England National League

17:00 Aldershot Town – Barrow AFC
Επιστροφή στις νίκες μετά από 5 παιχνίδια, κέρδισε 2-1 εκτός έδρας την Έμπσφλιτ. Μπήκε πολύ δυνατά υποχρεώνοντας σε δύο αποκρούσεις τον κίπερ των γηπεδούχων, Τζόρνταν Χολμς, για να προηγηθεί στο 43′ με τον Άαρον Εγιομά. Εκμεταλλεύθηκε ένα ακόμα λάθος στην άμυνα της «Φλιτ» και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ίθαν Τσίσλετ στο 59′. Ο Ούγκγου μείωσε για την Έμπφλιτ στο 82′ η «Σοτς» όμως δεν είχε πρόβλημα στη συνέχεια να κρατήσει το προβάδισμα. Απέκτησε με τη μορφή δανεισμού για ένα μήνα δύο 20χρονους, τον επιθετικό της Πλύμουθ, Άλεξ Φλέτσερ, και τον κεντρικό αμυντικό της Ντέρμπι, Μαξ Χαντ. Εκτός μάχης οι αμυντικοί Άλεξ Φίνεϊ (6/0) και Όλι Ο’Ντάιερ (2/0) και οι μέσοι Μπερκελι-Αγκιεπόνγκ (4/2) και Τζέιμς Ρόου (3/0).
Τρίτη σερί ήττα, δεύτερη εντός στα 3 τελευταία παιχνίδια, αυτή τη φορά ήταν η Χάρτλπουλ που έφυγε με όλους τους βαθμούς από την έδρα της κερδίζοντας με 1-0. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, έχασε μια ευκαιρία στο 5′ με τον Τζος Κέι, πολλές οι αποκρούσεις του γκολκίπερ της Χάρτλπουλ, Μπέν Κίλιπ, σταμάτησε από δύο φορές τους Κέι και Τζον Ρούνεϊ στο πρώτο μέρος. Ο Ράιαν Ντόναλντσον ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 71′ δίνοντας τη νίκη στην «Πουλς». «To ποδόσφαιρο μερικές φορές είναι ένα φρικτό παιχνίδι, κυριαρχήσαμε ειδικά στο πρώτο μέρος, μπορούσαμε να προηγηθούμε στο πεντάλεπτο, έκαναν μια ευκαιρία και σκόραραν, κάτι πολύ εκνευριστικό» τα λόγια του Ίαν Ίβατ. «Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και να είμαστε ενωμένοι» συμπλήρωσε ο τεχνικός της Μπάροου, που δεν θα έχει στη διάθεση του τον μέσο Τζον Ρούνεϊ (9/0) που χτύπησε στο ματς με τη Χάρτλπουλ.
Η Όλντερσοτ είναι πιο κοντά στη νίκη, είναι γεγονός όμως ότι τα τελευταία αποτελέσματα αδικούν τη Μπάροου. Η Όλντερσοτ δέχεται συνεχώς γκολ, η Μπάροου κάνει φάσεις κι έχει πείσμα, παρότι δεν έχει νίκη εκτός έδρας σκοράρει περισσότερο μακριά από το σπίτι της. Το γκολ/γκολ στο 1.75 έχει τύχη.

17:00 Boreham Wood – Dover Athletic
Έχασε 2-0 στην έδρα της Ίστλιχ την Τρίτη, δέχτηκε το πρώτο γκολ μόλις στο 6′ από τον Μπεν Γουίλιαμσον, ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά σε ένα ακόμα γκολ όμως η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα άουτ. Στάθηκε καλά στη συνέχεια κι έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση και τις δύο την εμπόδισε ο Πολωνός γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μαξ Στρίγιεκ. Πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες στο 54′ όταν δέχτηκε ένα δεύτερο γκολ από την κεφαλιά του αρχηγού της Ίστλιχ, Ντάνι Χόλαντ. Δεν ήταν η μέρα της, φάνηκε και στο 82′ όταν ο Τσιμάνγκα έχασε την ευκαιρία να την ξαναβάλει στο ματς στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Στο τέλος έμεινε και με 10 πάικτες όταν ο μέσος Τομ Τσάμπιον (8/0) πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90′ και θα απουσιάσει από το ματς με τη Ντόβερ.
1-1 με την Έμπσφλιτ την Τρίτη στο ντέρμπι του Κεντ, δείχνοντας σε ένα ακόμα ματς ότι στην έδρα της είναι που ζορίζεται. Κατέβηκε με την ίδια ενδεκάδα που της είχε δώσει τη νίκη στην έδρα της Χάρογκειτ, βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ στο 13′ από το γκολ του Όμπιλεϊ, ο οποίος είχε φορέσει πριν τρία τη φανέλα της παίζοντας ως δανεικός. Είχε τη χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει 15 λεπτά αργότερα όταν κέρδισε πέναλτι όμως ο πρώτος σκόρερ Έφιονγκ έστειλε τη μπάλα άουτ. Προσπάθησε να εξιλεωθεί στη συνέχεια κι είχε μια καλή ευκαιρία, νικήθηκε όμως από τον γκολκίπερ της Έμπσφλιτ. Κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 53′ με την κεφαλιά του Γουίλ Ντε Χάβιλαντ και κράτησε τον βαθμό χάρη στον γκολκίπερ της, Λι Γουόργκαν, που σταμάτησε στη συνέχεια τον Τζίμι Μπολ.
Σαφώς καλύτερη εκτός έδρας η Ντόβερ, έχει το απόλυτο με 4 στα 4 στις εξόδους της και το προβάδισμα απέναντι στη Μπόρεχαμ που δεν έχει ακόμα νίκη εντός έδρας. Και οι δύο ομάδες πάντως βρίσκουν δίχτυα και οι μεταξύ τους αναμετρήσεις είναι ανοικτές, πιθανό το Over 25 του 1.80.

17:00 Bromley FC – Chesterfield
Στο 94′ πήρε το 1-1 στην έδρα της Ντάγκεναμ την Τετάρτη στο ντερμπάκι του Λονδίνου και διατήρησε το αήττητο της στο πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2′ από την κεφαλιά του Άνζελο Μπαλάτα, έκανε φάσεις στη συνέχεια, μεγαλύτερη αυτή του 27′ όταν ο Ρίκο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράνκι Ρέιμοντ που απέκρουσε ο κίπερ των «Ντάγκερς» Έλιοτ Τζάστχαμ, παραλίγο να δεχτεί ένα ακόμα γκολ από τον Λούκε. Συνέχισε να πιέζει και να κάνει φάσεις, ο Τζάστχαμ έδειχνε ανίκητος, ενώ η Ντάγκεναμ είχε γυρίσει πίσω και στις καθυστερήσεις κράταγε τη μπάλα όσο χρειαζόταν και φάνηκε ότι θα πάρει τη βαθμό. Στην εκπνοή του έξτρα χρόνου όμως ο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ έφερε το ματς στα ίσα διατηρώντας το αήττητο της Μπρόμλεϊ. «Το μίνιμουμ που αξίζαμε ήταν η ισοπαλία, κάναμε πολλές φάσεις κι έπρεπε να είχαμε σκοράρει από το πρώτο μέρος» δήλωσε ο τεχνικός των «κορακιών», Νιλ Σμιθ.
Εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Χάλιφαξ, παραμένει χωρίς νίκη στη Νάσιοναλ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8′ από το σουτ του Τζέιμι Άλεν, την έσωσε στη συνέχεια ο κίπερ της, Λουκ Κόντινγκτον και λίγο αργότερα το δοκάρι στην προσπάθεια του Κάμερον Κινγκ, για να δεχτεί το δεύτερο γκολ στο 33′ από τον Νέιθαν Κλαρκ. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους δέχτηκε και τρίτο γκολ από τον Κινγκ. Μείωσε στο 49′ με τον Φόντοπ-Τάλομ να σκοράρει σε βάρος της πρώην ομάδας του φτάνοντας τα 5 γκολ σε ισάριθμα ματς, για να πετύχει ακόμα ένα γκολ με τον Τζο Ρόουλεϊ στο 89′. «Έχουμε αυτό το συνήθειο να δεχόμαστε γκολ από το τίποτα, μας κάνει νευρικούς και τα παιχνίδια μας γίνονται δύσκολα» δήλωσε απογοητευμένος ο Τζο Σέρινταν. «Τελειώσαμε δυνατά το ματς, ήδη όμως είχαμε να ανέβουμε ένα βουνό» συμπλήρωσε ο τεχνικός της Τσέστερφιλντ.
Η μόνη αήττητη ομάδα της κατηγορίας υποδέχεται μία από τις δύο ομάδες που είναι χωρίς νίκη φέτος στη Νάσιοναλ. Ο άσος δείχνει πολύ δυνατός, οι γηπεδούχοι όμως δέχονται γκολ συχνά τελευταία κι η Τσέστερφιλντ παλεύει τα ματς. Τα παιχνίδια της έχουν αρκετά γκολ, το Over 2.5 του 1.75 δείχνει πιο σίγουρο.

17:00 Chorley FC – Stockport County
Ήττα με 2-0 στην έδρα της Χάρογκειτ, πέμπτη στα 6 τελευταία παιχνίδια και παραμονή στο βυθό της βαθμολογίας. Η κακή μέρα φάνηκε νωρίς, δέχτηκε γκολ μόλις στο 4′ από τον Μπρένταν Κίερναν. Βγήκε πάντως μπροστά κι έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 21′, όμως ο Κρις Χόλροϊντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου. Οι γηπεοδούχοι είχαν τον έλεγχο στη συνέχεια και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζακ Μάλντον. Το παιχνίδι είχε πια κριθεί παρότι η Τσόρλι έκανε φιλότιμες προσπάθειες να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, είχε μια κεφαλιά του Σκοτ Λίθερ που δεν βρήκε δίχτυα κι ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Τζος Ο’Κιφ που απέκρουσε ο Μπέλσοου.
Τρίτη σερί νίκη, 2-1 εντός τη Φάιλντ και βρίσκεται πλέον 5 βαθμούς πίσω από τις πρωτοπόρους Χάλιφαξ και Γουόκινγκ. «Καθάρισε» το ματς στα πρώτα 21 λεπτά όταν πέτυχε και τα δύο γκολ της. Το πρώτο στο 19′ με ένα σουτ του Μπεν Τζάκσον έξω από την περιοχή, το πρώτο του με τη φανέλα της Στόκπορτ, αγωνίζεται ως δανεικός από τη Χάντερσφιλντ. Το δεύτερο ήρθε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Άνταμ Τόμας έβγαλε τη σέντρα κι ο Τζέιμς Κρέιγκεν στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Τζόρνταν Γουίλιαμς μείωσε στο 60′ για τη Φάιλντ, που πίεσε στη συνέχεια κι έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τους Σκοτ Ντάξμπερι και Ντάνι Ρόου, κανείς τους όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει, η Σκότπορτ πήρε όλους τους βαθμούς.
Φαβορί η Στόκπορτ, η Τσορλί όμως παλεύει απεγνωσμένα για να πάρει την πρώτη της νίκη και δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος στην έδρα της. Η Κάουντι συνηθίζει τα 2-3 γκολ που φαίνεται να ταιριάζουν και σε αυτό το ματς, δείχνει κλειστό αλλά με γκολ. Η απόδοση που τα συνοδεύει στο 1.97 έχει αξία.

17:00 Ebbsfleet Utd – Eastleigh

17:00 Halifax – Yeovil Town
Νίκησε 3-2 στην έδρα της Τσέστερφιλντ κι επέστρεψε στην κορυφή, φτάνοντας τις 4 σερί νίκες και τα 5 ματς χωρίς ήττα, ενώ έχει πια και την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 19 γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 8′ με τον Τζέιμι Άλεν, είχε δοκάρι στη συνέχεια με τον Κάμερον Κινγκ, υποχρέωσε τον κίπερ των γηπεδούχων, Λουκ Κόντινγκτον, σε καλές αποκρούσεις για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 33′ με τον Νέιθαν Κλαρκ. Ένα λεπτό μετά τη σέντρα του β’ μέρους σκόραρε ξανά με τον Κινγκ, στο 49′ όμως δέχτηκε γκολ από πρώην παίκτη της, τον Φόντοπ-Τάλομ. Ο Τζο Ρόουλεϊ μείωσε στο 89′ σε 3-2 για τους γηπεδούχους όμως η Χάλιφαξ άντεξε μέχρι το τέλος και θα υποδεχτεί τώρα τη Γέοβιλ. «Ακόμα ένα δυνατό τεστ για μας, η Γέοβιλ έρχεται από δύο σερί νίκες, κάποια στιγμή θα φορμαριζόταν, το θέμα όμως είναι τι κάνουμε εμείς όχι οι αντίπαλοι» τόνισε ο τεχνικός των πρωτοπόρων, Πιτ Γουάιλντ.
Δεύτερη σερί νίκη εντός έδρας, αυτή τη φορά με 1-0 επί της Σάτον, σε ένα ματς που έκαναν το ντεμπούτο τους ο γκολκίπερ Λίαμ Ο’Μπράιεν και ο επιθετικός Τζέιμς Τίλι, απόλυτα ικανοποιημένος και από τους δύο ο τεχνικός των «Γκλόβερς» Ντάρελ Σαρλ. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, έχασε ευκαιρίες με τους Τσάρλι Λι, Λουκ Γουίλκινσον και Κόρντνεϊ Ντούφους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ευκαιρία να προηγηθούν με τον Χάρι Μπιούτιμαν όμως ο κίπερ Ο’Μπράιεν αντέδρασε εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφη την εστία του στο ντεμπούτο του. Ο Τομ Μπράντμπερι πέτυχε στο 68′ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, ο Μάιλς Χάιπολιτ έφτασε δύο φορές στο τέλος κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, η νίκη ήρθε ευκολότερα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Επιστρέφει ο αμυντικός Κρεγκ Άλκοκ (9/0) που έχασε λόγω τραυματισμού το ματς με τη Σάτον.
Η Χάλιφαξ έχει το απόλυτο στην έδρα της και τον πρώτο λόγο, η Γέοβιλ όμως έχει ψυχολογία κι αρχίζει να φτιάχνει μομέντουμ. Η Χάλιφαξ έχει δεχτεί μόλις δύο γκολ στην έδρα της, δύσκολα θα μείνει χωρίς γκολ, μπορεί να φτάσει έστω και δύσκολα στη νίκη, ο άσος δείχνει δυνατός.

17:00 Maidenhead Utd – Dagenham & Red.
2-2 στην Ουαλία με τη Ρέξαμ, σε ένα ματς που προηγήθηκε και κόντεψε να το χάσει, διατήρησε όμως το εκτός έδρας αήττητο που έχει φέτος. Μία αλλαγή είχε στην ενδεκάδα της «Μέιντεν» ο Άλαν Ντέβονσαϊρ που είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι κοντά στο γκολ μόλις στο 5′, με κεφαλιά του Ακίλ Ράιτ σε κόρνερ του Λουκ Γιάνγκ. Η Μέιντενχεντ όμως, πάντα κυνική, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον Τζέιμς Ακιντούντε να βγάζει τη σέντρα και τον Γιάνγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Γιάνγκ προσπάθησε να εξιλεωθεί στη συνέχεια εκτελώντας αρκετά φάουλ και τα κατάφερε μιας και σε ένα από αυτά ο Τζέισον Όσγουελ ισοφάρισε για τη Ρέξαμ. Οι Ουαλοί έφτασαν στην ολική ανατροπή με το γκολ του ίδιου του Γιάνγκ στο 63′, όμως ο Τζος Σμάιλ με μια βολίδα από το ύψος της περιοχής έφερε το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μέιντενχεντ απέφυγε την ήττα.
Στο 94′ δέχτηκε την ισοφάριση από τη Μπρόμλεϊ την Τετάρτη κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να της σπάσει το αήττητο, στο ντερμπάκι του Λονδίνου. To ματς ξεκίνησε ιδανικά με τον Άνζελο Μπαλάτα να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα. Αναμενόμενη η πίεση της Μπρόμλεϊ που είχε δοκάρι στο 27′ με τον Ρίκο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ και μια εκτέλεση φάουλ του Φράνκι Ρέιμοντ που απέκρουσε ο κίπερ της Ντάγκεναμ Έλιοτ Τζάστχαμ. Οι «Ντάγκερς» άγγιξαν ένα δεύτερο γκολ με τον Λούκε, στη συνέχεια όμως περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο με τον Τζάστχαμ να δείχνει ανίκητος. Στις καθυστερήσεις η Ντάγκεναμ βρήκε χώρους και βγήκε στην κόντρα, προτίμησε όμως να κρατήσει τη μπάλα ροκανίζοντας τον χρόνο και το πλήρωσε στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ ισοφάρισε για τη Μπρόμλεϊ, που παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Τσάμπιονσιπ.
Το γκολ/γκολ δείχνει πολύ πιθανό, χαρακτηρίζει τα τελευταία παιχνίδια της Ντάγκεναμ, όπως και το Χ, το πιθανότερο είναι οι δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν. Εκτιμώντας ότι η «Μέιντεν» παρότι γηπεδούχος θα ψάξει πάλι την κόντρα χωρίς να δώσει χώρους, το Under 2.5 στο 1.80 δείχνει καλή επιλογή.

17:00 Sutton United – Notts County
Ήττα με 1-0 στην έδρα της Γέοβιλ, τρίτη στα 4 τελευταία παιχνίδια στα οποία αγνοεί τη νίκη. Σε ρόλο κομπάρσου από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Η δική της καλή στιγμή ήρθε με τον Χάρι Μπιούτιμαν, δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον γκολκίπερ της Γέοβιλ, Λίαμ Ο’Μπράιεν. Δέχτηκε στο 68′ από τον Τομ Μπράντμπερι το μοναδικό γκολ του αγώνα, θα μπορούσε να δεχτεί τουλάχιστον ένα ακόμα με τον Μάιλς Χάιπολιτ να χάνει δύο ευκαιρίες λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, το τελικό σκορ την κολακεύει. Ο επιθετικός Ομάρ Μπουγκιέλ (7/0) έχει εκτίσει την ποινή του αλλά θα απουσιάσει και αυτή τη φορά, μιας και είναι με την εθνική ομάδα του Λιβάνου. Αμφίβολος ο μέσος Ρομπέρ Μίλσομ (8/1), έχασε το ματς με τη Γέοβιλ, άγνωστο αν τελικά θα βρεθεί αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του, τραυματίας και ο αμυντικός Ντέιλ Μπένετ (7/0), αλλά και ο επιθετικός Τομ Μπολαρίνουα (8/0).
Έμεινε στο 0-0 στην έδρα της με τη Σόλιχαλ, δυνατό ματς αλλά χωρίς ξεκάθαρες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ο Ένζιο Μπόλντεβαϊν έφτασε κοντά στο γκολ για την Κάουντι, όμως ο γκολκίπερ της Μουρς, Ράιαν Μπουτ απέκρουσε εντυπωσιακά. Πιο κοντά στο γκολ έφτασε η Σόλιχαλ στο ξεκίνημα του β΄μέρους, όταν ο Τζέιμι Όσμπορν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Κάουντι θα μπορούσε να πάρει το ματς στο φινάλε με τον Ντάμιεν ΜακΓκρόρι να χάνει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα άουτ. «Ξέραμε ότι οι πρώτοι δυο μήνες θα ήταν δύσκολοι, υπάρχουν όμως ενθαρρυντικά σημάδια, θέλουμε να ανέβουμε στη βαθμολογία για να διεκδικήσουμε την άνοδο» τα λόγια του τεχνικού της Κάουντι, Νιλ Άρντλεϊ. Ο επιθετικός Νέιθαν Τάισον (7/1) δεν έπαιξε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια για προληπτικούς λόγους, δεν αποκλείεται τώρα να είναι διαθέσιμος. Θα απουσιάσει ο αμυντικός Κρις Μπερντ (2/0) που έχει κληθεί στην ομάδα κάτω των 21 της Βορείου Ιρλανδίας.
Η Κάουντι είναι φαβορί σε ένα ακόμα παιχνίδι, αυτή τη φορά αντιμετωπίζει τη Σάτον που δεν έχει ακόμα νικήσει στην έδρα της. Το διπλό δείχνει δυνατό, μέχρι στιγμής όμως η ομάδα του Άρντλεϊ έχει αποδειχθεί ανάξια εμπιστοσύνης, απαραίτητη η κάλυψη του 2 DNB με την απόδοση στο 1.80.

17:00 Torquay Utd – Harrogate Town
Πήρε 1-1 στην έδρα της Γουόκινγκ, αποτέλεσμα που έριξε τους «Καρδινάλιους» από την κορυφή της βαθμολογίας. Παραλίγο μάλιστα να προηγηθεί στο 27′ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, όμως το σουτ που έπιασε ο Κόνορ Λέμονχαϊ-Έβανς έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Γουόκινγκ να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Νέιθαν Κόλιερ απο καλή θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν τελικά το προβάδισμα στο 53′ με τον Ντέιβ Τάρπεϊ και έχασαν μια ευκαιρία με τον Τάιρεκ Τζόνσον να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ευκαιρία που έμελλε να τους κοστίσει, αφού ο Μπεν Γουίτφιλντ σκόραρε στο 79′ στο ντεμπούτο του με την Τορκί δίνοντας στους «γλάρους» το βαθμό της ισοπαλίας.
Νίκησε 2-0 την ουραγό Τσορλί σχετικά εύκολα αφού προηγήθηκε μόλις στο 4′ με τον Μπρένταν Κίερναν. Η Τσόρλι προσπάθησε να αντιδράσει κι έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 21′, όμως ο γκολκίπερ της Τάουν, Τζέιμς Μπέλσοου σταμάτησε τον Κρις Χόλροϊντ. Η Χάρογκειτ είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ένα ακόμα γκολ. Το πέτυχε δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζακ Μάλντον να εκμεταλλεύεται μια εκτέλεση κόρνερ για να «κλειδώσει» ουσιαστικά τη νίκη. Η Τσόρλι προσπάθησε να αντιδράσει κι είχε δύο καλές στιγμές, μια κεφαλιά του Σκοτ Λίθερ κι ένα ανάποδο ψαλίδι του Τζος Ο’Κιφ με τον Μπέλσοου να αποκρούει εντυπωσιακά.
Η Τορκι έχει ψυχολογία μετά το αποτέλεσμα που πήρε από τη Γουόκινγκ δεν είναι όμως και η πλέον αξιόπιστη ομάδα στην έδρα της, 2 νίκες και 2 ήττες ο μέχρι τώρα απολογισμός της. Η Χάρογκειτ δεν πείθει εκτός έδρας, το ματς δείχνει να έχει γκολ, χωρίς το σκορ να ξεφεύγει, τα 2-3 γκολ στο 2.00 δείχνουν πιθανά.

21:30 Hartlepool Utd – Woking
Τρίτη σερί νίκη, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Μπάροου, το οφείλει κυρίως στον γκολκίπερ της, Μπέν Κίλιπ, που έκανε πολλές αποκρούσεις ειδικά στο πρώτο μέρος, σταμάτησε από δύο φορές τους Τζος Κέι και Τζόν Ρούνεϊ με τη Μπάροου να χάνει την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο πέμπτο λεπτό. Είχε πάντως κι αυτή δύο καλές στιγμές με τους Γκίμε Τουρέ και Ράιαν Ντόναλντσον και στις δύο περιπτώσεις ο γκολκίπερ της Μπάροου, Τζόελ Ντίξον ήταν νικητής. Στη φάση του 71′ όμως νικητής ήταν ο Ντόναλντσον πέτυχε το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, οι «Πουλς» έφυγαν με όλους τους βαθμούς από την έδρα της Μπάροου. Δεν υπάρχουν προβλήματα τιμωριών ή τραυματισμών, όλοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Κρεγκ Χίγκνετ.
Μετά από 6 σερί νίκες παραχώρησε 1-1 στην Τορκί κι η Χάλιφαξ την έπιασε στη βαθμολογία, έχοντας μάλιστα καλύτερο συντελεστή τερμάτων έριξε τους «Καρδινάλιους» στη 2η θέση. Η Τορκί ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ στο 27′ με τον Κόνορ Λέμονχαϊ-Έβανς να στέλνει τη μπάλα στα δοκάρι. Η Γουόκινγκ απάντησε τρία λεπτά αργότερα με μια κεφαλιά του Νέιθαν Κόλιερ που έφυγε άουτ, για να προηγηθεί τελικά στο 53′ με τον Ντέιβ Τάρπεϊ. Έχασε στη συνέχεια μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 με τον Τάιρεκ Τζόνσον και το πλήρωσε στο 79′ με τον Μπεν Γουίτφιλντ να ισοφαρίζει για τους «γλάρους». Κυριάρχησε πάντως στις βραβεύσεις του Αυγούστου, με τον τεχνικό της Άλαν Ντάουσον και τον αμυντικό της Μπέν Γκέρινγκ να αναδεικνύονται προπονητής και παίκτης του μήνα στη Νάσιοναλ.
Σε φόρμα η Χάρτλπουλ, είναι όμως πολύ καλύτερη εκτός έδρας παρά εντός κι αυτό μπορεί να το εκμεταλλευθεί η Γουόκινγκ που έχει το απόλυτο, με 4 στα 4 στις εξόδους της. Δεν έχει πάντως καταφέρει να κερδίσει τη Χάρτλπουλ, προτιμότερη η ασφάλεια που παρέχει το 2 DNB με την απόδοση στο 2.35 άκρως δελεαστική.