England National League

17:00 Barnet – Solihull Moors
Δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την -μέχρι εκείνο το ματς- ουραγό Έμπσφλιτ. Ο γκολκίπερ της, Σκοτ Λόατς, έστω και δύσκολα απέκρουσε το μακρινό σουτ του Σάδερλαντ στο 29′, τέσσερα λεπτά αργότερα όμως μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα. Ο Μάιλς Γουέστον έβγαλε μια σέντρα ψάχνοντας τον Άλεξ Ριντ κανείς όμως δεν βρήκε τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Έμπσφλιτ έκανε το 2-0 με τον Ριντ να είναι αυτή τη φορά ο σκόρερ, και με την ψυχολογία στα ύψη πέτυχε κι ένα ακόμα τέρμα με τον Όμπιλαϊ στο 71′. «Δεν είχαμε άντρες, δεν είχαμε ηγέτες, δεν είχαμε το knowhow» δήλωσε εκνευρισμένος ο Ντάρεν Κάρι που είδε την Έμπσφλιτ να κυριαρχεί και την ομάδα του σε παθητικό ρόλο. «Συνήθως στηρίζω αυτά τα παιδιά απόψε όμως με απογοήτευσαν πολύ και απογοήτευσαν και το σύλλογο» τόνισε ο τεχνικός της Μπαρνέτ.
Επιτέλους νίκη, μετά από 6 ματς χωρίς τρίποντο επικράτησε 2-0 της Στόκπορτ, ήταν η πρώτη της νίκη μετά τις 17 Αυγούστου! Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Σαμ Γουόκερ να πιάνει το σουτ και τον γκολκίπερ της Μουρς, Ράιαν Μπουτς να μπλοκάρει. Ο Κόνορ Ντιμάιο έχασε μια ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια, για να γίνει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η φάση που άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού. Ο Γουόκερ απέκρουσε σαν τερματοφύλακας τη μπάλα στην κεφαλιά του Ντάνι Ράιτ και αποβλήθηκε αφήνοντας με 10 παίκτες τη Στόκπορτ. Το πέναλτι καταλογίστηκε, το εκτέλεσε ο Άντι Γιουσούφ, όμως ο γκολκίπερ της Κάουντι Μπεν Χίτσκλιφ απέκρουσε. Ο ΚάλουΜ Χάουμ έδωσε με κεφαλιά στο 52′ το προβάδισμα στη Σόλιχαλ που είχε δοκάρι στη συνέχεια σε κεφαλιά του Γκάντγκερ. Ο Τζέιμι Ρέκορντ έκανε το 2-0 στο 62′, με τη Σόλιχαλ να έχει κι άλλο δοκάρι στη συνέχεια με τον Πολ ΜακΚάλουμ.
Η Σόλιχαλ φάνηκε να συνέρχεται, η συνέχεια θα δείξει αν όντως ισχύει αυτό, εκτός έδρας όμως δεν πείθει. Η Μπαρνέτ ψάχνει αντίδραση κι είναι δυνατή στην έδρα της, ούτε αυτή όμως πείθει τελευταία. Το ματς δείχνει ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.95 αξίζει το ρίσκο.

17:00 Barrow AFC – Maidenhead Utd
Τέταρτη σερί νίκη, 3-1 στην έδρα της ουραγού Τσόρλι, σε φουλ φόρμα οι «μπλούμπερντς». Η Τσόρλι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 25′ με τον Ματ Τσάλονερ, είχε όμως σε πολύ κακή μέρα τον αμυντικό Κόρντνεϊ Μέπεν-Γουόλτερ που έκανε δύο πέναλτι. Το πρώτο στο 29′ όταν ανέτρεψε τον Σκοτ Κουίνγκλι, για να ισοφαρίσει από τα 11 βήματα ο Τζον Ρούνεϊ. Ο Μέπεν-Γουόλτερ έχασε μια ευκαιρία στη συνέχεια, για να πάρει το προβάδισμα η Μπάροου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ατομική ενέργεια του Όλι Ντάισον. Καλύτερη η Μπάροου έχασε ευκαιρίες με τους Ρούνεϊ και Κουίνγκλι, για να κάνει ένα ακόμα πέναλτι ο Μέπεν-Γουόλτερ ανατρέποντας αυτή τη φορά τον Μπραντ Μπάρι. Ο Ρούνεϊ ευστόχησε και σε αυτό διαμορφώνοντας στο 67′ το τελικό 3-1 για τους «μπλούμπερντς». «Περισσότερο περήφανος δεν μπορούσα να είμαι πρέπει όμως να κρατήσουμε τα κεφάλια χαμηλά και να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά» τόνισε ο τεχνικός της Μπάροου Ίαν Ίβατ.
Εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ντόβερ την Τρίτη και πέμπτο ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Άλαν Ντέβονσαϊρ. Βρέθηκ πίσω στο σκορ στο 18′ από ένα σουτ του Κέρτις Κάμπερμπατς από τα 23 μέτρα, το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ντόβερ. Κανένα από τα σουτ που είχαν επιχειρήσει νωρίτερα οι παίκτες της «Μέιντεν» δεν βρήκε στόχο, η Ντόβερ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Έφιονγκ να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο γκολκίπερ Άσμπι-Χάμοντ κράτησε στη Μέιντενχεντ στο ματς σταματώντας εντυπωσιακά τον Γουίλ Ντε Χάβιλαντ κι είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει στο 61′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Γουάιτχολ που πέτυχε το πέμπτο φετινό του γκολ. Καλύτερη η Ντόβερ όμως, άξιζε τη νίκη και την πήρε με το γκολ του Νασίμ Γκχουλ στο 76′. O Tζο Ελούλ (Α, 12/0) δεν αγωνίστηκε στο ματς με τη Ντόβερ λόγω τραυματισμού κι είναι αμφίβολος, το ίδιο ισχύει και για τον Σαμίρ Φένελον (E, 9/3) που χτύπησε στην προπόνηση κι έλειψε από το ματς της Τρίτης.
Η Μπάροου δείχνει έτοιμη να φτάσει σε μία ακόμα νίκη, τα εκτός έδρας παιχνίδια όμως βολεύουν την ομάδα του Ντέβονσαϊρ, μακριά από το σπίτι της είναι που μαζεύει βαθμούς. Αναμένεται να παίξει κλειστά και θα ψάξει την κόντρα, δεν θα αφήσει το σκορ να ξεφύγει. Τα 2-3 γκολ στο 1.97 έχουν τύχη.

17:00 Chesterfield – Aldershot Town
1-1 εκτός έδρας με τη Χάρτλπουλ την Τρίτη, παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, χωρίς νίκη εκτός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο από το γκολ του Πίτερ Κιόσο, για να ισοφαρίσει στο 37′ με τον Τομ Ντέντον. Κυνήγησε το δεύτερο γκολ, δεν τα κατάφερε όμως με τους Τζό Ρόουλεϊ και Ντέντον να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. «Ψάχναμε μια αντίδραση και τη βρήκαμε την Τρίτη, τώρα θέλουμε ακόμα μία, κάτι παραπάνω» τα λόγια του Γκλιν Σνόντιν, βοηθού του προπονητή της ομάδας, Τζον Σέρινταν. Οι Άντονι Τζέραρντ (Α, 6/0), Ντέιβιντ Μπιουκάναν (Α, 7/0) και Άντονι Σπύρου (Ε.) ξεπέρασαν τους τραυματισμό τους και είναι διαθέσιμοι, παραμένει εκτός μάχης ο Λόρενς Μαγκουάιρ (Α, 7/0) που ταλαιπωρείται από μια λοίμωξη στο στήθος.
Εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γέοβιλ, πιάστηκε στον ύπνο μόλις στο 8′, με τους παίκτες της να διαμαρτύρονται για χέρι στην περιοχή ζητώντας πέναλτι και τον Μάιλς Χάιπολιτ να φεύγει στην αντεπίθεση ανοίγοντας το σκορ. Ισοφάρισε στο 19′ με την κεφαλιά του Μαξ Χαντ, για να βρεθεί πάλι πίσω στο σκορ από ένα εντυπωσιακό γκολ του Τζίμι Σμιθ στο 38′. Έκανε φάσεις ψάχνοντας την ισοφάριση για να δεχτεί ένα ακόμα γκολ από τον Ρις Μέρφι στο 59′. Παραμένει εκτός μάχης ο αρχηγός της ομάδας Ντιν Ρανς (Μ, 8/0), οι Άλεξ Φίνεϊ (Α, 6/0), Tζέιμς Ρόου (Μ, 3/0) και Όλι Ο’Ντγουάιερ (Α, 2/0) είναι κοντά στην ολοκλήρωση της αποθεραπείας τους.
Με νίκη η Τσέστερφιλντ πλησιάζει στους δύο βαθμούς την Όλντερσοτ, δεν έχει καταφέρει όμως ακόμα να πείσει. Η «Σοτς» είναι επικίνδυνη εκτός έδρας με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της, προβλήματα υπάρχουν στις άμυνες και των δύο ομάδων, το γκολ/γκολ στο 1.80 είναι πιθανό.

17:00 Dagenham & Red. – Chorley FC
Νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Σάτον κι ανέβηκε στην 6η θέση, φτάνοντας τα 9 ματς χωρίς ήττα. Δέχτηκε πίεση από το πρώτο λεπτό, η Σάτον είχε ένα σουτ του Τόμι Ράιτ που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, στο 8′ μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αγιμπόι. Η Ντάγκεναμ χτύπησε σε ιδανικό σημείο, στο τέλος του ημιχρόνου. Σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Άλεξ ΜακΚουίν ο Ρις Γκραντ πετάχτηκε κι άνοιξε το σκορ στο 43′. Με το ημίχρονο να μπαίνει στις καθυστερήσεις ο Τζέιμς Ντόμπσον με ένα φαλτσαριστό σουτ σκόραρε ξανά για τους φιλοξενούμενους, το ματς είχε πια κριθεί. Αναμενόμενη τακτική στο β’ μέρος, άμυνα με αντεπιθέσεις, οι «Ντάγκερς» διαχειρίστηκαν ιδανικά το ματς.
Εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπάροου, παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας. Φάνηκε ότι μπορούσε να φτάσει στη δεύτερη φετινή της νίκη όταν προηγήθηκε στο 25′ με τον Ματ Τσάλονερ, μοιραίος παίκτης ο αμυντικός της Κόρντνεϊ Μέπεν-Γουόλτερ που παραχώρησε δύο πέναλτι. Το πρώτο στο 29′ όταν ανέτρεψε τον Σκοτ Κουίνγκλι, δίνοντας τη δυνατότητα στον Τζον Ρούνεϊ να ισοφαρίσει εκτελώντας την εσχάτη των ποινών. Ο Μέπεν-Γουόλτερ προσπάθησε να εξιλεωθεί στη συνέχεια κι έχασε μια ευκαιρία, για να βρεθεί η ομάδα του πίσω στο σκορ από το γκολ του Όλι Ντάισον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Καλύτερη η Μπάροου έχασε ευκαιρίες, το 3-1 έγινε πάλι με πέναλτι που έκανε ο Μέπεν-Γουόλτερ αυτή τη φορά στον Μπραντ Μπάρι. Ο εκτελεστής δεν άλλαξε ο Ρούνεϊ διαμόρφωσε στο 67′ το τελικό 3-1 για τη Μπάροου.
Η Τσόρλι προσπαθεί, αλλά δεν πείθει. Πολλά τα αμυντικά κενά, χωρίς ψυχολογία και χωρίς νίκη εκτός έδρας, δύσκολα θα πάρει αποτέλεσμα από τη φορμαρισμένη Ντάγκεναμ. Με αυτά τα δεδομένα ακόμα και στο 1.70 ο άσος κρίνεται καλή επιλογή.

17:00 Eastleigh – Hartlepool Utd
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τορκί με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο 92′ από τον 19χρονο Τομ Μπίργουις. Η Τορκί είχε προηγηθεί στο 35′ με ένα μακρινό σουτ του Μπεν Γουίτφιλντ, για να ισοφαρίσει η Ίστλιχ στο 51′ με τον Ντάνι Χόλαντς να πετυχαίνει το πέμπτο του γκολ στα 7 τελευταία παιχνίδια. Ο Τζέικ Άντριους στο 55′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους κι έχει στη συνέχεια δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει ξανά. Δεν τα κατάφερε κι η ομάδα του το πλήρωσε στο 78′ όταν ο -δανεικός από τη Σαουθάμπτον- Μάρκους Μπάρνς ισοφάρισε με μια «λόμπα» για την Ίστλιχ. Ο νεαρός Μπίργουις μπήκε στο 88′ για να αποδειχθεί «χρυσή αλλαγή» στο 92′ πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης.
Παραχώρησε 1-1 στην Τσέστερφιλντ, τρίτο ματς χωρίς νίκη. Εκατοντάδες οπαδοί της ομάδας σήκωσαν μπανεράκια που τους μοίρασε ο σύλλογος και έγραφαν «Love Pools, hate racism» καταδικάζοντας όσα έγιναν στο προηγούμενο ματς, με τον σκόρερ της Ντόβερ να δέχεται ρατσιστική επίθεση από οπαδούς της «Πουλς». «Αυτή είναι η πραγματική Χάρτλπουλ» τα λόγια του τεχνικού της ομάδας, Κρεγκ Χίγκνετ που συμπλήρωσε: «Oι ηλίθιοι που μας ντρόπιασαν δεν έχουν σχέση σε αυτή την ομάδα που δεν ανέχεται τον ρατσισμό.» Η Χαρτλπουλ προηγήθηκε μόλις στο 9′ με τον Πίτερ Κιόσο, όμως ο Τομ Ντέντον ισοφάρισε στο 37′ για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τους Τζό Ρόουλεϊ και Ντέντον χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ο αρχηγός της «Πουλς» Ράιαν Ντόναλντσον (Μ, 9/2) και ο Νίκι Φέδερστοουν (Μ, 10/0) θα απουσιάσουν και πάλι εκτείοντας τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της ποινής τους.
Η έδρα δίνει προβάδισμα στην Ίστλιχ, η Χαρτλπουλ όμως είναι καλύτερη όταν παίζει μακριά από το σπίτι της και βρίσκει δίχτυα. Το γκολ/γκολ συνοδεύει τελευταία τα ματς της Ιστλιχ και έχει πολλές πιθανότητες να έρθει και αυτή τη φορά, με την απόδοση στο υποφερτό 1.70.

17:00 Harrogate Town – Sutton United
Mεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάλιφαξ την Τρίτη, σε ένα πολύ ανοικτό παιχνίδι, με τη Χάρογκειτ να παίζει στα ίσα τους γηπεδούχους. Έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 35′, με το σουτ του Γουόρεν Μπάρελ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Η Χάλιφαξ είχε με τη σειρά της μια ευκαιρία με τον Μπίνομ-Γουίλιαμς, το ματς ήταν ανοικτό, στη συνέχεια ο γκολκίπερ της, Σαμ Τζόνσον σταμάτησε τον Άλεξ Μπράντλεϊ, ειδικά προς το τέλος οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Ο γκολκίπερ της Τάουν, Τζέιμς Μπέλσοου, έκανε δύο καθοριστικές επεμβάσεις στη συνέχεια κι είδε την ομάδα του να παίρνει τη μεγάλη νίκη με το γκολ του Μαρκ Μπεκ στο 87′.
Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ντάγκεναμ, η Σάτον μετρά μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία παιχνίδια της. Ξεκίνησε καλά, μόλις στο πρώτο λεπτό το πρώτο σουτ από τον Τόμι Ράιτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 8′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αγιμπόι, φάνηκε να ελέγχει το ματς, δέχτηκε όμως δύο γκολ στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους. Σε κόρνερ του Άλεξ ΜακΚουίν ο Ρις Γκραντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 43′, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τζέιμς Ντόμπσον έκανε το 2-0 για τους «Ντάγκερς». Η Νταγκεναμ έπαιξε κλειστά στην επανάληψη ψάχνοντας την κόντρα, δεν πέτυχε άλλο γκολ, δεν απειλήθηκε όμως ιδιαίτερα. Αμφίβολος ο Ντέιλ Μπένετ (Α, 7/0), ο Ματ Γκρέι ευελπιστεί ότι θα τον έχει στη διάθεση του, αμφίβολος και ο Ομάρ Μπουγκιέλ (Ε, 9/0) που έχασε το ματς της Τρίτης.
Η Χάρογκειτ έχει το προβάδισμα απέναντι σε μια Σάτον που δείχνει να παραπαίει, δεν είναι όμως τόσο κακή όσο δείχνουν τα αποτελέσματα. Βρίσκει δίχτυα, είναι καλύτερη εκτός έδρας και θα βρει αυτή τη φορά χώρους. Το ματς δείχνει να έχει γκολ, τα παιχνίδια της Χάρογκειτ δύσκολα ανοίγουν όμως, τα 2-3 γκολ στο 2.02 έχουν αξία.

17:00 Notts County – AFC Fylde
Νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Μπόρεχαμ Γουντ, ξεπερνώντας άμεσα την ήττα από τη Μπρόμλεϊ. Την κράτησε ο γκολκίπερ Σαμ Σλόκομπ που σταμάτησε με τα πόδια το σουτ του Καμπόνγκο Τσιμάνγκα. Προηγήθηκε τελικά με το σουτ του Ένζιο Μπόλντεβαιν που έστειλε με σουτ τη μπάλα να βρει και στα δύο δοκάρια αλλά και στον Γκρέγκορι πριν καταλήξει στα δίχτυα, χρεώθηκε αυτογκόλ στον κίπερ της Γουντ. Ο Σαμ Όσμπορν διπλασίασε στο 66′ τα τέρματα της Κάουντι για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 84′ με πέναλτι του Τάιρον Μαρς. Τιμωρημένος ο Μάικλ Ντόιλ (Μ, 8/0) έχει ακόμα δύο αγωνιστικές ποινής να εκτίσει, τραυματίες οι Μπεν Τάρνερ (Α, 11/1), Σαμ Γκράχαμ (Α, 10/0) και Τζιμ Ο’Μπράιεν (Μ, 10/1), ο τελευταίος αναμένεται να μείνει τρεις μήνες εκτός γηπέδων. Οι Ντίον Κέλι-Έβανς (Μ, 8/0) και Νέιθαν Τάισον (Ε, 7/1) έχουν πολλές πιθανότητες να επανέλθουν, φαίνεται να ξεπερνούν τους τραυματισμούς τους.
Δεύτερη σερί νίκη, επικράτησε με 3-2 της Ρέξαμ, αποτέλεσμα που θα έφερνε μια μέρα μετά την απόλυση του τεχνικού των Ουαλών, Μπράιαν Χιούζ. Η Ρέξαμ προηγήθηκε στο 8′ με τον Τζέικ Λόουλορ, για να ισοφαρίσει η Φάιλντ στο 29′ με τον Ντάνι Ρόου, που εκμεταλλεύθηκε λάθος του γκολκίπερ των Ουαλών, Κρίστιαν Ντιμπλ. Η Ρέξαμ όμως πήρε ξανά το προβάδισμα στο 45′ με τον Τζέισον Όσγουελ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Το ματς κρίθηκε από τις δύο αλλαγές που έκανε η Φάιλντ στο ξεκίνημα του ημιχρόνου κι ακόμα ένα λάθος του Ντίμπλ. Ο γκολκίπερ της Ρέξαμ φέρει ευθύνη στο γκολ του Νταν Μπράντλεϊ που ήρθε με σουτ έξω από την περιοχή στο 59′, για να δεχτεί ένα ακόμα στο 68′ από τον Νίκι Χάουτον.
Ο άσος είναι δυνατός, η Κάουντι όμως δεν έχει ακόμα αποκτήσει την απαιτούμενη σταθερότητα για να την εμπιστευεθούμε, ενώ δυσκολεύεται να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Γκολ δέχεται συνεχώς και η Φάιλντ που βρίσκει όμως δίχτυα εύκολα, το γκολ/γκολ είναι πολύ πιθανό, παρότι δεν ενθουσιάζει η απόδοση του στο 1.70.

17:00 Stockport County – Torquay Utd
Τέταρτη σερί ήττα, 2-0 στην έδρα της Σόλιχαλ την Τρίτη, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους κι είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Σαμ Γουόκερ και Κόνορ Ντιμάιο. Καταστροφή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σαμ Γουόκερ να αποκρούει με το χέρι την κεφαλιά του Ντάνι Ράιτ και να αποβάλλεται. Ο γκολκίπερ της Κάουντι, Μπεν Χίτσκλιφ, απέκρουσε το πέναλτι του Γιουσούφ στη συνέχεια όμως η Σόλιχαλ ήταν πολύ καλύτερη παίζοντας και με παίκτη παραπάνω. Άνοιξε το σκορ στο 52′ με κεφαλιά του ΚάλουΜ Χάουμ, είχε δοκάρι στην κεφαλιά του Γκάντγκερ, για να γίνει το 2-0 από τον Τζέιμι Ρέκορντ στο 62′. Νέο δοκάρι για τη Σόλιχαλ με τον Πολ ΜακΚάλουμ στη συνέχεια, το τελικό σκορ κολακεύει τη Στόκπορτ. Τιμωρημένος ο Γουόκερ (Μ, 11/0) μετά την αποβολή του στο ματς της Τρίτης.
Εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ίστλιχ, σε ένα ματς που προηγήθηκε δύο φορές, για να χάσει στο 92′. Άνοιξε το σκορ στο 35′ με σουτ του Μπεν Γουίτφιλντ, για να δεχτεί την ισοφάριση στο 51′ από τον Ντάνι Χόλαντς. Ο Τζέικ Άντριους της έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 55′ κι αποδείχτηκε μοιραίος στη συνέχεια χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η Ιστλιχ έμεινε στο ματς κι ισοφάρισε το 78′ με τον Μάρκους Μπαρνς να περνάει τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο γκολκίπερ. Ο Τορκί δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε το βαθμό, στο 92′ ο 19χρονος Τομ Μπίργουις πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.
Σε κακή κατάσταση οι δύο νεοφώτιστοι, δεν ανησυχούν όμως ακόμα, είναι μακριά από τις τελευταίες θέσεις. Η άμυνα είναι το μεγάλο πρόβλημα και για τις δύο ομάδες τελευταία, δύσκολα θα το λύσουν στο μεταξύ τους παιχνίδι. Το γκολ/γκολ στο 1.75 δείχνει πολύ πιθανό.

17:00 Woking – Boreham Wood
Έχασε 1-0 στην Τρίτη στην έδρα της αήττητης Μπρόμλεϊ κι έμεινε 4 βαθμούς πίσω της, ενώ την έπιασε στη βαθμολογία και η Γέοβιλ. Έχασε μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 2′ με τον Τζακ Κουκ, η Μπρόμλεϊ όμως ήταν πολύ καλύτερη και νίκησε δίκαια. Κορυφαίος ο γκολκίπερ της Γουίκινγκ, Κρεγκ Ρος, έκανε πολλές αποκρούσεις, νικήθηκε μόνο μία φορά, από τον Μάικλ Τσικ στο 38′. Οι Τζέικ Χάιντ (Ε, 12/7) και Ντέιβ Τάρπεϊ (Ε, 12/4) δεν έπαιξαν στο ματς με τη Μπρόμλεϊ, γιατί είχαν στο παρελθόν πρόβλημα με τα γόνατα τους και ο Άλαν Ντόουσον θέλησε να τους προφυλάξει από τον τεχνητό χλοoτάπητα. Ο Iμπραίμ Μέιτε (Ε, 9/1) έχασε λόγω τραυματισμού τα τρία προηγούμενα παιχνίδια κι έχει πολλές πιθανότητες να επιστρέψει.
Εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νοτς Κάουντι την Τρίτη, θα μπορούσε να προηγηθεί, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Σαμ Σλόκομπ, σταμάτησε με τα πόδια το σουτ του Καμπόνγκο Τσιμάνγκα. Αντί να πάρει το προβάδισμα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 41′. Ο Ένζιο Μπόλντεβαιν έπιασε ένα δυνατό σουτ που έστελε τη μπάλα να βρει και στα δύο δοκάρια και στη συνέχεια στον Γκρέγκορι πριν καταλήξει στα δίχτυα, για να χρεωθεί τελικά αυτογκόλ στον γκολκίπερ της Γουντ. Η Κάουντι πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 66′ σφραγίζοντας τη νίκη της, η Μπόρεχαμ μείωσε στο 84′ με πέναλτι που κέρδισε ο Ρίτσαρντ Μπρίντλεϊ και εκτέλεσε εύστοχα ο Τάιρον Μαρς, χωρίς όμως να καταφέρει τίποτα περισσότερο στο χρόνο που απέμενε.
Η Γουόκινγκ έχει τον πρώτο λόγο, προβληματίζει όμως το γεγονός ότι αδυνατεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Η Μπόρεχαμ δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος, το ματς κρύβει παγίδες. Και οι ομάδες μπορούν να σκοράρουν, στο 1.73 το γκολ/γκολ μπορεί να κριθεί ικανοποιητικό.

17:00 Wrexham FC – Ebbsfleet Utd
Έχασε 3-2 στην έδρα της Φάιλντ την Τρίτη και το βράδυ της Τετάρτης απέλυσε τον προπονητή της, Μπράιαν Χιούζ, παρά τις δηλώσεις στήριξης που είχαν γίνει τη Δευτέρα. Ο Χιουζ ήταν ο τέταρτος προπονητής της Ρέξαμ τους τελευταίους 18 μήνες, ρόλο υπηρεσιακού τεχνικού στα δύο επόμενα παιχνίδια θα έχει ο Μπράιαν Φλιν. Τεχνικός της Ρέξαμ στο παρελθόν από το 1989 έως το 2001, έχει περάσει και από τις Σουόνσι και Ντονκάστερ. Ήταν βοηθός… μερικής απασχόλησης του Χιούζ, το πρώτο πράγμα που θα προσπαθήσει είναι να φτιάξει την ψυχολογία της ομάδας. Στο ματς με τη Φάιλντ η Ρέξαμ προηγήθηκε δύο φορές, με τον Τζέικ Λόουλορ στο 8′ και τον Τζέισον Όσγουελ στο 45′. Από λάθος του γκολκίπερ Κρίστιαν Ντιμπλ ήρθε το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο 29′ από τον Ντάνι Ρόου, όπως και το δεύτερο από το μακρινό σουτ του Νταν Μπράντλεϊ στο 59′. Το γκολ του Νίκι Χάουτον στο 68′ έδωσε τη νίκη στη Φάιλντ. Οι Ρομπ Λέιτον (Τ.) και Τζέιτζεϊ Χούπερ (Ε, 7/2) συνεχίζουν την αποθεραπεία τους, παραμένει εκτός μάχης ο Μάνι Σμιθ.
Νίκησε 3-0 τη Μπαρνέτ και ξεκόλλησε από το βυθό της βαθμολογίας, ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της, η πρώτη φορά που πέτυχε τρία γκολ σε ένα ματς φέτος και η πρώτη φορά που κράτησε ανέπαφη την εστία της. Πρώτο σουτ στην εστία αυτό του Σάδερλαντ στο 29′ από τα 23 μέτρα που δυσκόλεψε τον κίπερ της Μπαρνέτ Σκοτ Λόατς. Το γκολ ήρθε στο 33′ από τη σέντρα σουτ του Μάιλς Γουέστον. Ο Γουέστον έψαχνε τον Άλεξ Ριντ όμως η μπάλα πέρασε από όλους για να καταλήξει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Ριντ που διπλασίασε τα τέρματα της Φλιτ που πήγε με αυτοπεποίθηση στα αποδυτήρια. Ο Άγιο Όμπιλαϊ εκμεταλλεύθηκε σύγχυση στην περιοχή κι έκανε το 3-0 στο 71′, τα χαμόγελα επέστρεψαν στην Έμπσφλιτ.
Άγνωστο πως θα επηρεάσει τη Ρέξαμ η απόλυση του Χιούζ, δύσκολα μπορεί να πάει χειρότερα, συνήθως -έστω και βραχυπρόθεσμα- τέτοιες κινήσεις λειτουργούν θετικά. Η Έμπσφιλτ έχει πια αυτοπεποίθηση, τα παιχνίδια της έχουν έτσι κι αλλιώς γκολ, δύσκολα θα αποτελέσει αυτό εξαίρεση. Το Over 2.5 στο 1.80 έχει τύχη.

17:00 Yeovil Town – Bromley FC
Έκτη σερί νίκη, 3-1 εκτός έδρας την Όλντερσοτ, έπιασε στη βαθμολογία τις Χάλιφαξ και Γουόκινγκ και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή. Προηγήθηκε στο 8′ με τον Μάιλς Χάιπολιτ πιάνοντας στον ύπνο τους παίκτες των γηπεδούχων που ζητούσαν πέναλτι για χέρι στην περιοχή. Έντεκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μαξ Χαντ, όμως ο Τζίμι Σμιθ με ένα εντυπωσιακό σουτ στο 38′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «Γκλόβερς». Η «Σοτς» έκανε φάσεις ψάχνοντας την ισοφάριση, το παιχνίδι ήταν πολύ ανοικτό. Ο Γκολντ Ομοτάγιο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για τη Γέοβιλ, που πέτυχε τελικά ένα τρίτο γκολ με τον Ρις Μέρφι στο 59′. Στο ματς αυτό έκανε το ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια ο Άνταμ Σμιθ που ήρθε ως δανεικός από τη Φόρεστ Γκριν Ρόβερς για ένα μήνα, αφού ο βασικός κίπερ Λίαμ Ο’Μπράιεν χτύπησε στο προηγούμενο ματς και λογικά θα απουσιάσει και στο επόμενο.
Νίκησε 1-0 τη Γουόκινγκ παρέμεινε αήττητη και στην κορυφή, 13 ματς χωρίς ήττα φέτος στη Νάσιοναλ. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και το σκορ την αδικεί, μπορούσε όμως να βρεθεί και πίσω στο σκορ από το 2′ όταν η Γουόκινγκ έχασε μια ευκαιρία με τον Τζακ Κουκ. Ο γκολκίπερ της Γουόκινγκ, Κρεγκ Ρος, έκανε δύο αποκρούσεις στη συνέχεια, σταματώντας το σουτ του Λουκ Κούλσον και την κεφαλιά του Τζόε Κίζι. Στο 30′ σταμάτησε και την κεφαλιά του Μάικλ Τσικ, στο 38′ όμως ήταν ο Τσικ νικητής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τσικ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, ο Ρος συνέχισε να κάνει αποκρούσεις σταματώντας τους Άλφι Ντάουτι και Άντριαν Κλίφτον. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Μπρόμλεϊ έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Αναμέτρηση κορυφής, δεν είναι παράξενο που παρουσιάζει πτώση η απόδοση της ισοπαλίας, το πιθανότερο είναι οι δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν. Μικρή η απόδοση του γκολ/γκολ, αν μπορεί να σπάσει αυτή τη στιγμή μια ομάδα το αήττητο της Μπρόμλεϊ αυτή είναι η φορμαρισμένη Γέοβιλ. Απαραίτητη η κάλυψη με το 1 DNB στο 1.85.

19:20 Dover Athletic – Halifax
Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη μέσα σε 4 μέρες, επικράτησε 2-1 της Μέιντενχεντ. Άνοιξε το σκορ στο 18′ με τον Κέρτις Κάμπερμπατς να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ντόβερ. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια με τον Έφιονγκ, ενώ λίγο αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Άσμπι-Χάμοντ, σταμάτησε τον Γουίλ Ντε Χάβιλαντ. Κόντρα στη ροή του αγώνα η «Μέιντεν» ισοφάρισε στο 61′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Γουάιτχολ. Ο Νασίμ Γκχουλ στο 76′ έδωσε τη νίκη στη Ντόβερ που έκανε το εύκολα δύσκολα στο ματς. Οι Τζακ Μανς (Μ, 9/0) και Όσκαρ Γκόμπερν (Μ, 9/0) έχασαν τα δύο προηγούμενα παιχνίδια και είναι αμφίβολοι, όπως και ο Τζος Πάσλι (Α, 9/0) που χτύπησε στο ματς με τη Χάρτλπουλ.
Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χάρογκειτ την Τρίτη, είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Μπρόμλεϊ, ισόβαθμη με Γουόκινγκ και Γέοβιλ. Ήταν η τρίτη ήττα στα 4 τελευταία παιχνίδια για τη Χάλιφαξ που θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 35′, όμως το σουτ του Γουόρεν Μπάρελ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Χάλιφαξ έχασε στη συνέχεια μια ευκαιρία με τον Μπίνομ-Γουίλιαμς, το ματς ήταν ανοικτό. Ο κίπερ της Χάλιφαξ, Σαμ Τζόνσον σταμάτησε τον Άλεξ Μπράντλεϊ, ακολούθησαν δύο αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Χάρογκειτ, Τζέιμς Μπέλσοου, το παιχνίδι κρίθηκε τελικά από το γκολ του Μαρκ Μπεκ στο 87′. Ο αρχηγός της Χάλιφαξ Μάτι Μπράουν (Α, 8/0) ο Τζέιμι Άλεν (Μ, 11/1) και ο Νίαλ Μάχερ (Α, 3/1), που έχουν επιστρέψει στις προπονήσεις είναι στο 50-50 σύμφωνα με τον τεχνικό της Χάλιφαξ, Πιτ Γουάιλντ.
Η Ντόβερ φαντάζει φαβορί, έχει όμως 6 εκτός έδρας νίκες και μόλις μία εντός. Η Χάλιφαξ ξέρει να παίζει την κόντρα κι έχει αυτή τη στιγμή την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Το Χ2 στο 1.80 αξίζει και με το παραπάνω.