England League Two

17:00 Carlisle Utd – Crewe Alexandra
Η Καρλάιλ επισκέφτηκε το Νιούπορτ πριν από μία εβδομάδα, δεν κατάφερε όμως να πάρει αποτέλεσμα, γνώρισε την ήττα με 1-0. Ήταν μια οδυνηρή αποτυχία, καθώς το γκολ ήλθε στην τελευταία φάση του ματς, στο έκτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτή τη φορά δεν μπορεί κάποιος να καταλογίσει κάτι στον Πρέσλι, το πήγε καλά το ματς. Κράτησε στο μηδέν για 95 λεπτά μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας -αυτή που βρίσκεται στην τρίτη θέση- χωρίς να φορτωθούν παρά μόνο δυο παίκτες του με κίτρινες κάρτες. Το θετικό για τον Σκωτσέζο είναι ότι δεν είχε και μεσοβδόμαδο ματς λόγω EFL Trophy. Αμφίβολος ο βασικός μεσοεπιθετικός Τόμας (11/1).
Η Κρου υποδέχθηκε την Έξετερ και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 το προηγούμενο Σάββατο. Είναι σκληρό καρύδι και το απέδειξε ακόμη μια φορά. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, μπορεί να μην της έβγαινε το παιχνίδι, αλλά ήταν εκεί, επέμεινε και κατόρθωσε να φθάσει στην ισοφάριση. Στην 4η θέση, βρίσκεται σταθερά μια ανάσα από την κορυφή, δεν μπορεί όμως να την πατήσει. Με αρκετές αλλαγές πήγε την Τρίτη στο Μάνσφιλντ έμεινε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια και πήρε τη νίκη και τους δυο βαθμούς στα πέναλτι. Δύσκολα θα συνεχίσει στο EFL Trophy, αλλά δεν θα καθίσει να… σκάσει κιόλας, καθώς αλλού είναι το… δάσος. Ο βασικός γκολκίπερ Γιάασκελαϊνεν (11/0) έχει κληθεί στην εθνική Φινλανδίας και δεν είναι διαθέσιμος. Επιστρέφει ο αμυντικός Εντζί (11/0).
Η Κρου είναι ομάδα που έχει βγάλει διπλά και σε πιο δύσκολες έδρες από αυτήν της Καρλάιλ. Είναι ικανή να το κάνει ξανά. Είναι όμως και μια ομάδα που εξαρτάται πολύ από τη μέρα στην οποία θα βρεθεί αν και σε γενικές γραμμές έχει μέταλλο και είναι συμπαγής. Καλή επιλογή και το G/G, αλλά και το Over 2,5.

17:00 Crawley Town – Colchester Utd
Εκτός έδρα ήττα (3-1) από τη Φόρεστ Γκριν υπέστη η Κρόουλι το προηγούμενο Σάββατο. Δεν έπεισε σε κανένα σημείο του ματς ότι δικαιούται κάτι περισσότερο και παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Άλλωστε, το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί από το 55′ και αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0, το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής. Το καλό για τον τεχνικό Τσόφι ήταν το ότι η ομάδα του δεν είχε ματς την Τρίτη για το EFL Trophy κι έτσι δεν χρειάστηκε να προβεί σε αλλαγές προσώπων. Τιμωρημένος ο ηγετικός αμυντικός Σεσάι (12/0), εκτός ο αμυντικός Κόγκλεϊ (3/0), επιστρέφουν οι Φράνκομπ (Α, 4/0) και Πάλμερ (Ε, 10/4). Αμφίβολος ο επιθετικός Νέιντσαν (4/0).
Τι κι αν έμεινε πίσω στο σκορ από την ουραγό Στίβενεϊτζ. Η Κόλτσεστερ έκανε την ανατροπή κι έφθασε στη νίκη με 3-1 για τη 12η αγωνιστική το προηγούμενο Σάββατο. Από παιχνίδι σε παιχνίδι εμφανίζει βελτίωση και η αλήθεια είναι ότι προσεγγίζει την επτάδα και τα πλέι οφ. Πλέον, έχει και την ψυχολογία με το μέρος της όπως φάνηκε και στο πιο πρόσφατο ματς. Ισοφάρισε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48′) και με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε τη νίκη. Την Τρίτη υποδέχθηκε την Κ21 της Τότεναμ και γνώρισε την ήττα στα πέναλτι. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου στο EFL Trophy, έκανε όμως πιο δύσκολη τη ζωή της. Αμφίβολοι δίνονται οι Ποκού (Μ. 5/2), Σαρπόνγκ (Α, 5/0).
Δύσκολο να πάει κάποιο σε σημείο σε ένα ματς που έχει δυο ομάδες απρόβλεπτες. Ασταθείς. Πιο ασφαλής επιλογή θα μπορούσε να είναι το G/G καθώς για δύο αντιπάλους που και σκοράρουν και δέχονται γκολ. Το Οver 2,5 είναι επίσης ένα ενδεχόμενο που συγκεντρώνει πιθανότητες.

17:00 Exeter City – Forest Green
Έπεσε από την κορυφή η Έξετερ, καθώς το προηγούμενο Σάββατο πήγε στο Κρου κι έφυγε μόνο με το βαθμό από εκεί με το ισόπαλο 1-1. Έδωσε πολλές αφορμές το τελευταίο διάστημα με διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα για το πρωτάθλημα (ισοπαλία, ήττα, ισοπαλία). Κάνει κοιλιά κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι προηγήθηκε με το καλημέρα – στο δεύτερο λεπτό – στο Κρου κι όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Ίσως φέρει ευθύνη και ο Τέιλορ που προτίμησε να καθίσει πάνω στο γκολ. Με τα δεύτερη πήγe στο Νιούπορτ την Τρίτη και πήρε τη νίκη (2-0). Έτσι, ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του EFL Trophy, διοργάνωση όμως που δεν αποτελεί προτεραιότητα. Ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα αναμένεται να κάνει ο Γάλλος μέσος Ατανιανά, εκτός παραμένει ο Νιγηριανός φορ Αγιόσε (4/0). Έσπασε το χέρι του ο βασικός κίπερ Γουόρντ (12 συμ.), με την ομάδα να αποκτά εσπευσμένα τον Νοτιοαφρικανό Ντίνο Βίσερ, ο οποίος είναι άμεσα διαθέσιμος.
Στην κορυφή πέρασε η Φόρεστ Γκριν, η οποία υποδέχθηκε την Κρόουλι και τη νίκησε με 3-1. Εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των άλλων ομάδων -συμπεριλαμβανομένης και της αντιπάλου της το Σάββατο- και πάτησε στην πρώτη θέση. Εύκολο τρίποντο, επισφράγιση της σταθερής πορείας της. Καθάρισε το ματς πριν καν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού, στο 55ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 3-0. Με πολλές αλλαγές υποδέχθηκε την Κόβεντρι την Τρίτη, αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 και πήρε τους δυο βαθμούς στα πέναλτι. Βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της για το EFL Trophy. Απώλεια από το μεσοβδόμαδο ματς ο βασικός μέσος Γκραμπ (7/0), θα παίξει ο αμυντικός Σέφαρντ παρά το χτύπημα που δέχθηκε στο ματς με την Κόβεντρι.
Ντέρμπι κορυφής, έτσι έχει εξελιχθεί το ματς ανάμεσα στη 2η Έξετερ και την 1η Φόρεστ Γκριν. Οι γηπεδούχοι θα πρέπει να βγάλουν εγωισμό έχοντας χάσει τα ηνία, παίζουν στην έδρα τους. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είναι συμπαγής και σταθερή ομάδα, με σύμμαχο και την ψυχολογία. Πολλή ισοπαλία έχει το ματς.

17:00 Leyton Orient – Walsall FC
Μεγάλη νίκη στο Νορθάμπτον πανηγύρισε η Λέιτον Όριεντ. Το γκολ του Μπρόφι στο 57ο λεπτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση και να δώσει ένα τρίποντο που προσφέρει αρκετά και διαφορετικά οφέλη. Πρώτα από όλα ψυχολογία, έπειτα βαθμολογικά ανάσα και επιπρόσθετα μια τάση να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και ν’ αντιμετωπίσει τα πράγματα με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Την Τρίτη συνετρίβη στο Γουίμπλεντον από την τοπική ομάδα για το EFL Trophy, αλλά δεν έγινε και… τίποτα. Η διοργάνωση αυτή δεν ήταν, ούτε είναι πρώτος στόχος, ο Έμπλετον έκανε αρκετές αλλαγές, αλλά ακόμη κι έτσι διατηρεί πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εκτός παραμένει ο βασικός μέσος, Λι Άνγκολ (9/3), ενώ ίσως αγωνιστεί για πρώτη φορά στη σεζόν ο μέσος Ντέιτον (0/0), ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά πέρυσι.
Δεν είχε μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις η Γουόλσολ. Στην περίπτωσή της αυτό να μην ήταν και καλό, καθώς προέρχεται από βαριά ήττα (3-0) εντός έδρας από τη Σάλφορντ το προηγούμενο Σάββατο για το πρωτάθλημα και η εβδομάδα που μας πέρασε κύλησε για την ίδια μέσα σε κλίμα εσωστρέφειας. Η ήττα ήλθε με κάτω τα χέρια στο πρωτάθλημα κι αυτό προβλημάτισε ακόμη περισσότερο κι από το ίδιο το αποτέλεσμα. Κυρίως, δε, γιατί ήταν πισωγύρισμα. Δεν της επέτρεψε να κοιτάξει προς τα πάνω. Αντίθετα, έμεινε στη 15η θέση και περισσότερο κοιτάζει προς τα κάτω. Επιστρέφει ο Ιρλανδός φορ Γκάφνι (5/0), εκτός ο επιθετικός Λέιβερι (9/0), αλλά και o αμυντικός Πρινγκ (6/0).
Ματς απέναντι σε δυο ομάδες που παλεύουν με τους κακούς τους εαυτούς και κάνουν ένα βήμα εμπρός και δυο πίσω. Ίδιας δυναμικότητας, εδώ προβάδισμα σε τέτοιες περιπτώσεις έχει η έδρα κι έτσι φαβορί είναι η Λέιτον Όριεντ για να πάρει τη νίκη.

17:00 Macclesfield – Port Vale
Η Μάκλσφιλντ ταξίδεψε στο Κέιμπριτζ την περασμένη εβδομάδα, ενεπλάκη σε συναρπαστικό παιχνίδι. Εν τέλει έμεινε στο 2-2, βάζοντας ένα βαθμό στη συγκομιδή της. Δίκαιο το αποτέλεσμα, θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο, θα μπορούσε να μείνει και με άδεια τα χέρια. Έμεινε πίσω στο σκορ, το γύρισε μέσα σε τρία λεπτά με τα γκολ των Άρτσιμπαλντ και Γκνάχουα, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 78ο λεπτό από τον Σμιθ. Συνεχίζει να… φυτοζωεί η ομάδα του ΜακΜέιχον, η αλήθεια είναι με ισοπαλίες δεν μπορεί να κάνει πολλά βήματα στην κατηγορία αυτή. Μόνον ο αμυντικός Πίρσον λείπει, αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί απουσία καθώς δεν έχει αγωνιστεί στην τρέχουσα σεζόν. Δεν πρόκειται ν’ αλλάξει ενδεκάδα ο Ιρλανδός.
Η Πορτ Βέιλ υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο τη Μόρκαμ και πήρε σημαντική νίκη με 3-1. Δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το να επιβεβαιώσει το τίτλο ενός φαβορί που παίζει στην έδρα της, αλλά η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι στράβωσε στην αρχή. Έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σάλιβαν στο 18ο λεπτό και ήταν πίσω στο πρώτο ημίχρονο. Ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο κι απέδειξε ότι όταν θέλει είναι μια σοβαρή ομάδα, η οποία διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδό της στην επτάδα και δη τα πλέι οφ. Εκτός είναι ο επιθετικός Κόνλον (8/0), αλλά και ο επίσης επιθετικός Κάλεν (5/1). Επιστρέφει ο βασικότατος αμυντικός Τζίμπονς (10/0) καθώς εξέτισε την τιμωρία ενός ματς για την αποβολή του.
Η Πορτ Βέιλ είναι σοβαρή ομάδα και απέδειξε ότι μπορεί να βρει λύσεις, ακόμη κι αν στραβώσει το ματς. Πιο αδύναμη εκτός έδρας, αλλά ικανή να βγάλει διπλό σε έδρες ομάδων χαμηλότερης δυναμικότητας όπως αυτή της Μάκλσφιλντ. Λίγα γκολ βλέπουμε, στο Under 2,5.

17:00 Mansfield – Oldham Athletic
Διπλό έκπληξη στο Γκρίμσμπι έβγαλε το προηγούμενο Σάββατο η Μάνσφιλντ. Πήγε στην έδρα μιας εκ των πιο φορμαρισμένων ομάδων του πρωταθλήματος -σίγουρα καλύτερης από αυτήν- και έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι. Δικαιώθηκε γιατί έφυγε με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Και με τι τρόπο! Σκόραρε στο έκτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου της αναμέτρησης με τον Πιρς. Την Τρίτη υποδέχθηκε την Κρου και είναι αλήθεια ότι ο Ντέμστερ ξεκούρασε τους βασικούς. Έμεινε στο 1-1, έχασε στα πέναλτι. Η πρόκριση στο EFL Trophy παραμένει ανοικτή. Ο Γουάιτ (Α, 4/0) αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αποβλήθηκε πριν από μία εβδομάδα και έτσι δεν έχει δικαίωμα να παίξει. Την τιμωρία του συνεχίζει να εκτίει – απών κι αυτός – κι ο βασικός αμυντικός Πρέστον (7/1).
Η Όλνταμ υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο την Τσέλτεναμ και την κράτησε στο 1-1. Επιτυχία να πάρει το βαθμό μια ομάδα που παλεύει για την παραμονή της, κόντρα σε μια ομάδα που παλεύει για την άνοδο, ακόμη κι όταν η πρώτη παίζει στην έδρα της. Η εξέλιξη, όμως, του ματς προκαλεί έντονο προβληματισμό στις τάξεις των λάτικς, κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με τη διαχείριση των παιχνιδιών της. Η Όλνταμ άνοιξε το σκορ με τον Φιλίπε Μοράις μόλις εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, δέχθηκε όμως την ισοφάριση στο 71′. Μεσοβδόμαδα υποδέχθηκε την Άκριγκτον και γνώρισε βαριά ήττα (3-0) για το EFL Trophy. Δεν είναι μόνο ότι δεν μπόρεσε να κοντράρει ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, αλλά ορισμένοι βασικοί φορτώθηκαν επιπλέον παιχνίδια. Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Γουντς (10 συμ.), ο 2ος Ντε Λα Πας (2 συμ.), έχει διεθνείς υποχρεώσεις, άρα μπορεί να επιστρατευτεί ο 24χρονος Σλοβένος Ζάμπρετ. Διεθνής και ο Αζάνκπο (Ε, 12/1).
Μικρές είναι οι διαφορές που χωρίζουν τη Μάνσφιλντ από την Όλνταμ. Προβάδισμα έχουν οι γηπεδούχοι γιατί παίζουν στην έδρα τους, έχουν την ψυχολογία από τη νίκη επί της Γκρίσμπι, ενώ η Όλνταμ, όπως αναφέραμε και πιο πάνω, έχει κομβικές απουσίες.

17:00 Morecambe FC – Bradford City
Η Μόρκαμ πήγε στο Πορτ Βέιλ και η κατάληξη ήταν η ίδια που γνωρίζει το τελευταίο διάστημα. Σκυμμένο κεφάλι και ήττα (3-1). Κι όμως, σε αυτό το ματς ξεκίνησε με ευνοϊκό άνεμο, άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Σάλιβαν, κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο. Η Μόρκαμ έχει, πέρα από το αγωνιστικό σκέλος, σοβαρό πρόβλημα ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης. Βρίσκεται στην προτελευταία θέση με επτά βαθμούς. Δεν είναι τιμητικό αυτό, η πραγματικότητα είναι σκληρή και τη θέλει ως ένα από τα πρώτα φαβορί για τον υποβιβασμό. Εκτός ο βασικός Ουαλός μέσος Κράνστον (9/0) που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αμφίβολος είναι ο επίσης μέσος Γουίλιντιγκ (8/0). Λογικά στον πάγκο ο αμυντικός Σάτον (6/1).
Η Μπράντφορντ υποδέχθηκε τη Σουίντον το περασμένο Σάββατο και πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 στην έδρα της. Δεν έθελξε με την εμφάνισή της, αλλά το ζητούμενο ήταν το τρίποντο και τα κατάφερε. Το ματς πήγαινε για ισοπαλία, άνοιξε το σκορ στο 69′, ισοφαρίστηκε στο 74′, αλλά απάντησε άμεσα ξανά και πήρε τη νίκη με τον ΜακΚέιρταν στο 79′. Όλα έγιναν γρήγορα στο Μπράντφορντ πριν από μία εβδομάδα, αλλά η ουσία είναι ότι σε ένα ματς με αντίπαλο του ίδιου επιπέδου έδειξε αντανακλαστικά κι έβγαλε μεγάλο εγωισμό. Απέδειξε κυρίως ότι η υποψηφιότητά της για την πρώτη τετράδα είναι ισχυρή. Ο μέσος Πάλμερ (11/0) έχει ενοχλήσεις στο γόνατο, ο αμυντικός Ρίτσαρντς-Έβερτον (10/1) εκτίει την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του.
Η Μπράντφορντ είναι σε γενικές γραμμές μια αξιόπιστη ομάδα. Τόσο στην έδρα της, όσο και εκτός αυτής εμφανίζει συνοχή, δεν αλλάζει το στυλ. Η Μόρκαμ είναι για… λύπηση και η Μπράντφορντ έστω και δύσκολα είναι ικανή να πάρει το διπλό.

17:00 Salford City – Cambridge Utd
Η Σάλφορντ επισκέφτηκε το προηγούμενο Σάββατο το Γουόλσολ κι έφυγε από εκεί με τη νίκη. Με τριάρα για την ακρίβεια. Έδειξε από νωρίς ποια ομάδα είναι το αφεντικό του ματς και φρόντισε να το καταστήσει σαφές στους γηπεδούχους, οι οποίοι παρακολουθούσαν χωρίς να πιστεύουν την εξέλιξη της αναμέτρησης. Πρώτο χτύπημα στο 21′, δεύτερο στο 49′ και τρίτο και τελευταίο στο 72′. Δεν βγήκε εντελώς από την εντατική, αναπνέει όμως χωρίς μηχανική υποστήριξη κι αυτό σημαίνει πολλά για την ψυχολογία της ομάδας. Ο Χόγκαν λείπει εδώ και καιρό, δεν είναι νέα απουσία για τον Γκρέιαμ Αλεξάντερ. Εκτός είναι ο 33χρονος γκολκίπερ Νιλ (6/0), καθώς αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.
Υποδέχθηκε τη Μάκλσφιλντ πριν από μία εβδομάδα, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 και σε ένα ακόμη ματς αποκαλύφθηκαν οι αδυναμίες της Κέιμπριτζ. Μπροστά η Γιουνάιτεντ είναι καλή, αλλά πίσω μπάζει και δεν μπορεί να βάλει ένα στοπ. Μεγάλο το πρόβλημα στη διαχείριση των ψυχολογικών μεταπτώσεων. Πάλι καλά που πήρε το βαθμό. Άνοιξε το σκορ, δέχθηκε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, αλλά βρήκε μια απάντηση κι έσωσε τουλάχιστον το βαθμό. Ο Κάλντεργουντ ανακάτεψε την ομάδα με βασικούς και αναπληρωματικούς την Τρίτη και η Γιουνάιτεντ γνώρισε την ήττα από τη Νορθάμπτον. Αποκλείστηκε από το EFL Trophy αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ήταν πρωταρχικός στόχος. Ο βασικός μέσος Λαμπ (10/1) κλήθηκε στην εθνική του ομάδα και δεν είναι διαθέσιμος. Αμφίβολος και ο Ιρλανδός μέσος Κάρετερς (3/0).
Παιχνίδι που κρύβει παγίδες είναι αυτό στο Σάλφορντ ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Κέιμπριτζ. Κι αυτό γιατί μιλάμε για δυο ομάδες με διαφορετικές συμπεριφορές ακόμη και μέσα στο ίδιο το ματς. Πιο ασφαλές το G/G σε αυτή την περίπτωση.

17:00 Scunthorpe Utd – Northampton
Η Σκάνθορπ ταξίδεψε στο Πλίμουθ και πήρε το βαθμό χάρη στο ισόπαλο 2-2 του προηγούμενου Σαββάτου για τη 12η αγωνιστική της κατηγορίας. Άνοιξε το σκορ μόλις επτά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ισοφαρίστηκε γρήγορα (18′) και δέχθηκε την ανατροπή στο 76′. Απέδειξε, ωστόσο, ότι είναι σκληρό καρύδι και βρήκε την απάντηση στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου. Το να πάρει βαθμό στην έδρα μιας ομάδας που έχει ως αντικειμενικό σκοπό να μπει στην επτάδα είναι σαφέστατα καλό σημάδι. Από την άλλη, οι ισοπαλίες δεν βοηθούν και πολύ για να ξεφύγεις από την επικίνδυνη ζώνη. Ο βασικός μέσος Λαντ (11/3) εκτίει την τιμωρία του, αμφίβολος ο φορ ΜακΆτι (4/0).
Η Νορθάμπτον υποδέχθηκε τη Λέιτον Όριεντ και η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσε να πάρει απολύτως τίποτα από αυτό το ματς. Δέχθηκε ένα γκολ από τον Μπρόφι στο 57ο λεπτό και σπατάλησε την υπόλοιπη μισή ώρα παιχνιδιού χωρίς να μπορέσει να βρει αντίδραση. Αυτό είναι πρόβλημα και το γνωρίζει καλά ο Κέρλι. Πρόβλημα είναι επίσης το ότι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί για ένα ακόμη ματς την έδρα της. Εάν συνεχίσει έτσι θα σωθεί άνετα, αλλά δεν θα μπορέσει να κάνει το κάτι παραπάνω. Με μερικούς βασικούς, αλλά τους περισσότερους αναπληρωματικούς πήρε τη νίκη στο Κέιμπριτζ για το EFL Trophy την Τρίτη. Φαβορί για την πρόκριση, αλλά δεν αποτελεί προτεραιότητα η διοργάνωση. Επιστρέφουν ο αμυντικός Τέρνμπουλ (9/3) και ο 35χρονος μέσος ΜακΚόρμακ (2/0).
Η Νορθάμπτον είναι καλύτερη από τη Σκάνθορπ, αλλά εκτός έδρας δεν μας εμπνέει και πολλή εμπιστοσύνη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι καίγονται για βαθμούς. Πρώτο σημείο η ισοπαλία, αλλά εάν κάποιος θέλει να πάει στα γκολ, πιθανότερο να σκοράρουν και οι δυο.

17:00 Stevenage FC – Grimsby Town
Μεσοβδόμαδα, την Τρίτη, πήρε τη νίκη με 1-0 στο Γουίκομ για το EFL Trophy. Καλό αποτέλεσμα για την ψυχολογία, αλλά έως εκεί. Μόνο για την ψυχολογία επειδή η διοργάνωση δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για τη Στίβενεϊτζ και πώς να έχει από τη στιγμή που είναι ουραγός στο πρωτάθλημα. Εκεί δεν έχει νίκη. Βρίσκεται στην τελευταία θέση και είναι το δίχως άλλο το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό. Το περασμένο Σάββατο γνώρισε την ήττα (3-1) στο Κόλτσεστερ. Προηγήθηκε, κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο. Δεν του φθάνουν τα προβλήματα που είχε του Σάμσον, προστέθηκαν και νέα. Εκτός πέντε παίκτες σταθερά, δύσκολα ο βασικός μέσος Γουίλντιν (11/1).
Κακή η εβδομάδα που κύλησε για την Γκρίμσμπι, καθώς και στα δυο ματς που έδωσε γνώρισε ισάριθμες ήττες. Στο πρωτάθλημα πόνεσε πιο πολύ, καθώς ήταν εντός από τη Μάνσφιλντ. Το γκολ που έκρινε το ματς ήλθε στην τελευταία φάση του ματς, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν κακή και δεν άξιζε να νικήσει, ωστόσο δεν πήρε όμως ούτε το βαθμό. Θα μπορούσε να βρίσκεται στην πρώτη επτάδα, δεν είναι δα και μακριά όμως. Μόνο δυο βαθμοί είναι η απόσταση. Γνώρισε και την ήττα στο Σάντερλαντ την Τρίτη για το EFL Trophy. Ο Σουηδός αμυντικός Έμαν (6/1) έχει επανέλθει, αλλά δεν είναι σίγουρο εάν ο Τζόλι θα του δώσει φανέλα βασικού.
Το γεγονός ότι έχασε εντός από τη Μάνσφιλντ, δεν σημαίνει ότι «τσαλάκωσε» τη συνολική της εικόνα η Γκρίμσμπι. Φιλοξενείται από την ουραγό και χειρότερη ομάδα της κατηγορίας. Ασφαλώς και μπορεί να πάρει τη νίκη, με το κίνητρο της επτάδας.

17:00 Swindon Town – Plymouth Argyle
Δύσκολη εβδομάδα στο Σουίντον καθώς η ομάδα της πόλης γνώρισε δυο ήττες στα ισάριθμα ματς που είχε για το πρωτάθλημα και το EFL Trophy. Ξεκινώντας από το ματς του Σαββάτου, το πάλεψε στο Μπράντφορντ, αλλά η εκτός έδρας επίσκεψη συνδυάστηκε με ήττα 2-1. Ισοφάρισε με τον Γέιτς, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα απάντηση. «Δεν χάθηκε και ο κόσμος», καθώς παραμένει σε θέση πλέι οφ. Την Τρίτη υποδέχθηκε την Πλίμουθ. Γνώρισε βαριά ήττα με 3-0. Ο Ουέλενς κράτησε μόνο τρεις βασικούς και έδωσε χρόνο συμμετοχές σε αναπληρωματικούς καθιστώντας σαφές ποιο από τα δυο ματς με την Πλίμουθ συνιστά προτεραιότητα (το σημερινό, για το πρωτάθλημα). Επιστρέφει ο βασικός επιθετικός Ντόιλ (9/7) κι αυτό είναι καλό νέο, στον… αέρα βρίσκονται οι αμυντικοί Μπόουντρι (9/0), Κονρόι (11/0), πιο δύσκολα οι Φράιερς (Α, 7/1), Ιαντόλο (Μ, 8/0).
Η Πλίμουθ επιστρέφει στο γήπεδο, στο οποία πήρε την Τρίτη νίκη με τριάρα επί της ίδιας αντιπάλου. Όλοι -και στο Σουίντον και στο Πλίμουθ- γνωρίζουν όμως ότι αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Τόσο γιατί θ’ αγωνιστούν άλλοι παίκτες (βασικοί κι όχι αναπληρωματικοί), όσο κυρίως γιατί το EFL Trophy δεν είναι ο πρώτος στόχος για καμία από τις δυο ομάδες. Στο πρωτάθλημα υποδέχθηκε τη Σκάνθορπ το προηγούμενο Σάββατο. Έμεινε πίσω σκορ, το γύρισε, αλλά δέχθηκε γκολ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και αρκέστηκε στον βαθμό (2-2). Έχασε έτσι την ευκαιρία να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την επτάδα, αν και παραμένει σε απόσταση που καλύπτεται (4 β.) από αυτήν. O επιθετικός Μπάξτερ (8/0) νιώθει ενοχλήσεις, αλλά θα παίξει σύμφωνα με τα ρεπορτάζ. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί και ο μέσος Τέλφορντ (7/1).
Η Σούιντον είναι καλύτερη ομάδα από την Πλίμουθ, το τελευταίο διάστημα όμως δεν βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από την αντίπαλό της. Θέλει εκδίκηση για την τριάρα της Τρίτης σε αυτό το γήπεδο, αλλά και να εδραιωθεί στην επτάδα. Προβάδισμα στον άσο.