τα αποτελέσματα της προηγούμενης εβδομάδας. Η Φόρεστ Γκριν στην καλή της ημέρα δεν λογαριάζει από έδρες και φυσικά μπορεί να φύγει με το τρίποντο από τη Σάλφορντ, η οποία από την πλευρά της θέλει να πάρει ό,τι μπορεί από το ματς για ν’ αναπνεύσει.

17:00 Scunthorpe Utd – Bradford City
Η Σκάνθορπ πήγε το προηγούμενο Σάββατο στο Γουόλσολ κι έφυγε από εκεί με την ήττα. Το πάλεψε περισσότερο από τις άλλες φορές, αλλά τι να το κάνεις όταν το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο. Δέχθηκε το γκολ από τον Κλαρκ στο 65ο λεπτό και δεν μπόρεσε έπειτα ν’ αντιδράσει. Τα προβλήματα της Σκάνθορπ είναι ήδη γνωστά, δεν χρειάζονται μεγαλύτερης ανάλυσης. Έχει πρόβλημα αμυντικό, αλλά κυρίως επιθετικό. Δεν μπορεί να βρει γκολ ούτε με… αίτηση. O μέσος Νόβακ (2/1) παραμένει έξω, το ντεμπούτο του Μπατρόιντ δεν θα πραγματοποιηθεί ούτε τώρα. Οι μέσοι Σάτον και Ντέιλς ετοιμάζονται για την πρώτη τους αποστολή, δύσκολα όμως θ’ αγωνιστούν. O φορ Χάμιλ (3/1) δεν υπολογίζεται και η γκρίνια προς τον προπονητή διογκώνεται.
Η Μπράντφορντ υποδέχθηκε την Καρλάιλ και τη νίκησε με 3-1, έτσι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κακή παρένθεση της ήττας στο Τσέλτεναμ από την τοπική ομάδα. Βρίσκεται σε σταθερά ανοδική πορεία και μόνο τυχαία δεν είναι η παρουσία της στην πρώτη επτάδα του πρωταθλήματος. Το προηγούμενο Σάββατο βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά είχε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να φθάσει στην ανατροπή και όπως αποδείχθηκε εύκολη νίκη. Ο Μπόγερ ακόμη να σβήσει τα ονόματα των Ντέβιτ και Ρίλεϊ από το απουσιολόγιό του, αλλά έτσι κι αλλιώς όλοι στο Μπράντφορντ έχουν μάθει πλέον να ζουν με την απουσία τους. Ο βασικός αμυντικός Ρίτσαρντς-Έβερτον (10/1) αντίκρισε την κόκκινη κάρτα κι έτσι δεν υπολογίζεται γι’ αυτό το ματς.
Η Σκάνθορπ δεν μπορεί να σταυρώσει όχι νίκη, αλλά βαθμό με τίποτα. Κάθε Σάββατο που περνά κάνει τη ζωή της και πιο δύσκολη. Η Μπράντφορντ είναι καλή, αλλά μπορεί να κολλήσει απέναντι σε μια ομάδα που θα παίξει τη ζωή της και σε αυτό το ματς. G/G, μοιάζει πιο ασφαλές ακόμη κι αν η φιλοξενούμενη ομάδα είναι το φαβορί.

17:00 Stevenage FC – Cambridge Utd
Η Στίβενεϊτζ πήρε τον τέταρτο βαθμό της στο πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως γκολ στην έδρα της Φόρεστ Γκριν. Τέσσερις βαθμοί, τέσσερις ισοπαλίες, η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη, δίκαια ουραγός της 2ης Αγγλίας. Μπήκε στοπ τρόπω τινά στο σερί των ηττών, αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά. Θετικό αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση ο βαθμός στην έδρα μιας ομάδας που φαινομενικά θα παλέψει για να διεκδικήσει την άνοδο στην 1η Αγγλίας, αλλά το πρόβλημα είναι γενικό. Παραμένουν εκτός ο μέσος Φανκόοτεν (3/0) και ο αμυντικός Νάτζεντ (0/0). Αμφίβολοι είναι οι μέσοι Πάρετ (2/0) και Μπάιρομ (4/0), ενώ έτοιμος είναι ο 32χρονος Σκωτσέζος στόπερ Κάθμπερτ (6/0), ο οποίος δίνει μια εμπειρία – όχι όμως και ασφάλεια όπως έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα – στην αμυντική γραμμή.
Από ήττα (0-1) προέρχεται η Κέιμπριτζ εντός έδρας από τη Σουίντον. Δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά των δυο ομάδων το προηγούμενο Σάββατο, αλλά τέτοια αποτελέσματα – ναι – κάνουν τη διαφορά στο πρωτάθλημα και δείχνουν ποια ομάδα θα παλέψει για την άνοδο με καλύτερες προϋποθέσεις. Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Γέιτς κι όσο κι αν κυνήγησε την ισοφάριση, η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκε απαντήσεις. Το θετικό είναι ότι προσπάθησε να σώσει έστω το βαθμό, το αρνητικό ότι κόντρα σε μια ομάδα πάνω κάτω της ίδιας δυναμικότητας και με τους ίδιους στόχους έμεινε με άδεια τα χέρια. O μπακ Νταν Τζόουνς (2/0) είναι εκτός, ενώ ο Ντίγκαν παραμένει στα pits από την έναρξη της σεζόν. Αμφίβολος ο μέσος Χάναταν (9/0), όπως επίσης και οι Κάρατερς (Μ, 3/0) και Ντανκ (Μ, 5/0).
Χωρίς νίκη ακόμη η Στίβενεϊτζ είναι μια διαφορά η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας ανεξάρτητα από το εάν παίζει στην έδρα της ή εκτός. Η Κέιμπριτζ έκανε πισωγύρισμα με την ήττα του Σαββάτου. Το G/G έχει αρκετές πιθανότητες, καθώς η επιλογή σημείου μοιάζει ριψοκίνδυνη σε ένα ματς που κρύβει παγίδες.

17:00 Swindon Town – Newport County
Η Σουίντον έβγαλε διπλό στο Κέιμπριτζ κι απέδειξε ότι η εντός έδρας ήττα από την Κόλτσεστερ (0-3) ήταν απλά μια κακή παρένθεση που έκλεισε. Και με τι τρόπο; Με τον καλύτερο. Νίκη εκτός έδρας. Το γκολ του Γέιτς στο 27ο λεπτό ήταν το μοναδικό της αναμέτρησης του περασμένου Σαββάτου και της επικράτησης επί της Γιουνάιτεντ. Η Σουίντον μεθοδικά και κυρίως αθόρυβα έχει πετύχει στο 1/4 σχεδόν του μαραθωνίου αυτό που ήθελε. Να βρίσκεται δηλαδή σε θέση playoffs, σε απόσταση δυο βαθμών από την κορυφή. Ο Αυστραλός μέσος Λίντεν (7/0) θα λείψει κι από αυτό κι από τα επόμενα ματς, εκτός κι ο φορ Ζαγιεσίμι (1/0) αλλά δεν είναι σημαντική απώλεια. Αμφίβολος ο Γάλλος αμυντικός Μποντρί (9/0) και προκαλεί πονοκέφαλο στον Ουέλενς ενδεχόμενη απουσία του.
Η Νιούπορτ υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο την Έξετερ και τη σταμάτησε. Την κράτησε στο 1-1, οι δυο ομάδες έμειναν με ένα βαθμό. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν ένα μήνυμα που έστειλε σε όλη την κατηγορία η γηπεδούχος ομάδα. Το να κόβεις βαθμούς ακόμη και στην έδρα σου από την πρωτοπόρο και φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο είναι μια μικρού μεγέθους επιτυχία. Βρέθηκε μάλιστα να κυνηγά το σκορ, αλλά ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Έιμπραχαμς. Παρά το αντικειμενικό σκέλος της βαθμολογικής συγκομιδής, ανέβασε και την ψυχολογία των παικτών του Φλιν. Ο Ουαλός έχει εδώ και καιρό κυκλωμένα τα ονόματα των Αζίζ και Δημητρίου στο απουσιολόγιό του. Θα λείψει κι από αυτό κι από τα επόμενα τέσσερα ματς ο αμυντικός Ίνις για τη συμπεριφορά του σε ματς του EFL Cup.
Σουίντον και Νιούπορτ είναι από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, αλλά μην περιμένετε να μπαίνουν το ένα γκολ μετά το άλλο. Δίνουν βάρος στην τακτική και όποια από τις δυο φθάσει στο τρίποντο ισχυροποιείται στη μάχη ανόδου. Προβάδισμα να το κάνουν έχουν οι γηπεδούχοι.