England League Two

15:00 Exeter City – Plymouth Argyle
Η Έξετερ είναι άρρωστη και αυτό επαληθεύεται σε κάθε ματς την τελευταία περίοδο. Το Σάββατο ταξίδεψε στο Σκάνθορπ και γνώρισε την ήττα με 3-1 από την τοπική ομάδα. Ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα μετά από εκείνη που είχε γνωρίσει την προηγούμενη Τρίτη στο Κέιμπριτζ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε τρία λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε, αλλά έφαγε και δεύτερο γκολ στο 37ο λεπτό. Η χαριστική βολή δόθηκε από τον Τζίλεντ στο 75′ εκ μέρους των γηπεδούχων. Η μέχρι και πριν από 15 ημέρες πρωτοπόρος της κατηγορίας κατρακύλησε στην έκτη θέση. Πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή και με άλλες τέσσερις ομάδες να παρεμβάλλονται στην απόσταση από την Κρου. Αμφίβολος ο Ιρλανδός αμυντικός Σουίνι (14/1), εκτός ο βασικός γκολκίπερ Γουόρντ (12/0) και ο φορ Αγιόσε (4/0).
Καταιγιστική ήταν το Σάββατο η Πλίμουθ και συνέτριψε με 4-0 τη Λέιτον Όριεντ εντός έδρας. Δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και η έκταση του σκορ. Μπορεί πολλοί να ήταν αισιόδοξοι για μια νίκη, αλλά τόσο εύκολη δεν την περίμενε κανείς. Το πιο εντυπωσιακό μάλιστα; Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο άφησε το πόδι από το γκάζι και το πήγε εντελώς σβηστά το ματς. Πλέον βρίσκεται προ των πυλών της επτάδας και με τη φόρμα που έχει θέλει να το εκμεταλλευτεί και το Σάββατο απόγευμα να βρεθεί εντός αυτής. Ο μέσος Τέλφορντ (7/1) επιστρέφει, ενώ ο φορ Μπάξτερ (9/0) είναι αμφίβολος. Δεν είχε τύχη η έφεση της ομάδας για τον αμυντικό Γούτον (14/1), έτσι θα χάσει κι αυτό το ματς.
Η Πλίμουθ είναι σε καλή κατάσταση και μπορεί να βγάλει διπλό στο Έξετερ. Όχι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων – πριν από λίγες εβδομάδες υπήρχε και ήταν μεγάλη – αλλά η Έξετερ είναι σε κακό φεγγάρι. Καλό ως εναλλακτική το G/G, αλλά και το Over 2,5.

17:00 Colchester Utd – Newport County
Η Κόλτσεστερ επισκέφτηκε το Κρου κι έφυγε από αυτό με τον βαθμό στις αποσκευές της. Φυσικά και αποτελεί επιτυχία για μια μικρομεσαία ομάδα να μπορεί ν’ αποσπά την ισοπαλία από την έδρα της πρωτοπόρου και πιο φορμαρισμένης ομάδας της κατηγορίας. Αυτά θεωρητικά, γιατί στην πράξη… έχει πέσει στεναχώρια στο Κόλτσεστερ. Μπορεί να κράτησαν στο μηδέν τους γηπεδούχους, αλλά στο είχαν μια χρυσή ευκαιρία να φύγουν με μια μεγάλη νίκη. Κέρδισαν πέναλτι στην τελευταία φάση του ματς, αλλά ο Νόουμπλ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι εδώ και καιρό τραυματίες ακόμη δεν έχουν επιστρέψει, επιστρέφει ο Τζαμαϊκανός φορ Ρόμπινσον (10/3) ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του.
Έκτο σερί ματς που δεν γνωρίζει την ήττα η Νιούπορτ. Υποδέχθηκε την Κρόουλι κι έμεινε στο 1-1. Σταθερά εντός επτάδας και κοντά στην κορυφή οι Ουαλοί. Έχει ένα στοιχείο που την κρατά κοντά στην άνοδο μέσω φυσικά των playoffs. Ότι ακόμη κι όταν δεν μπορεί να νικήσει, τουλάχιστον δεν χάνει. Αυτό έγινε και την περασμένη Τρίτη. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 35′, κατάφερε και ισοφάρισε στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Εάν είχε δέκα λεπτά ακόμη ίσως να έκανε την ανατροπή και να έφθανε στη νίκη. Άλλωστε πίεσε αρκετά την αντίπαλό της σε αυτό το τελευταίο τέταρτο. Δεν τα κατάφερε, αλλά ο κόσμος χειροκρότησε τους παίκτες καθώς εκτίμησε την προσπάθειά τους. Δεν υπάρχουν τραυματισμοί και είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο Φλιν θα επιλέξει τους ίδιους έντεκα.
Από όπου και να το πιάσει κανείς αυτό το ματς, όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν σε μια πιθανή ισοπαλία. Δυο ομάδες πάνω κάτω με τους ίδιους στόχους, την επτάδα. Η μία βρίσκεται εντός αυτής, η άλλη εκτός. Πολύ πιθανό και το G/G, αλλά και το 2-3 συνολικά γκολ.

17:00 Crawley Town – Swindon Town
Η Κρόουλι επισκέφτηκε το Νιούπορτ και κατάφερε να τσιμπήσει το βαθμό σε μια δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια ομάδα σαφώς καλύτερης και σαφώς ποιοτικότερη. Κι όμως έφθασε σε μια μεγάλη νίκη, η οποία θα συνιστούσε και μεγάλη έκπληξη. Άνοιξε το σκορ με τον Νατάνιελ-Τζορτζ με εκτέλεση πέναλτι στο 35ο λεπτό, άντεξε στο μισό δεύτερο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από τον Έιμπραχαμς στο 74ο. Πάλι καλά να λέει που κράτησε το βαθμό, γιατί δέχθηκε μεγάλη πίεση στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Στη μέση βρίσκεται, δεν ανησυχεί ιδιαίτερα. Έχει καταφέρει να βρίσκεται εκεί γιατί τσιμπάει και βαθμούς απέναντι σε καλύτερες ομάδες, αλλά και τρίποντα απέναντι σε ομάδες του επιπέδου της. Επιστρέφουν οι φορ Νέιντσαν (5/0) και Πάλμερ (10/4) και λύνουν στον Τσιόφι, καθώς προσφέρουν στον Ιταλό προπονητή κι άλλες επιλογές στη γραμμή κρούσης.
Επιτέλους νίκη για τη Σουίντον μετά από τέσσερα ματς που την αγνοούσε. Υποδέχθηκε τη Στίβενεϊτζ και έκαμψε την αντίστασή της με 1-0. Δεν είναι φυσικά, δα, και κατόρθωμα. Με την ουραγό του πρωταθλήματος έπαιζε, τη χειρότερη ομάδα της κατηγορίας νίκησε. Το πιο ανησυχητικό, δε, ότι χρειάστηκε ένα γκολ στο 90ό λεπτό για να το καταφέρει. Αυτό του Ντόιλ. Όπως είναι φυσικό την ηρεμία λόγω αποτελέσματος συνόδευσε ένας τρόπω τινά προβληματισμός για την εμφάνιση και τις πολλές τελικές που απαιτούνται για να έλθει ένα γκολ. Εκτός για το ματς αυτό στο Κρόουλι ο φορ Κέσι Άντερσον (12/3), επιστρέφει ο μέσος Λάιντεν (10/0).
Περίεργο ματς, καλύτερα να μείνουμε μακριά από αυτό. Η Κρόουλι είναι μέτρια ομάδα, αλλά ανεξαρτήτως αποτελέσματος παίζει πάντα στο 7-8 των δυνατοτήτων της. Η Σουίντον είναι καλύτερη ομάδα, αλλά τελευταία περισσότερο του βάθους παρά του ύψους της.

17:00 Forest Green – Crewe Alexandra
Ξαπόστασε λίγο η Φόρεστ Γκριν και ξανά προς τη δόξα τραβά. Την Τρίτη επισκέφτηκε το Μόρκαμ και πέρασε εκεί με 2-0. Η νίκη δεν ήταν τόσο εύκολη όσο μας αφήνει να εννοηθεί το τελικό σκορ. Άνοιξε το σκορ στο 75ο λεπτό με τον Άιτσινσον και σφράγισε τη νίκη με γκολ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου της αναμέτρησης. Προφανώς και δεν είναι ιδιαίτερο κατόρθωμα να νικά μια ομάδα που κυνηγά την άνοδο – ενδεχομένως και την απευθείας – στην έδρα της ουραγού, αλλά τα δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα (μία ήττα και μία ισοπαλία) είχαν προκαλέσει ανησυχία στη Φόρεστ Γκριν. Στην τρίτη θέση, δεν χάνει την επαφή της με την κορυφή. Ο μέσος Γκραμπ (7/0) παραμένει εκτός και είναι η μοναδική ουσιαστική απουσία.
Η Κρου κόλλησε στο 0-0 με την Κόλτσεστερ σ’ ένα αποτέλεσμα που ξεκάθαρα θεωρείται γκέλα. Κι αυτό γιατί μας έχει συνηθίσει απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται στις μεσαίες και χαμηλές βαθμολογικές θέσεις να παίρνει τη νίκη με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Ακόμη και μ’ αυτή τη βαθμολογική απώλεια συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος και να οδηγεί την κούρσα της τέταρτης κατηγορίας. Βέβαια για το ματς της Τρίτης λίγο έλειψε να μην πάρει ούτε το βαθμό. Ας είναι καλά ο Νόουμπλ που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από εκτέλεση πέναλτι στην τελευταία κυριολεκτικά φάση της αναμέτρησης. Εκτός είναι ο επιθετικός Ντάρεν Πάουελ (13/1), αμφίβολος ο αμυντικός Λάνκασαϊρ (9/0).
Ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην τρίτη Φόρεστ Γκριν και την πρώτη Κρου. Καμία από τις δυο – όσο καλές και να ‘ναι αμφότερες και είναι προφανώς για να βρίσκονται σε αυτή τη θέση – δεν βρίσκεται στην καλύτερη μέχρι τώρα φόρμα της στη σεζόν. Αν φύγει από την ισοπαλία, λογικά θα πάει στον άσο.

17:00 Grimsby Town – Cheltenham
Η Γκρίμσπι πήγε στο Κέιμπριτζ το Σάββατο κι έμεινε στο 0-0. Ο βαθμός αυτός επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, ήδη τρέχει ένα σερί τεσσάρων ματς χωρίς νίκη. Με τα τρία προηγούμενα, μάλιστα, να είναι μόνο ήττες. Έτσι όπως το πάει όχι μόνο θα είναι αδιάφορη πριν φθάσουμε στο πρώτο μισό της σεζόν, αλλά ίσως και να κινδυνεύσει. Έχει πρόβλημα κι αμυντικά μην μπορώντας με εξαίρεση το ματς πριν από τρεις ημέρες να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της, αλλά κι επιθετικά καθώς βάζει γκολ μόνο με αίτηση. Αμφίβολος είναι ο αμυντικός Ρόμπσον (7/3), εκτός ο μέσος Ράιτ (9/1). Ο Τζόλι δεν προτίθεται να προβεί σε άλλες αλλαγές στην ενδεκάδα.
Η Τσέλτεναμ υποδέχθηκε τη Μάνσφιλντ και τη νίκησε άνετα 3-0 το προηγούμενο Σάββατο. Απέδειξε ότι ξαναβρήκε το δρόμο προς τις επιτυχίες. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική της νίκη μετά από εκείνη της προηγούμενης εβδομάδας στην έδρα της Γουόλσολ με 2-1. Σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκεί όπου είχε βρεθεί άλλωστε κι ένα μήνα πριν. Το κλίμα είναι και πάλι εξαιρετικό στην Τσέλτεναμ, καθώς τα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα είχαν πάει να το χαλάσουν λίγο. Το τελευταίο τρίποντο ήλθε σχετικά εύκολα για τους παίκτες του Νταφ. Αμφίβολος είναι ο φορ Τέιβον Κάμπελ (5/0) καθώς ταλαιπωρείται από τραυματισμό.
Υπάρχει σαφής διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην Γκρίμσμπι και την Τσέλτεναμ. Από τη μία έχουμε μια ομάδα που κινείται στη μετριότητα, από την άλλη μια ομάδα που έχει βρει ξανά τη φόρμα της, διεκδικεί την απευθείας άνοδο και αποδίδει το ίδιο καλά εντός και εκτός. Μπορεί το διπλό η Τσέλτεναμ.

17:00 Leyton Orient – Carlisle Utd
Η Λέιτον Όριεντ γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την Πλίμουθ. Περισσότερο για εκδρομή πήγε στο Home Park καθώς το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, την πήρε και την σήκωσε. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα πρώτα 45 λεπτά. Σίγουρα θα ήταν άδικο από ένα κακό μεσημέρι 45 λεπτών ν’ ακυρωθεί η προσπάθεια που έκανε τον τελευταίο μήνα με τρεις διαδοχικές ισοπαλίες και μία ήττα σε ένα σερί τεσσάρων ματς χωρίς να γνωρίσει την ήττα. Η ήττα αυτή ίσως αποδειχθεί και διδακτική για τον Φλέτσερ και τους παίκτες του προκειμένου να επαναπροσδιορίσουν τους στόχους και να προσγειωθούν στην πραγματικότητα. Αυτή είναι κυνική και μας δείχνει ότι το πολύ η Λέιτον Όριεντ να είναι αδιάφορη και να σωθεί. Εκτός λόγω τιμωρίας ο βασικός επιθετικός Κόνορ Γουίλκινσον (13/4) και ο μέσος Λι Άνγκολ (9/3) με πρόβλημα τραυματισμού. Αμφίβολος ο μέσος Λινγκ (12/0).
Η Καρλάιλ υποδέχθηκε τη Νορθάμπτον και γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή ήταν η τέταρτη στη σειρά. Είναι σαφές ότι είναι σε κακή κατάσταση και δεν αργεί και πολύ να μπλέξει. Δεν είναι δα και πολύ μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού, μόνο τέσσερις βαθμούς απέχει από την Μόρκαμ κι εάν συνεχίσει έτσι δεν θ’ αργήσει η διαφορά να μειωθεί παρά το γεγονός ότι οι ομάδες που βρίσκονται κάτω από αυτήν είναι ακόμη χειρότερες. Δέχθηκε ένα γκολ στο 51′, κυνήγησε την ισοφάριση, άφησε χώρους και δέχθηκε το τελειωτικό χτύπημα στις καθυστερήσεις. Το θετικό για τον Στίβεν Πρέσλι είναι ότι επιστρέφει ο Άιρντεϊλ (13/0) καθώς εξέτισε την τιμωρία του.
Κοντά βρίσκονται οι δυο ομάδες στη βαθμολογία και είναι η αλήθεια ότι βλέπουν αυτά τα παιχνίδια όχι ως τρίποντα, αλλά ως… εξάποντα. Έτσι είναι στην πραγματικότητα. Δύσκολο να πάμε σε σημείο, θα ήταν πιο ασφαλές το 2-3 γκολ σε κάτι τέτοια ματς σαν κι αυτό.

17:00 Macclesfield – Bradford City
Η Μάκλσφιλντ ταξίδεψε στο Τσέλτεναμ κι έφυγε από εκεί με περιποιημένη τριάρα (3-0). Η ήττα, άλλωστε, ήταν το πιο φυσιολογικό κι αναμενόμενο αποτέλεσμα. Επισκέφτηκε την πιο δυνατή έδρα της κατηγορίας, έπαιξε κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Ούτε το σκορ αποτελεί έκπληξη, καθώς ανεξαρτήτως έδρας υπάρχει μια δεδομένη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Άντεξε ένα ημίχρονο, δέχθηκε το πρώτο γκολ στην εκπνοή αυτού και μετά τα πράγματα πήραν το δρόμο τους όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας κι εάν δεν αλλάξει κάτι συγκλονιστικά δύσκολα θα τη δούμε πολύ πιο πάνω ή πολύ πιο κάτω. Αμφίβολος ο μέσος Χάρις (14/0), ο οποίος απουσίαζε κι από το ματς της Τρίτης.
Η Μπράντφορντ υποδέχθηκε την Τρίτη την Πορτ Βέιλ και γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 1-2. Μπήκε με αυτόν τον τρόπο τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ματς δίχως ήττα με τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Μία ήττα – όσο οδυνηρή και να είναι όπως η μεσοβδόμαδη – δεν μπορεί να φέρει το τέλος του κόσμου, αλλά σίγουρα μούδιασε τον Μπόγερ και τους παίκτες του. Η ομάδα όμως παραμένει στην τέταρτη θέση και σε απόσταση βολής – μίας νίκης – από την κορυφή της βαθμολογίας. Ίσως υπάρχει ένα ελαφρυντικό και είναι οι πολλοί τραυματισμοί. Αγώνα δρόμου για να προλάβουν το ματς κάνουν οι μέσοι Πρίτσαρντ (9/2) και Κόνολι (7/0) και η παρουσία τους είναι κομβική για το κέντρο των φιλοξενούμενων.
Δεν μπορούμε να βγάλουμε όλα τα γαλόνια της Μπράντφορντ από μία ήττα και μόνο. Είναι μια από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, ξεκάθαρα καλύτερη από τη Μάκλσφιλντ. Θα θέλει να ρεφάρει από την Τρίτη και παρά τα προβλήματα τραυματισμών μπορεί να το κάνει.

17:00 Northampton – Cambridge Utd
Η Νορθάμπτον επισκέφτηκε το Καρλάιλ την Τρίτη και έφυγε με τη νίκη με 2-0. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ για δεύτερη διαδοχική φορά κράτησε την εστία της απαραβίαστη. Θετικά σημάδια αμφότερα δίχως αμφιβολία. Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε, δύο όμως χτυπήματα στην αρχή και το τέλος του δευτέρου ήταν αρκετά για να προσθέσουν ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική συγκομιδή της ομάδας. Έτσι η Νορθάμπτον έχει καταφέρει να βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση μίας νίκης από την επτάδα. Ο Όλιβερ δεν υπολογίζει στον επιθετικό του Όλιβερ (10/0), ο οποίος είναι τιμωρημένος. Την ίδια στιγμή αμφίβολος είναι κι ο αμυντικός Μάρτιν.
Η Κέιμπριτζ υποδέχθηκε την Γκρίμσμπι και έμεινε στο 0-0. Ενδεικτικό του ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Οι αριθμοί αποτελούν αδιάψευστο μάρτυρα και μας λένε ξεκάθαρα ότι έχει μόλις μία νίκη σε έξι ματς. Το ματς με την Γκρίμσμπι ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της. Είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίποντο όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σμιθ δεν κατάφερε να νικήσει τον ΜακΚίον και έτσι το μηδέν σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων. Τώρα παίζει ξανά μακριά από την έδρα της. Άλλωστε, εκτός έχει μία από τις καλύτερες επιδόσεις της κατηγορίας. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά μοιάζει να παίζει καλύτερα εκτός παρά εντός. Επιστροφή για τον αμυντικό Τζόουνς (2/0), αλλά και τον Τέιλορ (Α, 10/0) ο οποίος ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε. Πολύ δύσκολα να παίξει ο επιθετικός Μάρις.
Η Νορθάμπτον έχει το προβάδισμα σε αυτή την αναμέτρηση, αλλά μην ξεχνάμε ότι η Κέιμπριτζ είναι μια από τις καλύτερες ομάδες εκτός έδρας. Εκτίμηση είναι ότι καλύτερα να μείνουμε μακριά από αυτό το ματς, στο οποίο είναι αλήθεια ότι αναμένουμε χαμηλό σκορ.

17:00 Port Vale – Oldham Athletic
Διπλό στο Μπράντφορντ έβγαλε την Τρίτη η Πορτ Βέιλ κι απέδειξε γιατί έχει σταθερά ανοδική πορεία. Το τρίποντο αυτό εκτός έδρας αντικατοπτρίζεται τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά. Στο πρώτο σκέλος έχει πλησιάσει στην πρώτη επτάδα και κάνει βήματα ολοταχώς προς τα playoffs. Στο δεύτερο έχει σημασία πώς ήλθε το τρίποντο της Τρίτης. Με γκολ στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου κι ενώ το σκορ ήταν 1-1 ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Ο Τζον Άσκι φαίνεται ότι έχει φέρει την ομάδα στο επίπεδο που θέλει και αισθάνεται πιο ασφαλής από κάθε συνάδελφό του στην κατηγορία. Εκτός ξανά ο φορ Κόνλον (8/0), όπως κι ο αμυντικός Έβανς (2/0). Δεν υπάρχουν άλλες απουσίες και δεν θα υπάρξουν και αλλαγές στην ενδεκάδα.
Η Όλνταμ υποδέχθηκε την Τρίτη τη Γουόλσολ κι επιτέλους πανηγύρισε τη νίκη! Είχε τέσσερις ματς να χαρεί τρίποντο και η αλήθεια είναι ότι πέρασε μια πολύ δύσκολη περίοδο. Δεν ήταν μόνο οι ήττες που μεσολάβησαν, αλλά και μια εξάρα που δέχθηκε στο στο Μάσφιλντ. Κατάφερε να βάλει ένα στοπ στον κατήφορο που είχε πάρει. Όχι εύκολα. Έμεινε στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε όμως στο δεύτερο και με δυο γκολ μέσα σε λιγότερο από ένα τέταρτο παιχνιδιού καθάρισε την παρτίδα και προσέθεσε τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της. Δεν άλλαξε κάτι συγκλονιστικό στη μοίρα της. Και πριν πάλευε για να παραμείνει στην κατηγορία και τώρα τον ίδιο στόχο έχει. Δεν υπάρχουν απουσίες σε σχέση με το προηγούμενο ματς, δεν υπάρχουν κι επιστροφές. Ίδια ενδεκάδα.
Η Πορτ Βέιλ είναι καλύτερη από την Όλνταμ, η διαφορά των δυο ομάδων αποτυπώνεται και στη βαθμολογία. Μπορεί να πάρει τη νίκη, είναι αυτή που έχει το προβάδισμα να φθάσει σε αυτή. Θα έχει γκολ το ματς, ενδεχομένως κι από τις δυο ομάδες. Άσος η πρώτη επιλογή.

17:00 Salford City – Scunthorpe Utd
Η Σάλφορντ επέστρεψε στις νίκες, καθώς φιλοξενήθηκε την Τρίτη από Μάνσφιλντ κι έφυγε με το τρίποντο από το Νότιγχαμσαϊρ. Στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλές πτήσεις, αλλά κατάφερε κι άνοιξε το σκορ λίγα λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου. Στο 65ο ήδη είχε κάνει το 0-2, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2. Βαθιά αναπνοή βαθμολογικά πήρε η Σάλφορντ, καθώς άφησε την αντίπαλό της πίσω και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία. Δεν έχει ξεμπλέξει, αλλά όπως και να το δει κανείς ατενίζει τα ματς με λιγότερο άγχος και περισσότερη αισιοδοξία. Εκτός ο αμυντικός Μπόλντουιν (2/0), ενώ ο τραυματισμός του γκολκίπερ Λίδερεν (8/0) αποδείχθηκε πιο σοβαρό από την αρχική εκτίμηση με αποτέλεσμα η Σάλφορντ να κινείται για την απόκτηση του Χάουαρντ με τη μορφή δανεισμού από την Μπλάκπουλ.
Η Σκάνθορπ πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί της Έξετερ με 3-1. Μπορεί η αντίπαλος της να μην διανύει καλό αγωνιστικό μομέντουμ, αλλά έτσι κι αλλιώς η διαφορά των δυο ομάδων είναι χαώδης και αυτό έχει τη σημασία του για το επίτευγμα των γηπεδούχων. Άνοιξε το σκορ, δέθχηκε την ισοφάριση γρήγορα, αλλά απάντησε το ίδιο γρήγορα και πήγε με προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Το γκολ του Τζίλεντ στο 75ο λεπτό απλά έβαλε ταφόπλακα στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων. Είναι μόλις τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά τέτοια τρίποντα βοηθούν πολύ και στην ψυχολογία. Δεν είναι προτελευταία ή τελευταία γιατί απλά ξέρει και εκμεταλλεύεται καλά την έδρα της. Επιθετικά τα πάει καλά με Νόβακ και Φαν Κέεν, αλλά αμυντικά έχει πρόβλημα. Εκτός ο αμυντικός Κλαρκ (6/0), ο φορ ΜακΆτι (4/0).
Δύσκολο ματς που κρύβει πολλές στοιχηματικές παγίδες. Θεωρητικά το φαβορί είναι η Σάλφορντ. Καλύτερη ομάδα, παίζει στην έδρα της, αλλά ποιος μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά γι’ αυτήν; Ούτε για τα γκολ έχουμε ξεκάθαρη εικόνα. Μακριά καλύτερα ας μείνουμε.

17:00 Stevenage FC – Morecambe FC
Το πάλεψε στο Σουίντον η Στίβενεϊτζ, αλλά η ουσία είναι μηδέν εις το πηλίκο. Γνώρισε την περασμένη Τρίτη την ήττα με 1-0 από μια ομάδα σαφώς ανώτερη, σε μια έδρα σαφώς δύσκολη. Κράτησε 90 λεπτά, άγγιξε την επιτυχία – αυτό θα συνιστούσε ακόμη και ο βαθμός – αλλά λύγισε από το γκολ Ντόιλ και πολύ περισσότερο από την άμυνά της. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη πληγή για την τρέχουσα σεζόν. Έμεινε έτσι καθηλωμένη στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος και βλέπει το μέλλον της να προδιαγράφεται όλο και πιο δυσοίωνο αγωνιστική με την αγωνιστική. Ο μέσος Λι Γουίλντιν (13/1), ο οποίος έχασε και τα δυο τελευταία ματς λόγω τραυματισμού παραμένει αμφίβολος καθώς δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις.
Η Μόρκαμ υποδέχθηκε τη Φόρεστ Γκριν πριν από τέσσερις ημέρες και γνώρισε μια πέρα έως πέρα φυσιολογική εντός έδρας ήττα με 0-2. Δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις κάποιος από την προτελευταία ομάδα της βαθμολογίας να παίρνει βαθμό ή βαθμούς – ακόμη κι όταν παίζει στην έδρα της – με ομάδα που παλεύει για την άνοδο. Μπορεί να έχει απαιτήσεις να παλεύει και να μάχεται τα ματς. Κι αυτό είναι αλήθεια ότι το έκανε με μεγάλη αξιοπρέπεια. Κράτησε στο μηδέν τους πράσινους μέχρι το 75ο λεπτό, κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο. Εκτός ξανά ο επιθετικός Λέιτς-Σμιθ (7/0), αμφίβολος ο μέσος Τουτ (11/0), όπως κι ο αμυντικός Όουτς (4/0).
Ντέρμπι ουράς και ως συνήθως όσο κλισέ κι αν ακούγεται είναι πραγματικότητα ότι αυτά τα παιχνίδια δεν αξίζουν μόνο τρεις, αλλά έξι βαθμούς. Δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί, ούτε η έδρα δίνει προβάδισμα στη Στίβενεϊτζ. Πρώτη επιλογή το Χ σε ένα εξ’ αντικειμένου δύσκολο παιχνίδι

17:00 Walsall FC – Mansfield
Η Γούλσολ πήγε την Τρίτη στο Όλνταμ και υπέστη άλλη μια ήττα. Κι αυτή με κάτω τα χέρια όπως και οι προηγούμενες τρεις. Τώρα μετρά πλέον τέσσερις στη σειρά κι από ότι φαίνεται αδυνατεί να βάλει ένα ανάχωμα στην κατηφόρα. Στο Boundary Park του Όλνταμ άντεξε μόνον ένα ημίχρονο, κράτησε στο πρώτο μέρος το 0-0, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο. Παραμένει στις χαμηλές βαθμολογικά θέσεις και δεν δείχνει να βρίσκει τον τρόπο να πάρει τα πάνω της. Ο Κλαρκ έχει εμπιστευτεί πάνω-κάτω την ίδια ενδεκάδα σε αυτό το διάστημα, αλλά όπως όλα δείχνουν δεν τραβάει. Αμφίβολος ξανά ο φρ Λέιβερι (9/1), εκτός και ο μέσος Σάντλερ ο οποίος αποβλήθηκε στο Όλνταμ. Επιστρέφει τουλάχιστον ο Κινσέλα (Μ, 12/0).
Η Μάνσφιλντ υποδέχθηκε τη Σάλφορντ και γνώρισε την ήττα με 1-2 την Τρίτη. Ήταν κακή, δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει, ήταν κατώτερη των προσδοκιών. Η άμυνα ήταν σε… άλλο γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν. Άνοιξαν το σκορ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζέρβις και στο 65′ ήδη το σκορ ήταν 0-2. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μέιναρντ στο 77ο λεπτό και να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Πίεσε στο τελευταίο τέταρτο, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά. Ο Ντέμστερ έχει ξανά τον αμυντικό Γουάιτ (4/0), εκτός και γι’ αυτό και για τα επόμενα ματς ο φορ Ντάνι Ρόουζ (13/7). Δεν πρόκειται ν’ αλλάξει και πολλά πράγματα στο αρχικό σχήμα ο Άγγλος τεχνικός.
Για τη Γουόλσολ το βαρέλι φαίνεται ότι δεν έχει πάτο. Η Μάνσφιλντ δεν είναι σε καλύτερη μοίρα, σίγουρα όμως έχει ένα-δυο κλικ καλύτερη ψυχολογία. Μπορούν να το εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι και να βγάλουν ένα διπλό που θα τους επιτρέψει να ξεφύγουν ακόμη πιο πολύ από την ουρά.