England National League

21:45 AFC Fylde – Barnet
Έχασε 2-0 στην έδρα της Νοτς Κάουντι, δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 19′ από μια ατομική προσπάθεια του Γουές Τόμας που απέφυγε δύο αμυντικούς κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της περιοχής. Μοιραίος ο Ντάνι Ρόου, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Ο γκολκίπερ, Νταν Λέβερκομπ κράτησε όσο μπορούσε τη Φάιλντ στο ματς, στο 57′ απέκρουσε το σουτ του Σαμ Όσμπορν, στο 77′ σταμάτησε τον Κάιλ Γούτον. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με κεφαλιά του Ντάμιεν ΜακΚρόρι σε κόρνερ του Ρίγκαν Μπούτι. «Ήταν μια καλή εμφάνιση, περισσότερο από αρκετή για να μας δώσει κάτι από το παιχνίδι, πληρώσαμε όμως πάλι τα προσωπικά λάθη», τα λόγια του τεχνικού της Φάιλντ, Ντέιβ Τσάλινορ.
Έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με τη Σόλιχαλ το Σάββατο, δεύτερο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία όταν ο Πατ ΜακΚάλουμ έστειλε τη μπάλα άουτ, η Μπαρνέτ έφτασε κοντά στο γκολ 22′ όμως ο γκολκίπερ της Σόλιχαλ, Ράιαν Μπουτ, σταμάτησε τον Κάλουμ Ρέινολντς. Ανίκητος ο Μπουτ, σταμάτησε δύο φορές τον Γουές Φόκγκακ, απέκρουσε την προσπάθεια του Μάουρο Βιλέτσε. Η μοναδική φορά που κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα η Μπαρνέτ ήταν με τον Άλφι Πάβεϊ, δέκα λεπτά πριν τη λήξη, είχε όμως χρησιμοποιήσει το χέρι του, σύμφωνα με τον διαιτητή και το γκολ δεν μέτρησε. Η Μπαρνέτ αύξησε την πίεση στα τελευταία λεπτά χωρίς να καταφέρει τίποτα περισσότερο, έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη.
Η Φάιλντ θα επιδιώξει την επιστροφή στις νίκες, ειδικά μετά την ήττα από την Κάουντι και στην έδρα της σκοράρει συχνά. Η Μπαρνέτ βρίσκει κι αυτή δίχτυα, ειδικά εκτός έδρας, το γκολ/γκολ στο 1.75 δεν είναι καθόλου άσχημο.

21:45 Solihull Moors – Wrexham FC
Πήρε 0-0 στην έδρα της Μπαρνέτ, κυρίως χάρη στην εξαιρετική απόδοση του γκολκίπερ της, Ράιαν Μπουτ. Είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Πατ ΜακΚάλουμ να στέλνει τη μπάλα άουτ, στο 22′ όμως την έσωσε ο Μπουτ σταματώντας Κάλουμ Ρέινολντς. Ο γκολκίπερ της Σόλιχαλ σταμάτησε στη συνέχεια δύο φορές τον Γουές Φόκγκακ και μία τον Μάουρο Βιλέτσε, ήταν ανίκητος και άντεξε και στην πίεση που άσκησαν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι. «Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, κόντρα σε ένα από τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας, εκτός έδρας, σε ένα γήπεδο που πέρυσι χάσαμε, πήραμε 0-0» δήλωσε ικανοποιημένος ο Τιμ Φλάουερς. «Έχουμε συμβιβαστεί με το πρόγραμμα, ξέρουμε ότι θα παίζουμε, Τρίτη-Σάββατο-Τρίτη, μέχρι να ανοίξουμε τα δώρα των Χριστουγέννων», συμπλήρωσε ο τεχνικός της Μουρς.
Νίκησε 1-0 την Έμπσφλιτ με τον Μπράιαν Φλιν στο ρόλο του υπηρεσιακού τεχνικού, πόστο που θα έχει και στο ματς με τη Σόλιχαλ. Παραλίγο να βρεθεί πίσω στο σκορ από το 3′, όμως η κεφαλιά του Στέφεν Όμπιλαϊ έφυγε ελάχιστα άουτ. Καλύτερη στη συνέχεια οι Ουαλοί, κέρδισαν πέναλτι στο 62′ με τον Σον Πίρσον όμως ο γκολκίπερ Τζόρνταν Χολμς απέκρουσε το σουτ του Μπόμπι Γκραντ. Το γκολ ήρθε τελικά στο 74′, το πέτυχε ο Πολ Ράθερφορντ που είχε μπει στο ξεκίνημα του β΄μέρους κι ήταν αρκετά για να επιστρέψουν στις νίκες οι «κόκκινοι δράκοι». Παραμένει τραυματίας ο Μάνι Σμιθ (A, 8/1), όπως και ο Ρομπ Λέιτον (Τ.) με τον δεύτερο να έχει κάνει σημαντικά βήματα στην αποθεραπεία του. Ο Τζέιτζεϊ Χούπερ (Ε, 8/2) επέστρεψε στο ματς με την Έμπσφλιτ το Σάββατο, μπαίνοντας αλλαγή, δύσκολα όμως θα ξεκινήσει το πιθανότερο είναι να κάτσει πάλι στον πάγκο.
Η Σόλιχαλ έχει προβάδισμα λόγω έδρας, έχει βελτιώσει σημαντικά την αμυντική της λειτουργία, γι αυτό ανέκαμψε, δεύτερο σερί ματς με ανέπαφη εστία. Η Ρέξαμ πήρε τα πάνω της, έστω και προσωρινά, με τον Φλιν στον πάγκο, θα είναι προσεκτική και σφιχτή το ματς δείχνει κλειστό. Το N/G εμφανίζεται συχνά στα ματς της Μουρς και στο 2.00 αξίζει το ρίσκο.