England National League

21:45 AFC Fylde – Wrexham FC
Επιστροφή στις νίκες, επικράτησε 3-1 της Ίστλιχ, είχε να κερδίσει από το ξεκίνημα της σεζόν, όταν μετρούσε δύο νίκες στα τρία πρώτα παιχνίδια. Η τρίτη ήρθε το Σάββατο, ξεκίνησε δυνατά κι έχασε μια ευκαιρία με τον Τζόρνταν Γουίλιαμς, στάθηκε τυχερή στη συνέχεια όταν η Ίστλιχ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ρομπ Άτκινσον. Προηγήθηκε στο 34′ με τον Νταν Μπράντλεϊ η Ίστλιχ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντάνι Χόλαντς. Ο Γουίλιαμς με μια βολίδα από τα 23 μέτρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φάιλντ στο 57′, για να σφραγίσει τη νίκη ο Ράιαν Κρόασντεϊλ στο 77′. Βαθιά βαθμολογική ανάσα με την ομάδα να βγαίνει από τη ζώνη του υποβιβασμού, δεν θα έχει όμως στη διάθεση της τον Μάτι Κόλσο (Μ, 8/0) ο οποίος τιμωρήθηκε με ποινή 6 αγωνιστικών επειδή έφτυσε τον Τζον Γκόνταρντ της Έμπσφλιτ, ενώ θα πληρώσει και πρόστιμο 1.000 λιρών.
Έχασε στο 94′ με 1-0 στην έδρα της Όλντερσοτ, έφτασε τα 7 ματς χωρίς νίκη κι είναι στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας στη ζώνη του υποβιβασμού. Μπορούσε να είχε πάρει αυτή τη τρίποντο, με τον Μπόμπι Γκραντ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Το πλήρωσε στο 94′ όταν δέχτηκε γκολ από τον Χάρι Παναγιώτου, ένα λεπτό πριν το τέλος των καθυστερήσεων. «Είμαι σε πίεση, πρέπει να κερδίσω παιχνίδια, κάθε προπονητής στη χώρα έχει ανάγκη τις νίκες, είναι δουλειά μου να συνεχίσω να πιστεύω σε αυτούς τους πάικτες» δήλωσε μεταξύ άλλων ο Μπράιαν Χιούζ. Παραμένει τραυματίας ο Ρομπ Λέιτον (Τ.) η αποθεραπεία του όμως πλησιάζει στο τέλος της, εκτός μάχης οι Μάνι Σμιθ (Α, 8/1) και Τζέιτζεϊ Χούπερ (Ε, 7/2). Επιστρέφει ο Τζέικ Λόουλορ (Μ, 5/0) που εξέτισε ποινή τεσσάρων αγωνιστικών.
Πολύ κακό το… φεγγάρι της Ρέξαμ, Ουαλοί χρειάζονται απεγνωσμένα μια νίκη. Έχουν χάσει όμως και στις τρεις επισκέψεις τους στην έδρα της Φάιλντ, οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο. Δύσκολα όμως κρατούν ανέπαφη την εστία τους, το γκολ/γκολ στο 1.75 δείχνει πολύ πιθανό.

21:45 Aldershot Town – Yeovil Town
Νίκησε στο 94′ με 1-0 τη Ρέξαμ το Σάββατο, ήταν η πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά τον περασμένο Νοέμβριο! Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η Όλντερσοτ είχε την πρώτη καλή στιγμή σε μια εξαιρετική αντεπίθεση όμως ο κίπερ της Ρέξαμ, Ντιμπλ, απέκρουσε το σουτ του Τσίσλετ. Σειρά είχε ο κίπερ της «Σοτς» Μιτς Γουόκερ που σταμάτησε την κεφαλιά του Ράιτ, πιο ανοικτό το δεύτερο μέρος, χωρίς την πολύ μεγάλη φάση όμως, έδειχνε να λήγει ισόπαλο. Η Ρέξαμ έφτασε κοντά στη νίκη με τον Μπόμπι Γκραντ να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ, για να έρθει ο Χάρι Παναγιώτου στο 94′ και να πετύχει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Επιστρέφει ο Ρόμπι Τίνκλερ (Α, 11/0) που εξέτισε την ποινή του.
Πέμπτη σερί νίκη, 1-0 εκτός έδρας τη Σόλιχαλ Μουρς, μακράν η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Μορφή του αγώνα ο αμυντικός Λουκ Γουίλκινσον που πέτυχε το γκολ, αλλά και το κράτησε στο τέλος παίζοντας… γκολκίπερ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όμως ο Άντι Γιουσούφ δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ Λίαμ Ο’Μπράιεν. Ο Γκολντ Ομοτάγιο παραλίγο να πετύχει ένα θεαματικό γκολ για τη Γέοβιλ, απέκρουσε όμως ο κίπερ των γηπεδούχων Ράιαν Μπουτ. Το γκολ ήρθε στο 57′ από τον αμυντικό Γουίλκινσον, ο οποίος έπαιξε γκολκίπερ στα τελευταία λεπτά. Ο Λίαμ Ο’Μπράιεν χτύπησε, είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές (έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε γκολκίπερ στον πάγκο), η Γέοβιλ συνέχισε με 10 παίκτες και στο 97′ ο Γουίλκινσον έκανε την απόκρουση του αγώνα στην κεφαλιά του Ντάνι Ράιτ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Η Γέοβιλ έκλεισε πάντως τερματοφύλακα, ο 26χρονος Άνταμ Σμιθ υπέγραψε για ένα μήνα, με τη μορφή δανεισμού από τη Φόρεστ Γκριν Ρόβερς, κι είναι διαθέσιμος για το ματς με την Ολντερσοτ.
Ακόμα ένα εκτός έδρας ματς, η ψυχολογία είναι στα ύψη για τη Γέοβιλ, έχει βρει μομέντουμ κι η αναρρίχηση στις πρώτες θέσεις συνεχίζεται. Μπορεί να φτάσει σε μία ακόμα νίκη, όμως η Όλντερσοτ έκανε την πρώτη της εντός έδρας νίκη και θέλει να παραμείνει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Απαραίτητη η ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 1.83.

21:45 Boreham Wood – Notts County
Συνέτριψε με 4-0 τη Στόκπορτ, με πρωταγωνιστή τον Καμπόνγκο Τσιμάνγκα που πέτυχε δύο γκολ κι έχασε και πέναλτι. Κυριάρχησε από το ξεκίνημα με τον Τσιμάνγκα να ανοίγει το σκορ 20′ από την πάσα του Σόρμπα Τόμας, ο οποίος έγινε στη συνέχεια από δημιουργός σκόρερ κάνοντας το 2-0 στο 27′. Ο Τσιμάνγκα σκόραρε ξανά στο 41′ φτάνοντας το 8 γκολ. Μοναδική καλή στιγμή της Στόκπορτ ένα σουτ του Άνταμ Τόμας πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στο 64′ η Γουντ κέρδισε πέναλτι κι ο Τσιμάνγκα είχε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ όμως ο γκολκίπερ της Στόκπορτ, Ίαν Όρμσον απέκρουσε. Το τέταρτο γκολ ήρθε τελικά στο 89′ από τον Τάιρον Μαρς. «Έχουν ένα καλό προπονητή και ξέρουμε τι να περιμένουμε» δήλωσε ο Λουκ Γκάραντ για το ματς με τη Νοτς Κάουντι. «Θα φέρουν και πολύ κόσμο όπως έκανε και η Στόκπορτ, εμείς πρέπει να τους κάνουμε να σωπάσουν όπως κάναμε στο ματς με τη Στόκπορτ» συμπλήρωσε ο προπονητής της Μπόρεχαμ.
Ήττα-πισωγύρισμα με 2-1 στην έδρα της αήττητης Μπρόμλεϊ, είδε τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στην κορυφή από την οποία τη χωρίζουν 12 βαθμοί. Δέχτηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό γκολ από τον Άλφι Ντόουτι και θα μπορούσε να δεχτεί ένα δεύτερο αμέσως μετά, όμως η κεφαλιά του αμαρκάριστου Τζο Κίζι έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Κάιλ Γούτον έφερε το ματς στα ίσα στο 35′ για την Κάουντι, ο Ντένις έχασε την ευκαιρία να της δώσει το προβάδισμα στο 62′. Το προβάδισμα το πήρε ξανά η Μπρόμλεϊ με τον ΜακΚούλσκι στο 73′ και το κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Νιλ Άρντλεϊ ζήτησε από τους παίκτες του «να βγουν μπροστά για το καλό της ομάδας» και να συμπληρώσουν τα κενά που άφησαν οι Σαμ Γκράχαμ (Α, 10/0) και Μπεν Τάρνερ (Α, 11/1) που χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν λόγω τραυματισμού. Μεγάλο πλήγμα και ο τραυματισμός του Τζιμ Ο’Μπράιεν (Μ, 10/1) που χτύπησε στο ματς με τη Μπρόμλεϊ, οι ακτινογραφίες έδειξαν διπλό κάταγμα και εξάρθρωση ώμου, θα υποβληθεί σε εγχείρηση κι αναμένεται να μείνει τρεις μήνες εκτός γηπέδου.
Η Κάουντι έχει μείνει πίσω και οφείλει να καλύψει το χαμένο έδαφος πριν είναι αργά, πηγαίνει όμως με απουσίες στην έδρα μιας ομάδας που έχει ψυχολογία κι έρχεται από μεγάλη νίκη. Εκτιμώντας ότι το μεγάλο όνομα της κατηγορίας μπορεί να αποφύγει μια δεύτερη ήττα σε 4 μέρες θα πάρουμε την ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 1.87.

21:45 Bromley FC – Woking
Μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Νοτς Κάουντι, προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Άλφι Ντόουτι, έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Τζο Κίζι να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η Κάουντι ισοφάρισε στο 35′ με τον Κάιλ Γούτον και παραλίγο να γυρίσει το ματς στο 62′ με τον Κρίστιαν Ντένις, όμως ο γκολκίπερ της Μπρόμλεϊ, Μαρκ Κάζινς κατάφερε να αποκρούσει. Καθοριστική επέμβαση με τη Μπρόμλεϊ να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο 73′ με τον Σον ΜακΚούλσκι. Εξαιρετική η διαχείριση της στη συνέχεια, δεν επέτρεψε άλλες φάσεις στο ματς, το σκορ δεν άλλαξε. Ανέβηκε στην κορυφή κι έφτασε τα 12 ματς χωρίς ήττα, παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία.
Τέταρτη σερί ισοπαλία, 1-1 στην έδρα της Τσόρλι, έπεσε από την κορυφή, διατήρησε πάντως το εκτός έδρας αήττητο. Αιφνιδιάστηκε, δέχτηκε γκολ στο 8′ από τον Κρις Χόλροϊντ, ισοφάρισε στο 22′ με κεφαλιά του Ντέιβ Τάρπεϊ, ανέλαβε στη συνέχεια την πρωτοβουλία χωρίς να καταφέρει να απειλήσει στο πρώτο μέρος. Παραλίγο να δεχτεί κι άλλο γκολ, όμως ο γκολκίπερ της σταμάτησε τον Άλεξ Νιούμπαϊ. Είχε μια καλή στιγμή στο τέλος με τον Μάνι Πάρι, για να μείνει με 10 παίκτες στο 91΄μετά την αποβολή του Μπεν Γκέρινγκ. Τιμωρημένος ο Γκέρινγκ (Α, 12/0) που αποβλήθηκε, θα εκτίσει ποινή τριών αγωνιστικών. Αμφίβολος ο Μάνι Πάρι (Α, 10/1), χτύπησε στο δοκάρι προσπαθώντας να σκοράρει, αναμένεται ροτέισον και αλλαγή ρόλων.
Αναμέτρηση κορυφής, στον πάγκο της αήττητης Μπρόμλεϊ, είναι ο παλιός αρχηγός της Γουόκινγκ, Νιλ Σμιθ. Αήττητοι εκτός έδρας οι «καρδινάλιοι» έχουν απουσίες αλλά παίζουν με θράσος. Το ματς μπορεί να ανοίξει, το Over 2.5 στο 1.83 έχει τύχη.

21:45 Chorley FC – Barrow AFC
Kράτησε στο 1-1 τη Γουόκινγκ γκρεμίζοντας τη από την κορυφή, ξεκίνησε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ στο 8′ με τον Κρις Χόλροϊντ που έφτασε τα 6 γκολ τη σεζόν που διανύουμε. Οι «Καρδινάλιοι» ισοφάρισαν στο 22′ με κεφαλιά του Ντέιβ Τάρπεϊ κι είχαν τον έλεγχο στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, χωρίς όμως να απειλήσουν σοβαρά την Τσόρλι. Oι «καράκαξες» άντεξαν χωρίς μεγάλη δυσκολία είχαν και μια πολύ καλή στιγμή με τον Άλεξ Νιούμπαϊ που εξουδετέρωσε τελικά ο γκολκίπερ της Γουόκινγκ. Η Γουόκινγκ είχε μια ευκαιρία στο τέλος με τον Μάνι Πάρι, τελείωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μπεν Γκέρινγκ στο 91′. Η Τσόρλι κατάφερε να κόψει βαθμό από τους πρωτοπόρους ρίχνοντας τους στην 3η θέση, η δκή της θέση όμως μόνο ενθαρρυντική δεν είναι μιας και βρίσκεται ακόμα στη ζώνη του υποβιβασμού.
Τρίτη σερί νίκη, 3-0 στην έδρα της Έμπσφλιτ, έχει βρει για τα καλά ρυθμό κι η αυτοπεποίθηση είναι στα ύψη. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με τον φορμαρισμένο Τζον Ρούνεϊ που σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι, μετά στον… κίπερ της Έμσφλιτ, Τζόρνταν Χολμς για να καταλήξει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη φάση στο τέλος του ημιχρόνου με τον Ομπιλάι να βγαίνει μόνος απέναντι στον Τζόελ Ντίξον, για να σουτάρει αδύναμα πάνω στον γκολκίπερ της Μπάροου. Ένα λεπτό παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο κι η Μπάροου διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σκοτ Κουίνγκλι, οποίος σκόραρε ξανά στο 70′, τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα δοκάρι στο τελευταίο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράνκι Σάδερλαντ, το ματς κύλισε σχετικά εύκολα για τη Μπάροου.
Η Μπάροου έχει πάρει φόρα, όμως η Τσόρλι μάχεται από τώρα για την επιβίωση της και το 1-1 με τη Γουόκινγκ ήταν αποτέλεσμα ψυχολογίας. Στην έδρα της είναι που ποντάρει μέχρι τώρα, η Μπάροου μπορεί να βρει χώρους σε ένα ματς που δείχνει ανοικτό. Το Over 2.5 στο 1.83 μόνο άσχημο δεν είναι.

21:45 Ebbsfleet Utd – Barnet
Εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μπάροου και παραμονή στον βυθό της βαθμολογίας. Δέχτηκε γκολ μόλις στο 8′, στο σουτ του Τζον Ρούνεϊ έξω από την περιοχή η μπάλα πήγε στο δοκάρι, βρήκε στη συνέχεια στον γκολκίπερ της «Φλιτ» Τζόρνταν Χολμς και κατέληξε στα δίχτυα. Η Έμπσφλιτ πέρασε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Ομπιλάι έσπασε το τεχνητό οσφάιντ σούταρε όμως αδύναμα πάνω στον γκολκίπερ, Τζόελ Ντίξον. Ένα λεπτό μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου και η Μπάροου διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σκοτ Κουίνγκλι, ο οποίος πέτυχε στο 70′ το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η Έμπσφλιτ είχε δοκάρι στο τελευταίο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράνκι Σάδερλαντ.
Πάλεψε αλλά έχασε 4-2 στην έδρα της Χάλιφαξ, πρώτη ήττα μετά από 6 παιχνίδια. Ο Τόμπι Σο-Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 12′ για τους γηπεδούχους, στο 15′ το σκορ είχε γίνει 2-0 από το γκολ του Λίαμ ΜακΆλιντεν. Δύο λεπτά αργότερα ο Σιμεόν Ακινόλα πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για τη Μπαρνέτ που έφερε το ματς στα ίσα στο 19′ με τον Τσάρλι Άνταμς σε ένα τρελό εικοσάλεπτο. Η Μπαρνέτ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Άλφι Πάβεϊ και η Χάλιφαξ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 70′ με τον Λίαμ Νόλαν, για να φτάσει και σε ένα τέταρτο γκολ στο 90′ με τον Σο-Σίλβα να σκοράρει ξανά. «Μπορούσαμε να σκοράρουμε και μετά το 2-2, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν αξίζαμε κάτι παραπάνω και τώρα πρέπει να αντιδράσουμε» παραδέχτηκε ο τεχνικός της Μπαρνέτ, Ντάρεν Κάρι.
Η νίκη δείχνει μονόδρομος για την Έμπσφλιτ, η άμυνα της όμως είναι ανάξια εμπιστοσύνης. Ανώτερη η Μπαρνέτ, το ματς όμως δεν θα είναι τόσο εύκολο. Δείχνει πάντως να είναι ανοικτό, η ανάγκη των γηπεδούχων για βαθμούς το υποδηλώνει, το Over 2.5 στο 1.85 δείχνει καλή επιλογή.

21:45 Halifax – Harrogate Town
Μεγάλη νίκη με 4-2 επί της Μπαρνέτ, σε ένα απίστευτο ματς με το σκορ να είναι 2-2 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα είκοσι λεπτά. Δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά για τη Χάλιφαξ που προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Τόμπι Σο-Σίλβα στο 12′ και Λίαμ ΜακΆλιντεν στο 15′, για να απαντήσει η Μπαρνέτ με δύο γκολ σε δύο λεπτά. Ο Σιμεόν Ακινόλα μείωσε στο 17′ με ένα πολύ όμορφο γκολ, ο Τσάρλι Άνταμς έκανε το 2-2 στο 19′. Η Μπαρνέτ παραλίγο να πάρει και το προβάδισμα, όμως ο Άλφι Πάβεϊ έχασε την ευκαιρία και αυτή που προηγήθηκε ξανά ήταν η Χάλιφαξ. Ο Λίαμ Νόλαν έκανε το 3-2 στο 70′ για να σκοράρει ξανά στο 90′ ο Σο-Σίλβα, η Χάλιφαξ είναι η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στην κατηγορία και τα περισσότερα γκολ (23). Εκτός μάχης ο Νίαλ Μάχερ (Α, 3/1), αμφίβολοι ο αρχηγός της ομάδας Μάτι Μπράουν (Α, 8/0) και ο Τζέιμι Άλεν (Μ, 11/1).
1-1 στην έδρα της Μέιντενχεντ, σε ένα ματς που μπήκε δυνατά, είχε δοκάρι με τον Άλεξ Μπράντλεϊ, για να προηγηθεί μόλις στο 9′ με την κεφαλιά του Σαμ Τζόουνς. Δεν φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, η Μέιντχεντ δεν απελούσε, έφτασε όμως στην ισοφάριση με ένα φοβερό σουτ του Σαμίρ Φένελον στο 22′. Πολύ καλύτερη στη συνέχεια η Χάρογκειτ, με τον κίπερ των γηπεδούχων, Άσμπι-Χάμοντ, να κάνει δύο καθοριστικές επεμβάσεις. Η Χάρογκειτ άγγιξε τη νίκη στο τέλος με τον Μαρκ Μπεκ, όμως ο αρχηγός της Μέιντενχεντ, Άλαν Μάσεϊ έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Παραμένει εκτός μάχης ο Λόιντ Κέρι (Μ, 3/0), αμφίβολος ο αρχηγός Τζος Φάλκινγκαμ (Μ, 9/0) που έχει πρόβλημα στον αστράγαλο.
Προβάδισμα για τη Χάλιφαξ που έχει ψυχολογία και δυνατή έδρα, ζορίζεται όμως παραδοσιακά κόντρα στη Χάρογκειτ. Η επίθεση της Χάλιφαξ προδιαθέτει για ανοικτό ματς και οι δυο ομάδες βρίσκουν δίχτυα, το γκολ/γκολ στο 1.70 δείχνει πολύ πιθανό.

21:45 Hartlepool Utd – Chesterfield
Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ντόβερ σε ένα ματς-ντροπή που δύσκολα θα ξεχαστεί. Η Ντόβερ κέρδισε στο 36′ ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Έφιονγκ που δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τους οπαδούς της Χάρτλπουλ όταν πήγε να πανηγυρίσει. Το ματς διεκόπη για 11 λεπτά, οι δύο προπονητές ήταν έτοιμοι να πάρουν τις ομάδες και να φύγουν, όπως αποκάλυψε ο τεχνικός της Ντόβερ, Άντι Χέσενταλερ. Το ματς πάντως ήταν ανοικτό, ο κίπερ της «Πουλς» Μπεν Κίλιπ σταμάτησε τον Έφιονγκ, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και ζήτησαν τρία πέναλτι, ο Έφιονγκ έστειλε στη συνέχεια τη μπάλα στο δοκάρι. Οπαδός της Χάρτλπουλ μπήκε στο γήπεδο για να επιτεθεί στο διαιτητή, δύο παίκτες της «Πουλς» αποβλήθηκαν, ο αρχηγός της ομάδας Ράιαν Ντόναλντσον (Μ, 9/2) στο 80′ και ο Νίκι Φέδερστοουν (Μ, 10/0) στο 85′ και οι θα εκτίσουν ποινή δύο αγωνιστικών. Στο 84′ ο Στίβιν Ρινγκ είχε διπλασιάσει τα τέρματα της Ντόβερ, ο τεχνικός της Χάρτλπουλ, Κρεγκ Χίγκνετ είχε αποβληθεί στο 80′ για διαμαρτυρία.
Βαριά ήττα με 4-0 στην έδρα της Σάτον, βρίσκεται στην προτελευταία θέση, μετρώντας μόλις μία νίκη σε 12 παιχνίδια. Τίποτε στο ματς δεν προδίκαζε τέτοια εξέλιξη, η Τσέστερφιλντ μπορούσε να προηγηθεί όμως ο Γουίλ Έβανς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Δέχτηκε όμως δύο γκολ σε 11 λεπτά από τον Άαρον Τσάρβις στο 23′ και τον Τόμι Ράιτ 34′. Προσπάθησε να μειώσει όμως ο γκολκίπερ της Σάτον, Τζέιμι Μπάτλερ, απέκρουσε το σουτ του Ρόμπι Γουίρ, για να σκοράρει ξανά ο Τσάρβις στο 77′, ενώ ήρθε ένα ακόμα γκολ από τον Χάρι Μπιούτιμαν στο 95′. Ο τεχνικός της Τσέστερφιλντ, Μαρκ Κρόσλεϊ δήλωσε ότι θα κάνει πολλές αλλαγές στο ματς με τη Χάρτλπουλ. Τραυματίες οι Άντονι Τζέραρντ (Α, 6/0), Ντέιβιντ Μπιουκάναν (Α, 7/0) και Άντονι Σπύρου (Ε.).
Αν δεν είχε γίνει τόση φασαρία στο ματς με τη Ντόβερ ο άσος θα ήταν πολύ δυνατός, η Τσέστερφιλντ κάθε άλλο παρά πείθει, είναι εμφανής η έλλειψη ψυχολογίας. Η Χάρτλπουλ ψάχνει αντίδραση, υπάρχει όμως μεγάλη αναστάτωση, προτιμότερο το 1 DNB με την απόδοση στο υποφερτό 1.70.

21:45 Maidenhead Utd – Dover Athletic
Έφερε 1-1 στην έδρα της με τη Χάρογκειτ, έφτασε τα 4 ματς χωρίς νίκη, τουλάχιστον απέφυγε ακόμα μια ήττα μιας και βρέθηκε να χάνει από το 9′, ο Σαμ Τζόουνς είχε ανοίξει με κεφαλιά το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Νωρίτερα η Χάρογκειτ είχε δοκάρι με τον Άλεξ Μπράντλεϊ, η Μέιντχεντ δυσκολευόταν να φτιάξει φάσεις, έφτασε όμως στην ισοφάριση σχεδόν από το πουθενά, με μια βολίδα του Σαμίρ Φένελον στο 22′. Η «Μέιντεν» τελείωσε καλύτερα το ημίχρονο, αυτή όμως που ήταν καλύτερη στο ματς ήταν η Χάρογκειτ. Η Μέιντενχεντ κράτησε τον βαθμό χάρη στον γκολκίπερ της, Άσμπι-Χάμοντ που έκανε δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις, αλλά και χάρη στον Άλαν Μάσεϊ, ο αρχηγός της ομάδας έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Μαρκ Μπεκ.
Μεγάλη νίκη με 2-0 στην έδρα της Χάρτλπουλ σε ένα επεισοδιακό ματς που παραλίγο να μην τελειώσει. Κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ στο 37′ ο Έφιονγκ, ο οποίος δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τους οπαδούς της Χάρτλπουλ όταν πήγε να πανηγυρίσει. Ακολούθησε διακοπή 11 λεπτών, ο τεχνικός της, Άντι Χέσενταλερ, παραλίγο να πάρει την ομάδα και να φύγει. Ο Έφιονγκ έχασε άλλη μια ευκαιρία, είχε και δοκάρι στη συνέχεια, η Χάρτλπουλ ζήτησε τρία πέναλτι, ένας αγανακτισμένος οπαδός της μπήκε στο γήπεδο για να επιτεθεί στον διαιτητή. Αποβλήθηκαν δύο παίκτες των γηπεδούχων, ο αρχηγός της ομάδας Ράιαν Ντόναλντσον στο 80′ (τότε αποβλήθηκε και ο προπονητής της «Πουλς» Κρεγκ Χίγκνετ για διαμαρτυρία) και ο Νίκι Φέδερστοουν στο 85′. Στο 84′ ο Στίβιν Ρινγκ είχε διπλασιάσει τα τέρματα της Ντόβερ που πήρε τη νίκη σε ένα ματς που θα μείνει αξέχαστο για τους λάθος λόγους.
Είναι γεγονός ότι η Μέιντενχεντ είναι καλύτερη εκτός έδρας και το ρόστερ του Ντέβονσαϊρ δεν αντέχει τα απανωτά παιχνίδια. Η Ντόβερ έχει ποιότητα και τον πρώτο λόγο για τη νίκη, η «Μέιντεν» όμως είναι δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες. Το 2 DNB στο 1.85 δείχνει ασφαλές.

21:45 Solihull Moors – Stockport County
Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γέοβιλ το Σάββατο, έφτασε τα 6 ματς χωρίς νίκη στη Νάσιοναλ, ουσιαστικά μετρά μόλις ένα βαθμό σε 6 παιχνίδια. Ξεκίνησε καλά κι έψαξε το γκολ, όμως ο Άντι Γιουσούφ νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Γέοβιλ, Λίαμ Ο’Μπράιεν. Ο δικός της γκολκίπερ, Ράιαν Μπούτ, σταμάτησε στη συνέχεια τον Ομοτάγιο, δεν μπόρεσε όμως να εμποδίσει τον Λουκ Γουίλκινσον να ανοίξει το σκορ για τη Γέοβιλ στο 57′. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο τέλος, χτύπησε ο γκολκίπερ τους, είχαν κάνει και τις τρεις αλλαγές, ο σκόρερ, Γουίλκινσον, έβαλε τα γάντια και στο 97′ απέκρουσε την κεφαλιά του Ντάνι Ράιτ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. «Η μπάλα δεν ήθελε με τίποτα να μπει έχουμε δείξει όμως σημάδια βελτίωσης, ελπίζουμε να έρθει η νίκη την Τρίτη» τα λόγια του Ράιτ.
Τρίτη σερί ήττα με το βαρύ 4-0 στην έδρα της Μπόρεχαμ, με τους γηπεδούχους να χάνουν και πέναλτι. Βρέθηκε από την αρχή στην πίεση, το πρώτο γκολ ήρθε στο 20′ από τον Καμπόνγκο Τσιμάνγκα, στο 27′ ο Σόρμπα Τόμας, έκανε το 2-0. Το μόνο που είχε να επιδείξει η Στόκπορτ ήταν ένα σουτ του Άνταμ Τόμας, στο 41′ ο Τσιμάνγκα σκόραρε ξανά, 3-0 ημίχρονο. Ο φορ της Μπόρεχαμ έφτασε κοντά στο χατ-τρικ στο 64 όταν εκτέλεσε πέναλτι, όμως ο γκολκίπερ της Στόκπορτ, Ίαν Όρμσον κατάφερε να αποκρούσει. Δέχτηκε και τέταρτο γκολ όμως στο 89′ από τον Τάιρον Μαρς, εκνευρισμένος ο τεχνικός της Κάουντι, Τζιμ Γκάνον, έκανε λόγο για έλλειψη ποιότητας στην κυκλοφορία της μπάλας.
Τρία μας χωρίς γκολ είναι πάρα πολλά για την ομάδα που είχε την καλύτερη επίθεση στις πρώτες αγωνιστικές. Η Σόλιχαλ δεν είναι τόσο κακή όσο δείχνουν τα τελευταία αποτελέσματα, μπορεί να επιστρέψει στις νίκες η Στόκπορτ φαντάζει ιδανικός αντίπαλος. Με την απόδοση του άσου να μην ικανοποιεί, το Over 2.5 στο 1.80 δείχνει η πλέον καταλληλότερη επιλογή.

21:45 Sutton United – Dagenham & Red.
Μετά από 6 ματς χωρίς νίκη ξέσπασε με 4-0 στην Τσέστερφιλντ, ήταν η πρώτη της εντός έδρας νίκη. Μέχρι να ανοίξει όμως το σκορ το ματς έδειχνε αρκετά ισορροπημένο κι ήταν η Τσέστερφιλντ που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Γουίλ Έβανς να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Άαρον Τσάρβις όμως άνοιξε το σκορ στο 23′ για τους γηπεδούχους κι ο Τόμι Ράιτ έκανε το 2-0 έντεκα λεπτά αργότερα. Η Σάτον πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ κι όταν η Τσέστερφιλντ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς ο γκολκίπερ της Σάτον, Τζέιμι Μπάτλερ, σταμάτησε το σουτ του Ρόμπι Γουίρ. Ο Τσάρβις σκόραρε ξανά στο 77′ το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί κι ο Χάρι Μπιούτιμαν διαμόρφωσε στο 95′ το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Σάτον. Ήταν το έκτο φετινό γκολ του Μπιούτιμαν που έχει σκοράρει και στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σάτον.
0-0 στην έδρα της Τορκί, έφτασε τα 8 ματς χωρίς ήττα. Ο Πίτερ Τέιλορ δεν άλλαξε καθόλου την ενδεκάδα κι είδε την ομάδα του να παρασύρεται στο γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων. Η Τορκί έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ με τον Ματ Μπους στο 26′ να στέλνει από ευνοϊκή θέση τη μπάλα άουτ, τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ντάγκεναμ να χάσει μια ευκαιρία με τον Άντζελο Μπαλάντα. Οι «Ντάγκερς» έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με τον Τζέιμς Ντόμπσον όμως ο γκολκίπερ της Τορκί, Λούκας Καβανάρι, κατάφερε να αποκρούσει. Η Ντάγκεναμ έφτασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ στο 58′, όταν η κεφαλιά του Χάρι Φίλιπς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ακολούθησαν ακόμα δύο αποκρούσεις του Καβανάρι, που σταμάτησε τους Μπαλάντα και Ντόμπσον, με την Τορκί να αγγίζει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέικ Άντριους, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι.
Η Σάτον έχει εντυπωσιακή παράδοση κόντρα στη Ντάγκεναμ, η οποία όμως έχει μομέντουμ μετρώντας 8 ματς χωρίς ήττα. Εκτιμώντας ότι στη χειρότερη περίπτωση η Γιουνάιτεντ μπορεί να αποφύγει την ήττα, το 1 DNB δείχνει ασφαλής επιλογή, μία ακόμα ισοπαλία μόνο κακή δεν θα είναι για τους «Ντάγκερς».

21:45 Torquay Utd – Eastleigh
Παραχώρησε 0-0 στη Ντάγκεναμ, κυνήγησε τη νίκη από το ξεκίνημα, έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 26′ όταν ο Ματ Μπους έστειλε τη μπάλα άουτ. Η συνέχεια όμως ανήκε στη Ντάγκεναμ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 29′ με τον Άντζελο Μπαλάντα, ενώ λίγο αργότερα ο κίπερ της Τορκί, Λούκας Καβανάρι, σταμάτησε τον Τζέιμς Ντόμπσον. Δοκάρι για τη Ντάγκεναμ στο 58′ από την κεφαλιά του Χάρι Φίλιπς κι ακόμα δυο αποκρούσεις από τον Καβανάρι. Αντί να χάσει το ματς η Τορκί παραλίγο να πάρει όλους τους βαθμούς στο τέλος, όμως η εκτέλεση φάουλ του Τζέικ Άντριους έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.
Ήττα με 3-1 στην έδρα της Φάιλντ, στάθηκε άτυχη στην αρχή, είχε δοκάρι στο 13′ σε κεφαλιά του Ρομπ Άτκινσον. Αντί να προηγηθεί βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Νταν Μπράντλεϊ στο 34′. Ισοφάρισε τρία λεπτά μετά τη σέντρα του β’ μέρους με το γκολ του Ντάνι Χόλαντς δεν κατάφερε όμως να κρατήσει το βαθμό. Η Φάιλντ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 57′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Ντάνι Χόλαντς και «κλείδωσε» τη νίκη με το γκολ του Ράιαν Κρόασντεϊλ στο 77′. Στο ματς αυτό ξεκίνησε για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ο -δανεικός από τη Σαουθάμπτον- Μάρκους Μπαρνς κι είχε μια κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα άουτ στο πρώτο μέρος. Η Ίστλιχ δεν άξιζε πάντως να πάρει κάτι από το ματς, παραλίγο να δεχτεί και δεύτερο γκολ στο τέλος.
Η Τορκί μπορεί να εκμεταλλευθεί τις αμυντικές αδυναμίες της Ίστλιχ, ούτε αυτή όμως είναι άξια εμπιστοσύνης, ενώ έχει και την παράδοση εναντίον της. Το ματς δείχνει πάντως αρκετά ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.75 δείχνει άξιο εμπιστοσύνης.