England League Two

17:00 Bradford City – Swindon Town
Η Μπράντφορντ ταξίδεψε στο Σκάνθορπ κι έφυγε από εκεί με το βαθμό μόνο χάρη στο ισόπαλο 1-1 μεταξύ των δυο ομάδων σκορ στο ματς. Έμεινε πίσω από το πέναλτι του Γουόρντ και βρέθηκε σε θέση να κυνηγά το σκορ από το πρώτο τέταρτο. Κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση με το γκολ του Ο’ Κόνορ στο 56ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να κάνει πραγματικότητα την ολική ανατροπή στο τελευταία μισάωρο της αναμέτρησης. Δεν ήταν τόσο καλή, όσο στα προηγούμενα ματς και αυτό φάνηκε. Το να μην μπορείς να περάσεις από την έδρα της προτελευταίας και ίσως της δεύτερης χειρότερης ομάδας του πρωταθλήματος δεν είναι επιτυχία. Αντίθετα για μια ομάδα που κυνηγά την επτάδα, αποτυχία μπορείς να το πεις.
Η Σουίντον υποδέχθηκε τη Νιούπορτ και γνώρισε την ήττα (0-2) έχοντας και κακή εμφάνιση. Έτσι η αντίπαλός της την έπιασε στους 20 βαθμούς. Δεν είναι τόσο η ήττα που προβληματίζει – δεν μπορείς να την πεις εντελώς εκτός προγράμματος καθώς συγκρούστηκαν δυο ομάδες ίδιας δυναμικότητας – αλλά η εικόνα που ήταν πραγματικά αποκαρδιωτική. Σε κανένα σημείο του ματς δεν έπεισε ότι μπορούσε να διεκδικήσει έστω το βαθμό. Για το τρίποντο βέβαια εννοείται ότι ούτε λόγος… Δυο κακά ημίχρονο, ορισμένες μόνο ατομικές ενέργειες και εκλάμψεις που όταν μιλάμε για δυο ομάδες που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο σίγουρα δεν μπορούν να κάνουν τη διαφορά.
Δύσκολο να πας σε σημείο σε αυτό το ματς, καθώς οι δυο ομάδες δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ως προς τη δυναμικότητα. Το να σκοράρουν και οι δυο ομάδες είναι μια καλή επιλογή, χωρίς αμφιβολία. Και το 2-3 γκολ συνολικά έχει επίσης πολλές πιθανότητες να εμφανιστεί.

17:00 Cambridge Utd – Macclesfield
Βαθμό στο Στιβενέιτζ πήρε η Κέιμπριτζ. Το 1-1 αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα αλλά και προβληματισμό. Αυτός έχει να κάνει περισσότερο με το γεγονός ότι παρουσίασε δυο πρόσωπα στο ίδιο το ματς. Ένα σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο, στο οποίο δέχθηκε και το γκολ, ήταν ανύπαρκτη. Θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερο. Θα το εδικαιούτο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ήταν πολύ καλύτερη. Ανέβασε στροφές, πάτησε περιοχή, απείλησε. Δίκαια έφθασε στην ισοφάριση με 1-1 με τον Σμιθ στο 83ο λεπτό. Θα μπορούσε, μάλιστα, να φθάσει και στη νίκη. Ήταν η Κέιμπριτζ που είχε τη μεγαλύτερη φάση στο τέλος του ματς, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αβέβαιη η συμμετοχή του Ιρλανδού μέσου Κάρετερς (3/0).
Κάτι το ανεξήγητο συνέβη στην ισόπαλη αναμέτρηση της Μάκλσφιλντ με την Κόλτσεστερ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς με σκοπό να εκμεταλλευτούν την έδρα τους. Κι έφθασαν γρήγορα στο γκολ. Ο Οσαντέμπε μόλις 13 λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ. Μετά το απόλυτο μπλακ-άουτ. Κάθισε πίσω αδικαιολόγητα, έδωσε την μπάλα στους φιλοξενούμενους και η ισοφάριση νομοτελειακά θα ερχόταν. Φυσικά και ήλθε. Αλήθεια είναι ότι η Μάκλσφιλντ είναι τυχερή που δεν δέχθηκε την ανατροπή και την ήττα. Γιατί η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο – όπως και στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου – ήταν απελπιστικά κακή. Έμοιαζε με μια ομάδα που περίμενε να δει το μοιραίο μπροστά της. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα πλην του Κάμερον, ο οποίος δεν έχει αγωνιστεί κιόλας την τρέχουσα σεζόν.
Η Κέιμπριτζ προέρχεται από μαζεμένες ήττες και κάποια στιγμή νομοτελειακά θ’ αντιδράσει. Ίσως τώρα να είναι η κατάλληλη στιγμή που παίζει στην έδρα της. Από την άλλη η Μάκλσφιλντ είναι ομάδα της… ισοπαλίας. Πολύ Χ για τους φιλοξενούμενους κι εδώ είναι ακόμη μια ευκαιρία για μοιρασιά. Δεν είναι ομάδα που πείθει γι’ απόδραση ή βαριά ήττα.

17:00 Colchester Utd – Stevenage FC
Η Κόλτσεστερ άφησε δυο βαθμούς στο Μάκλσφιλντ καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Άφησε γιατί εκ προοιμίου ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση και απέδειξε κατά τη διάρκεια αυτής ότι είναι καλύτερη ομάδα. Η νίκη της θα ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ξυπνήσει μετά το τέρμα που δέχθηκε. Πήρε την μπάλα, πήρε και την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφθασε στην ισοφάριση. Χωρίς υπερβολή έπαιξε μονότερμα τους γηπεδούχους κι αν οι μεσοεπιθετικοί της ήταν εύστοχοι θα μπορούσε όχι μόνο να πάρει τη νίκη, αλλά και να δώσει μεγαλύτερη έκταση στο σκορ αυτής. Τέτοιες βαθμολογικές απώλειες αποτελούν πισωγύρισμα και την αφήνουν πίσω στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη επτάδα του πρωταθλήματος.
Η Στιβενέιτζ υποδέχθηκε την Κέιμπριτζ και τσίμπησε το βαθμό καθώς οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Δεύτερο σερί ματς που είναι αήττητη η Στίβενεϊτζ, δεύτερο σερί ματς δηλαδή που αναδεικνύεται ισόπαλη. Εκεί φθάσαμε να θεωρείται κατόρθωμα αυτό, καθώς μιλάμε για την ουραγό του πρωταθλήματος. Την κατά τεκμήριο χειρότερη ομάδα της κατηγορίας. Για να γυρίσει ο ήλιος ωστόσο, θέλει δουλειά πολλή. Και κυρίως θέλει αποτελέσματα. Όταν εννοούμε αποτελέσματα, εννοούμε νίκες γιατί το γνωρίζουν όλοι στην πόλη ότι με βαθμό-βαθμό το σακούλι δεν γεμίζει γρήγορα. Στο ματς αυτό προηγήθηκε στο 9′, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει το προβάδισμα.
Σαφής η… άβυσσος που χωρίζει τις δυο ομάδες. Από τη μία η Κόλτσεστερ που κυνηγά την επτάδα, από την άλλη η Στίβενεϊτζ που κυνηγά την παραμονή και εάν συνεχίσει έτσι σίγουρα δεν θα το πετύχει. Η χειρότερη ομάδα της κατηγ0ρίας. Σαφές προβάδισμα για νίκη των γηπεδούχων, καθετί άλλο θα συνιστά έκπληξη.

17:00 Crewe Alexandra – Exeter City

Η Κρου έμεινε στο 1-1 με την Τσέλτεναμ εκτός έδρας, έχασε έτσι την ευκαιρία να περάσει μόνη στην κορυφή. Συγκατοικεί στην πρώτη θέση με την Έξετερ. Αυτή είναι μια ανάγνωση, η άλλη θέλει και το βαθμό ως επιτυχία ειδικά σε μια έδρα πραγματικό “κάστρο” όπως είναι αυτή της Τσέλτεναμ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ και είναι από τις λίγες ομάδες που άντεξε στην πίεση σ’ αυτό το γήπεδο καθώς ισοφάρισε στον επιπρόσθετο χρόνου του πρώτου ημιχρόνου. Θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσε ωστόσο και να μην είχε πάρει ούτε αυτό το βαθμό. Δίκαιο σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα δεν έφερε ούτε κρύο, ούτε ζέστη στο Κρου.
Η Έξετερ γνώρισε ήττα-έκπληξη από την Γκρίμσμπι με 1-3. Παραμένει στην κορυφή της τέταρτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος, αλλά πλέον δεν είναι μόνη. Έχει την άμεση αντίπαλό της σε αυτό το ματς. Η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος γνώρισε απρόσμενη ήττα. Έκανε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο στη σεζόν και βρέθηκε να χάνει 0-3, χωρίς να έχει καταλάβει πώς το σκορ πήρε τέτοια έκταση. Μείωσε στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3). Όλοι δικαιούνται μια κακή ημέρα στη δουλειά και οι παίκτες και ο προπονητής της Έξετερ ασφαλώς και δεν μπορούν να βγουν εκτός αυτού του κανόνα.
Ντέρμπι κορυφής στην κατηγορία ανάμεσα ίσως στις δυο καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Δεν είναι ότι έχει το προβάδισμα η Κρου ή η Έξετερ. Ανοικτό ματς περιμένουμε κι αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε γκολ κι από τη μία κι από την άλλη πλευρά. Το G/G είναι καλό για αρχή, το ματς θα πάει σε Over 2,5, ίσως και Over 3,5.

17:00 Forest Green – Crawley Town

Εντυπωσιακή ήταν η Φόρεστ Γκριν το προηγούμενο Σάββατο και φιλοδώρησε με τεσσάρα τη Σάλφορντ, εκτός έδρας. Έτσι αθόρυβα σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς αυτό καθαυτό δεν χρίζει ιδιαίτερου σχολιασμού από τη στιγμή που οι παίκτες του Κούπερ έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο μισάωρο και το σκορ στο 31′ ήταν ήδη 0-3. Το πιο σημαντικό για τη Φόρεστ Γκριν είναι ότι έχει παγιωθεί στην πρώτη επτάδα και πλέον – εάν δεν κάνει κάποια μεγάλη κοιλιά – ο στόχος είναι η άνοδος. Γιατί όχι και η απευθείας; Ο μέσος Τέιλορ (5/0) επέστρεψε καθώς εξέτισε την προηγούμενη εβδομάδα την τιμωρία ενός ματς. Δεν θα μπει στην ενδεκάδα. Κι αυτό γιατί ο Κούπερ θα επιλέξει τους ίδιους έντεκα που τον οδήγησαν στην άνετη απόδραση από το Σάλφορντ.
Η Κρόουλι υποδέχθηκε τη Γουόλσολ και γνώρισε την ήττα (2-3). Μπορεί κάποιος να το δει ως ένα κακό απόγευμα, ως μια απλή ήττα. Η αλήθεια είναι ότι επρόκειτο για πισωγύρισμα. Δεν χάθηκε η επτάδα από ένα ματς, αλλά τέτοια πρέπει να παίρνει όχι μόνο για τον αυτονόητο δικό της βαθμολογικό σκοπό, αλλά και ν’ αναγκάζει και τις υπόλοιπες συνδιεκδικήτριες αυτού του στόχου να την υπολογίζουν. Το ματς αυτό ξεκίνησε στραβά και εξελίχθηκε στραβά. Στην τελική αλήθεια είναι ότι δεν άξιζε να πάρει και κάτι από αυτό. Εκτός ο Κόγκλεϊ (Μ, 3/0), o αμυντικός Φράνκομπ (4/0), ενώ αμφίβολος είναι ο βασικός και καλύτερος επιθετικός Πάλμερ (10/4). Επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα ο μέσος Ντόχερτι (9/0) και ο φορ επίσης Λουμπαλά (11/6).
Η Φόρεστ Γκριν είναι καλύτερη ομάδα από την Κρόουλι, ενώ έχει και ανεβασμένη ψυχολογία σε σχέση με την αντίπαλό της. Ένα συν ακόμη ότι παίζει στην έδρα της. Προβάδισμα στον άσο, καλή επιλογή ως εναλλακτική και το Under 2,5.

17:00 Grimsby Town – Mansfield
Η Γκρίσμπι νίκησε την Έξετερ εκτός έδρας με 3-1 και με το αποτέλεσμα αυτό έστειλε μήνυμα σε όλη την κατηγορία. Δεν είναι και μικρό κατόρθωμα να νικάς την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος στο σπίτι της και να της ρίχνεις και τρία γκολ. Με πρωταγωνιστές τους Ρόμπσον (δύο γκολ) και Όγκμπου (ένα γκολ και μία ασίστ) έκανε πάρτι στο Έξετερ και ήδη στο 67ο λεπτό το σκορ ήταν 0-3. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα που οδηγεί την κούρσα (όχι μόνη πλέον) του πρωταθλήματος ήταν να μειώσει στην τελευταία φάση του ματς. Προφανής ο ψυχολογικός αντίκτυπος του αποτελέσματος. Βαθμολογικά η Γκρίμσμπι επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία και πάτησε επτάδα, βρίσκεται δηλαδή σε θέση playoffs. Ο Σουηδός αμυντικός Λούκας Έμαν (6/1) είναι αμφίβολος. Το μοναδικό πρόβλημα.
Η Μάνσφιλντ γνώρισε το προηγούμενο Σάββατο εντός έδρας ήττα από την Πλίμουθ με 0-1. Δεν μπορεί εκτός, δεν όπως αποδεικνύεται ούτε εντός με ομάδες πάνω-κάτω των… κυβικών της όπως είναι η Πλίμουθ. Δεν είναι θέμα μόνο ποιότητας ή αδυναμίας είναι κυρίως θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης. Οι παίκτες του Ντέμστερ δεν πιστεύουν στους εαυτούς τους. Υπάρχει φόβος στην άμυνα, χαμηλή (αυτο)εκτίμηση στην τελική επιλογή στην επίθεση. Έχασε δυο απίστευτες ευκαιρίες στην αρχή και στο τέλος του ματς. Θα μπορούσε ν’ ανοίξει το σκορ ή να ισοφαρίσει. Κι όμως ο φορ έδειχνε a priori να πιστεύει ότι δεν θα σκόραρε. Όπως κι έγινε τελικά. Το γκολ ήταν… άπιαστο σουτ. Δεν ευθύνεται ο γκολκίπερ. Η Μάνσφιλντ ζει γιατί απλά οι άλλες ομάδες που βρίσκονται στο ίδιο γκρουπ είναι απλά χειρότερες. Αρκετά προβλήματα. Εκτός διάθεσης ο αμυντικός Πρέστον (7/1), ενώ από ίωση ταλαιπωρήθηκε ο αμυντικός Γουάιτ (3/0) και είναι αμφίβολος.
Η Γκρίμσμπι υπερέχει της Μάνσφιλντ δε κάθε περίπτωση, αλλά είναι μια ομάδα που μας έχει συνηθίσει στις απότομες μεταπτώσεις και μεταμορφώσεις. Δεν είναι, δηλαδή, άξια εμπιστοσύνη. Από την άλλη η Μάνσφιλντ κι αυτή μας συνηθίζει στις εκπλήξεις. Καλύτερα να μείνει μακριά κανείς από αυτό το παιχνίδι για σημείο, εναλλακτική το G/G.

17:00 Newport County – Carlisle Utd
Η Νιούπορτ επισκέφτηκε το Σουίντον κι έφυγε από εκεί με τη νίκη (0-2). Κατάφερε, δηλαδή, να μπει ξανά σε τροχιά επτάδας και playoffs. Αναρριχήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Το σημαντικότερο είναι ότι έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ματς χωρίς νίκη. Σε αυτό το διάστημα είχε μία ήττα και δυο διαδοχικές ισοπαλίες. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε και πήρε ένα τρίποντο τόσο άνετο, όσο δείχνει και το τελικό σκορ (0-2). Ο Φλιν εμπιστεύεται τους παίκτες του κι έχει δείξει ότι σπανίως προχωρά σε αλλαγές και όταν αυτές γίνονται μάλιστα δεν έχουν ιδιαίτερη έκταση. Αζίζ και Δημητρίου παραμένουν στα πιτς, έτσι κι αλλιώς δεν συνιστούν σημαντική απώλεια. Ο αμυντικός Ίνις (2/0) συνεχίζει να εκτίει την τιμωρία των πέντε ματς για το επεισόδιο στο EFL Trophy.
Η Καρλάιλ υποδέχθηκε την Όλνταμ και τη νίκησε με 1-0 το προηγούμενο Σάββατο για την 11η αγωνιστική. Το γκολ του Ολομόλα μόλις τρία λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης έμελλε κιόλας να την κρίνει. Ανέπνευσε βαθμολογικά, δεν είναι πλέον στο σκληρό γκρουπ των ομάδων που βρίσκεται σε θέσεις άμεσου υποβιβασμού. Το κυριότερο είναι ότι η αντίπαλός της – Όλνταμ – βρίσκεται σε αυτό ακριβώς το γκρουπ και με τη νίκη αυτή η Καρλάιλ αποσπάστηκε ακόμη περισσότερο. Σ’ αυτές τις περιπτώσεις το θέαμα περνά σε δεύτερη ημέρα κι αυτό που μένει στο τέλος αυτής είναι το τρίποντο και τίποτα άλλο. O μέσος Τζεφ Μπριτζ (10/0) οποίος έχει κομβικό ρόλο επέστρεψε μετά την τιμωρία που εξέτισε. Ο Πρέσλι δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα.
Σαφής η διαφορά ανάμεσα στη Νιούπορτ και την Καρλάιλ. Έχουμε να κάνουμε με δυο ομάδες που έχουν εντελώς διαφορετικούς στόχους. Σαφής η διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας. Η Νιούπορτ μπορεί να πάρει τη νίκη στην έδρα της, καλό και το Under 2,5.

17:00 Northampton – Leyton Orient
Η Νορθάμπτον πήγε στο Μόρκαμ και έφυγε από εκεί με την ισοπαλία (2-2). Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία με 2-2 για την ομάδα του Κέρλι. Αυτή η ισοπαλία όμως ήταν σαν ήττα. Κι αυτό γιατί κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Τέρνμπουλ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφευγε με το τρίποντο. Κατέρρευσε ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο. Ο Μπάξτον μείωσε στο 72ο λεπτό και στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ήλθε το σοκ με την ισοφάριση από τον Έλισον. Το γεγονός ότι δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα μιας αδύναμης ομάδας προκάλεσε μια τρόπω τινά εσωστρέφεια στην ομάδα. Επιστρέφει ο Ιρλανδός μέσος ΜακΚόρμακ (1/0) μετά την τιμωρία του. Απών θα είναι ο βασικός αμυντικός Τέρνμπουλ (9/3) καθώς συμπλήρωσε κάρτες.
Εκπληκτικό ματς διεξήχθη την περασμένη αγωνιστική στο Λονδίνο, αλλά η Λέιτον Όριεντ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Πορτ Βέιλ. Υπήρχαν διακυμάνσεις και η Λέιτον Όριεντ μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να είναι από την εξέλιξη της αναμέτρησης. Κι αυτό γιατί πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ακόμη κι αυτός ο βαθμός καλός είναι σύμφωνα με το πώς πήγε το ματς, σίγουρα όχι καλός γιατί δεν έδωσε χρόνο στην ομάδα του Έμπλετον. Το κυριότερο νέο είναι ότι ψάχνει προπονητή και μάλλον θα τον ανακοινώσει την επόμενη εβδομάδα. Ο Έμπλετον θα επιστρέψει ως υπηρεσιακός. Στην αποστολή ο Ντέιτον (Μ, 0/0) ίσως κάνει το ντεμπούτο. Εκτός ο μεσοεπιθετικός Άνγκολ (9/3) κάτι που σημαίνει ότι θα ξεκινήσει στην ενδεκάδα ο Λούις Ντένις (11/1).
Η Νορθάμπτον μπορεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι παίζει στην έδρα της και να πάρει ένα τρίποντο που θα την βοηθήσει και ψυχολογικά και βαθμολογικά. Το G/G παρουσιάζει ιδιαίτερη συχνότητα στα ματς των δυο ομάδων και είναι ίσως μια καλή εναλλακτική σε όποιον θέλει να πάει σε γκολ και όχι σε σημείο.

17:00 Oldham Athletic – Cheltenham
Η Όλνταμ επισκέφθηκε το προηγούμενο Σάββατο το Καρλάιλ, έφυγε όμως από εκεί με άδεια τα χέρια. Έφυγε συγκεκριμένα με την ήττα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρηση ήλθε από σύγχυση της άμυνας, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ολομόλα τρία λεπτά μόλις μετά από την έναρξη του ματς. Η ήττα αυτή άφησε πληγές στην Όλνταμ. Στο βαθμολογικό σκέλος την άφησε στα χαμηλότερα βαθμολογικά στρώματα να συνεχίζει να περιμένει κάποια νίκη για ν’ ανασάνει. Για πρώτη φορά στη σεζόν το δίδυμο των Μπανίντ και Μαάμρια έχει λευκό απουσιολόγιο. Ο αμυντικός Έγκερτ και ο επιθετικός Κοκό θα είναι στην αποστολή. Ίσως κάνουν ντεμπούτο, δύσκολο όμως να βρεθούν στο αρχικό σχήμα.
Η Τσέλτεναμ πριν από μία εβδομάδα υποδέχθηκε την Κρου και άφησε στην έδρα της δυο βαθμούς. Διατήρησε το αήττητο στην έδρα της, αλλά μας έχει συνηθίσει εντός – ακόμη και σε αντιπάλους παρόμοιας εμβέλειας- να βρίσκει τον τρόπο να παίρνει αυτό που θέλει. Το τρίποντο, δηλαδή. Σε αυτό το παιχνίδι δεν τα κατάφερε αν και κατάφερε να προηγηθεί μόλις εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Δέχθηκε την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, ενώ δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει το ματς. Τώρα παίζει στην Όλνταμ, αλλά το μυαλό της θα είναι και στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην Κρου και την Έξετερ. Εκτός ο μέσος Σιφ (3/0), εκτός κι ο αμυντικός Ντεμπάγιο (5/0). Ο Μάικλ Νταφ πιθανότατα θα διατηρήσει την ίδια ενδεκάδα.
Η Τσέλτεναμ είναι ομάδα που αξίζει να της έχεις εμπιστοσύνη. Όχι μόνον εντός που έτσι κι αλλιώς έχει τη δύναμη, αλλά κι εκτός που μπορεί να πάρει πολλές φορές αυτό που θέλει. Ξέρει ότι ένα διπλό να τη φέρει στην κορυφή, σε συνάρτηση με το ματς της Κρου με την Έξετερ. Έχει δύναμη να πάρει το τρίποντο.

17:00 Plymouth Argyle – Scunthorpe Utd
Η Πλίμουθ επισκέφτηκε το Μάνσφιλντ το προηγούμενο Σάββατο κι έφυγε από εκεί με το διπλό και τους τρεις βαθμούς. Άνοιξε το σκορ με τον Γκραντ στο 13ο λεπτό και κατάφερε να κρατήσει τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Έκανε αρκετά φάουλ για να αποδιοργανώσει τους γηπεδούχους, τυχερή που έβγαλε το ματς χωρίς αποβολή αλλά με πέντε κίτρινες κάρτες. Το διπλό αυτό δεν άλλαξε πολλά στη μοίρα της. Κυρίως τόνωσε την ψυχολογία και την έφερε στη μέση ακριβώς της βαθμολογίας. Επιστρέφει ο επιθετικός Ράντεν (5/0), ο επίσης φορ Μπάξτερ (8/0) και ο μέσος Τέλφορντ (7/1). Όλοι τους διεκδικούν θέση στην αρχική ενδεκάδα και βάζουν δύσκολα στον τεχνικό της ομάδας Λόου, ο οποίος σκέφτεται να κρατήσει την ίδια ενδεκάδα.
Η Σκάνθορπ υποδέχθηκε την Μπράντφορντ και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ στο 13ο λεπτό κι έμοιαζε να διαχειρίζεται υποδειγματικά το προβάδισμα που είχε. Ήλθε όμως ένα γκολ από τον Ο’Κόνορ στο 56ο λεπτό και το 1-1. Αυτό το σκορ έμελλε ν’ αποδειχθεί και τελικό. Ελαφρυντικό – σημαντικό – ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 19′ λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λουντ. Τώρα επιστρέφει σε ματς εκτός έδρας, όπου μέχρι τώρα έχει μόνο ήττες και τίποτα άλλο. Απουσιάζει ο βασικός μέσος Λουντ (11/3) ο οποίος αποβλήθηκε το προηγούμενο Σάββατο. Επιστρέφει ο επιθετικός Νόβακ (3/1). Δεν αναμένεται να κάνει άλλες αλλαγές ο Χαρστ.
H Πλίμουθ δεν είναι κάποια ομάδα περιοπής στην κατηγορία, αλλά σίγουρα ένα επίπεδο καλύτερη από τη Σκάνθορπ. Από την ίδια και μόνο εξαρτάται δηλαδή η εικόνα του ματς. Όταν παίζεις με την προτελευταία ομάδα της κατηγορίας πρέπει να έχεις στόχο τη νίκη. Μπορεί τη νίκη, πιθανή η εμφάνιση του Over 2,5 αλλά και του G/G.

17:00 Port Vale – Morecambe FC
Η Πορτ Βέιλ πρωταγωνίστησε στο καλύτερο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 στην έδρα της Λέιτον Όριεντ. Μπροστά έβαζε, αλλά πίσω έμπαζε είναι το γενικότερο συμπέρασμα που μπορεί να εξαχθεί από αυτό το ματς. Σε δεύτερη ανάγνωση ήταν μια ισοπαλία που πόνεσε δεδομένου ότι προηγήθηκε δυο φορές και τελικά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Εκτός παραμένει ο επιθετικός Κόνλον (8/0), ο αμυντικός Έβανς (2/0) καθώς και ο βασικός γκολκίπερ της ομάδας Μπράουν (11). Αμφίβολος είναι ο Κολομβιανός φορ Μοντάνο (8/0), αλλά πολύ πιθανό να μην καταφέρει ν’ αγωνιστεί είναι και ο επίσης φορ Κάλεν (5/1). Αρκετά τα προβλήματα, δηλαδή, για τον Άσκι ο οποίος θα χρειαστεί ν’ ανακατέψει την τράπουλα για να βρει λύσεις.
Η Μόρκαμ υποδέχθηκε τη Νορθάμπτον κι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 το περασμένο Σάββατο. Μπορεί να φανεί παράξενο, αλλά αυτό το αποτέλεσμα ήταν μια αχτίδα αισιοδοξίας σε μια μαυρίλα που έφεραν στο στρατόπεδο της ομάδας τρεις διαδοχικές ήττες. Κυρίως γιατί κι αυτό το ματς για… ήττα εξελίχθηκε. Έμεινε πίσω στο σκορ από δυο γκολ του Τέρνμπουλ, αλλά βρήκε τα ψυχικά κι αγωνιστικά αποθέματα και έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό. Μείωσε στο 72ο λεπτό και τσίμπησε την ισοπαλία στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου της αναμέτρησης. Επιστρέφει ο μέσος Κένιον (4/0), αλλά και ο αμυντικός Μπρίουιτ (2/0). Η πίεση είναι μεγάλη στον Μπέντλι κι ενδεχόμενο νέο κακό αποτέλεσμα αναπόφευκτα ίσως οδηγήσεις σε εξελίξεις.
Η Μόρκαμ βρίσκεται σε πίεση. Μια ισοπαλία δεν μπορεί να ξεγελάσει την εικόνα για μια ομάδα που έχει πλέον την ήττα στο πετσί της. Η Πορτ Βέιλ είναι καλύτερη και στα σημεία – στις λεπτομέρειες – αυτό θα φανεί. Είναι πιο κοντά στη νίκη κι εάν προσέξει θα καταφέρει να την πανηγυρίσει.

17:00 Walsall FC – Salford City
Η Γουόλσολ πήγε στο Κρόουλι κι έφυγε από εκεί με τη νίκη (2-3) επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο. Από εκεί που δεν έλεγε να ξεκολλήσει από τις θέσεις υποβιβασμού με ένα σερί βρέθηκε στη μέση της βαθμολογίας. Δεν είναι δα και λίγο όταν το πετυχαίνεις μέσα σε μισό μήνα, ενώ η ψυχολογία βρίσκεται στο ζενίθ αυτή τη στιγμή. Η νίκη επί μιας σαφώς καλύτερης ομάδας και μάλιστα στη δική της έδρα αποκτά σημειολογία. Προηγήθηκε 2-0, η Γουόλσολ απάντησε, αλλά το σκορ στο ημίχρονο ήταν 1-3 ήδη χάρη στο γκολ του ΜακΝτόναλντ. Εκεί τελείωσε το ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν άλλο ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Πρινγκ, ο επιθετικός Λέιβερι (9/1).
Άλλη μια τεσσάρα για τη Σάλφορντ, στο στρατόπεδο της οποίας η κατάσταση αρχίζει και γίνεται απελπιστική. Μετά τα ντόρτια στο Κρου, τώρα ήταν η σειρά ν’ απογοητεύσει στην έδρα της. Ήττα με κάτω τα χέρια (0-4) από τη Φόρεστ Γκριν. Το αποτέλεσμα αποτυπώνει την εικόνα του ματς. Η κακή ημέρα για τη Σάλφορντ φάνηκε από την αρχή του ματς. Η Φορεστ Γκριν – μια γενικά καλή ομάδα που αν δεν συμβεί κάτι συγκλονιστικό θα διεκδικήσει την άνοδο – άνοιξε το σκορ μόλις τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ στο 31′ το σκορ ήταν ήδη 0-3. Ήρθε κι άλλο ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να δέσει… εντελώς το γλυκό. Η Σάλφορντ όχι μόνο δεν μπορεί να πάρει τα πάνω της, αλλά οι βαριές ήττες επιδεινώνουν την ψυχολογία. Ο γκολκίπερ Νιλ (6/0) είναι δύσκολο να καθίσει κάτω από την εστία λόγω τραυματισμού.
Γουόλσολ και Σάλφορντ είναι δυο ομάδες που βρίσκονται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Βέβαια η γηπεδούχους βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα από τους φιλοξενούμενους. Παίζει στην έδρα της και κακά τα ψέματα έχει καλύτερες πιθανότητες να φθάσει στη νίκη.