England National League

17:00 Boreham Wood – AFC Fylde
Έχασε 3-2 στην έδρα της Τορκί κι αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας. Οι γηπεδούχοι πήραν σιγά-σιγά την πρωτοβουλία παρότι η Γούντ είχε ξεκινήσει καλύτερα, έδειχνε πάντως να αντέχει στην πίεση. Λίγο πριν το ημίωρο όμως δέχτηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά, ο Τζέικ Άντριους άνοιξε το σκορ στο 26′, ο Τζέιμς Ριντ έκανε το 2-0 στο 28′. Η Γουντ ξεκίνησε ιδανικά το β΄μέρος, μείωσε στο 50′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο παλιός παίκτης της Τορκί, Τάιρον Μαρς, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 στο 64′ με τον Μπεν Γουίτφιλντ. H Toρκί έκανε φάσεις στη συνέχεια, δεν ήρθε το 4-1, αντίθετα η Γουντ μείωσε στο 90′ με αυτογκόλ του Ρόμπι Γκάντι, κάνοντας δραματικά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Ξέσπασε στο κύπελλο Αγγλίας συντρίβοντας με 6-1 την ερασιτεχνική Πιτέρμπορο Σπορτς, πρώτη της νίκη μετά από 6 ματς, στο πρωτάθλημα παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη. Έκανε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, πέτυχε όμως μόλις ένα γκολ, με τον Ντάνι Ρόου στο 27′. Ο Μάτι Κόσιλο έκανε το 2-0 στο 57′, για να κάνει χατ-τρικ ο Ρόου πετυχαίνοντας δύο ακόμα γκόλ στο 61′ και το 71′. Ο Νικ Χάουτον έκανε το 5-1 στο 82′, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της… τιμής στο 90′ με τον Σέμπι-Φέρις. Αμέσως μετά ήρθε το 6-1 από τον Νταν Μπράντλεϊ, με μια βολίδα έξω από την περιοχή. Το ματς με τη Μπόρεχαμ Γουντ θα είναι το πρώτο στη Νάσιοναλ με τους Τζον Χιλς και Μπρετ Όρμεροτ στο ρόλο του υπηρεσιακού τεχνικού διδύμου. Η Φάιλντ προσπάθησε να πάρει τον Ιαν Ίβατ, όμως η Μπάροου δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει τον προπονητή της.
Η Φάιλντ βρήκε και τα έκανε στο κύπελλο, ακόμα κι εκεί όμως έδειξε πόσο ευάλωτη είναι αμυντικά. Αυτό δίνει προβάδισμα στη Μπόρεχαμ που είναι σαφώς ανώτερη, αν κι είναι αρκερά ασταθής τελευταία. Το ματς δείχνει να έχει γκολ, η παρουσία της Φάιλντ κάνει ακόμα πιο πιθανό το Over 2.5 του 1.80.

17:00 Bromley FC – Halifax
Νίκησε 4-3 την Όλντερσοτ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας σε ένα απίστευτο ματς. Προηγήθηκε στο 7′ με κεφαλιά του Τζο Κίζι και διπλασίασε τα τέρματα της στο 12′ με τον Μάικλ Τσικ. Και τα δύο γκολ ήρθαν από εκτελέσεις φάουλ, έτσι μπήκε και το επόμενο στο 22′ με τον Μπετάμερ όμως να σκοράρει για την Όλντερσοτ. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια, αυτή που σκόραρε ξανά ήταν η Μπρόμλεϊ στο 35′, με τον αρχηγό της, Τζακ Χόλαντ, να κάνει με κεφαλιά το 3-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο φετινό του γκολ. H «Σοτς» ξαναμπήκε στο ματς με το γκολ του Μάλινς, για να κάνει το 4-2 η Μπρόμλεϊ με τον Τσικ που έφτανε τα 10 γκολ αυτή τη σεζόν. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ρόμπι Τίνκλερ μείωσε ξανά για την Όλντερσοτ, το 4-3 ήταν το τελικό. Η Μπρόμλεϊ κληρώθηκε στον πρώτο γύρο με την Μπρίστολ Ρόβερς, εκτός έδρας. Απέκτησε δανεικό από τη Χάντερσφιλντ μέχρι τις 13 Ιανουαρίου τον 20χρονο κεντρικό αμυντικό Έντμοντς-Γκριν.
Έχασε 2-1 στην έδρα της από τη Χάρογκειτ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας. Έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Τζέις Μπέλσοου, σταμάτησε τον Νίαλ Μάχερ, και στο 8′ ο Χάρογκεϊτ άνοιξε το σκορ με τον Μαρκ Μπεκ και θα μπορούσε να σκοράρει ξανά με τον Ντάιμοντ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Χάλιφαξ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μάχερ ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους, στο 54′ όμως ο Μπεκ σκόραρε ξανά δίνοντας τη νίκη-πρόκριση στη Χάρογκεϊτ. Ο αρχηγός Μάτι Μπράουν (Α, 8/0) έχει ανακάμψει νωρίτερα απ’ότι αναμενόταν, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα τρέξιμο όμως, θα λείψει για ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Nτάνι Γουίλιαμς (Μ, 9/0) αντίθετα ξεκίνησε τρέξιμο την Πέμπτη και δεν αποκλείεται να μπει στην αποστολή για το ματς με τη Μπρόμλεϊ.
Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή, η Μπρόμλεϊ δείχνει να πατάει καλύτερα κι οι απουσίες της «Φαξ» είναι σημαντικές. Οι φιλοξενούμενοι ζορίζονται στο γκολ, εκτός έδρας όμως αποδίδουν καλύτερα και δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Κόντρα στα δεδομένα, ρίσκο με… ασφάλεια με το 2 DNB στο 2.35.

17:00 Chorley FC – Yeovil Town
Εκανε το καθήκον της στο εντός έδρας με τη Σπένιμουρ της Νάσιοναλ Λιγκ Βορρά και προκρίθηκε στον 1ο γύρο του FA Cup με τους Χολρόιντ (45′, πεν.) και Νιούμπαϊ (58′) να «καθαρίζουν» για λογαριασμό της. Ανασταλτικά δεν αντιμετώπισε σχεδόν τον παραμικρό κίνδυνο και διατήρησε ανέπαφη την εστία της για πέμπτο διαδοχικό ματς.Στο πρωτάθλημα έρχεται από τέσσερα (!) σερί 0-0 και αγνοεί το τρίποντο εδώ και επτά ματς (0-6-1), αν και την ίδια ώρα ηττήθηκε μόνο από την ανώτερη Μπάροου στα 9 τελευταία (2-6-1). Οπως και να έχει, αυτή τη στιγμή κατατάσσεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και απέχει τρεις βαθμούς από τη σωτηρία διαθέτοντας μάλιστα τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με διαφορά τεσσάρων γκολ από την αμέσως επόμενη (12-27 τέρματα).«Δεν έχουμε γευτεί τη χαρά της νίκης αρκετές φορές την τρέχουσα σεζόν, οπότε είναι ωραίο που κερδίσαμε έστω κι αν ήταν για τον θεσμό του Κυπέλλου. Ευελπιστώ ότι αυτή η επιτυχία θα μας δώσει αυτοπεποίθηση ώστε να συνεχίσουμε έτσι» οι δηλώσεις του βοηθού προπονητή των «Magpies», Τζόναθαν Σμιθ.Χωρίς σημαντικές απουσίες.Οι 6/7 τελευταίες υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα εμφάνισαν under.
Το προηγούμενο Σάββατο αντιμετώπισε την ερασιτεχνική Χαρίνγκι Μπόρο σε ένα παιχνίδι που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ εξαιτίας της ρατσιστικής επίθεσης που δέχτηκαν οι παίκτες της τελευταίας από μικρή μερίδα οπαδών των «γκλόβερς». Η διακοπή ήρθε στο 64′ κι ενώ λίγο νωρίτερα είχε προηγηθεί με πέναλτι, ωστόσο με ανακοίνωσή της η ομοσπονδία ξεκαθάρισε ότι το παιχνίδι θα ξαναρχίσει από το 0-0 το βράδυ της Τρίτης όπου και είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί.Προς το παρόν στρέφει το ενδιαφέρον της στο προσεχές παιχνίδι του πρωταθλήματος με την Τσόρλι και ευελπιστεί να επιστρέψει άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από την ήττα στο Χάρογκεϊτ (2-1). Κατά τα άλλα πορεύεται με οκτώ νίκες στα 10 τελευταία (8-0-2) και απέχει μόλις έναν βαθμό από την κορυφή της βαθμολογίας (-1), εκεί όπου μπορεί να βρεθεί εφόσον κερδίσει σήμερα και παράλληλα λήξει ισόπαλο το Μπρόμλι – Χάλιφαξ.Δεν υπολογίζεται εδώ και καιρό ο γκολκίπερ Ο’Μπράιεν. Χωρίς περαιτέρω προβλήματα.Τα 6/7 πιο πρόσφατα παιχνίδια της για το πρωτάθλημα έληξαν g/g.
Eκτίμηση
Ενα από τα αδιαφιλονίκητα φαβορί για τον υποβιβασμό υποδέχεται μία εκ των ισχυρότερων ομάδων της Νάσιοναλ Λιγκ και με το διπλό προσφέρεται σε εξόχως ικανοποιητικές αποδόσεις.

17:00 Dagenham & Red. – Wrexham FC
Έχασε 2-1 στην έδρα της Κάρσαλτον Αθλέτικ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας, ατιμωτικός αποκλεισμός, ο Πίτερ Τέιλορ έκανε 6 αλλαγές στο βασικό σχήμα και αυτό κόστισε στους «Ντάγκερς». Η Ντάγκεναμ πάντως ξεκίνησε δυνατά, έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 5′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς Ντόμπσον. Η Ντάγκεναμ έδειχνε να ελέγχει το ματς και να κάνει φάσεις, το ημίχρονο όμως έληξε χωρίς σκορ και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 51′ με τον Μπόμπι Πράις. Η Χάρτλπουλ ισοφάρισε στο 65′ με κεφαλιά του Ρις Γκραντ που είχε μπει αλλαγή, στο 84′ όμως ο Ρίκι Κόρμποα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κάρσαλντον. Η Ντάγκεναμ πίεσε στο τέλος, φώναξε για χέρι στην περιοχή, το μόνο που κατάφερε ήταν να μείνει εκτός κυπέλλου.
Πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 στον επαναληπτικό επί της Τσέστερφιλντ και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Είχε φέρει 1-1 στο πρώτο ματς στην έδρας της, δέχτηκε γκολ από τον πρώην επιθετικό της, τον Μάικλ Φόντοπ, ισοφάρισε όμως με κεφαλιά του Μπομπ Γκραντ. Την Τρίτη πήρε τη νίκη-πρόκριση χάρη σε ένα γκολ του Τζέιτζεϊ Χούπερ και μια σωτήρια απόκρουση του γκολκίπερ Ρομ Λέιντον. «Χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη για να ηρεμήσουμε, είχαμε ανάγκη από μια νίκη» τα λόγια του τεχνικού των Ουαλών, Ντιν Κιτς, η Ρέξαμ κληρώθηκε στο κύπελλο με τη Ρότσντεϊλ, το ματς θα έχει τηλεοπτική μετάδοση. Παραμένει εκτός μάχης ο Μάνι Σμιθ (A, 8/1), ο αρχηγός της ομάδας Σον Πίρσον (Α, 15/0) είναι αμφίβολος και για αυτό το ματς, θα χρειαστεί τσεκάρισμα.
Η Ντάγκεναμ θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από το κάζο στο κύπελλο, η Ρέξαμ να ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ουαλοί αναμένεται να παίξουν σφιχτά ψάχνοντας την κόντρα, η Ντάγκεναμ ζορίζεται στο γκολ τελευταία. Το ματς δείχνει κλειστό, το Under 2.5 στο 1.75 πολύ πιθανό.

17:00 Dover Athletic – Stockport County
Χρειάστηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για να κερδίσει με 2-1 εκτός έδρας την ερασιτεχνική Γουέιμαουθ και α προκριθεί στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Ο Χέσεντάλερ έκανε 6 αλλαγές στη βασική ενδεκάδα και παραλίγο να του κοστίσει. Η Γουέιμαουθ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Τζος Μακόιντ έστειλε με μια εντυπωσιακή «λόμπα» τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Τούρκος γκολκίπερ της Ντόβερ, Γιουσούφ Μερσίν είχε πολύ δουλειά, σταμάτησε τον Μπεν Τόμσον, νικήθηκε όμως από τον Τζέικ ΜακΚάρθι 12 λεπτά πριν τη λήξη. Η Τζέι Ρίζον ισοφάρισε για τη Ντόβερ τέσσερα λεπτά αργότερα κι όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα πήγαινε σε επαναληπτικό. Ο Άντονι Τζέφρεϊ όμως σκόραρε ένα λεπτό πριν τη λήξη λυτρώνοντας την Αθλέτικ.
Έχασε 2-0 στην έδρα της Γιορκ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας. Κυρίαρχη η Γιόρκ στο πρώτο μέρος έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό, η Στόκπορτ είχε μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Σαμ Μίνιχαν. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά με τους ‘Aλεξ Κέμπστερ στο 26′ και Σον Νιούτον στο 29’ και έμελλε να είναι τα μοναδικά της αναμέτρησης. Η Κάουντι προσπάθησε να κάνει φάσεις και να ξαναμπεί στο ματς, η Γιόρκ όμως θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ. Παρά τον αποκλεισμό ο Τζιμ Γκάνον δήλωσε ότι έχει εμπιστοσύνη στην ομάδα του και πηγαίνει με αξιώσεις στην έδρα της Ντόβερ, στο μεγαλύτερο ταξίδι που έχει να κάνει η ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα.
Τρεις βαθμοί χωρίζουν τις δύο ομάδες, Ντόβερ συνεχίζει να είναι καλύτερη εκτός έδρας όπου μετρά 6 νίκες σε 8 ματς, μόλις μία νίκη σε 8 ματς στην έδρα της. Η Στόκπορτ θα προσπαθήσει να το εκμεταλλευθεί, αν και κάθε άλλο παρά πείθει. Το ματς δεν φαίνεται να ανοίγει, δείχνει όμως να έχει γκολ. Τα 2-3 γκολ στο 1.97 ταιριάζουν στην αναμέτρηση.

17:00 Harrogate Town – Aldershot Town
Νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Χάλιφαξ και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Την κράτησε στην αρχή όρθια ο γκολκίπερ Τζέις Μπέλσοου που σταμάτησε τον Νίαλ Μάχερ κι εμπόδισε τους γηπεδούχους να προηγηθούν νωρίς. Αυτό το κατάφερε η Χάρογκειτ που άνοιξε το σκορ στο 8′ με τον Μαρκ Μπεκ. Έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ όμως η Ντάιμοντ δεν τα κατάφερε και ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χάλιφαξ ισοφάρισε με τον Μάχερ. Στο 54′ όμως ο Μπεκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ δίνοντας τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του Σάιμον Γουίβερ. Η Τάουν έφτασε τα 8 ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και θα προσπαθήσει να διευρύνει το σερί της κόντρα στην Όλντερσοτ.
Έχασε 4-3 στην έδρα της Μπρόμλεϊ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας, ήταν η πρώτη της ήττα στην έδρα της Μπρόμλεϊ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από δύο στημένες φάσεις, δύο εκτελέσεις φάουλ, στην πρώτη στο 7′ ο Τζο Κίζι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, στη δεύτερη ο Μάικλ Τσικ έκανε το 2-0 στο 12′. Με εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 22′ με τον Μπετάμερ με το ματς να έχει τρελό ρυθμό και τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες. Η Μπρόμλεϊ έκανε το 3-1 στο 35′, με κεφαλιά του αρχηγού της, Τζακ Χόλαντ, η Όλντερσοτ μείωσε ξανά με τον Μάλινς. Ο Τσικ έκανε το 4-2 για την Μπρόμλεϊ, για μειώσει η «Σοτς» δέκα λεπτά πριν το τέλος με τον δεξιό μπακ, Ρόμπι Τίνκλερ, χωρίς όμως να φτάσει στην ισοφάριση.
Φαβορί η Χάρογκειτ, η Όλντερσοτ θέλει να κρατηθεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και τα παιχνίδια της τελευταία ανοίγουν πολύ. Η αναμέτρηση τους δεν θα είναι τόσο ανοικτή όσο τα ματς του κυπέλλου, το Over 2.5 του 1.80 όμως είναι εφικτό.

17:00 Hartlepool Utd – Barnet
Νίκησε 1-0 τη Μπρέικλεϊ Τάουν και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, ήταν το δεύτερο σερί ματς που κράτησε ανέπαφη την εστία της, μετά το 3-0 επί της Όλντερσοτ, με τον Άντονι Σουίνι να συνεχίζει στο ρόλο του υπηρεσιακού τεχνικού. Οι προπονήσεις είναι πιο ευχάριστες μετά τις δύο απανωτές νίκες όπως τόνισε ο Σουίνι, που θέλει να κρατήσει το μομέντουμ, τονίζοντας ότι συνέπεια και σταθερότητα είναι το ζητούμενο. Ο Λουκ Ουίλιαμς (Ε, 1-0) έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του είναι όμως ακόμα πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης. Ο Μάιλς Άντερσον (Α, 1-/0) που είχε υποστεί διάσειση επανέρχεται σιγά-σιγά, μοναδικό πρόβλημα ο Λουκ Μόλινο (Μ, 16/2) που αναρρώνει μετά την εγχείρηση στον αστράγαλο.
Νικησε σε επαναληπτικό 3-1 την Πότερς Μπαρ Τάουν και πήρε την πρόκριση για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φλίτγουντ. Έδειχνε ότι δεν θα χρειαζόταν επαναληπτικό το περασμένο Σάββατο, όταν προηγήθηκε με τον Τζος Γουόκερ. Έχασε σωρεία ευκαιριών στη συνέχεια με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να κάνει πολλές αποκρούσεις. Η Πότερς ισοφάρισε απροσδόκητα με τον Άντι Λόμας στην τελευταία φάση του αγώνα, στέλνοντας το ματς σε επαναληπτικό. Την Τρίτη η Πότερς άγγιξε την έκπληξη όταν προηγήθηκε με τον Γουόρντ Κόχρεινς όμως η Μπαρνέτ ισοφάρισε γρήγορα με τον Τζος Γουόκερ, πήρε το προβάδισμα με τον Μέισον Κλαρκ στο δεύτερο μέρος, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Τζακ Τέιλορ. Ο Άλφι Πάβεϊ (Ε, 8/0) έσπασε το πόδι του στο ματς του Σαββάτου κι είναι η μεγάλη απώλεια των Λονδρέζων.
Η Χάρτλπουλ προσπαθεί να βρει μομέντουμ, η Μπαρνέτ να επιστρέψει στις νίκες και στη Νάσιοναλ, μόλις 2 βαθμούς τις χωρίζουν. Η αναμέτρηση δείχνει αμφίρροπη και δεν αποκλείεται να ανοίξει, το γκολ/γκολ στο 1.73 είναι αρκετά πιθανό.

17:00 Maidenhead Utd – Solihull Moors
Νίκησε 2-0 σε επαναληπτικό εκτός έδρας τη Γουίνλτστοουν και πέρασε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. 1-1 το πρώτο ματς στην έδρα της, η «Στόουν» αποδείχθηκε πολύ ζόρικη για την ομάδα του Άλαν Ντέβονσαϊρ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Μπίλι Κλίφορντ, αλλά και δοκάρι αργότερα στην κεφαλιά του Τζερόμ Οκίμο. Η «Μέιντεν» έκανε κι αυτή κάποιες φάσεις στη συνέχεια, η Γουίλντστοουν όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 51′ με τον Ρος Λαφαγιέτ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αντέχουν στην πίεση κι ήταν επικίνδυνη στην κόντρα, η Μέιντενχεντα κατάφερε όμως να ισοφαρίσει στο 86′ με ένα τυχερό γκολ του Ράιαν Άπγουορντ. Στον επαναλητικό ο Τζος Κέλι πέτυχε και τα δύο γκολ που έστειλαν την ομάδα του Ντέβονσαϊρ στον πρώτο γύρο του κυπέλλου.
Κέρδισε 1-0 εκτός έδρας τη Μπάροου και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Τιμ Φλάουερς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο γκολκίπερ της, Ράιαν Μπουτ, απέκρουσε φάουλ του Τζον Ρούνεϊ, σταμάτησε τον Σαμ Χιρντ. Στάθηκε και τυχερός, ο Λιούις Χάρντκαστλ σούταρε άουτ στο 12′, είχε δοκάρι πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Η Σόλιχαλ σκόραρε στο 52′ με κεφαλιά του Λίαμ Ντέιλι και γύρισε ακόμα περισσότερο πίσω. Παρότι άφηνε χώρους η Μπάροου, η Μουρ δεν κατάφερε να βρει ένα δεύτερο γκολ. Χάρη στουν Μπουτ δεν της χρειάστηκε, αφού η Μπάροου συνέχισε να χάνει ευκαιρίες μέχρι το τέλος.
Η Μέιντενχεντ μόνο φόβητρο δεν είναι στην έδρα της, μετρά μόλις μία νίκη σε 8 ματς. Η Σόλιχαλ ρίχνει το βάρος στην άμυνα, έχει όμως ποιότητα μπροστά. Σε ένα ματς που δείχνει κλειστό μπορεί να βρει το γκολ της νίκης το διπλό στο 2.02 δείχνει δυνατό.

17:00 Sutton United – Ebbsfleet Utd
Γνώρισε ήττα διασυρμό με 5-2 από την Μπίλερικεϊ Τάουν και αποχαιρέτησε το κύπελλο Αγγλίας. Τη ζημιά την είχε κάνει στο πρώτο ματς ο πρώην γκολκίπερ της, Άλαν Τζούλιαν. Η Σάτον είχε προηγηθεί με τον Άαρον Τσάρβις, κι έκανε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως ο Τζούλιαν έκανε τη μία απόκρουση πίσω από την άλλη. Σταμάτησε τον Ριντ, τον Αγιεόμπι, τον Χάρι Μπιούτιμαν. Το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν η Μπίλερικεϊ Τάουν πέρασε μπροστά και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζούλιαν που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά που οδήγησε στην ισοφάριση. Στον επαναληπτικό η Στόκπορτ προηγήθηκε με τον Μπιούτιμαν στο 10′, και βρέθηκε να χάνει 4-1 στο 49′. Ο Τζέικ Ρόμπινσον στο 21′ και το 39′, ο Ντίρινγκ στο 32′ και ο Οντισέους Άλφα στο 49′ τα γκολ. Ο Ράιτ μείωσε στο 55′, για να κάνει χατ-τρικ ο Ρόμπινσον διαμορφώντας στο 98′ το ντροπιαστικό 5-2.
Πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 στον επαναληπτικό με τη Γουόκινγκ, είχε φέρει 1-1 στο πρώτο ματς στην έδρα της το Σάββατο. Ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο 29′ με τον Μαρκ Μπεκ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 91′, με πέναλτι που κέρδισε ο αμυντικός της Γουόκινγκ Τζαμάρ Λόζα κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κρέτζσχμαρ. Στην έδρα της Γουόκινγκ στον επαναληπτικό σκόραρε πάλι ο Μπεκ κι αυτή τη φορά το γκολ του έκρινε το ματς, η Έμπσφλιτ άξιζε την πρόκριση. «Δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίζουμε και με άσχημο τρόπο» δήλωσε ικανοποιημένος ο Κέβιν Γουότσον. «Οι βαθμοί είναι το μόνο που μας ενδιαφέρει και ελπίζω η νίκη να δώσει στα παιδιά την αυτοπεποίθηση και την ώθηση που χρειάζονται» κατέληξε ο τεχνικός της «Φλιτ».
Μένει να φανεί αν όντως η Έμπσφλιτ μπορεί να κερδίζει με τον άσχημο τρόπο, με τον Γουότσον πάντως έχει βελτιώσει πολύ την άμυνα της. Η Σάτον θέλει να ξεσπάει μετά τον διασυρμό στο κύπελλο, δεν δείχνει όμως ικανή να το κάνει. Απαραίτητη η κάλυψη με το 2 DNB στο 2.22.

17:00 Torquay Utd – Barrow AFC
Κέρδισε 3-2 τη Μπόρεχαμ Γουντ και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Ο Γκάρι Τζόνσον έκανε μόλις δύο αλλαγές στην ενδεκάδα που ξεκίνησε στην ήττα από τη Νοτς Κάουντι κι είδε την ομάδα να παίρνει τον έλεγχο με την πάροδο του χρόνου. Η Τορκί έδειχνε ότι το γκολ ήταν ζήτημα χρόνου, πέτυχε δύο μέσα σε δύο λεπτά, με τους Τζέικ Άντριους στο 26′ και Τζέιμς Ριντ στο 28′. Η Μπόρεχαμ κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας στο 50′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο πρώην παίκτης της Τορκί Τάιρον Μαρς. Οι «γλάροι» όμως τελείωσαν ουσιαστικά την αναμέτρηση στο 64′ όταν ο Μπεν Γουίτφιλντ έκανε το 3-1. Πιο κοντά έδειχνε στο 4-1 η Τορκί, ήταν η Γουντ όμως αυτή που σκόραρε στο 90′ με αυτογκόλ του -δανεικού από τη Μπρίστολ Σίτι- Ρόμπι Γκάντι.
Έχασε 1-0 στην έδρα της από τη Σόλιχαλ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας, έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 12′, όταν ο Λιούις Χάρντκαστλ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, έστειλε όμως τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Ράιαν Μπουτ, απέκρουσε το φάουλ του Τζον Ρούνεϊ, ενώ σταμάτησε στη συνέχεια και τον Σαμ Χιρντ. Η Μπάροου είχε και δοκάρι με τον Χάρντκαστλ, όμως η Μουρς ήταν αυτή που σκόραρε με την κεφαλιά του Λίαμ Ντέιλι στο 52′. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά συνεχίζοντας να πιέζουν κι άφηναν χώρους, η Σόλιχαλ δεν κατάφερε να τους εκμεταλλευθεί. Κατάφερε όμως χάρη στον Μπουτ να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλος, αφήνοντας εκτός κυπέλλου την ομάδα του Ίαν Ίβατ. Ήταν η πρώτη ήττα μετά από 7 σερί νίκες στη Νάσιοναλ.
Η άμεση επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για τη Μπάροου, συνήθως όμως βρίσκει τον μπελά της στην έδρα της Τορκί. Και οι δύο ομάδες πάντως βρίσκουν δίχτυα το ματς δείχνει να ανοίγει. Το Over 2.5 είναι πολύ πιθανό, αλλά να συμβιβαστεί κανείς με το 1.70 που το συνοδεύει.

17:00 Woking – Eastleigh
Έχασε 1-0 στην έδρα της στον επαναληπτικό με την Έμπσφλιτ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας. 1-1 το πρώτο ματς με τη Γουόκινγκ να κατεβάσει δυνατή ενδεκάδα ψάχνοντας τη διάκριση στον θεσμό. Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα στο 29′ με το γκολ του Μαρκ Μπεκ. Οι «Καρδινάλιοι» βελτιώθηκαν στην επανάληψη, ισοφάρισαν στο τέλος, σχεδόν από το πουθενά. Ο μπακ Τζαμάρ Λόζα κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 91′ ο Κρέτζσχμαρ. Στον επαναληπτικό στην έδρα της Γουόκινγκ όμως ο Μαρκ Μπεκ σκόραρε ξανά για την Έμπσφλιτ στο 24′. Ένα γκολ που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα με τη Γουόκινγκ να είναι καλύτερη. Η συνέχεια όμως ανήκε στη «Φλιτ» που κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα. Ο Άλαν Ντόουσον αναμένεται να συνεχίσει το ροτέισον, έχει χρησιμοποιήσει 18 παίκτες στα 5 τελευταία παιχνίδια, ψάχνει τη σωστή φόρμουλα με τη Γουόκινγκ να μετρά 11 ματς χωρίς νίκη.
Νίκησε 4-2 στον επαναληπτικό τη Γουέλινγκ Γιουνάιτεντ και πέρασε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. 0-0 το πρώτο ματς, ασυγκράτητη τρεις μέρες αργότερα η Ιστλχ. Είδε δύο γκολ της να ακυρώνονται για να προηγηθεί τελικά στο 10′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σκοτ Ρέντελ. Δέκα λεπτά αργότερα όμως η Γουέλινγκ ισοφάρισε με κεφαλιά του Άνταμ Κουμπς. Με τα γκολ να μπαίνουν ανά δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Ίστλιχ να πάρει πάλι το προβάδισμα με την κεφαλιά του Μπεν Γουίλιαμσον. Λίγο μετά το ξεκίνημα του β΄μέρους ο Ρέντελ σκόραρε πάλι από το σημείο του πέναλτι κάνοντας το 3-1 και πέντε λεπτά αργότερα ο Τομ Μπέαργουις έκανε το 4-1. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πέντε λεπτά πριν τη λήξη με τον Άντονι Κουκ. Tραυματίες οι Μάικ Γκριν (A, 16/0), Ρίντα Τζόνσον (Α, 7/1) και Άλεξ Γουίντερ (Α, 5/0), αμφίβολοι οι Τζόι Πάρτινγκτον (Μ, 17/0) και Μάρκους Μπάρνς (Ε, 19/2). Ο Τζακ ΜακNάιτ (Μ, 13/1) έχει πιθανότητες να επιστρέψει.
Η Γουόκινγκ ψάχνει απεγνωσμένα την επιστροφή στις νίκες, η Ίστλιχ όμως έφτασε τα 7 ματς χωρίς ήττα και μόνο εύκολο αντίπαλο δεν αποτελεί. Εκτιμώντας ότι οι «Καρδινάλιοι» μπορούν να αποφύγουν μια εντός έδρας ήττα (αήττητοι εντός με Ίστλιχ) θα πάρουμε την ασφάλεια του 1 DNB με την απόδοση στο 1.80.

19:20 Chesterfield – Notts County
Έχασε 1-0 στον επαναληπτικό από τη Ρέξαμ και αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας. 1-1 το πρώτο ματς στην έδρα της, προηγήθηκε με τον πρώην φορ της Ρέξαμ, Μάικλ Φόντοπ αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση. Οι Ουαλοί ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μπόμπι Γκραντ και έστειλαν το ματς σε επαναληπτικό. Την Τρίτη ο Τζέιτζέι Χούπερ έδωσε τη νίκη στη Ρέξαμ, η Τσέστερφιλντ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον γκολκίπερ Ρομ Λέιντον να αποκρούει την κεφαλιά του Σκοτ Μπόντεν. Οι Κέρτις Γουέστον (M, 13/1) και Σουάν Τζαλάλ (Τ, 12/2) που είχαν χτυπήσει στο πρώτο ματς με τη Ρέξαμ είναι στη διάθεση του Τζον Σέρινταν όπως δήλωσε ο ίδιος ο τεχνικός της Τσέστερφιλντ.
Νίκησε 2-1 τη Μπέλπερ Τάουν και προκρίθηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, σε ένα ματς που… τρόμαξε αφού οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Ντάνι Γκόρντον. Η Κάουντι είχε δοκάρι με τον Κάιλ Γούτον ένα λεπτό νωρίτερα, ο Νιλ Άρντλεϊ είχε κατεβάσει μια δυνατή σύνθεση, με μόλις τρεις αλλαγές κι είδε την ομάδα του να πιέζει ψάχνοντας την ισοφάριση. Η Μπέλπερ αμυνόταν μαζικά, η Κάουντι είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον Κρίστιαν Ντένις για να καταφέρει τελικά να ισοφαρίσει με τον Ένζιο Μπόλντεβιν στο ημίωρο. Η Κάουντι άσκησε μεγάλη πίεση κι έκανε πολλές φάσεις στο β’ μέρος, χρειάστηκε όμως να φτάσει στο 92′ για να βάλει το γκολ της νίκης με τον Γούτον να σκοράρει με κεφαλιά. Με εξαίρεση τον τραυματία Τζιμ Ο’Μπράιεν (Μ, 10/1) που θα λείψει καιρό ακόμα, όλοι οι υπόλοιποι παίκτες είναι στη διάθεση του Νιλ Άρντλεϊ.
Η Νοτς Κάουντι αρχίζει να στρώνει, η πρόσφατη παράδοση όμως ευνοεί την Τσέστερφιλντ που άρχισε να αξιοποιεί το ρόστερ της και να ξεκολλά από τις τελευταίες θέσεις. Αμφίρροπη αναμέτρηση με το Χ να παίζει δυνατά. Απαραίτητη η ασφάλεια του 2 DNB με την απόδοση στο 1.95.