England League Two

17:00 Crawley Town – Mansfield
Έφυγε με το βαθμό από το Μάκλσφιλντ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την τοπική ομάδα το προηγούμενο Σάββατο. Επιτυχία το αποτέλεσμα, με βάση τη γενική εικόνα του ματς, τα βάζει με την ατυχία – η πιο σωστά με την αστοχία – για το γεγονός ότι μπορεί να μην ήταν καλύτερη, είχε όμως την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Έμεινε πίσω στο σκορ, δεχόμενη γκολ από τον Βάσελ σε αστεία (τουλάχιστον) αντίδραση της άμυνας, ενώ ο γκολκίπερ Μόρις κράτησε την Κρόουλι στο παιχνίδι. Μια φανταστική εκτέλεση φάουλ του Λουμπάλα έφερε την ισοφάριση. Εκτός ο μπακ Κόγκλεϊ (3/0), θέση βασικού διεκδικεί ο μέσος Μπλούμφιλντ (4/0) μετά το καλό δεύτερο ημίχρονο στο Μάκλσφιλντ, ενώ ο Τσόφι σύμφωνα με τα ρεπορτάζ προσανατολίζεται και σε αλλαγή διάταξης από το 4-4-2 στο 4-3-3.
H Μάνσφιλντ υποδέχθηκε τη Σκάνθορπ και τη νίκησε με 2-0. Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και φυσικά την άμυνα παιδικού πρωταθλήματος που παρουσίασε η φιλοξενούμενη ομάδα. Τα γκολ – και τα δυο – ήταν δώρα της άμυνας. Το σκορ θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο εύρος, εάν οι μεσοεπιθετικοί της Μάνσφιλντ δεν επέστρεφαν και τα υπόλοιπα δώρα που τους έγιναν. Ευχάριστα νέα για τον Ντέμστερ, ο οποίος πλέον αρχίζει και σβήνει ονόματα από το απουσιολόγιό του. Επιστρέφει ο μέσος Μπίσοπ (4/0), ο αμυντικός Γουάιτ (2/0) και ο επιθετικός Κουκ (2/0) και όλοι τους προσφέρουν λύσεις. Στον πάγκο θα μείνει ο μέσος Καν (5/0), ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από ίωση και έχασε μερικές από τις προπονήσεις της εβδομάδας που μας πέρασε.
Αμφίρροπο ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που είναι ικανές για το καλύτερο και το χειρότερο. Δεν έχουν πολλές απουσίες, λίγο-πολύ γνωστά τα πλάνα. Το ημίχρονο δύσκολο να ξεφύγει από την ισοπαλία, τουλάχιστον με αυτά που μας έχουν δείξει Κρόουλι και Μάνσφιλντ.

17:00 Crewe Alexandra – Cambridge Utd
Πήγε το προηγούμενο Σάββατο στο Γκρίμσμπι κι έφυγε από εκεί με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-0 της τοπικής ομάδας. Δεν ήταν εύκολο τρίποντο, όπως ίσως να δείχνει το τελικό σκορ, αλλά η αλήθεια είναι ότι ήταν εξαιρετικά χρήσιμο. Τόσο από βαθμολογικής σκοπιάς – αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση – όσο κι από ψυχολογικής με ό,τι μπορεί να σημαίνει μια εκτός έδρας νίκη. Σε εξαιρετικό απόγευμα ο γκολκίπερ Ρίτσαρντς, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 0-0 και άλλαξε με αυτή την επέμβαση τα δεδομένα στο ματς για να σκοράρουν τα γκολ της νίκης οι Λόουερι (46′) και Κερκ (90+1′). Μετά την εξαιρετική εμφάνιση ο Ρίτσαρντς μπορεί να συνεχίσει και να πάρει ξανά τα γάντια του βασικού – επέστρεψε από τραυματισμό ο βασικός Γιασκελάινεν (6) – ενώ δεν αναμένονται επιπλέον αλλαγές. Ίδια και απαράλλαχτη η ενδεκάδα.
Η Κέιμπριτζ υποδέχθηκε τη Φόρεστ Γκριν και γνώρισε την εντός έδρας ήττα (0-1). Αυτή, μάλιστα, ήταν η τέταρτη διαδοχική σε όλες τις διοργανώσεις κι επιβεβαίωσε την αγωνιστική καθίζηση της ομάδας του Κάλντεργουντ. Κατέβηκε στη 16η θέση και δεν είναι τόσο η βαθμολογία, αλλά η εικόνα και η απογοήτευση που δίνουν μια εικόνα δύσκολα αναστρέψιμη. Είχε δοκάρι, έχασε πέναλτι, γκολ από το μισό μέτρο και σαν μην έφθανε αυτό δέχθηκε και το γκολ στη μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Εκτός ο μέσος Τζόουνς (2/0). Ίσως υπάρξει αλλαγή στην επίθεση. Ο βασικός φορ Σμιθ (7/0) παραμένει άσφαιρος και είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό. Μπορεί να μείνει στον πάγκο και να ξεκινήσει ο Ντάλλας (4/0).
Η Κρου υπερτερεί σαφώς στα πάντα της Κέιμπριτζ. Τώρα, μάλιστα, παίζει και εντός έδρας. Δεν είναι μόνο οι βαθμοί που χωρίζουν τις δυο ομάδες, αλλά και η ψυχολογία είναι ζενίδ – ναδίρ. Έχει το ακλόνητο προβάδισμα να φθάσει σε μία ακόμη νίκη η γηπεδούχος ομάδα.

17:00 Exeter City – Leyton Orient
Η Έξετερ πήγε στο Καρλάιλ, νίκησε με 3-1 και αποδεικνύει ότι το τρένο της δεν κατεβαίνει πλέον σε κανέναν σταθμό. Βρίσκεται στην πρώτη θέση, οδηγεί την κούρσα και οι παίκτες του Τέιλορ αποδεικνύουν ότι έχουν αέρα πρωτιάς σε κάθε ευκαιρία. Ακόμη φυσικά κι αν στραβώσει ένα ματς. Στο Καρλάιλ έπαιξε μονότερμα τη γηπεδούχο ομάδα, αλλά χρειάστηκε διψήφιες τελικές για ν’ ανοίξει το σκορ. Ισοφαρίστηκε από τη μοναδική φάση της αντιπάλου, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Έπαιξε την μπάλα που μας έχει συνηθίσει – στρωτό με ορθή ανάπτυξη ποδόσφαιρο – και πήρε ξανά το προβάδισμα. Όλα πηγαίνουν καλά κι αυτό φαίνεται και στ’ αποδυτήρια. Δεν συντρέχει κανένας λόγος ν’ αλλάξει η διάταξη ή κάποια από τα πρόσωπα της αρχικής ενδεκάδας στην ομάδα. O απών από την αρχή της σεζόν Γάλλος μέσος, Ατανγκανά, έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά το ντεμπούτο του μετατίθεται για το επόμενο ματς.
Υποδέχθηκε τη Σουίντον και γνώρισε την ήττα εντός έδρας με 1-3. Δεν άξιζε και κάτι περισσότερο η Λέιτον Όριεντ, καθώς είναι αλήθεια ότι ήταν σε… άλλο γήπεδο. Ευδιάκριτη με γυμνό μάτι η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Σε κακή ημέρα όλη η άμυνα, σε χειρότερη ο γκολκίπερ Μπριλ, ο οποίος φέρει ευθύνη για το δεύτερο γκολ, ενώ γενικά ότι πήγαινε προς τα μέσα… έγραφε κιόλας. Ο Έμπλετον προβληματίστηκε από την εμφάνιση, περισσότερο ακόμη κι από το αποτέλεσμα. Δεν έχει επιπλέον απουσίες. Οι μέσοι ΜακΆναφ και Ντέιτον δεν έχουν παίξει ακόμη, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ν’ αποτελεί δικαιολογία. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο μπακ Τέρλι (0/0), αλλά δύσκολο να παίξει σε αυτό το ματς. Μάλλον θα πάρει τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής σε κάποιο από τα επόμενα.
Η Έξετερ είναι μια κλάση πάνω από τη Λέιτον Όριεντ. Οι αριθμοί δεν λένε ψέματα και μια ανάγνωση της βαθμολογίας μπορεί ν’ αποτυπώσει τη διαφορά των δύο ομάδων. Παίζει και στην έδρα της κι εάν συνεχίσει έτσι, τέτοιες αποδόσεις νίκης θα πρέπει να τις ξεχνάμε σιγά-σιγά.

17:00 Forest Green – Colchester Utd
Η Φόρεστ Γκριν ταξίδεψε στο Κέιμπριτζ και έφυγε από εκεί με τρεις βαθμούς. Νίκησε τη Γιουνάιτεντ με 1-0 το προηγούμενο Σάββατο, κλέβοντας ουσιαστικά ένα τρίποντο. “Κλέβοντας” γιατί και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, ενώ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άιτσινσον στο 78ο λεπτό. Μπορεί η Φόρεστ Γκριν να εμφανίζει σκαμπανεβάσματα στην απόδοση και τα αποτελέσματά της, αλλά είναι στην πρώτη πεντάδα των ομάδων. Ο Κούπερ δεν έχει λόγο ν’ ανησυχεί από τη στιγμή που τα πράγματα πηγαίνουν καλά για τον ίδιον και την ομάδα του. Καιρός για να κάνει την πρώτη του συμμετοχή ο μπακ Λίαμ Σέφαρντ, ενώ ο Άιτσινσον λογικά θ’ ανταμειφθεί για την απόδοσή του στο Κέιμπριτζ την προηγούμενη εβδομάδα και πιθανότατα θα πάρει φανέλα βασικού.
Η Κόλτσεστερ υποδέχθηκε τη Γουόλσολ κι έμεινε στο 0-0 στην έδρα της το προηγούμενο Σάββατο για την έβδομη αγωνιστική. Δεν ήταν κακή, το αντίθετο μάλιστα. Επέβαλε το ρυθμό της και σε κάποια διαστήματα του ματς αυτός ήταν καταιγιστικός. Οι ευκαιρίες ήταν πολλές, αλλά είχε την ατυχία να πέσει στο πολύ καλό απόγευμα του γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας, Ρόμπερτς. Έμεινε άσφαιρη και στη μέση της βαθμολογίας. Ο 23χρονος μέσος Λάπσλι (3/0) επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα, ικανοποίησε και φυσικά θα παραμείνει στο αρχικό σχήμα που προσανατολίζεται να παρατάξει ο ΜακΓκριλ. O βασικός μέσος Γκάμπιν (6/0) επέστρεψε από τη Μάλτα και την εθνική του ομάδα, αλλά έχασε προπονήσεις και θα μείνει στον πάγκο. Μάχη για μια θέση στην επίθεση δίνουν ο Μπράουν (7/0) με τον Νόουμπλ (7/2).
Δύσκολο να πάμε σε σημείο, καθώς πρόκειται για μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες η συμπεριφορά των οποίων ακόμη και μέσα στη διάρκεια της ίδιας αλλάζει όπως ο καιρός στην Αγγλία. Με δεδομένο ότι τουλάχιστον στο ημίχρονο εμφανίζονται επιφυλακτικές, θα ήταν καλή εναλλακτική η ισοπαλία ως αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

17:00 Northampton – Newport County
Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Μπράντφορντ (2-1) το προηγούμενο Σάββατο. Κι όμως το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Νορθάμπτον, η οποία εκμεταλλεύτηκε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών μια αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων κι άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, δεν υπήρχε και η ευθύνη του προπονητή Κέρλι είναι μεγάλη. Όχι ό,τι μπορούσε να μπει στο γήπεδο και να παίξει ο ίδιος, αλλά άργησε πολύ να κάνει αλλαγές. Έτσι ήρθε νομοτελειακά η ισοφάριση και στο τέλος η ανατροπή και η ήττα. Αμφίβολος ο 35χρονος Ιρλανδός μέσος ΜακΚόρμακ (1/0) και ο 25χρονος χαφ Χολ-Τζόνσον (2/0). Δεν πρόκειται να υπάρξουν αλλαγές σε πρόσωπα και διάταξη παρά την πρόσφατη ήττα. Ο Γουάρμπαρτον θα είναι στο πλευρό του Ουίλιαμς στην κορυφή της επίθεσης.
H Νιούπορτ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 επί της Πορτ Βέιλ σε ένα ματς, στο οποίο το τελικό σκορ ενδεχομένως να ξεγελά. Κι αυτό γιατί η Νιούπορτ δεν έπαιξε καλά, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να παίζουν περισσότερο ως γηπεδούχοι. Είδε την Πορτ Βέιλ να κάνει πολλές ευκαιρίες, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουαλοί συνετίστηκαν. Ο Γουάτλι έκανε όργια από αριστερά, σε μια από τις πολλές συρτές του σέντρες ο Ματ βρήκε κενό, τρύπωσε στην άμυνα και σαν σε προπόνηση σκόραρε. Άνοιξε το σκορ, τελικό όπως έμελλε ν’ αποδειχθεί. Μ’ αυτά και μ’ αυτά η Νιούπορτ είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας κι αυτό δεν επιδέχεται περαιτέρω ανάλυσης. O Ματ θα συνεχίσει βασικός, ίσως κάνει ντεμπούτο ο φορ Πόλεον (0/0), εκτός λόγω τιμωρίας ο μέσος Ινις (2/0).
Η Νιούπορτ είναι ανεβασμένη, μας προβλημάτισε ωστόσο λίγο με την εικόνα που μας έδειξε παρά τη νίκη επί της Πορτ Βέιλ. Το γεγονός ότι η Νορθάμπτον έχει από τις χειρότερες άμυνες στην κατηγορία, αλλά κι ότι η Νιούπορτ παραδοσιακά δέχεται γκολ στα ματς με την αντίπαλό της μας οδηγεί περισσότερο στο γκολ/γκολ.

17:00 Oldham Athletic – Grimsby Town
Η Όλνταμ πήγε στο Πλίμουθ πριν από μία εβδομάδα κι έφυγε από εκεί με το βαθμό χάρη στην ισοπαλία με 2-2. Άνοιξε το σκορ με τον Μπρανζέ πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα στο ματς (27′), καθώς εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση των γηπεδούχων. Μέσα σε τέσσερα λεπτά ισοφαρίστηκε, ενώ στο 74ο λεπτό δέχθηκε την ανατροπή. Πλήρωσε όμως την Πλίμουθ με το ίδιο νόμισμα. Τουτέστιν, δεν παράτησε το ματς και ισοφάρισε μετά από τρία λεπτά στο τελικό 2-2. Καλή μπροστά, έμπαζε όμως πίσω. Το να πάρει όμως βαθμό μια ομάδα σαν την Όλνταμ στην έδρα μιας ομάδα σαν την Πλίμουθ μπορεί να θεωρηθεί κι ως θετικό αποτέλεσμα. Αμφίβολος είναι ο βασικός Ιγκλς (Μ, 5/0), ενώ ο Πορτογάλος εξτρέμ Φιλίπε Μοράις αντικαταστάθηκε στο 88ο λεπτό του ματς του Home Park, είχε ενοχλήσεις και είναι εξαιρετικά απίθανο να χρησιμοποιηθεί κι αυτό το Σάββατο από τον Λοράν Μπανίντ.
H Γκρίσμπι είχε δύο ματς αυτή την εβδομάδα. Στο πρώτο χρονικά, για το πρωτάθλημα το προηγούμενο Σάββατο, γνώρισε την ήττα από την Κρου. Μπορεί η φιλοξενούμενη είναι από τις δυνατές ομάδες της κατηγορίας, αλλά η Γκρίμσμπι δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της. Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο – ένα στην έναρξή του κι ένα στην εκπνοή του – έμεινε με άδεια τα χέρια. Την Τρίτη υποδέχθηκε τη Μάκλσφιλντ σε εξ αναβολής αναμέτρηση που είχε διακοπεί στο μισάωρό της λόγω έντονης βροχόπτωσης στις 27 Αυγούστου. Δεν σκόραρε, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, αλλά το θέμα είναι ότι έπαιξαν όλοι οι βασικοί και ο Τζόλι δεν τους έχει πλέον φρέσκους. Εκτός διάθεσης ο βασικός αμυντικός Ντέβις (5/0), επιστρέφει όμως ο Τζαμαϊκός φορ Ακίμ Ρόουζ (2/0). Θα γίνει κάποιο ροτέισον, αλλά μην περιμένετε και εκτεταμένο.
Η Όλνταμ δεν τα πάει καλά τελευταία, η Γκρίμσμπι το ίδιο ενώ έχει και την κούραση. Δύσκολα να μπορέσει να βγάλει διπλό, έχει να το κάνει από το 1997! Τα τέσσερα σερί ισόπαλα ημίχρονα κάτι μαρτυρούν για τη φιλοξενούμενη ομάδα και ίσως να γίνουν πέντε, απέναντι σε μια ομάδα που δεν βιάζεται, αλλά πάει τα παιχνίδια στην υπομονή όπως είναι η Όλνταμ.

17:00 Port Vale – Plymouth Argyle
Η Πορτ Βέιλ πήγε στο Νιούπορτ το Σάββατο, αλλά έφυγε με άδεια τα χέρια καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0. Δεν πείραξε τόσο το αποτέλεσμα αυτό καθαυτό, αλλά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη και άξιζε να πάρει κάτι. Έστω το βαθμό. Είχε πολλές ευκαιρίες πριν από το γκολ, ακόμη και δοκάρι μετά από αυτό για να ισοφαρίσει. Η ήττα αυτή την άφησε αρκετά πίσω, πιο κοντά στις θέσεις υποβιβασμού παρά σε εκείνες στα playoffs ανόδου. Το καλό για τον προπονητή της ομάδας, Τζον Άσκι, είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα. Έτσι μπορεί να επιλέξει τη βέλτιστη για τον ίδιον ενδεκάδα. O βασικός γκολκίπερ Μπράουν (7/0) επέστρεψε στις προπονήσεις μετά από κάποιες ενοχλήσεις που ένιωσε και θα υπερασπιστεί για ένα ακόμη μας την εστία της ομάδας. Το ζητούμενο – όπως ανέφερε κι ο προπονητής – είναι να τελειώνουν οι παίκτες του τις φάσεις και να σταματήσουν επιτέλους να παίζουν με τη φωτιά.
H Πλίμουθ υποδέχθηκε την Όλνταμ για την προηγούμενη αγωνιστική και παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 2-2. Κακό αποτέλεσμα, αν υπολογίσει κανείς ότι η Όλνταμ είναι από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τραγικό λάθος της άμυνας στο 27′, αλλά κατάφερε κι έφθασε στην ανατροπή. Ισοφάρισε στο 31′ με τον Γόουτον και έκανε το 2-1 με τον Μουρ στο 74′. Κι όμως δέχθηκε την ισοφάριση μετά από τρία λεπτά (77′). Ούτε το αποτέλεσμα, ούτε φυσικά η εμφάνιση ικανοποίησαν τον τεχνικό της ομάδας, Λόου, ο οποίος γνωρίζει ότι τέτοια ματς στην έδρα του πρέπει να τα παίρνει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Εκτίει ακόμη την τιμωρία του ο πολύτιμος μέσος Σάρτσεβιτς (5/2), αμφίβολος ο μέσος Τέλφορντ (4/1), επιστρέφει στο βασικό σχήμα ο φορ Μπάξτερ (6/0).
Πρόκειται για δυο ομάδες που ανεξάρτητα της διαφοράς που έχουν στη δυναμική και την ποιότητα μέχρι τώρα παρουσιάζουν ομαλή συμπεριφορά εντός και εκτός έδρας. Η Πορτ Βέιλ είναι καλή στο σπίτι της, η Πλίμουθ κακή μακριά από το δικό της. Γι’ αυτό και το προβάδισμα είναι στους γηπεδούχους

17:00 Salford City – Cheltenham
Εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 στο Μόρκαμ πήρε η Σάλφορντ και πλέον μετρά έξι σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις που δεν έχει γνωρίσει την ήττα. Βέβαια σε όλο αυτό το διάστημα έχει πανηγυρίσει μόνο μια φορά τη νίκη. Δεν είναι τα τέσσερα γκολ σε αυτή την αναμέτρηση, αλλά το πώς μπήκαν αυτά τα τέσσερα γκολ. Η Σάλφορντ άνοιξε το σκορ με πλασέ αδύναμο έξω από την περιοχή, έχασε την ευκαιρία με εκτέλεση πέναλτι να κάνει το 0-2. Ισοφαρίστηκε από γκολ που δεν μπαίνει ούτε σε παιδικό και έμεινε πίσω και έμεινε πίσω μέσα σε δύο λεπτά (48′ και 50′). Ισοφάρισε με ένα γκολ που δεν μπαίνει ούτε σε… νηπιακό (η μπάλα έφυγε από τα χέρια του γκολκίπερ). Κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, το έχασε και αυτό!Ποιος της φταίει; Λευκό το απουσιολόγιο του Γκρέιαμ Αλεξάντερ, μόνος απών ο Χόγκαν ο οποίος εξάλλου λείπει από την αρχή.
Η Τσέλτεναμ έκανε αυτό που περιμέναμε, προβλέψαμε και μας δικαίωσε ως προς την πρόβλεψη. Ακόμη μια εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά από της Στίβενεϊτζ με 4-2. Αυτή τη φορά, ωστόσο, υπέφερε λίγο παραπάνω. Για την ακρίβεια πολύ παραπάνω. Προηγήθηκε δυο φορές, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες και βρέθηκε κοντά στο χείλος της βαθμολογικής απώλειας. Ο Μπρουμ έκανε το 3-2 στο 80ό λεπτό και ο Αντάι στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου απλά “σφράγισε” τη νίκη. Εκτός ο Σκωτσέζος αμυντικός Μπόιλ (1/0), o μέσος Ινς (1/0) και ο επιθετικός Ριντ. Ο τελευταίος δεν έχει παίξει καθόλου φέτος, όμως. Αμφίβολος είναι ο βασικός Νιγηριανός μέσος Ντεμπάγιο (5/0). Η συμμετοχή θα κριθεί την τελευταία στιγμή και σε κάθε περίπτωση είναι κομβικός για την ομάδα του Νταφ.
Αμφίρροπο ματς στο Σάλφορντ με τους γηπεδούχους να έχουν έφεση στην ισοπαλία και τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύναμη στα εκτός, ενώ έχει έφεση και στα ισόπαλα ημίχρονο. Αυτό το τελευταίο – Χ ημίχρονο – θα είναι μια πιο ασφαλή επιλογή από τελικό σημείο.

17:00 Scunthorpe Utd – Morecambe FC
Πήγε στο Σκάνθορπ το προηγούμενο Σάββατο και ως συνήθως γνώρισε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά με 1-0. Το πάλεψε είναι η αλήθεια αυτή τη φορά, περισσότερο από τις προηγούμενες. Αλλά τι να το κάνεις όταν το αποτέλεσμα δεν αλλάζει; Πλέον γίνεται συνήθεια και μάλιστα επικίνδυνη. Είναι μια από τις δυο ομάδες της κατηγορίας χωρίς νίκη. Αν δεν τα καταφέρει ούτε τώρα, ο προπονητής Χαρστ θ’ αποτελέσει παρελθόν από την τεχνική ηγεσία. Τουλάχιστον, έτσι μεταδίδουν τα τοπικά ρεπορτάζ. Εκτός παραμένει ο φορ Νόβακ (2/1), ενώ συνεχίζει να εκτίει την τιμωρία του ο αμυντικός Περτς (1/0). Συνεχίζει στην κορυφή ο Ολλανδός φορ, Φαν Κέεν (2/0), έχει όμως στο πλευρό του νέο παρτενέρ. Τον Πρόκτορ (1/0) μπας και κάποια στιγμή ξεμπουκώσει η ομάδα και έλθουν τα γκολ.
Η Μόρκαμ υποδέχθηκε το Σάββατο, σε μια αναμέτρηση που είχε τέσσερα γκολ αλλά καμία ομάδα νικήτρια (2-2). Αν το δει κανείς από κυνική σκοπιά, κάτι ήταν. Τέσσερα ματς με σερί ήττες είχε, κάπου έπρεπε να βάλει ένα στοπ. Θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αλλά ήταν από τη φύση ένα τρελό ματς με απίθανα γκολ. Κυρίως γκολ που δεν συναντάμε ούτε σε ερασιτεχνικά πρωταθλήματα. Και δέχθηκε και έβαλε τέτοια. Θα περίμενε κανείς αφού έφθασε στην ανατροπή – είχε μείνει να κυνηγά το σκορ – μέσα σε δύο λεπτά, θα μπορούσε να κρατήσει λίγο. Τίποτα όμως. Τουλάχιστον γλίτωσε το βαθμό. Παραμένει εκτός ο μέσος Κένιον (3/0), ενώ είναι αμφίβολος ο φορ Λέιτς-Σμιθ (2/0). Δεν έχει άλλες απουσίες ο Μπέντλι και δεν πρόκειται να κάνει και πολλές αλλαγές προσώπων.
Η Σκάνθορπ αναμένεται να ορίσει λογικά το ρυθμό της αναμέτρησης από τη στιγμή που φυσικά παίζει στην έδρα της. Λογικά το μοτίβο θα είναι το ίδιο με τα προηγούμενα, όσον αφορά τον αριθμό των γκολ. Θα περιμένουμε ένα Under 2,5 όπως και τα προηγούμενα τρία τελευταία. Και το γκολ/γκολ θα ήταν μια εναλλακτική.

17:00 Stevenage FC – Carlisle Utd
H Στίβενεϊτζ γνώρισε την ήττα (4-2) στο Τσέλτεναμ για την προηγούμενη αγωνιστική. Το πάλεψαν, αλλά το χαρτί δεν γυρίζει εύκολα είναι η αλήθεια. Η πορεία της ομάδας μοιάζει ως μη αναστρέψιμη και η διοίκηση αποφάσισε ν’ απομακρύνει τον Μαάμρια, ο οποίος έφθασε την ομάδα στην προτελευταία (23η) θέση. Τον Άγγλο αντικατέστησε ο Μαρκ Σάμσον. Ο 36χρονος Ουαλός έχει δουλέψει στο παρελθόν στην Μπρίστολ, αλλά και στη γυναικεία εθνική ομάδα της Αγγλίας. Όσον αφορά στο ματς, η ήττα έμοιαζε a priori αναμενόμενη καθώς η αντίπαλος ήταν μια ομάδα που βασίζεται αρκετά στην έδρα της. Μέχρι το 80′ κρατούσε το 2-2, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο επήλθε η κατάρρευση και μοιραία η ήττα. Συν τοις άλλοις ο βασικός αμυντικός Κάθμπερτ (4/0) αποβλήθηκε, έτσι δεν υπολογίζεται για το ματς αυτό. Οι επίσης αμυντικοί Ντίγκμπι και Νάτζεντ ακόμη δεν έχουν ενσωματωθεί στην ομάδα – δεν έχουν καν ντεμπουτάρει στη σεζόν – ενώ αμφίβολος είναι ο μέσος Πάρετ (2/0). Δεν πρόκειται ν’ αλλάξει και πολλά στην πρώτη του ενδεκάδα.
Η Καρλάιλ υποδέχθηκε την Έξετερ και γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-3) από την ομάδα που οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας στην κατηγορία. Δεν αποτελεί έκπληξη, έτσι κι αλλιώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το πάλεψε για μία ώρα – ισοφάρισε στο 61′ – αλλά ήταν αναπόφευκτο να παραδοθεί στην ανωτερότητα της αντιπάλου. Όσοι πίστεψαν ότι η νίκη επί της Σκάνθορπ πριν από δύο εβδομάδες θα είχε συνέχεια, διαψεύστηκαν. Ήταν απλά μια καλή παρένθεση, η οποία όμως έκλεισε πολύ σύντομα. O μέσος Ετούχου (0/0) προπονείται αλλά ακόμη δεν είναι έτοιμος, αμφίβολος παραμένει ο ποιοτικός μέσος Σκόουγκαλ (5/2). O Χόουπ (4/0) επέστρεψε από τις υποχρεώσεις του με την εθνική ομάδα, o μέσος ΜακΚέρντι (6/1) θα πάρει τη θέση του Μο Σάγκαφ (4/1) ο οποίος όμως ήταν εντυπωσιακός. Δεν έχει άλλα προβλήματα ο Πρέσλι.
Δεν έχουν μεγάλη διαφορά οι δυο ομάδες, οι οποίες πλέουν στα ίδια θολά και πλέον βαθιά νερά. Η διοίκηση της Στίβενεϊτζ πήρε την απόφαση για να δώσει στην ομάδα το σοκ που ενδεχομένως χρειαζόταν. Η αλλαγή προπονητή θα δώσει ώθηση στους γηπεδούχους και περιμένουμε αυτό να φανεί στον αγωνιστικό χώρο.

17:00 Swindon Town – Macclesfield
Διπλό έβγαλε το προηγούμενο Σάββατο η Σουίντον, καθώς νίκησε 3-1 τη Λέιτον Όριεντ εκτός έδρας. Κατάφερε και καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, στην εκπνοή του μάλιστα ήλθε το 0-3. Χαλάρωσε όπως είναι λογικό στο δεύτερο, αλλά όχι τόσο για ν’ απειληθεί. Οι γηπεδούχοι βρήκαν μονάχα ένα γκολ. Σκαρφάλωσε, έτσι, στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και η αλήθεια είναι ότι αναπτύσσει σταθερά μια δυναμική με ανοδική πορεία. Δεν υπολογίζεται ο βασικός επιθετικός Ντόουτι (5/0) λόγω καρτών, εκτός και ο βασικότατος μέσος Λίντεν (7/0) λόγω τραυματισμού. Δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα ο Ρίτσι Ουέλενς, ο οποίος είναι αλήθεια δεν έχει λόγο και αιτία ν’ αλλάξει το 4-4-2 που τον έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.
Υποδέχθηκε πριν από μία εβδομάδα την Κρόουλι και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Προηγήθηκε με τον Βάσελ λίγο μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών από την έναρξη του ματς κι έδειχνε να κρατά το προβάδισμα και τη νίκη. Ήλθε όμως εκείνη η απίθανη εκτέλεση φάουλ του Λουμπάλα και η ισοφάριση. Δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει στο τελευταίο τέταρτο του ματς και να πάρει ξανά το προβάδισμα και τη νίκη. Δεν έχει προβλήματα τραυματισμού, έχει όμως την κούραση τη μεσοβδόμαδα. Πήγε στο Γκρίμσμπι για τη συνέχεια του ματς που διεκόπη στις 27 Αυγούστου για το Λιγκ Καπ. Ο Μακ Μέιχον το χτύπησε το ματς (0-0) και δεν ξεκούρασε τους βασικούς του. Έχασε, όμως, την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. O βασικός φορ Οσαντέμπε (7/1) έπαιξε ως αλλαγή την Τρίτη, τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα.
Η Σουίντον βρίσκεται σε ανοδική πορεία, ενώ την βοηθούν και τα αποτελέσματα που έχει φέρει μέχρι τώρα στο να χτίσει χαρακτήρα και ψυχολογία. Η Μάκλσφιλντ είναι όπως και να το κάνουμε πιο κουρασμένη, καθώς οι βασικοί έπαιξαν μέσα στη βδομάδα. Πρώτη επιλογή ο άσος.

17:00 Walsall FC – Bradford City
Έφυγε με το βαθμό από το Κόλτσεστερ το προηγούμενο Σάββατο χάρη στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την τοπική ομάδα. Θετικό αποτέλεσμα βάσει της διαφοράς, αλλά και του μομέντουμ που βρίσκονται οι δύο ομάδες. Αλλά, δεν έφθανε για να μπορέσει ν’ αναπνεύσει βαθμολογικά και να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις. Πρακτικά ο βαθμός αυτός ανήκει στον γκολκίπερ Ρόμπερτς, ο οποίος με καθοριστικές επεμβάσεις στο τέλος του ματς κράτησε απαραβίαστη την εστία του και άντεξε στο μονότερμα των γηπεδούχων. Αμφίβολος ο βασικός αριστερός μπακ Πρινγκ (6/0), ο Κλαρκ σκέφτεται να δώσει ακόμη μια ευκαιρία στον Ιρλανδό επιθετικό Γκάφνεϊ (1/0) ο οποίος δεν ήταν καλός στο Κόλτσεστερ και να διατηρήσει το δίδυμο στην κορυφή με τον Λέιβερι.
Υποδέχθηκε τη Νορθάμπτον και τη νίκησε με 2-1 το προηγούμενο Σάββατο. Κι όμως το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά, το αντίθετο μάλιστα. Η Μπράντφορντ δέχθηκε γκολ στο 20ό λεπτό και παραλίγο να βρεθεί να κυνηγά όχι ένα, αλλά δύο γκολ. Η έδρα έπαιξε το ρόλο της και πήρε ένα φαινομενικά χαμένο ματς. Ισοφάρισε στο 77′ και πήρε τη νίκη στο 88′ χάρη στα γκολ των Ντόναλντσον και Ο’ Κόνορ. Χωρίς υπερβολή, μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα στις φάσεις των δύο γκολ. Εκτός ο τραυματίας μέσος Ντέβιτ (2/0), δεν θα προλάβει να είναι έτοιμος ο Ριβς για το ντεμπούτο του. Αμφίβολος ο Ουαλός μπακ (4/0) κι εάν δεν παίξει θα είναι απουσία. Δεν πρόκειται ν’ αλλάξει το 4-4-2 που έφερε την ανατροπή και τη νίκη ο Γκάρι Μπόγερ.
Η Μπράντφορντ είναι καλύτερη από τη Γουόλσολ, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι εκτός έδρας φυσιολογικά δεν είναι τόσο δυνατή όσο εντός. Μπορεί να έχει το προβάδισμα, αλλά είναι ριψοκίνδυνο να πάμε σε σημείο. Λογικά θα σκοράρουν και οι δύο ομάδες. Είναι μια καλή εναλλακτική.