England League Two

17:00 Bradford City – Exeter City
Η Μπράντφορντ υποδέχθηκε την Πορτ Βέιλ και γνώρισε το προηγούμενο Σάββατο απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 1-2. Απρόσμενη γιατί ήταν το φαβορί όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και λόγω φόρμας. Δεν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε κι έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι στον επιπρόσθετο χρόνο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Πορτ Βέιλ την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Γι’ αυτό κι αυτή η ήττα ήταν εξαιρετικά οδυνηρή. Δέχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου. Είχε πέντε σερί ματς χωρίς ήττα, με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Αυτό διεκόπη βίαια, αλλά η ζωή στο Μπράντφορντ πρέπει να συνεχιστεί. Άλλωστε, η ομάδα της πόλης βρίσκεται στην επτάδα. Εκτός οι αμυντικοί Λονγκράιντ και Φρεντς αλλά δεν μπορούν να λογιστούν ως απουσίες καθώς έχουν έκαστος από μία συμμετοχή.
Η Έξετερ από τα παλιά το προηγούμενο Σάββατο. Υποδέχθηκε την Πλίμουθ και τη συνέτριψε με 4-0. Άντεξαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 42ο λεπτό και μετά η Έξετερ τους έπνιξε. Δεν τους άφησε ν’ αναπνεύσουν. Άφησε έτσι πίσω για τα καλά και με τον καλύτερο τρόπο τις δυο διαδοχικές ήττες και το διάστημα αστάθειας. Θα έχει και κοιλιές η σεζόν, δεν θα είναι πάντα τα πράγματα ρόδινα. Επέστρεψε στη δεύτερη θέση, σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή. Απόδειξη ότι όλες οι ομάδες βρίσκονται κοντά και μία ήττα δεν φέρνει την καταστροφή, ούτε μία νίκη οδηγεί στον παράδοση. Το καλό για τον Τέιλορ είναι ότι δεν έχει άλλα προβλήματα, πέραν των ήδη γνωστών.
Δύσκολο ματς καθώς οι αποστάσεις στις ομάδες της πρώτης επτάδας είναι πολύ μικρές. Η δεύτερη Έξετερ απέχει από την έκτη Μπράντφορντ μόλις δυο βαθμούς. Δύσκολο να γίνει πρόβλεψη, η Έξετερ ανέβηκε ψυχολογικά μετά την ήττα, αλλά οι ήττες της είναι νωπές. Καλύτερα μακριά.

17:00 Cambridge Utd – Crawley Town
Η Κέμπριτζ ταξίδεψε στο Νορθάμπτον το περασμένο Σάββατο και γνώρισε την ήττα με 2-0. Λογικό το αποτέλεσμα, η αντίπαλος είχε και έχει καλύτερη ομάδα. Το παράλογο ήταν ότι δεν το πάλεψε καθόλου. Έχασε με κάτω τα χέρια, παραδόθηκε άνευ όρων στους γηπεδούχους. Το γεγονός ότι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε ήδη από το πρώτο ημίχρονο τα λέει όλα. Ούτε στο δεύτερο μπόρεσε να κάνει κάτι για ν’ αλλάξει τη μοίρα της. Είναι από τα ματς που χάνεις πριν καν κατεβείς να τα παίξεις. Απέδειξε ότι ο θρίαμβος επί της Έξετερ ήταν απλά μια έκπληξη, μια ημέρα λιακάδας σε έναν βαρύ χειμώνα. Ο Κάλντεργουντ υπολογίζει ξανά στον αμυντικό Ο’Νιλ (10/0).
Δύσκολη εβδομάδα για την Κρόουλι. Δυο ματς μέσα σε διάστημα τριών ημερών. Και τα δυο στην έδρα της. Και στα δυο βαριές ήττες. Η μία – η δεύτερη χρονικά – σήμανε και αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ. Μια διοργάνωση είχε να ελπίζει – καθώς στο πρωτάθλημα ο αντικειμενικά μοναδικός στόχος είναι η σωτηρία – πάει κι αυτή. Η ήττα (1-3) από την Κόλτσεστερ συνοδεύτηκε κι από αποδικιμασίες, κάτι το οποίοι μοιάζει εντελώς λογικό. Προηγήθηκε το Σάββατο εντός έδρας συντριβή με 0-4 από τη Σουίντον. Η άμυνα είναι για γέλια, αλλά πολύ περισσότερο για κλάματα, γκολ πρέπει να κάνει αίτηση στις τοπικές Αρχές για να βάλει. Ο Γκαμπριέλε Τσόφι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών. Ενδεχόμενη νέα κακή εμφάνιση, ίσως δρομολογήσει εξελίξεις και για το δικό του μέλλον.
Αναμετρώνται στο Κέμπριτζ δύο κακές ομάδες της κατηγορίας. Η Κρόουλι πέρα από το καταρρακωμένο ηθικό έχει και την κούραση από το ματς της Τρίτης. Η Γιουνάιτεντ είναι αλλοπρόσαλλη σαν τον καιρό στην πόλη. Δεν προσφέρεται για σημείο, ίσως το G/G να ήταν μία επιλογή.

17:00 Carlisle Utd – Macclesfield
H Καρλάιλ επισκέφτηκε το περασμένο Σάββατο το Λονδίνο και τσίμπησε το βαθμό με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Λέιτον Όριεντ. Βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από τα αποδυτήρια, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα επτά λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράιτ. Έφθασαν στην ισοφάριση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Άιρλαντ. Εάν ήταν πιο προσεκτική η Καρλάιλ θα μπορούσε να φθάσει και στη νίκη. Παραμένει στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα, στη μία νίκη από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν ο Στίβεν Πρέσλι θα στερηθεί τις υπηρεσίας του αμυντικού του Γουέμπτστερ (16/0), ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 80ό λεπτό. Αυτή ήταν η πέμπτη κι έως τούτου θα εκτίσει την τιμωρία του. Δεν αναμένεται να κάνει αλλαγές – πέραν αυτής – ο Σκωτσέζος τεχνικός.
Επιστρέφει στη δράση μετά από δέκα ημέρες η Μάκλσφιλντ. Τελευταίο ματς που έδωσε ήταν την Τρίτη 22 Οκτωβρίου στο Τσέλτεναμ, όπου συνετρίβη με 3-0 από την τοπική ομάδα. Έβαλε έτσι απότομο τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ματς χωρίς ήττα με απολογισμό δυο νικών και ισάριθμων ισοπαλιών. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Λίγες ομάδες φεύγουν με κάτι στα χέρια τους από το Τσέλτεναμ, είναι μακράν της δεύτερης η καλύτερη έδρα στην κατηγορία. Θα μπορούσε, βέβαια, από την άλλη να περιορίσει την έκταση του σκορ. Δεν μπορούμε να δούμε τον τρόπο που θα κινδυνεύσει η Μάκλσφιλντ, αλλά εάν δεν κάνει σερί νικών δεν πάρει αυτό το boost να παλέψει για κάποιον στόχο, όπως αυτός της επτάδας. Ο ΜακΜέιχον έχει λευκό το απουσιολόγιό του, έτσι λογικά θα διατηρήσει το ίδιο σχήμα και τα ίδια πρόσωπα.
Η Μάκλσφιλντ είναι λίγο καλύτερη από την Καρλάιλ, αλλά όχι τόσο που θα μας οδηγήσει να την εμπιστευτούμε. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ούτε την έδρα τους δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν. Πιο πιθανή η εμφάνιση του G/G.

17:00 Cheltenham – Forest Green
Καταιγιστική ήταν η Τσέλτεναμ πριν από δέκα ημέρες, όταν υποδέχθηκε τη Μάκλσφιλντ και τη συνέτριψε με 4-0. Αυτό ήταν και το τελευταίο της παιχνίδι, πράγμα που σημαίνει ότι είναι ξεκούραστη. Μπορεί το σκορ να μοιάζει μεγάλο, αλλά στην πραγματικότητα δεν μιλάμε για κάποιον άθλο. Έχει νικήσει άλλες κι άλλες ομάδες στην έδρα της, την οποία εκμεταλλεύεται κατά τεκμήριο καλύτερα από κάθε αντίπαλό της στην κατηγορία. Ξεκλείδωσε την άμυνα της Μάκλσφιλντ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κι από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, πήραν το δρόμο τους. Βρίσκεται στην τρίτη θέση, αν και έχει δυο ματς λιγότερα από την Κρου που είναι στην κορυφή. Δύσκολα θα παίξει ο φορ Κάμπελ (5/0), ο οποίος όμως δεν λογίζεται βασικός.
Εύκολο έργο είχε η Φόρεστ Γκριν πριν από δέκα ημέρες, καθώς φιλοξενήθηκε από τη Μόρκαμ και πέρασε εύκολα από την έδρα της ουραγού της κατηγορίας με 2-0. Κι αυτή είχε το ίδιο κενό, όπως και η Τσέλτεναμ. Δεν είχε, δηλαδή, ματς το περασμένο Σάββατο. Προφανώς και δεν αποτελεί κριτήριο η νίκη επί της Μόρκαμ. Η Φόρεστ Γκριν είναι μια ομάδα που διεκδικεί την άνοδο – ακόμη και την απευθείας – κι έτσι είναι αυτονόητο ότι πρέπει να παίρνει αυτά τα τρίποντα. Πάντα σε επαφή βρίσκεται με την κορυφή και τέτοια ματς όπως με την ισόβαθμη Τσέλτεναμ είναι πολύ σημαντικά όχι μόνο για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ο Κούπερ, κάτι που σημαίνει ότι θα δούμε τους ίδιους έντεκα.
Ίδιους βαθμούς (28) έχουν η Τσέλτεναμ με τη Φόρεστ Γκριν αν και η πρώτη έχει κι ένα ματς λιγότερο. Προφανώς και μιλάμε για δυο καλές, δυο ισάξιες ομάδες. Η Τσέλτεναμ όμως στην έδρα της είναι θηρίο ανήμερο και μπορεί να πάρει εύκολα η δύσκολα τη νίκη.

17:00 Crewe Alexandra – Port Vale
Δέκα ημέρες χωρίς ματς έχει η Κρου, από την Τρίτη 22 Οκτωβρίου δηλαδή. Τότε είχε μείνει στο 0-0 με την Κόλτσεστερ εντός έδρας. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να προκάλεσε εν μέρει απογοήτευση, ίσως και προβληματισμό αλλά η ουσία είναι ότι ακόμη και με ματς λιγότερο, η ομάδα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και οδηγεί την κούρσα της κατηγορίας. Ίσως και να έκανε καλό αυτό το δεκαήμερο διάλειμμα για να καθαρίσει λίγο το μυαλό των παικτών του Άρτελ και να αποσυμπιεστούν από την εύλογη πίεση του πρωταθλητισμού. Ίσως κάνει ντεμπούτο ο κεντρικός αμυντικός και πιο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα Κριστιάν Εμπουλού. Αμφίβολος ο αμυντικός Λάνκασαϊρ (9/0) και ο επιθετικός Πάουλ (13/1). Αμφότεροι συνιστούν σημαντικές απουσίες.
Η Πορτ Βέιλ φιλοξένησε το προηγούμενο Σάββατο την Όλνταμ κι έμεινε στο 0-0 στην έδρα της. Δεν το λες και καλό αποτέλεσμα όταν είσαι μια ομάδα που κυνηγάς την επτάδα, παίζεις στο σπίτι σου και δεν μπορείς να σκοράρεις απέναντι σε μια ομάδα που έχει μοναδικό στόχο την παραμονή της στην κατηγορία το ταχύτερο δυνατό. Μάλιστα σε αυτό το ματς οι παίκτες του Άσκι έβγαλαν αρκετά νεύρα, τα οποία τυχεροί είναι που δεν αποτυπώθηκαν όλα σε κάρτες. Η συμπεριφορά της Πορτ Βέιλ συνεχίζει να εμφανίζει πάνω και κάτω, δεν έχει αποκτήσει μια κανονικότητα. Απών από αυτό το ματς είναι ο βασικός μπακ Κρουκς (14/0), ενώ το καλό για τον Άγγλο προπονητή είναι ότι επιστρέφουν οι Κάλεν (Ε, 6/1) και ο Γουόρελ (Μ, 15/1). Ο δεύτερος αφότου εξέτισε την τιμωρία του.
Μια αναμέτρηση με εντελώς ξεκάθαρο φαβορί. Ακόμη κι αν γκέλαρε στο προηγούμενο ματς η Κρου, αφενός είναι κι αυτό μες στο πρόγραμμα, αφετέρου πέρασαν δέκα ημέρες από τότε. Εάν είναι στοιχειωδώς σοβαρή, θα πάρει τη νίκη. Έχει αντίπαλο μόνο τον κακό της εαυτό.

17:00 Mansfield – Colchester Utd
Η Μάνσφιλντ ταξίδεψε στο Γουόλσολ κι έφυγε από εκεί με μια πολύ σημαντική νίκη (1-2). Έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και πήγε εξαιρετικά το παιχνίδι. Άνοιξε το σκορ 30ό λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε στο 45ο από τον Αντεμπάγιο. Παρά την αναποδιά στο σχεδιασμό του ματς δεν το έβαλε κάτω. Κατάφερε και βρήκε και δεύτερο γκολ και απέδρασε με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της. Μπορεί η Γουόλσολ να ήταν πάνω-κάτω αντίπαλος στα μέτρα της, αλλά το τρίποντο μόνον εύκολο δεν ήταν. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που είχε δυο διαδοχικά ματς δίχως να μπορέσει να πανηγυρίσει τη νίκη. Απαλλάχθηκε από το άγχος. Μπορεί κι αυτή τη φορά να μην κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της, κατάφερε όμως να σκοράρει περισσότερα γκολ από όσα δέχθηκε. Παραμένει στη μέση τη βαθμολογίας, ωστόσο μπορεί κι ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τα επόμενα ματς. Αμφίβολος ο αμυντικός Πιρς (15/2).
Εκπληκτική εβδομάδα για την Κόλτσεστερ, η οποία μέσα σε λίγες ημέρες πανηγύρισε δυο νίκες με το ίδιο σκορ (3-1). Η μια εξ αυτών μάλιστα σήμανε και πρόκριση. Ήταν την τρίτη με αντίπαλο την Κρόουλι. Εκτός έδρας κατάφερε και πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Λιγκ Καπ. Το άσχημο ήταν ότι δεν ξεκουράστηκαν οι βασικοί, καθώς αγωνίστηκαν μεσοβδόμαδα. Το Σάββατο υποδέχθηκε τη Νιούπορτ και τη νίκησε με 3-1 εύκολα. Η νίκη αυτή την έβαλε ξανά σε τροχιά επτάδας. Το κακό για τον ΜακΓκριλ είναι ότι ο επιθετικός Νόρις (15/4) δέχθηκε χτύπημα και είναι αμφίβολος. Τιμωρημένος ο Ρόμπινσον (10/3) δεν μπορεί ν’ αγωνιστεί.
Η Kόλτσεστερ είναι ανεβασμένη και πέρασε μια εκπληκτική εβδομάδα με δυο νίκες και μία πρόκριση. Τώρα, όμως παίζει εκτός. Στην έδρα μιας χειρότερης ομάδας από εκείνη, αλλά η οποία δείχνει αντανακλαστικά στο σπίτι της. Πρώτη επιλογή η ισοπαλία.

17:00 Morecambe FC – Leyton Orient
Η Μόρκαμ ταξίδεψε την προηγούμενη εβδομάδα στο Στίβενεϊτζ και γνώρισε την ήττα με 1-0 στη μάχη της ουράς. Έπεσε έτσι ξανά στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος. Το πάλεψε είναι η αλήθεια, κόντραρε στα ίσα μια ομάδα του βεληνεκούς της και προσπάθησε να πάρει τουλάχιστον το βαθμό. Δεν θα την έσωζε ο βαθμός, απλά δεν θα την άφηνε ουραγό της κατηγορίας. Το γκολ του Κάθμπερτ στο 82ο λεπτό ήταν και το μοναδικό που σημειώθηκε. Έκρινε την αναμέτρηση. Δεν αλλάζει και πολλά στη γενικότερη σούμα, αλλάζει όμως πολύ την ψυχολογία. Το ηθικό της ομάδας με εξαίρεση μια νίκη έκπληξη στο Κόλτσεστερ ήταν καταρρακωμένο, τώρα πήγε στο ναδίρ. Αμφίβολοι ο αμυντικός Όουτς (4/0) και ο μέσος Τουτ (11/0).
Η Λέιτον Όριεντ υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο την Καρλάιλ κι έμεινε στο 1-1. Δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα για πολλούς λόγους. Αφενός γιατί διαθέτει καλύτερη ομάδα από την αντίπαλό της, αφετέρου γιατί ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις επτά λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράιτ. Μια στιγμή αδράνειας, ωστόσο, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το γκολ του Άιρλαντ και την ισοφάριση. Δεν μπορεί ν’ αποτελεί δικαιολογία, αλλά αλήθεια είναι ότι σπατάλησε ένα ημίχρονο χωρίς να κάνει κάτι. Ο Φλέτσερ ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε αλλαγές αλλά εις μάτην. Το 1-1 έμεινε και η Λέιτον Όριεντ πλέον κοιτάζει πιο πολύ προς τα κάτω, παρά προς τα πάνω. Δεν έχει απουσίες για το ματς αυτό.
Η Λέιτον Όριεντ ακόμη και σε αυτήν την κατάσταση μπορεί να λογίζεται φαβορί, γιατί απλά δεν υπάρχει χειρότερη ομάδα από τη Μόρκαμ. Μπορεί όμως οι γηπεδούχοι να πάρουν έστω και το βαθμό. Γι’ αυτό είναι καλύτερο να μείνει κάποιος μακριά από σημείο ή γκολ σε αυτό το ματς.

17:00 Newport County – Salford City
Η Νιούπορτ επισκέφτηκε το Κόλτσεστερ και γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Γιουνάιτεντ. Παραμένει εντός επτάδας, έπεσε στην έβδομη θέση. Δεν ενόχληση τόσο το αποτέλεσμα – μια εκτός έδρας ήττα από μία καλή ομάδα είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα – αλλά η εικόνα. Οι Ουαλοί προηγήθηκαν μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Βρέθηκαν όμως να έχουν χάσει το προβάδισμα ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Ήλθε κι ένα τρίτο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του ματς κι εκεί έσβησαν τα φώτα. Δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοια απότομη κατάρρευση η ομάδα του Φλιν. Είχε έξι ματς δίχως να γνωρίσει την ήττα. Σε αυτό το διάστημα είχε τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Ο Φλιν αντιμετωπίζει και προβλήματα για το ματς αυτό με τη Σάλφορντ. Εκτός είναι ο μέσος Λάμπαντι (13/1) ο οποίος συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες.
Η Σάλφορντ υποδέχθηκε τη Σκάνθορπ το προηγούμενο Σάββατο και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Δεν μπήκε καλά στο ματς και έτσι βρέθηκε να κυνηγά το σκορ κόντρα σε μία από τις χειρότερες ομάδες στην κατηγορία. Έμεινε πίσω από το γκολ του Φαν Κέεν στο 34ο λεπτό. Κατάφερε όμως να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ στα ίσα. Ο Μπάργκες ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Σπατάλησε όμως ένα ολόκληρο (δεύτερο) ημίχρονο με ανούσια κατοχή της μπάλας. Δεν πάτησε περιοχή, παρά μόνο με μακρινά σουτ προσπάθησε ν’ απειλήσει. Έχασε δυο βαθμούς. Μπορεί στο μάτι να μη φαίνονται πολλοί, αλλά την έχουν αφήσει στη μέση της βαθμολογίας και πιο μακριά από την έβδομη θέση. Εκτός είναι ο τερματοφύλακας Νιλ (6/0), αμφίβολος ο αμυντικός Μπάλντουιν (2/0).
Η Νιούπορτ είναι καλύτερη από τη Σάλφορντ, βρίσκεται πιο ψηλά στη βαθμολογία, παίζει και στην έδρα της. Σαφέστατα κι έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Αν δεν πάρει τέτοια τρίποντα, δεν μπορεί να ελπίζει για άνοδο. Αξίζει ο άσος.

17:00 Oldham Athletic – Northampton
Η Όλνταμ επισκέφθηκε πριν από μία εβδομάδα το Πορτ Βέιλ. Τσίμπησε το βαθμό εκεί, γιατί κράτησε στο μηδέν στους γηπεδούχους. Δεν κατάφερε να σκοράρει όπως είχε κάνει στην εμβόλιμη εντός έδρας αναμέτρηση με τη Γουόλσολ και αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήρε το τρίποντο. Δεν μπορείς να περιμένεις και συγκλονιστική μεταμόρφωση από μια ομάδα που βρίσκει το γκολ με αίτηση, αντίθετα δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την εστία της απαραβίαστη. Τα δυο cleans sheets – διαδοχικά μάλιστα – βοήθησαν όχι μόνο ψυχολογικά, αλλά και πρακτικά έδωσαν τέσσερις από τους έξι διαθέσιμους βαθμούς. Παραμένει στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα και η απόσταση από τις θέσεις υποβιβασμού έχει μειωθεί. O μοναδικός πονοκέφαλος του Μάαμρια ακούει στο όνομα του Γάλλου αμυντικού, Φαζ (10/0), η συμμετοχή του οποίου θα κριθεί την τελευταία στιγμή.
Η Νορθάμπτον υποδέχθηκε την Κέμπριτζ και τη νίκησε με 2-0. Επιβεβαίωσε ότι είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένη τις τελευταίες 15 ημέρες, άλλωστε έχει τρεις συνεχόμενες νίκες σε αυτό το διάστημα. Όλες μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0). Καταφέρνει και παίρνει όχι μόνο τα τρίποντα, αλλά το κάνει και με ευκολία. Δεν δέχεται γκολ, κεφαλαιοποιεί αντίθετα το προβάδισμά της. Στο πρόσφατο ματς, αυτό του Σαββάτου, κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Δεν πιέστηκε στο δεύτερο, διατήρησε υποδειγματικά το προβάδισμα που απέκτησε. Και κάπως έτσι από εκεί που βολόδερνε στη μέση της βαθμολογίας έφθασε να χτυπά την πόρτα της επτάδας και των playoffs. Ο αμυντικός Τζο Μάρτιν (11/0) είναι αμφίβολος και η αναπλήρωση του κενού του είναι πρόβλημα.
Υπάρχει σαφής διαφορά ανάμεσα στην Όλνταμ και τη Νορθάμπτον. Η πρώτη κατρακυλά, η δεύτερη βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα. Υπάρχει και σαφής διαφορά ποιότητας. Μπορεί εν ολίγοις η Νορθάμπτον να φύγει με την εκτός έδρας νίκη. Εξαρτάται αποκλειστικά από την ίδια.

17:00 Plymouth Argyle – Grimsby Town
Η Πλίμουθ επισκέφτηκε το προηγούμενο Σάββατο το Έξετερ κι έφυγε με βαριά ήττα από εκεί. Τεσσάρα δέχθηκε η ομάδα του Λόου κι όπως μαρτυρά και η έκταση του σκορ παραδόθηκε άνευ όρων. Η διαφορά των δυο ομάδων αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ουσιαστικά η Πλίμουθ άντεξε μόλις 42 λεπτά. Σε εκείνο το χρονικό σημείο έγινε πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση άνοιξε το σκορ ο Λο. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε η κατάρρευση. Δεν μπορεί να ζητήσει κάποιος ευθύνες από την Πλίμουθ, καθώς έτρεξε ένα ικανοποιητικό σερί πέντε ματς χωρίς να γνωρίσει την ήττα. Έτσι κι αλλιώς διατηρεί επαφή με την επτάδα, ακόμη κι αν δεν βρίσκεται μέσα σε αυτή. Παραμένει αμφίβολος ο επιθετικός Μπάξτερ (9/0), επιστρέφει ο βασικός αμυντικός Γούτον (14/1) ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του.
Η Γκρίσμπι πήγε στο Κέιμπριτζ πριν από μία εβδομάδα, κράτησε το μηδέν κι αυτό ήταν το κλειδί για να πάρει το βαθμό από την αναμέτρηση αυτή. Δεν δέχθηκε γκολ ο ΜακΚίον, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν όμως και οι μεσοεπιθετικοί. Ίσως και να άξιζε τη νίκη, καθώς είχε ευκαιρίες. Ο Τζόλι άργησε να κάνει τις αλλαγές – έκανε μόνο, δεν τις εξάντλησε και τη δεύτερη μάλιστα στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου – γι’ αυτό και δέχθηκε κριτική από τον τοπικό Τύπο. Παραμένει στις χαμηλές βαθμολογικές θέσεις, δεν απέχει παρά μόνο τρεις βαθμούς από τον υποβιβασμό. Τουλάχιστον έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ματς με μόνο ήττες. Πρώτο ματς που απουσιάζει στη σεζόν ο αμυντικός Χέντρι (15/0), εκτός και ο μέσος Ράιτ (9/1).
Η Πλίμουθ είναι καλύτερη από την Γκρίσμπι, παίζει κι εντός έδρας, αλλά δεν μας έχει αποδείξει ότι μπορούμε να βάλουμε το χέρι μας στη φωτιά γι’ αυτήν. Καλύτερα ν’ αποφύγουμε το σημείο και να πάμε στο G/G. Το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δυο ομάδες συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες.

17:00 Scunthorpe Utd – Stevenage FC
Η Σκάνθορπ επισκέφτηκε το Σάλφορντ κι έμεινε στο 1-1 στην προηγούμενη αγωνιστική το Σάββατο που μας πέρασε. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί. Άνοιξε το σκορ με τον Φαν Κέεν. Ο Ολλανδός είναι ο καλύτερος επιθετικός της κι ένας από τους καλύτερους που κυκλοφορούν στην κατηγορία. Δέχθηκε, ωστόσο, την ισοφάριση στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου κι από εκεί και στο εξής δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Σπατάλησε, δηλαδή, ένα ολόκληρο (δεύτερο) ημίχρονο. Παραμένει στην εντατική, αλλά όχι με τα καλώδια. Βρίσκεται πάνω από τη ζώνη, αλλά η απόσταση είναι μόλις δυο βαθμοί. Κι αυτό αλλάζει από Σάββατο σε Σάββατο εύκολα. Αμφίβολος είναι ο Νοτιοαφρικανός αμυντικός Ντλε (9/0).
Μεγάλο τρίποντο για τη Στίβενεϊτζ, η οποία υποδέχθηκε τη Μόρκαμ στο ντέρμπι της ουράς και τη νίκησε με 1-0. Το ματς αυτό πήγαινε ολοταχώς σβηστό για λευκή ισοπαλία, αλλά ο Κέιθμπερτ στο 82ο λεπτό βρήκε το γκολ κι έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, πάνω που είχαν ξεχάσει πως είναι να πανηγυρίζεις επικράτηση. Καβάλησαν έτσι τη Μόρκαμ και ανέβηκαν από την τελευταία στην προτελευταία θέση. Μια μάχη κερδήθηκε, ασφαλώς, όχι ο πόλεμος. Αλλά κι αυτό ήταν κάτι. Και σε ψυχολογία φυσικά σημαίνει πολλά περισσότερα από μια απλή νίκη. Η μοίρα της τα έφερε έτσι να παίξει δεύτερο ντέρμπι με άμεση αντίπαλό της, με ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους δηλαδή. Αμφίβολοι ξανά οι μέσοι Γουίλντιν (13/1) και Νάτζεντ (6/0). Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει κι αυτό θα κάνει ο Σάμσον.
Αίμα και άμμος προβλέπεται σε αυτό το ματς, καθώς είναι σαφείς οι στόχοι, αλλά και οι προσανατολισμοί των δυο ομάδων. Δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί κι εάν είναι να ξεκινήσει από κάπου το παιχνίδι, ασφαλώς θα ξεκινήσει από την ισοπαλία. Αυτό είναι και το πιο πιθανό σημείο.

17:00 Swindon Town – Walsall FC
Εντυπωσιακή ήταν η Σουίντον κι έφυγε με εντυπωσιακή νίκη από το Κρόουλι. Ούτε ένα, ούτε δυο, ούτε τρία, αλλά τέσσερα γκολ έβαλε. Καθάρισε ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, ενώ συνέχισε και τον περίπατό της στο δεύτερο. Πρωταγωνιστής σε ένα ακόμη ματς ο Έρικ Ντόιλ. Σε 13 ματς έχει παραβιάσει τις αντίπαλες εστίες ισάριθμες φορές. Έχει τα μισά γκολ της Σουίντον. Έφθασε τις δυο σερί νίκες και σίγουρα θα θέλει να τριτώσει το καλό. Σταθερά στην επτάδα, πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση και σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή. O Oυέλενς δεν υπολογίζει γι’ αυτό το ματς τον Ουαλό μέσο Ίσγκροουβ (16/0). Σημαντική απώλεια καθώς είναι βασικότατος. Θα επανέλθει το Δεκέμβριο.
Δεν έχει τέλος ο κατήφορος της Γουόλσολ, δεν μπορεί να βρει ένα ανάχωμα να σταματήσει αυτήν την καταστροφική πορεία του τελευταίου μήνα. Πέντε ήττες στη σειρά. Η τελευταία το περασμένο Σάββατο εντός έδρας από τη Μάνσφιλντ με 1-2. Δεν είναι ότι δεν σκοράρει. Στα περισσότερα ματς πετυχαίνει ένα γκολ. Πίσω όμως είναι η άμυνά της ελβετικό τυρί. Δέχεται σίγουρα δυο γκολ τουλάχιστον σε κάθε αναμέτρηση. Από εκεί που ήταν στη μέση της βαθμολογίας κι έκανε όνειρα ακόμη και για επτάδα, έφθασε στα πρόθυρα του υποβιβασμού να απειλείται ευθέως. Αμφίβολος για ένα ακόμη ματς ο φορ Λέιβερι (9/1), επιστρέφει ο Σκωτσέζος αμυντικός Σάντλερ (9/0).
Μια άβυσσος χωρίς τις δυο ομάδες. Βαθμολογικά, αγωνιστικά, σε επίπεδο ποιότητας τόσο συνόλου, όσο και μονάδων. Θα μας είναι μεγάλη έκπληξη να μην πάρει η Σουίντον τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που πάει από το κακό στο χειρότερο.