England National League

17:00 Boreham Wood – Solihull Moors
Εκανε παλικαρίσιο διπλό στο Γουόκινγκ την περασμένη αγωνιστική έχοντας ξανά σε μεγάλη μέρα τον φορ Τσιμανγκά με δύο γκολ (39′, 48′). Νωρίτερα είχε μείνει πίσω στο σκορ σε μία από τις ελάχιστες φορές που αδράνησε η άμυνά της, ενώ παρά την αποβολή του αρχηγού Ρίκετς (55′) κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.Με αυτόν τον τρόπο επέστρεψε άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από την ήττα στο εντός με τη Νοτς Κάουντι (2-1), τη μοναδική της στα 5 τελευταία (3-1-1). Αυτή τη στιγμή καταλαμβάνει τη 13η θέση της βαθμολογίας και κοιτάζει από το -4 την προνομιούχο επτάδα, εκεί όπου φιλοδοξεί να τερματίσει έπειτα από την επιεικώς μέτρια πορεία που πραγματοποίησε την περσινή σεζόν.«Η Σόλιχαλ είναι μία από τις ισχυρότερες ομάδες του πρωταθλήματος και κατά τη γνώμη μου έχει ένα από τους καλύτερους προπονητές. Ερχονται με αυτοπεποίθηση και πρέπει να κάνουμε τα πάντα σωστά ώστε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα» οι σκέψεις του Λουκ Γκάραρντ για το σημερινό παιχνίδι.Παρελθόν αποτελεί ο εφεδρικός πορτιέρε Χάνταρτ, με τον Ασμορ της Εμπσφλιτ να είναι ο αντικαταστάτης του. Μοναδική απουσία αυτή του τιμωρημένου χαφ Ρίκετς (11/0).Τα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια της εμφάνισαν over.
Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε τη Ρέξαμ σε εξ αναβολής αναμέτρηση και θύμισε κάτι από την περσινή Σόλιχαλ, με το δυνατό ξεκίνημα που πραγματοποίησε να τη φέρνει μπροστά με 2-0 στο ημίχρονο (11′, 25′). Στο 63′ είδε το σκορ να μειώνεται σε μία από τις λίγες φάσεις που επέτρεψε, αλλά το «καθάρισε» μόλις επτά λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Οζμπορν ο οποίος σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.Στα τρία ματς το αήττητο (2-1-0) και ξανά σε απόσταση… βολής από τις προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας (-2), με τον Τιμ Φλάουερς να δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση και το γεγονός ότι η ομάδα του σταδιακά βρίσκει τη χαμένη της αυτοπεποίθηση.Εάν κάτι προβληματίζει αυτό είναι οι επιδόσεις της μακριά από το «Ντάμσον Παρκ», καθώς πορεύεται με μόλις μία νίκη σε 7 εκτός έδρας παιχνίδια της (1-3-3) κι αυτή απέναντι στην ουραγό Τσόρλι. Μάλιστα, στα 4/5 πιο πρόσφατα δεν βρήκε καν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.Πιθανότατα πλήρης.Τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκαν n/g.
Eκτίμηση
Η Μπόρεχαμ έρχεται από σπουδαίο αποτέλεσμα και έχει «σύμμαχο» την παράδοση. Εντούτοις, η Σόλιχαλ μοιάζει να βρίσκει ξανά τον καλό της εαυτό και γενικότερα είναι πιο ποιοτική ομάδα, συνεπώς αξίζει να τη στηρίξουμε επιλέγοντας το 2 DNB

17:00 Bromley FC – Barrow AFC
Το αήττητο σερί των 13 αγώνων έλαβε άδοξο τέλος στο εκτός του περασμένου Σαββάτου με τη φορμαρισμένη Γέοβιλ, η οποία την υποχρέωσε σε ήττα με 3-1. Μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ χάρη στο τέρμα του φορ Τσικ (22′), εντούτοις δέχτηκε την ισοφάριση σε κομβικό σημείο (45′) και στην επανάληψη «πληγώθηκε» από τα δικά της λάθη δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά.Παρ’ όλα αυτά εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στην βαθμολογία (+1) έχοντας συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς εντός έδρας από οποιαδήποτε άλλη ομάδα του πρωταθλήματος (5-2-0), την ώρα που με εξαίρεση το 0-0 της πρεμιέρας με την Τσόρλι σκόραρε σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της.«Το σημαντικό είναι να βγάλουμε άμεση αντίδραση και έχω πίστη ότι μπορούμε να το πετύχουμε. Η ομάδα μου βγάζει χαρακτήρα μέσα στο γήπεδο, το κλίμα στα αποδυτήρια είναι ιδανικό και έτσι πρέπει να συνεχίσουμε ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας» λέει ο μάνατζερ Σμιθ.Οι 7/8 τελευταίες υποχρεώσεις της εμφάνισαν g/g.
Απλά ασταμάτητη! Την προηγούμενη αγωνιστική σημείωσε την πέμπτη διαδοχική νίκη της στο Μέιντενχεντ, με τους Ρούνεϊ (36′) και Κίγκλεϊ (57′) να βρίσκουν ξανά δίχτυα για λογαριασμό της. Αμυντικά ήταν συνεπέστατη και δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου με ελάχιστες εξαιρέσεις.Κάπως έτσι πλησίασε σε απόσταση… βολής από την «επτάδα» (-1), εκεί όπου φιλοδοξεί να τερματίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε επίπεδο Νάσιοναλ Λιγκ, με τον Ιαν Εβατ να «πλέει» σε πελάγη ευτυχίας βλέποντας τους ποδοσφαιριστές του να αποδίδουν τα μέγιστα το τελευταίο διάστημα.Σήμερα πηγαίνει στο «Χέιζ Λέιν» πάνοπλη και με στόχο να βάλει τέλος στην παράδοση που τη θέλει να μην κερδίζει ποτέ την Μπρόμλι σε 8 προηγούμενες συγκρούσεις τους. Εάν καταφέρει να κερδίσει, τότε με, έναν όχι και τόσο απίθανο, συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορεί να «σκαρφαλώσει» μέχρι και στην 5η θέση της βαθμολογίας.Τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν over.
Eκτίμηση
Ματσάρα. Εχει ενδιαφέρον να δούμε την αντίδραση της Μπρόμλι έπειτα από την πρώτη φετινή ήττα της. Από εκεί και πέρα, το ζευγάρι υπόσχεται γκολ και δεν προκαλεί καμία εντύπωση που το g/g προσφέρεται σε τιμές φαβορί . Μπορεί κάλλιστα να συνδυαστεί και με over.

17:00 Chesterfield – Eastleigh
Νίκησε 2-1 την Όλντερσοτ παρότι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 11′ από το γκολ του Ίθαν Τσίσλετ. Είχε στη συνέχεια δοκάρι σε κεφαλιά του Τομ Ντέντον, η Όλντερσοτ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά με τον Μάλινγκς και ο Σκοτ Μπόντεν έφερε το ματς στα ίσα στο 40′. Στο 51′ η «Σοτς» κέρδισε πέναλτι με τον Μούλινς, όμως ο Παναγιώτου που το εκτέλεσε έστειλε τη μπάλα άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα η Τσέστερφιλντ πήρε το προβάδισμα με τον Λίαμ Μάντεβιλ. Στάθερη τυχερή στη συνέχεια, με την Όλντερσοτ να έχει δοκάρι με τον Άγκιεπονγκ. Ο Άντονι Τζέραρντ (Α, 6/0) έβγαλε κανονικά τις προπονήσεις κι είναι διαθέσιμος, ο Λόρενς Μαγκουάιρ (Α, 7/0) όμως είναι ακόμα στο στάδιο της ανάρρωσης.
1-1 εντός έδρας με τη Χάρτλπουλ, δέχτηκε γκολ στο 11′ από τον Γκίμι Τούρε κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο γκολκίπερ της «Πουλς», Μπέν Κίλιπ, απέκρουσε το πέναλτι του Μπεν Γουίλιαμσον. Η πίεση της Ίστλιχ συνεχίστηκε ακόμα πιο έντονη, το γκολ όμως δεν ερχόταν. Στην προσπάθεια του Σαμ Σμαρτ η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή, η κεφαλιά του Ντάνι Χόλαντς έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Χόλαντς ήταν τελικά αυτός που λύτρωσε την Ίστλιχ ισοφαρίζοντας στο 71′. Συνέχισε να πιέζει με τη Χάρτλπουλ να αμύνεται απεγνωσμένα και στο τέλος να καταφέρνει να πάρει το βαθμό.
Στις τελευταίες θέσεις η Τσέστερφιλντ κυνηγά τη νίκη, ειδικά στην έδρα της. Βρίσκει συχνά δίχτυα, δεν είναι όμως άξια εμπιστοσύνης, η Ίστλιχ έχει σκοράρει σε όλα τα τελευταία παιχνίδια της, το ματς δείχνει ανοικτό, το Over 2.5 στο 1.88 πολύ πιθανό.

17:00 Chorley FC – Aldershot Town
0-0 στην έδρα της Ντάγκεναμ, τέταρτο ματς χωρίς νίκη βρίσκεται στο βυθό της βαθμολογίας. Στην έδρα μιας ομάδας που έφτασε τα 10 ματς χωρίς ήττα το αποτέλεσμα δεν δείχνει άσχημο, όμως η Τσόρλι έχασε πέναλτι, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 71′. O Λουκ Κρολ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε παίρνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως ο γκολκίπερ των «Ντάγκερς» Έλιοτ Τζάστχαμ απέκρουσε το σουτ του Μέπεν-Γουόλτερ. Στις καθυστερήσεις η Τσόρλι παραλίγο να χάσει και το ματς, ο γκολκίπερ της, Ματ Ούργουιν απέκρουσε την κεφαλιά του Άντζελο Μπαλάντα, νωρίτερα η Ντάγκεναμ είχε χάσει μια μεγάλη ευκαιρία, ο Μαρκ Ρος έσωσε την Τσόρλι διώχνοντας τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
Δεύτερη σερί ήττα, 2-1 στην έδρα της Τσέστερφιλντ, παρότι πήρε το προβάδισμα μόλις στο 11′. Ο γκολκίπερ της Τσέστερφιλντ απέκρουσε το σουτ του Χάρι Παναγιώτου, όμως ο Ίθαν Τσίσλετ που ακολούθησε τη φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δοκάρι σε κεφαλιά του Τομ Ντέντον για την Τσέστερφιλντ ,με την Όλντερσοτ να χάνει με τον Μάλινγκς την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Σκοτ Μπόντεν ισοφάρισε στο 40′ για τους γηπεδούχους, με την «Σοτς» να κερδίσει πέναλτι με τον Μούλινς. Το εκτέλεσε ο Παναγιώτου στέλνοντας τη μπάλα άουτ στο 51′ κι η Τσέστερφιλντ πήρε στο 55′ το προβάδισμα με τον Λίαμ Μάντεβιλ. Άτυχη η Όλντερσοτ είχε δοκάρι με τον Άγκιεπονγκ. Πήρε τον φορ Μοχάμεντ Μπετάμερ την Τρίτη, μετά τη λύση του συμβολαίου του με τη Μπαρνέτ κι αναμένεται να μπει στην αποστολή, πιθανόν να κάνει και το ντεμπούτο του. Καμία εξέλιξη στον τραυματισμού του αρχηγού της ομάδας, Ντιν Ρανς (Μ, 8/0), οι Άλεξ Φίνεϊ (Α, 6/0), Tζέιμς Ρόου (Μ, 3/0) και Όλι Ο’Ντγουάιερ (Α, 2/0) συνεχίζουν την αποθεραπείας τους.
Η Τσόρλεϊ συνεχίζει να ψάχνει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, προσπαθώντας απεγνωσμένα να ξεκολλήσει από το βυθό της βαθμολογίας, οφείλει να κυνηγήσει το γκολ, η Όλντερσοτ σκοράρει αλλά σπάνια κρατά ανέπαφη την εστία της. Το γκολ/γκολ στο 1.80 δείχνει πολύ πιθανό.

17:00 Dagenham & Red. – Barnet
Παραχώρησε 0-0 στην ουραγό Τσόρλι, έφτασε όμως τα 10 ματς χωρίς ήττα. Μπορούσε να χάσει το ματς αφού στο 71′ ο Λουκ Κρολ έκανε πέναλτι και πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους «Ντάγερς» με 10 παίκτες. Ο γκολκίπερ, Έλιοτ Τζάστχαμ, όμως απέκρουσε το πέναλτι του Μέπεν-Γουόλτερ, κρατώντας όρθιους τους γηπεδούχους. Στο τέλος η Ντάγκεναμ παραλίγο να πάρει και τη νίκη, ο γκολκίπερ της Τσόρλι, Ματ Ούργουιν απέκρουσε την κεφαλιά του Άντζελο Μπαλάντα, ενώ νωρίτερα ο Μαρκ Ρος έσωσε την Τσόρλι διώχνοντας τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Aμφίβολος ο αρχηγός της ομάδας Κένι Κλαρκ (Α, 13/0) που χτύπησε στο ματς με την Τσόρλι.
Εντυπωσιακή νίκη με 4-0 στην έδρα της Φάιλντ, την έφερε στην 5η θέση. Ήταν η πρώτη φορά που πέτυχε 4 γκολ εκτός έδρας από τον Σεπτέμβριο του 2017, άνοιξε το σκορ στο 9′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Ρικάρντο Σάντος κι ήταν ο Λάβερκομπ, ο γκολκίπερ της Φάιλντ που κράτησε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, σταματώντας τους Μέισον-Κλαρκ, Βιλέτε και Γουόκερ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 50′ με κεφαλιά του Σάιμον Ακινόλα, στο 55′ ο Τζος Γουόκερ έκανε το 3-0 σε μια γρήγορη αντεπίθεση σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς των φιλοξενούμενων. Στο 66′ ο Βιλέτε έκανε το 4-0 στην καλύτερη φετινή εμφάνιση της Μπαρνέτ.
Ζόρικο ματς με τη Ντάγκεναμ να μετρά 10 ματς χωρίς ήττα και τη Μπαρνέτ να έρχεται από το εντυπωσιακό 4-0 στην έδρα της Φάιλντ. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν δεν αποκλείεται να συνεχιστεί αυτό και μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση, το Χ δείχνει πολύ πιθανό. Η Ντάγκεναμ δεν είναι Φάιλντ, το ματς δεν θα ανοίξει εύκολα, τα 2-3 γκολ στο 2.00 αξίζουν το ρίσκο.

17:00 Dover Athletic – Notts County
Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Χάλιφαξ, με τον Κάμερον Κινγκ να κάνει τη διαφορά πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Ήταν η πέμπτη φορά που δέχτηκε πρώτη γκολ στην έδρα της η Ντόβερ, ενώ είναι εντυπωσιακό ότι η Χάλιφαξ όταν ανοίγει το σκορ φέτος στο τέλος κερδίζει και το ματς. Προηγήθηκε μόλις στο 11′ με τον Κινγκ, η Ντόβερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα, και την έχασε ο πρώτος σκόρερ της, ο Ίνιχ Έφιονγκ που μετρά ήδη 7 γκολ φέτος. Στη συνέχεια είχε δοκάρι με τον Στίβεν Ριγκ, δεν ήταν η μέρα της σε ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι. Αντίθετα ήταν η μέρα της Χάλιφαξ και του Κάμερον Κινγκ που σκόραρε ξανά στο 94′.
Δεύτερη σερί νίκη, επικράτησε 2-0 της Φάιλντ προσπαθώντας να κτίσει μομέντουμ. Προηγήθηκε στο 19′ με ατομική προσπάθεια του Γουές Τόμας, ο Ντάνι Ρόου έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει για τη Φάιλντ. Η Κάουντι κυριάρχησε στη συνέχεια ο γκολκίπερ, Νταν Λέβερκομπ κράτησε όσο μπορούσε τη Φάιλντ για να δεχτεί το δεύτερο γκολ στο 80′ από την κεφαλιά του Ντάμιεν ΜακΚρόρι σε κόρνερ του Ρίγκαν Μπούτι. Οι Ντίον Κέλι-Έβανς (Μ, 8/0) και Νέιθαν Τάισον (Ε, 7/1) ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και είναι διαθέσιμοι. Αμφίβολοι οι Μπεν Τάρνερ (Α, 11/1) και Ντέμιεν ΜακΚρόρι (Α, 11/1) θα χρειαστούν τσεκάρισμα, ο Μάικλ Ντόιλ (Μ, 8/0) θα εκτίσει την τελευταία αγωνιστική της ποινής του. Ο Τζιμ Ο’Μπράιεν (Μ, 10/1) θα μείνει καιρό ακόμα εκτός αγώνων.
Η Ντόβερ εξακολουθεί να έχει πρόβλημα μπροστά στο κοινό της, έχοντας μόλις μία νίκη σε 7 ματς, ενώ μετρά 6 νίκες στα 7 εκτός έδρας παιχνίδια της. Η Κάουντι είναι έτσι κι αλλιώς πιο ποιοτική και δείχνει να βρίσκει τα πατήματα της. Παρά τις κακές εντός έδρας επιδόσεις της όμως η Ντόβερ δεν μπορεί να υποτιμηθεί, το 2 DNB στο 2.15 δείχνει εξαιρετικό.

17:00 Hartlepool Utd – Yeovil Town
Δεύτερη σερί ισοπαλία, 1-1 στην έδρα της Ίστλιχ, προηγήθηκε μόλις στο 11′ με τον Γκίμι Τούρε και φάνηκε ότι μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμα, όταν ο γκολκίπερ της, Μπέν Κίλιπ, απέκρουσε το πέναλτι του Μπεν Γουίλιαμσον στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Πολύ μεγαλύτερη η πίεση της Ίστλιχ στη συνέχεια, η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Σαμ Σμαρτ, μια κεφαλιά του Ντάνι Χόλαντς έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Χόλαντς ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 71′, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για ένα ακόμα γκολ και την «Πουλς» να αντέχει. «Πρέπει να κάνουμε ένα θετικό σερί, να μετατρέψουμε τις ισοπαλίες σε νίκες, είδατε τι έγινε με τη Γέοβιλ, έκαναν 2-3 νίκες στη σειρά και τώρα έφτασαν τις επτά» δήλωσε ο Κρεγκ Χίγκνετ. «Η Γέοβιλ είναι από τις καλύτερες ομάδες, όμως δεν μας χωρίζουν πολλά, στη μέρα μας μπορούμε να κερδίσουμε τον οποιονδήποτε» συμπλήρωσε ο τεχνικός της Χάρτλπουλ.
Έσπασε το αήττητο της Μπρόμλεϊ, επικράτησε με 3-1, φτάνοντας τις 7 σερί νίκες και πλησίασε στον πόντο τους πρωτοπόρους. Καθυστέρηση 18 λεπτών στο ματς εξαιτίας ενός άσχημου τραυματισμού όταν συγκρούστηκαν ο επιθετικός της Γέοβιλ, Ρις Μέρφι, με τον κίπερ της Μπρόμλεϊ, Μαρκ Κάζινς, με τον δεύτερο να αποχωρεί στο 8′. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλο γκολκίπερ στον πάγκο και κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο αμυντικός Κρις Μπας. Παρόλα αυτά η Μπρόμλεϊ άνοιξε το σκορ στο 22′ με τον Μάικλ Τσικ, ο Τζίμι Σμιθ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του σε ισάριθμα ματς. Η Γέοβιλ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Ματ Γουόρθινγκτον και Τσάρλι Λι πριν τελειώσει το ημίχρονο, ενώ στο 66′ ο Μπους (που ήταν πια κάτω από τα δοκάρια της Μπρόμλεϊ) έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση σταματώντας τον Γκολντ Ομοτάγιο. Η Γέοβιλ πήρε τελικά το προβάδισμα στο 72′ με αυτογκόλ του Μαρκ-Άντονι Οκόγι κι έκανε το 3-1 με κεφαλιά του Λι στο 77′.
Μόνο εύκολο δεν θα είναι το ματς με τη Χάρτλπουλ, όμως η Γέοβιλ έχει βρει μομέντουμ και έχει και ρέντα. Η Χάρτλπουλ είναι περισσότερο επικίνδυνη εκτός έδρας, εντός μετρά μόλις μία νίκη σε 7 ματς. Η επίσκεψη της Γέοβιλ όμως δίνει κίνητρο, γι αυτό θα πάρουμε την ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 1.83.

17:00 Maidenhead Utd – Halifax
Μία από τα ίδια στο εκτός της προηγούμενης αγωνιστικής με την Μπάροου. Βρέθηκε να «κυνηγάει» στο σκορ εξαιτίας ενός πέναλτι (36′) και δεχόμενη ένα δεύτερο γκολ στον επανάληψη (57′) υπέστη ήττα με 2-0, ούσα ανήμπορη να φανεί απειλητική για ακόμα ένα παιχνίδι.Αυτή η εξέλιξη στάθηκε αρκετή για να τη ρίξει στη 14η θέση της βαθμολογίας, με το τρίποντο να αγνοείται στα 6 τελευταία της (0-2-4) την ώρα που οι εντός έδρας επιδόσεις της προβληματίζουν έντονα (1-2-4). Για του λόγου το αληθές μόνο την ουραγό Τσόρλι έχει κερδίσει εκεί μέχρι στιγμής.«Η Νάσιοναλ Λιγκ είναι ένα σκληρό και δύσκολο πρωτάθλημα που τα αμυντικά λάθη τιμωρούνται και πρέπει να τα ελαχιστοποιήσουμε. Δεν αποτελούν δικαιολογία οι απουσίες, αρχής γενομένης από το παιχνίδι με τη Χάλιφαξ πρέπει να βγάλουμε αντίδραση και με λίγη τύχη ευελπιστώ να τα καταφέρουμε» τα λόγια του Αλαν Ντέβονσαϊρ.Ξανά θα λείψουν οι χρήσιμοι Κλερίμα (δ. μπακ, 6/1) και Φένελον (φορ, 9/3). Χωρίς περαιτέρω προβλήματα.Τα 5/7 εντός έδρας παιχνίδια της εμφάνισαν g/g.
Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας 2-0 της Ντόβερ εκτός έδρας σε ένα παιχνίδι που μεταδόθηκε τηλεοπτικά. Προηγήθηκε στο ενδέκατο λεπτό με τον μεσοεπιθετικό Κινγκ (11′), ενώ παρότι είδε το παιχνίδι να ισορροπεί άμεσα στο φινάλε βρήκε και δεύτερο τέρμα, ξανά με τον ίδιο παίκτη (93′).Ως εκ τούτου παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας και σε απόσταση… βολής από την κορυφή, με τον Πίτ Γουάιλντ να ζητάει από τους ποδοσφαιριστές του να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο και να μην επαναπαυτούν από το καλό ξεκίνημα. «Χαμηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε. Δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα δεδομένο σε αυτή την κατηγορία» η χαρακτηριστική του ατάκα.Ολα αυτά την ώρα που η ομάδα του διαθέτει την καλύτερη άμυνα κι επίθεση του πρωταθλήματος (25-14 τέρματα) μετρώντας τέσσερις νίκες σε 7 εκτός έδρας υποχρεώσεις της (4-1-2). Πάντως, σε δύο προηγούμενες επισκέψεις της στο Μέιντενχεντ όχι μόνο δεν κέρδισε, αλλά ούτε καν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.Στην αποστολή μετά από αρκετό διάστημα οι αμυντικοί Μπράουν, Μάχερ και ο φορ Αλεν. Πλήρης.Τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της συνδύασαν under+n/g.
Eκτίμηση
Η Μέιντενχεντ οφείλει να ψάξει αντίδραση, ωστόσο θα το πάει ξανά συντηρητικά κόντρα σε μία Χάλιφαξ που είναι πάντα ικανή για τη ζημία. Υπό αυτό το πρίσμα το ενδεχόμενο να μην υπάρξει νικητής στο πρώτο 45λεπτο συγκεντρώνει καλές πιθανότητες, με το «Χ» ημίχρονο

17:00 Sutton United – Stockport County
Δεύτερη ήττα με το ίδιο σκορ, 2-0 στην έδρα της Χάρογκειτ, σε ένα ματς που έχασε πέναλτι και δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 93′, μπορούσε τουλάχιστον να φύγει με τον βαθμό. Παρότι η Χάρογκειτ έχασε μαι ευκαιρία στο πρώτο λεπτό, η Σάτον έδειχνε καλύτερη στο γήπεδο. Το γκολ του Τζορτζ Τόμσον στο 35′ όμως άλλαξε τα δεδομένα με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα. Η Σάτον είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 55′ όταν ο Άαρον Τσάρβις ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τζορτζ, όμως ο γκολκίπερ Τζέιμς Μπέλσοου απέκρουσε το πέναλτι του Τζέιμι Κόλινς. Ο Μπέλσοου απέκρουσε στη συνέχεια και την εκτέλεση φάουλ του Γουίλ Ράνταλ, για να κάνει το 2-0 στο 93′ ο Τζακ Μούλντον με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος. Ο Ντέιλ Μπένετ (Α, 7/0) δείχνει να ξεπερνά τον τραυματισμό του κι έχει πολλές πιθανότητες να επανέλθει.
Συντριβή εντός έδρας με 4-0 από την Τορκί, ήταν η πέμπτη σερί ήττα, ενώ πριν μετρούσε 3 σερί νίκες. Πρώτη φορά μετά το 2011 που έκανε 5 σερί ήττες, ήταν η πρώτη της παρουσία τότε στη Νάσιοναλ. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 18′ από πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμπι Κάντι και εκτέλεσε εύστοχα ο Τζέιμι Ριντ. Ακολούθησαν δύο αυτογκόλ από τον Φέστους Άρθουρ στο 25′ και τον Τζόρνταν Κιν στο 42′, για να σκοράρει ξανά ο Ριντ στο 44′ κάνοντας το 4-0. Η Τορκί είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Νταν Μπους, δοκάρι όμως είχε και η Στόκπορτ με τον Κόνορ Ντιμάιο. Ο εξτρέμ Άνταμ Χάμιλ που αποκτήθηκε πρόσφατα με τη μορφή δανεισμού -κι έχει παίξει σε Μπάρνσλεϊ, Γουλβς και Σκάνθορπ- έκανε το ντεμπούτο του κόντρα στην Τορκί κι ήταν από τους λίγους που ξεχώρισαν.
Η Σάτον δείχνει έτοιμη να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στην παραπαίουσα Στόκπορτ, κάθε άλλο παρά πείθει όμως ειδικά στην έδρα της, όπου μετρά μία νίκη σε 7 ματς. Με την ασφάλεια που παρέχει το 1 DNB η απόδοση πέφτει στο υποφερτό 1.70, η επιλογή όμως φαντάζει ιδανική.

17:00 Torquay Utd – AFC Fylde
Διέλυσε εκτός έδρας με 4-0 τη Στόκπορτ πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση. Τίποτα δεν προδίκασε μια τέτοια εξέλιξη με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στην αρχή παίζοντας αναγνωριστικό ποδόσφαιρο. Το σκορ άνοιξε σχεδόν από το πουθενά, όταν ο Πολ Τέρνμπολ τράβηξε τη φανέλα του Ρόμπι Κάντι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Τζέιμι Ριντ ανοίγοντας το σκορ στο 18′, για να ακολουθήσουν δύο αυτογκόλ της Φάιλντ, ο Φέστους Άρθουρ στο 25′ και ο Τζόρνταν Κιν στο 42′ ανέβασαν άθελα τους το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τζέιμι Ριντ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 44′ κάνοντας το 4-0, με την Τορκί να έχει στο δεύτερο μέρος δοκάρι με τον Νταν Μπους. Δοκάρι είχε και η Στόκπορτ με τον Κόνορ Ντιμάιο, η Τορκί κράτησε για δεύτερη φορά στα 3 τελευταία παιχνίδια ανέπαφη την εστία της.
Εντός έδρας ήττα με το βαρύ 4-0 από τη Μπαρνέτ την Τρίτη, δεύτερη σερί ήττα σε 4 μέρες. Για ακόμα μία φορά δέχτηκε γκολ από στημένη φάση, κόρνερ με την μπάλα να μην απομακρύνεται για να έρθει ο αμυντικός Ρικάρντο Σάντος και να τη στείλει στα δίχτυα. Πολύ κακή η Φάιλντ, την κρατούσε στο ματς ο γκολκίπερ της, Λάβερκομπ, που σταμάτησε διαδοχικά τους Μέισον-Κλαρκ, Βιλέτε και Γουόκερ. Η Μπαρνέτ έκανε το 2-0 στο 50′ με κεφαλιά του Σάιμον Ακινόλα και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Τζος Γουόκερ σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Στο 66′ ο Βιλέτε έκανε το 4-0, οι παίκτες της Φάιλντ κινδύνεψαν με διασυρμό, άκουσαν με ανακούφιση το σφύριγμα της λήξης.
Η Φάιλντ δεν είναι τόσο κακή, απλά δεν έχει ψυχολογία και δέχεται συνεχώς γκολ τελευταία ειδικά από στημένες φάσεις. Δύσκολα θα παίξει τόσο άσχημα όσο με τη Μπαρνέτ, ακόμα δυσκολότερα όμως θα αποφύγει την ήττα στην έδρα της Τορκί. Ο άσος στο 2.10 δείχνει δυνατός.

17:00 Woking – Wrexham FC
Στο προηγούμενο υποδέχτηκε την Μπόρεχαμ και με την εμφάνισή της επιβεβαίωσε ότι δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση. Μπορεί να ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον μέσο Φέρντιναντ (11′), όμως έκτοτε υποχώρησε μέτρα και δέχτηκε την ισοφάριση πριν από το ημίχρονο, ενώ με το… καλημέρα στην επανάληψη είδε το σκηνικό να γυρίζει… τούμπα (1-0, 1-2). Στη συνέχεια δεν κατάφερε να τίποτα απολύτως, παρότι μάλιστα έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 55′.Ως εκ τούτου άφησε τον Σεπτέμβρη να «κυλήσει» δίχως να γευτεί τη χαρά της νίκης (0-4-2) κι έπειτα από το ελπιδοφόρο ξεκίνημα όπου την είχε στην κορυφή της βαθμολογίας για αρκετό διάστημα αναγκάστηκε να υποχωρήσει στην 4η θέση (-4), με την εστία της να παραβιάζεται στα 10/11 πιο πρόσφατα και τον Αλαν Ντόσον να εκφράζει την ανησυχία του σχετικά με αυτή την εξέλιξη.Σήμερα υποδέχεται τη Ρέξαμ με στόχο την πρώτη της νίκη έπειτα από τα τέλη του Αυγούστου και παράλληλα ελπίζει σε… στραβοπατήματα των ανταγωνιστριών της, όπου όλες έχουν δύσκολα παιχνίδια, ώστε να βρεθεί εκ νέου σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Δεν έχει καταλήξει ακόμα σε σχηματισμό ο τεχνικός των «Καρντς» που αμφιταλαντεύεται μεταξύ 3-5-2 και 4-4-2.Ξανά θα λείψουν ο τιμωρημένος στόπερ Γκέρινγκ (12/0) και ο τραυματίας εξτρέμ Τζόνσον (12/2). Πλήρης κατά τα άλλα.Τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της έληξαν g/g.
«Πυροτέχνημα» αποδείχτηκε η νίκη του προηγούμενου Σαββάτου επί της Εμπσφλιτ (1-0), καθώς μεσοβδόμαδα υπέστη νέα ήττα στο εξ αναβολής με τη Σόλιχαλ. Το νωχελικό ξεκίνημα που πραγματοποίησε τη βρήκε πίσω με δύο γκολ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, ενώ παρότι μείωσε με τον φορ Γκραντ στο 63′, επτά λεπτά αργότερα δέχτηκε και τρίτο τέρμα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ για το τελικό 3-1.Με μία νίκη στα 10 τελευταία (1-4-5) δεν αποτελεί έκπληξη ότι «ακροβατεί» μεταξύ υποβιβασμού και σωτηρίας (20η), με τον υπηρεσιακό Μπρίαν Φλιν να παραμένει στο τιμόνι της έως ότου βρεθεί αντικαταστάτης, κάτι που αναμένεται να συμβεί μέσα στις επόμενες μέρες. Φαβορί για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας ο Ντιν Κιτς με παρελθόν στον πάγκο των Ουαλών.Ολα αυτά την ώρα που εξακολουθεί να αγνοεί το τρίποντο σε 7 εξορμήσεις της (0-2-5), με τα 16 γκολ που έχει δεχτεί σε αυτά τα παιχνίδια να αποτελούν τη χειρότερη αμυντική επίδοση του πρωταθλήματος όσον αφορά τα εκτός έδρας.Τιμωρημένος είναι ο αρχηγός Πίρσον (στόπερ, 12/0). Από το ξεκίνημα της σεζόν απουσιάζουν ο τερματοφύλακας Λέιντον και ο χαφ Σμιθ.Τα 11/14 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα είχαν g/g.
Eκτίμηση
Σε κακό φεγγάρι η Γουόκινγκ, ενώ και η Ρέξαμ δεν κερδίζει ούτε με… αίτηση εκτός έδρας. Μακριά από σημείο και στην ασφάλεια του «2-3 γκολ» το οποίο καλύπτει πολλά πιθανά αποτελέσματα.

19:20 Harrogate Town – Ebbsfleet Utd
Δεύτερη σερί νίκη, 2-0 επί της Σάτον Γιουνάιτεντ, σε ένα ματς που στάθηκε αρκετά τυχερή. Παρότι η Σάτον έδειχνε καλύτερη, προηγήθηκε στο 35′ με το γκολ του Τζορτζ Τόμσον. Η Σάτον κέρδισε πέναλτι στο 55′ με τον Άαρον Τσάρβις, όμως ο γκολκίπερ Τζέιμς Μπέλσοου κράτησε όρθια τη Χάρογκειτ αποκρούοντας το σουτ του Τζέιμι Κόλινς. Λίγο αργότερα απέκρουσε και την εκτέλεση φάουλ του Γουίλ Ράνταλ, για να σφραγίσει η Τάουν τη νίκη στο 93′ όταν ο Τζακ Μούλντον κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Απέκτησε τον 20χρονο αμυντικό Μάτι Τέιλορ που δοκιμάστηκε και ικανοποίησε ενώ έχει φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα της Όξφορντ.
Ήττα με 1-0 στην Ουαλία από τη Ρέξαμ, με τους γηπεδούχους να έχουν στον πάγκο τον Μπράιαν Φλιν στο ρόλο του υπηρεσιακού τεχνικού. Η Έμπσφλιτ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 3′ όταν η κεφαλιά του Στέφεν Όμπιλαϊ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Η Ρέξαμ ήταν καλύτερη στη συνέχεια και κέρδισε πέναλτι στο 62′ με τον Σον Πίρσον. Ο γκολκίπερ της «Φλιτ» Τζόρνταν Χολμς απέκρουσε το σουτ του Μπόμπι Γκραντ, όμως το γκολ για τους «κόκκινους δράκους» ήρθε τελικά στο 74′ από τον Πολ Ράθερφορντ κι έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Σαν να μην έφτανε η ήττα, της επιβλήθηκε πρόστιμο 12.000 λιρών, για την ανάρμοστη συμπεριφορά των παικτών της στην ήττα με 2-1 από την Όλντερσοτ τον Αύγουστο, υπάρχει και κίνδυνος αφαίρεσης βαθμού.
Η Έμπσφλιτ παλεύει, αλλά δεν της βγαίνει. Δέχεται εύκολα φάσεις όσο κι αν προσπαθεί να συμμαζέψει την άμυνα της. Αυτό αναμένεται να της κοστίσει απέναντι σε μια Χάρογκειτ που δείχνει κυνική κι έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της. Ο άσος στο 1.83.