England National League

17:00 Aldershot Town – Wrexham FC
Έχασε 2-0 στην έδρα της Μπαρνέτ την Τρίτη και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος, τη βοήθησε και ο γκολκίπερ της, Μίτσελ Γουόκερ που σταμάτησε τον Έπχρον Μέισον-Κλαρκ. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Μέισον-Κλαρκ ήταν ο νικητής ανοίγοντας το σκορ για τους Λονδρέζους. Η Μπαρνέτ σκόραρε ξανά στο 56′ με ένα φαλτσαριστό σουτ του Γουές Φόνγκακ κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το ματς για την Όλντερσοτ. Η «Σοτς» έχασε τη μεγάλη ευκαιρία 20 λεπτά πριν το τέλος με τον Χάρι Παναγιώτου. Δεν κατάφερε να μειώσει και παραλίγο να δεχτεί και τρίτο γκολ τρία λεπτά αργότερα όταν ο Φόνγκακ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στόχος τώρα η πρώτη εντός έδρας νίκη.
1-1 με τη Σάτον, με πέναλτι στο 88′ απέφυγε την ήττα σε ένα δραματικό ματς. Η Σάτον είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ατζιμπόι, νικήθηκε όμως από τον γκολκίπερ της Ρέξαμ Κρίστιαν Ντιμπλ. Η Ρέξαμ έκανε κάποιες φάσεις αλλά δεν ήταν καλή πολλές οι αποδοκιμασίες στο ημίχρονο. Έφτασε κοντά στο γκολ στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Μαρκ Χάρις, όμως ο κίπερ της Σάτον, Μπάτλερ δεν είχε πρόβλημα. Η Σάτον ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 63′ με τον Χάρι Μπιούτιμαν και φαινόταν ότι θα έπαιρνε τη νίκη. Στο 86′ όμως ο Κρεγκ Ιστμοντ έκανε πέναλτι, απέκρουσε σαν γκολκίπερ, με το χέρι το σουτ του Σον Πιρσον και αποβλήθηκε. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπόμπι Γκραντ μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, η Ρέξαμ γλύτωσε την ήττα όχι όμως και τις αποδοκιμασίες. «Προφανώς και δεν είναι καλό όλο αυτό, έχω μεγάλη σχέση με τον σύλλογο είμαι και παλιός παίκτης της ομάδας, πολλές φορές αυτά ξεχνιούνται, μετράμε 6 ματς χωρίς νίκη και το καταλαβαίνω» τα λόγια του τεχνικού των Ουαλών, Μπράιαν Χιούζ για τις αποδοκιμασίες.
Χωρίς εντός έδρας νίκη η Όλντερσοτ, 6 αγώνες χωρίς νίκη η Ρέξαμ η οποία δεν έχει κερδίσει εκτός έδρας φέτος. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν δεν αποκλείεται να αλληλοεξουδετερωθούν. Καμία από τις δύο άμυνες δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, το γκολ/γκολ στο 1.80 συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.

17:00 Boreham Wood – Stockport County
0-0 στην έδρα της Χάρογκειτ, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και τη Μπόρεχαμ να έχει τις φάσεις, στη σημαντικότερη από αυτές ο Τσιμάνγκα δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Μπόρεχαμ συνέχισε να βρίσκει χώρους και να βγαίνει μπροστά και στο δεύτερο ημίχρονο, για να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ στο 68′ με την κεφαλιά του Κίεραν Μούρταγκ, όμως ο γκολκίπερ της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου κατάφερε να αποκρούσει. Δύο λεπτά αργότερα η Χάρογκειτ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της με τον Μπρένταν Κίερναν να στέλνει από πολύ κοντά τη μπάλα άουτ. Και η τελευταία ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους, μια κεφαλιά του Μάικλ Μπεκ 15 λεπτά πριν το τέλος, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Δίκαιο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα ο τεχνικός της Μπόρεχαμ, Λουκ Γκάραντ, που δεν φάνηκε πάντως να είναι ικανοποιημένος.
Δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από την Όλντερσοτ το περασμένο Σάββατο. Η «Σοτς» την αιφνιδίασε πλήρως, προηγήθηκε στο 29′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Χάρι Παναγιώτου και τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε πάλι δίχτυα με τον Αλέφε Σάντος. Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Όλντερσοτ είχε και δοκάρι με τον Παναγιώτου αλλά και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ίθαν Τσίσλετ και τον γκολκίπερ, Μπεν Χίντσλιφ να κρατά όρθια τη Στόκπορτ. Η Κάουντι συνήλθε στην επανάληψη, κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 75′ με τον Τζο Πίγκοτ (που είχε μπει στο ματς στο 63′), το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν ήρθε ποτέ και βρέθηκε εκτός εξάδας.
Πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων, σαφώς καλύτερη ομάδα η Στόκπορτ θέλει να σταματήσει το μίνι αρνητικό σερί, η Μπόρεχαμ δείχνει να βρίσκει ρυθμό. Το ματς δείχνει να έχει γκολ, χωρίς όμως να ανοίγει, τα 2-3 γκολ στο 1.97 του ταιριάζουν μια χαρά.

17:00 Bromley FC – Notts County
Στο 85′ δέχτηκε την ισοφάριση στην έδρα της Ίστλιχ, παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας. Ζορίστηκε αρκετά πάντως, παραλίγο να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 56′, την έσωσε ο γκολκίπερ της, Μαρκ Κάζινς, που σταμάτησε τον Ντάνι Χόλαντ. Προηγήθηκε στο 63′ με ένα εξαιρετικό τελείωμα του Ρίκο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ, νίκησε με «λόμπα» τον εξερχόμενο γκολκίπερ. Φάνηκε ότι θα πάρει όλους τους βαθμούς, αν τα κατάφερνε θα ανέβαινε στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως ο Καβανά Μίλεϊ είχε άλλη άποψη. Μπήκε στο 77′ και στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Το αήττητο της Μπρόμλεϊ έφτασε τα 11 παιχνίδια κι είναι πια στη 2η θέση, ένα βαθμό μόλις πίσω από την πρωτοπόρο Γουόκινγκ. Πήρε δανεικό από τη Φόρεστ Γκριν Ρόβερς τον επιθετικό Σκοτ ΜακΚλόσκι.
Μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Χάλιφαξ, έφτασε τα τρία ματς χωρίς ήττα, παρότι βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες στο 47′. Ο αρχηγός της Μάικλ Ντόιλ πήρε απευθείας κόκκινη για ένα επικίνδυνο τάκλιν στον Τσάρλι Κούπερ, δέκα λεπτά αργότερα όμως η Κάουντι άνοιξε το σκορ. Ο γκολκίπερ Σαμ Τζόνσον σταμάτησε τον Γουές Τόμας, όμως ο Κάιλ Γούτον πήρε το ριμπάντ και πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς. Μεγάλη η απώλεια του Σαμ Γκράχαμ (Α, 10/0) που χτύπησε στον Αχίλλειο τένοντα στην προπόνηση και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Ήταν δανεικός από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κι έχει επιστρέψει στην ομάδα του. Οι Ντίον Κέλι Έβανς (Μ, 8/0), Νέιθαν Τάισον (Ε, 7/1) και Σον Σιλντς (Ε, 1/0) έχουν αρχίσει να ανακάμπτουν, δεν φαίνεται όμως να προλαβαίνουν το ματς, αναμένεται να μείνουν εκτός αποστολής. O Mάικλ Ντόιλ (Μ, 8/0) είναι τιμωρημένος μετά την αποβολή του, μένει να φανεί ποιός θα φορέσει το περιβραχιόνιο.
Αμφίρροπη αναμέτρηση, με την απόδοση της ισοπαλίας να πέφτει συνεχώς. Η Κάουντι βρίσκει γκολ εκτός έδρας και η αμυντική λειτουργία της είναι πολύ καλύτερη από αυτή της Μπρόμλεϊ. Οι γηπεδούχοι όμως έχουν μία από τις καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας. Τα εκτός έδρας ματς βολεύουν την Κάουντι, απαραίτητη η ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 2.22.

17:00 Chorley FC – Woking
1-1 στην έδρα της Ντόβερ, σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο και παραλίγο να πάρει τη νίκη στο τέλος. Είχε δυο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά για να δεχτεί γκολ από τον Ρίκι Μοντέστε στο 20′ στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων. Η Ντόβερ έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Έφιονγκ, ο τοπ σκόρερ των γηπεδούχων συνέχισε να χάνει γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο και η Τσόρλι έφτασε στην ισοφάριση στο 67′. Ο γκολκίπερ της Ντόβερ, Λι Γουόργκαν, σταμάτησε τον Τζος Ο’Κιφ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, όμως ο Κρις Χόλροϊντ ακολούθησε τη φάση και την έσπρωξε στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις η Τσόρλι άγγιξε τη νίκη με τον Άντριου Μπλέικμαν, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή.
Παρότι προηγήθηκε 2-0 παραχώρησε 2-2 στην Έμπσφλιτ, ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία τη διατήρησε όμως στην κορυφή της βαθμολογίας. Έκανε φάσεις με το ξεκίνημα, οι Ντέιβ Τάρπεϊ και Μπεν Γκέρινγκγ νικήθηκαν από τον κολκίπερ της Έμπσφλιτ, Τζόρνταν Χολμς, ο Τάιρεκ Τζόνσον άνοιξε το σκορ στο 8′. Στο 43′ ο Χολμς έκανε πέναλτι όμως ο Χάιντ που ανέλαβε να το χτυπήσει έστειλε τη μπάλα άουτ. Εξιλεώθηκε στο 77′ κάνοντας το 2-0 για τους «Καρδινάλιους», όμως η Έμπσφλιτ μείωσε στο 84′ με τον Άλεξ Ριντ για να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάιλς Γουέστον στο 91′, η ουραγός της βαθμολογίας έκοψε στις καθυστερήσεις βαθμούς από την πρωτοπόρο. Αμφίβολος ο Μπεν Γκέρινγκ (Α, 11/0) που χτύπησε στο ματς με την Έμπσφλιτ, παραμένει τραυματίας ο Σον Ντόνελαν (Α, 9/1).
Στην προτελευταία θέση η Τσόρλι δεν έχει περιθώρια ούτε μπορεί να επιλέξει παιχνίδια, ψάχνει παντού βαθμούς. Η Γουόκινγκ συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα δέχεται όμως συνεχώς γκολ τελευταία. Το ματς δείχνει αρκετά ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.75 πολύ πιθανό.

17:00 Ebbsfleet Utd – Barrow AFC
Στο 90′ πήρε 2-2 στην έδρα της πρωτοπόρου Γουόκινγκ σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει 2-0. Οι «Καρδινάλιοι» προηγήθηκαν στο 8′ με γκολ του Τάιρεκ Τζόνσον, ο γκολκίπερ της Έμπσφλιτ, Τζόρνταν Χολμς, είχε ήδη σταματήσει νωρίτερα τους Ντέιβ Τάρπεϊ και Μπεν Γκέρινγκ. Ο Χολμς έκανε πέναλτι δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανατρέποντας τον Τζόνσον, όμως ο Χάιντ που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Χάιντ εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι κάνοντας στο 77′ το 2-0 για τη Γουόκινγκ, που φάνηκε ότι είχε αγκαλιάσει τη νίκη. Ο Άλεξ Ριντ όμως μείωσε στο 84′ για τον «στόλο» και ο Μάιλς Γουέστον έφερε το ματς στα ίσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 91′. Ακολουθούν δύο εντός έδρας παιχνίδια σε 4 μέρες για την Έμπσφλιτ, που ψάχνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη για να ξεκολλήσει από το βυθό της βαθμολογίας.
Νίκησε 3-0 τη Σόλιχαλ Μουρς φτάνοντας τις δύο σερί νίκες, με κορυφαίο τον Τζον Ρούνεϊ που πέτυχε δύο γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ. Ο αδελφός του θρύλου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουέιν Ρούνεϊ, άνοιξε το σκορ στο 7′ και σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, εκτελώντας φάουλ που είχε κερδίσει ο ίδιος. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σκοτ Κουίνγλεϊ έκανε το 3-0 για τη Μπάροου, η Σόλιχαλ τελείωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τάιρον Γουίλιαμς στο 62′. «Σούπερ περήφανος» δήλωσε ο Ίαν Ίβατ, ο τεχνικός της Μπάροου πιστεύει ότι η νίκη την προηγούμενη αγωνιστική επί της Όλντερσοτ ήταν που έκανε την ομάδα του να πάρει μπρος και περιμένει ανάλογη συνέχεια.
Αναμενόμενα μικρές οι αποδόσεις σε γκολ/γκολ και Over 2.5, ειδικά η Έμπσφλιτ αποτελεί… εγγύηση για τις συγκεκριμένες επιλογές. Η πρώτη εντός έδρας νίκη φαντάζει μονόδρομος, η Μπάροου όμως έχει βρει μομέντουμ. Εκτιμώντας ότι η «Φλιτ» μπορεί τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα στην έδρα της θα πάμε στην ασφάλεια του 1 DNB με την απόδοση στο 1.88.

17:00 Halifax – Barnet
Έχασε 1-0 στην έδρα της Νοτς Κάουντι, σε ένα ματς που μπορούσε τουλάχιστον να πάρει τον βαθμό αφού βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα στο 47′. Ο Πιτ Γουάιλντ είχε δύο αλλαγές με τον νεοαποκτηθέντα μέσο Τσάρλι Κούπερ να κάνει το ντεμπούτο του και τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Λίαμ ΜακΑλίντεν να ξεκινά. Η Κάουντι πίεζε η Χάλιφαξ έπαιζε με αντεπιθέσεις σε ένα ημίχρονο χωρίς πολλές συγκινήσεις. Στο 47′ όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο αρχηγός τους Μάικλ Ντόιλ για ένα πολύ σκληρό τάκλιν στον Τσάρλι Κούπερ. Αντί να το εκμεταλλευθεί η Χάλιφαξ, δέχτηκε γκολ δέκα λεπτά αργότερα από τον Κάιλ Γούτον, και παρότι πίεσε στη συνέχεια δεν κατάφερε να αποφύγει μια απροσδόκητη -όπως εξελίχθηκε το ματς- ήττα.
Τρίτη σερί νίκη, επικράτησε 2-0 της Όλντερσοτ την Τρίτη κι ανέβηκε στην 5η θέση, είναι πια σε τροχιά πλέι-οφ. Ο Έπχρον Μέισον-Κλαρκ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, όταν νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Όλντερσοτ, Μίτσελ Γουόκερ, ήταν όμως και αυτός που άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Γουές Φόνγκακ έκανε το 2-0 στο 56′ με ένα εντυπωσιακό σουτ από τα 23 μέτρα και φάνηκε να σφραγίζει τη νίκη των Λονδρέζων. Η Όλντερσοτ είχε μια ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς είκοσι λεπτά πριν το τέλος όμως ο Χάρι Παναγιώτου δεν βρήκε δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Μπαρνέτ έφτασε κοντά σε ένα τρίτο γκολ με τον Φόνγκακ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.
Δύο σερί ήττες χωρίς να σκοράρει σε δύο δύσκολα ματς μετρά η Χάλιφαξ, αναμένεται να εκμεταλλευθεί τη δυνατή της έδρα για να επιστρέψει στις νίκες. Η Μπαρνέτ όμως έχει βρει μομέντουμ κι είναι αήττητη εκτός έδρας, η κάλυψη του 1 DNB κρίνεται απαραίτητη με την απόδοση στο 1.75.

17:00 Hartlepool Utd – Dover Athletic
Έχασε 3-1 στην έδρα της Ντάγκεναμ, πρώτη ήττα μετά από 5 ματς, δεν έχει τον ρυθμό των προηγούμενων αγώνων και δέχτηκε εύκολα γκολ. Το πρώτο στο 24′ από τον Τζόε Κουίγκλι, με τη Ντάγκεναμ να φτάνει κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Μπαλάντα, όμως ο γκολκίπερ της Χάρτλπουλ Μπεν Κίλιπ, κατάφερε να αποκρούσει. Στάθηκε τυχερός στη συνέχεια όταν ο Μάνι Οναριάσε έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι, για να έρθει τελικά το δεύτερο γκολ της Ντάγκεναμ στο 69′ από τον Μπαλάντα. Ο Κίλιπ κρατούσε όρθια την «Πουλς» σταματώντας στη συνέχειΑ τον Κουίνγκλι κι είδε την ομάδα τοΥ να μειώνει στο 80΄με τον Ράιαν Ντόναλντσον. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Κουίνγκλι σκόραρε ξανά για τους «Ντάγκερς», η Χάρτλπουλ δεν άξιζε να πει τίποτα παραπάνω από το ματς.
Παραχώρησε 1-1 στην Τσόρλι που είναι στην προτελευταία θέση και χωρίς νίκη εκτός έδρας. Προηγήθηκε στο 20′ με τον Ρίκι Μοντέστε στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς κι ενώ η Τσόρλι είχε ήδη χάσει δύο ευκαιρίες. Ο Έφιονγκ είναι ο πρώτος σκόρερ της Ντόβερ, έχασε όμως μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Έφιονγκ έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες και η Ντόβερ το πλήρωσε στο 67′. Σε εκτέλεση κόρνερ ο Τζος Ο’Κιφ είδε τον κίπερ της Ντόβερ, Λι Γουόργκαν να τον σταματά εντυπωσιακά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, όμως ο Κρις Χόλροϊντ την έσπρωξε στα δίχτυα. Η Ντόβερ παραλίγο και να χάσει το ματς στο τέλος, η Τσόρλι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Άντριου Μπλέικμαν στις καθυστερήσεις, η μπάλα όμως απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή.
Το καλό για τις δύο ομάδες είναι ότι βρίσκουν δίχτυα, το κακό ότι δύσκολα κρατούν ανέπαφη την εστία τους. Το γκολ/γκολ είναι στο αξιοπρεπέστατο 1.70, το Over 2.5 στο 1.87 είναι σαφώς προτιμότερο, το ματς δείχνει ανοικτό.

17:00 Maidenhead Utd – Harrogate Town
Έχασε 1-0 στην έδρα της Μπαρνέτ, πρώτη εκτός έδρας ήττα, με τους Λονδρέζους να είναι αρκετά καλοί στο πρώτο μέρος και τον γκολκίπερ της «Μέιντεν» Άσμπι-Χάμοντ να έχει πολύ δουλειά. Σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σιμεόν Ακινόλα και κράτησε την ομάδα του όρθια σε όλο το πρώτο μέρος. Απέκρουσε και το σουτ του Τσάρλι Άνταμς στο 66′, όμως ο Τζος Γουόκερ που ακολούθησε τη φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Άλαν Ντέβονσαϊρ προσπάθησε να αντιδράσει κι είχε μια ευκαιρία με τον Τζέιμς Ακιντούντε, θα μπορούσε όμως να δεχτεί κι ένα δεύτερο γκολ από τον Μέισον-Κλαρκ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, πρώτη φορά φέτος που η Μέιντενχεντ δεν πήρε βαθμούς εκτός έδρας.
Παραχώρησε 0-0 στη Μπόρεχαμ, είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, παρόλα αυτά ήταν η Μπόρεχαμ Γουντ που είχε τις φάσεις, με τον Τσιμάνγκα να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν διαδρόμους και να κάνουν επιθέσεις, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 68′ με την κεφαλιά του Κίεραν Μούρταγκ, ευτυχώς για τη Χάρογκειτ ο γκολκίπερ Άσμπι-Χάμοντ κατάφερε να αποκρούσει. Η Χάρογκειτ έχασε τη μεγάλη της ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα με τον Μπρένταν Κίερναν να αστοχεί από πολύ κοντά. Είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 15′ όμως η κεφαλιά του Μάικλ Μπεκ έστειλε τη μπάλα άουτ, δεν κατάφερε να… κλέψει το ματς, το 0-0 δείχνει δίκαιο.
Η Μέιντενχεντ δεν πρόκειται να ανοιχτεί παρότι παίζει εντός έδρας, η Χάρογκειτ θα βρει χώρους, το πιθανότερο είναι να βρεθεί εκτεθειμένη πίσω. Ο Ντέβονσαϊρ ξέρει τις δυνατότητες της ομάδας του θέλει να αποφύγει μία ακόμα εντός έδρας ήττα κι αν βρει την ευκαιρία να… κλέψει το ματς. Το 1 DNB στο 1.85 δείχνει ασφαλές.

17:00 Solihull Moors – Yeovil Town
Βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Μπάροου, έφτασε τα 5 ματς χωρίς νίκη, το δυνατό της ξεκίνημα φαντάζει πια πολύ μακρινό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζον Ρούνεϊ (αδελφός του Γουέιν), άνοιξε το σκορ στο 7′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και πέτυχε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, εκτελώντας απευθείας ένα φάουλ που είχε κερδίσει ο ίδιος. Εντυπωσιακή η Μπάροου μπορούσε να είχε διπλασιάσει νωρίτερα τα τέρματα της με τον Άνγκους στο 23′, πέτυχε όμως ένα τρίτο γκολ με τον Σκοτ Κουίνγλεϊ σε ιδανικό χρονικό σημείο, ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους. Το ματς είχε πια κριθεί, με τη Σόλιχαλ να μένει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τάιρον Γουίλιαμς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 62′. «Πρέπει να πάρουμε βαθμούς, έχουμε δύο δύσκολα εντός έδρας ματς αλλά αν παίξουμε ως Σόλιχαλ θα είναι δύσκολα και για τους αντιπάλους μας» τα λόγια του τεχνικού της Μουρς, Τιμ Φλάουερς. Πήρε ξανά τον επιθετικό Άντι Γιουσόουφ από τη Μπλάκπουλ, πέτυχε 21 γκολ πέρυσι με τη φανέλα της Μουρς.
Τέταρτη σερί νίκη, 3-2 επί της Φάιλντ, έχει πάρει μπρος για τα καλά κι ήδη σκαρφάλωσε στην 4η θέση. Ο Ρις Μέρφι άνοιξε το σκορ στο 5′, ο Μάιλς Χάιπολιτ έκανε το 2-0 στο 14′, άλλο ένα γκολ του Μέρφι ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ο Λουκ Γουίλκινσον άγγιξε το 3-0 με κεφαλιά, η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή. Ο Κερτ Γουίλοουμπαϊ μείωσε στο 59′ για τη Φάιλντ που έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Σκοτ Ντάξμπερι, όμως ο γκολκίπερ της Γέοβιλ, Λουκ Ο’Μπράιεν κατάφερε να αποκρούσει στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Τζίμι Σμιθ έκανε το 3-1 στο 78′ στο ντεμπούτο του με τους «Γκλόβερς» κι έγινε ο 10ος διαφορετικός σκόρερ στα 11 πρώτα ματς της Γέοβιλ. Ο Γουίλοουμπαϊ σκόραρε ξανά για τη Φάιλντ στο 86′, η Γέοβιλ όμως κράτησε τη νίκη. Η ομάδα άλλαξε χέρια στο μεταξύ, ο Σκοτ Πρίενσταλ και ο Έρολ Πόουπ είναι οι νέοι ιδιοκτήτες.
Η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας, η Γέοβιλ, πηγαίνε στην έδρα της Σόλιχαλ που μετρά μόλις ένα βαθμό στα 5 τελευταία παιχνίδια της. Η ποιότητα του ρόστερ δείχνει ότι κάποια στιγμή θα ανακάμψει είναι όμως τώρα σε… κακό φεγγάρι. Η Γέοβιλ μπορεί να αποφύγει την ήττα με το Χ2 στο 1.80 να παρέχει κάποια ασφάλεια.

17:00 Sutton United – Chesterfield
Στο 88′ ισοφαρίστηκε με πέναλτι κι έχασε την ευκαιρία να πάρει διπλό στην Ουαλία από τη Ρέξαμ, έφτασε τα 5 ματς χωρίς νίκη. Είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ατζιμπόι, όμως ο γκολκίπερ της Ρέξαμ Κρίστιαν Ντιμπλ κατάφερε να αποκρούσει. Η Ρέξαμ έκανε φάσεις, το κοινό της όμως ήταν δυσαρεστημένο, πολλές οι αποδοκιμασίες στο ημίχρονο. Ο γκολκίπερ της Σάτον, Μπάτλερ, απέκρουσε την προσπάθεια του Μαρκ Χάρις κι είδε την ομάδα του να παίρνει το προβάδισμα στο 63′ με τον Χάρι Μπιούτιμαν. Φάνηκε ότι θα έπαιρνε και τη νίκη, στο 86′ όμως ο Κρεγκ Ιστμοντ σταμάτησε με το χέρι, σαν γκολκίπερ, το σουτ του Σον Πιρσον κάνοντας πέναλτι. Αποβλήθηκε και ο Μπόμπι Γκραντ μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ δύο λεπτά αργότερα, η Σάτον αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με το βαθμό. Δεν θα έχει στη διάθεση της τον Πίρσον (Α, 10/0) που αποβλήθηκε.
Επιτέλους νίκη, 1-0 επί της Τορκί, πρώτη νίκη μετά από 10 ματς της επέτρεψε να ξεκολλήσει από το βυθό της βαθμολογίας. Προηγήθηκε μόλις στο 12′ με τον Σκοτ Μπόντεν και πίεσε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Το άγγιξε με την κεφαλιά του Τομ Ντέντον, όμως ο Λίαμ Ντέιβις της Τορκί έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στη συνέχεια ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σταμάτησε τον Λίαμ Μάντεβιλ το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν. Όπως αναμενόταν η Τορκί έψαξε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι όμως είχε την υπεροχή σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα δεν κατάφερε να απειλήσει. Είχε μια καλή στιγμή με τον Τζέιμι Ριντ και τίποτα περισσότερο, η Τσέστερφιλντ πήρε πανάξια τους τρεις βαθμούς.
Χωρίς εντός έδρας νίκη η Σάτον, χωρίς εκτός έδρας νίκη η Τσέστερφιλντ, το Χ δείχνει πιθανό, η μειωμένη του απόδοση το αποδεικνύει. Τα ματς της Σάτον πάντως δύσκολα ανοίγουν, οφείλει να κυνηγήσει τη νίκη και το γκολ όμως, τα 2-3 γκολ στο 2.02 ταιριάζουν μια χαρά στην αναμέτρηση.

17:00 Torquay Utd – Dagenham & Red.
Έχασε 1-0 στην έδρα της Τσέστερφιλντ παρότι φάνηκε να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο Σκοτ Μπόντεν πέτυχε στο 12′ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, η Τσέστερφιλντ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο με την κεφαλιά του Τομ Ντέντον, όμως ο Λίαμ Ντέιβις έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Ο γκολκίπερ της Τορκί, Λούκας Κόβολαν, κράτησε όρθια την ομάδα του σταματώντας τον Λίαμ Μάντεβιλ πριν τελειώσει το ημίχρονο και στο β΄μέρος η Γιουνάιτεντ έψαξε την ισοφάριση. Είχε την κατοχή και προσπάθησε να κάνει φάσεις, δεν προβλημάτισε όμως ιδιαίτερα τον γκολκίπερ της Τσέστερφιλντ. Ο Τζέιμι Ριντ ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, στο τέλος η Τόρκι πήρε ότι της άξιζε, απολύτως τίποτα.
Δεύτερη σερί νίκη, 3-1 επί της Χάρτλπουλ και άνοδος στην 6η θέση. Προηγήθηκε στο 24′ με τον Τζόε Κουίγκλι άγγιξε το δεύτερο γκολ με τον Μπαλάντα όμως ο γκολκίπερ της Χάρτλπουλ Μπεν Κίλιπ, κατάφερε να αποκρούσει. Είχε στη συνέχεια δοκάρι σε κεφαλιά του Μάνι Οναριάσε για να κάνει τελικά το 2-0 στο 69′ με τον Μπαλάντα. Ο Κουίγκλι είχε ακόμα μια ευκαιρία αλλά νικήθηκε από τον Κίλιπ κι η «Πουλς» μείωσε στο 80΄με τον Ράιαν Ντόναλντσον. Ο Κουίνγκλι βρήκε ξανά δίχτυα δύο λεπτά αργότερα, το 3-1 δεν άφηνε πολλά πειθώρια, οι «Ντάγκερς» έφτασαν στη νίκη χωρίς να έχουν άγχος στα τελευταία λεπτά, διαθέτοντας μαζί με την Μπρόμλεϊ την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.
Η Ντάγκεναμ φαίνεται να έχει πάρει φόρα με την επίθεση της να σκοράρει συνεχώς. Η Τορκί δείχνει μια αστάθεια τελευταία, αδυνατεί να κάνει ένα καλό σερί. Στην έδρα της όμως σκοράρει με ευχέρεια το ματς δείχνει ανοικτό. Και εδώ οι αποδόσεις σε Over 2.5 και γκολ/γκολ είναι μικρές, το 2 DNB στο 2.25 έχει αξία.

19:20 AFC Fylde – Eastleigh
Δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 3-2 στην έδρα της Γέοβιλ, έφτασε τα 7 ματς χωρίς νίκη. Πάλεψε πολύ, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, από τα γκολ των Ρις Μέρφι στο 5′ και Μάιλς Χάιπολιτ στο 14′. Θα μπορούσε να δεχτεί και τρίτο πριν το ημίχρονο, τελικά κατάφερε να μειώσει στο 59′ με τον Κερτ Γουίλοουμπαϊ. ‘Εφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο γκολκίπερ της Γέοβιλ, Λουκ Ο’Μπράιεν κατάφερε να αποκρούσει την προσπάθεια του Σκοτ Ντάξμπερι, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Τζίμι Σμιθ έκανε το 3-1 στο 78′ στο ντεμπούτο του με τη Γέοβιλ, όμως ο Γουίλοουμπαϊ σκόραρε ξανά για τη Φάιλντ στο 86′, κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να μπορέσει να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.
Στο 85′ ισοφάρισε την αήττητη Μπρόμλεϊ, δεύτερη σερί ισοπαλία, τρία ματς χωρίς ήττα. Ήταν πάντως κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική, παραλίγο να προηγηθεί στο 56′ με τον Ντάντι Χόλαντ, όμως ο γκολκίπερ της Μπρόμλεϊ, Μαρκ Κάζινς, κατάφερε να αποκρούσει. Αντί να πάρει το προβάδισμα βρέθηκε πίσω στο σκορ επτά λεπτά αργότερα, με τον Ρίκο Χάκετ-Φέαρτσαϊλντ να ανοίγει το σκορ περνώντας τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Ο Καβανά Μίλεϊ όμως αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» μπήκε στο ματς στο 77′ και στο 85’ ισοφάρισε για την Ίστλιχ. Τρίτη ισοπαλία στα 6 τελευταία παιχνίδια, κόντρα στη μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος όμως μόνο αποτυχία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί το αποτέλεσμα.
Η Φάιλντ ψάχνει απεγνωσμένα την επιστροφή στις νίκες και στο ματς με τη Γέοβιλ ήταν πολύ καλή. Η άμυνα εξακολουθεί να είναι το μεγάλο πρόβλημα κι η Ίστλιχ που σκοράρει συνεχώς μπορεί να το εκμεταλλευθεί. Το γκολ/γκολ στο 1.75 είναι πιθανό.