England National League

ALDERSHOT v BROMLEY FC:Έχασε 2-1 στην έδρα της Σόλιχαλ Μουρς, χρειάστηκαν δύο πέναλτι για να βρεθεί πίσω στο σκορ. Το πρώτο καταλογίστηκε στο 21′ σε ανατροπή του Πολ ΜακΚάλουμ από τον Κόνορ Σιλντς, το εκτέλεσε ο Τέρι Χόκριντζ όμως ο γκολκίπερ  της “Σοτς” Μιτς Γουόκερ απέκρουσε με το πόδι. Νέο πέναλτι στο 40′, το κέρδισε ο Χόκριντζ  από τον Ντιν Ρανς, ο Πολ ΜακΚάλουμ ήταν αυτή τη φορά ο εκτελεστής και άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 76′ με ένα σουτ του Ματ Στένσον έξω από την περιοχή. Ο Ίθαν Τσίσλετ σκόραρε τη μέρα των γενεθλίων μειώνοντας στο 87′ για την Όλντερσοτ που δεν κατάφερε όμως να σκοράρει ξανά. Χωρίς τον μέσο Τζέικομπ Μπέρκελι-Αγκιεπόνγκ (3/1) που υπέστη τράβηγμα, παραμένει εκτός μάχης ο αμυντικός Κόντι Λάιονς-Φόστερ, αμφίβολος ο αμυντικός Όλι Ο’Ντάιερ.
Έφερε 3-3 στην έδρα της με την Τορκί, σε ένα ματς που προηγήθηκε δύο φορές, η πρώτη στο πρώτο κιόλας λεπτό με την κεφαλιά του αρχηγού της Τζακ Χόλαντ. Έχασε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Λουκ Κούλσον, στον οποίο αργότερα καταλογίστηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα του στον Κόνορ Λίμονχαϊ-Έβανς. Το εκτέλεσε ο Τζέιμι Ριντ φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 35′, όμως η Μπρόμλεϊ πήρε ξανά το προβάδισμα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Πάλι κεφαλιά του Τζάκ Χόλαντ, αυτή τη φορά η μπάλα πήγε στο δοκάρι, για να πεταχτεί ο αμυντικός Τζο Κίζι και να τη στείλει στα δίχτυα. Η Τορκί κατάφερε να γυρίσει το ματς πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε 3 λεπτά,  με τους Κόνορ Λίμονχαϊ-Έβανς στο 66′ και Τζέικ Άντριους στο 69′. Η Μπρόμλεϊ ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φράνκι Ρέιμοντ κι έφτασε κοντά στη νίκη με τον Κούλσον, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα αυτή τη φορά.
Το Χ έρχεται συχνά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, η Όλντερσοτ όμως δεν έχει χάσει ποτέ από τη Μπρόμλεϊ κι είναι μια παράδοση που θα προσπαθήσει να διατηρήσει. Οι φιλοξενούμενοι είναι ευάλωτοι αμυντικά, η “Σοτς” όμως δεν πείθει ακόμα, απαραίτητη η κάλυψη με το 1 DNB και την απόδοση στο 1.97 διόλου ευκαταφρόνητη.
BARNET v DOVER ATHLETIC:Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νοτς Κάουντι το Σάββατο, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 9′. Ο Ένζιο Μπόλντεβαϊν άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό σουτ, η Κάουντι έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Τζιμ Ο’Μπράιεν. Η Μπαρνέτ έφερε το ματς στα ίσα με την κεφαλιά του Κάλουμ Ρέινολντς στο 28′ και άντεξε στη συνέχεια στην πίεση των γηπεδούχων. Οι Κόνελ Ρόουλινσον και Κρίστιαν Ντένις έχασαν ευκαιρίες να ανακτήσουν το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, ο Σιμεόν Ακινόλα όμως δεν αστόχησε και στο 75′ έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Μπαρνέτ. Εκτός μάχης o μέσος Μάουρο Βεϊλέτσι, ο επιθετικός Νταν Σουίνι και ο νεαρός αμυντικός Χερναντέζ.
Μεγάλη νίκη στο 90′ με 2-1 επί της Ρέξαμ και μάλιστα με ανατροπή. Η Ρέξαμ κόλλησε σε μποτιλιάρισμα και το ματς καθυστέρησε μια ώρα να ξεκινήσει, αυτό πάντως δε φάνηκε να την επηρεάζει μιας και προηγήθηκε στο 36′ με τον Μαρκ Χάρις. Επτά λεπτά αργότερα έμεινε με 10 παίκτες, αποβλήθηκε ο επιθετικός της, Μπόμπι Γκραντ, για ένα επεισόδιο εκτός φάσης με τον γκολκίπερ της Ντόβερ, Λι Γουόργκαν. Η Ντόβερ εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα κι έφερε το ματς στα ίσα στο 72′ με την κεφαλιά του Ρίκι Μοντέστε. Η νίκη ήρθε στο 90′ με αυτογκόλ, όταν ο Σον Πίρσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να διώξει τη σέντρα του Σίμπσον.
Με την ψυχολογία στα ύψη η Μπαρνέτ μετά τη νίκη στο Νότιγχαμ επί της Νοτς Κάουντι. Η Ντόβερ στάθηκε πολύ τυχερή στο ματς με τη Ρέξαμ, η τύχη πάντως δεν την ευνοεί όταν παίζει στην έδρα της Μπαρνέτ. Ο άσος στο 2.10 δείχνει δυνατός.
CHESTERFIELD v WOKING:Δεύτερη σερί εκτός έδρας ισοπαλία, αυτή τη φορά 2-2 με τη Μπόρεχαμ Γουντ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 15′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Καμπόνγκο Τσιμάνγκα. Κατάφερε όμως να γυρίσει το ματς, ο Σκοτ Μπόντεν ισοφάρισε στο 26′ και ο Τζόναθαν Σμιθ της έδωσε το προβάδισμα στο 44′. Το κράτησε μέχρι το 53′ όταν δέχτηκε την ισοφάριση από τον ΜακΝτόνελ κι έμεινε με 10 παίκτες στο 60′ όταν αποβλήθηκε ο Λόρενς Μαγκουάιρ (αδελφός του Χάρι της Μάν.Γιουνάιτεντ). Ο αμυντικός Μαγκουάιρ (2/0) είναι η μοναδική απώλεια για την Τσεστερφιλντ, ο τεχνικός της Τζον Σέρινταν αποφάσισε να μην κάνει έφεση. “Δεν υπήρχε καμία πρόθεση από τον Λοζ (σ.σ. Λόρενς Μαγκουάιρ) να χτυπήσει τον αντίπαλο του, είναι γεγονός όμως ότι τον βρήκε πηγαίνοντας για τη μπάλα” τα λόγια του τεχνικού της Τσέστερφιλντ.
Νίκησε 1-0 τη Χάρογκειτ το Σάββατο, συνεχίζοντας να ξαφνιάζει. Ο νεοαποκτηθείς Σον Ντόνελαν πέτυχε στο 19′ γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, η μπάλα άλλαξε πορεία στα σώματα στο μακρινό σουτ που επιχείρησε. Η Τάουν πίεσε για την ισοφάριση είχε μια κεφαλιά του Τζακ Μάλντον που απέκρουσε ο γκολκίπερ των “Καρδονάλιων” Κρεγκ Κρος. Nέα κεφαλιά του Μάλντον στο β΄μέρος αυτή τη φορά ο Κρος απέκρουσε στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο μονόλογος της Τάουν συνεχίστηκε με πολλά σουτ, τα περισσότερα βρήκαν σε σώματα αμυνομένων, η Γουόκινγκ άντεξε μέχρι το τέλος. Αμφίβολος ο αμυντικός Μούσα Ντιαρά (3/1) που χτύπησε κι έγινε αλλαγή στο ματς με τη Χάρογκειτ και ο μέσος Μαξ Κρετζσχμαρ (2/0) που δεν έπαιξε ούτε στο ματς του Σαββάτου.
Η Τσέστερφιλντ ψάχνει απεγνωσμένα την πρώτη της νίκη, η Γουόκινγκ είναι μαχητική αλλά έχει σταθεί και πολύ τυχερή μέχρι τώρα. Οι “Καρδινάλιοι” αναμένεται να παλέψουν και πάλι, πολύ δύσκολα όμως θα αποφύγουν αυτή τη φορά την ήττα. Ο άσος στο 1.97 δείχνει καλός.
CHORLEY FC v SOLIHULL MOORS FC: 2-2 στην έδρα της Σάτον σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0 στο 10′. Και τα δύο γκολ της ήρθαν από εκτελέσεις κόρνερ του  Άνταμ Μπλέικμαν. Το πρώτο στο 7′ με τον Κούρντνεϊ Μέπεν-Γουόλτερ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο ήρθε τρία λεπτά αργότερα, ο Μέπεν-Γουόλτερ έπιασε πάλι την κεφαλιά όμως αυτή τη φορά η μπάλα πήγε στο δοκάρι, για να τη στείλει στα δίχτυα ο Κρις Χόλροιντ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσόρλι. Η Σάτον όμως μείωσε στο 14′ με τον  Άαρον Τσάρβις και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 54′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτ Μίλσομ. Παρά το φρενήρη ξεκίνημα του πρώτου τετάρτου το ματς δεν είχε άλλα γκολ, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία.
Νίκησε 2-1 την Όλντερσοτ το Σάββατο, σε ένα ματς που θα μπορούσε να ήταν πιο εύκολο γι αυτήν. Κέρδισε πέναλτι στο 21′ όταν ο Πολ ΜακΚάλουμ ανατράπηκε στην περιοχή από τον Κόνορ Σιλντς. Το εκτέλεσε ο Τέρι Χόκριντζ όμως ο γκολκίπερ Μιτς Γουόκερ κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια. Στο 40′ η Σόλιχαλ κέρδισε κι άλλο πέναλτι , αυτή τη φορά ήταν ο Χόκριντζ που ανατράπηκε από τον Ντιν Ρανς. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Πολ ΜακΚάλουμ ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 61′ με τον Νέιθαν Μπλίσετ, το πέτυχαν στο 76′ με σουτ του Ματ Στένσον από τα 23 μέτρα. Η Όλντερσοτ μείωσε στο 87′ με τον Ίθαν Τσίσλετ να σκοράρει τη μέρα των γενεθλίων του, δεν μπόρεσε όμως να βρει το γκολ της ισοφάρισης
Θα φέρει μία ακόμα ισοπαλία η Τσόρλι; Τα δύο πρόσφατα παιχνίδια της με τη Σόλιχαλ δεν ανέδειξαν νικητή, ενώ και η Μουρς συνηθίζει τα Χ. Κόντρα στο νόμο των πιθανοτήτων η ισοπαλία, στο 3.55 όμως μπαίνει άνετα και σε δελτίο με ζητούμενα, με το ρίσκο να αξίζει και με το παραπάνω.
DAG & RED v BOREHAM WOOD:Έχασε 1-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Χάλιφαξ το Σάββατο, σε ένα ματς που ήταν πολύ καλή, άξιζε ακόμα και το βαθμό όπως δήλωσε ο τεχνικός της Χάλιφαξ, Πιτ Γουάιλντ. Το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 15′ από τον Λίαμ ΜακΆλιντεν. Ο γκολκίπερ της Ντάγκεναμ, ΈΛιοτ Τζάστχαν, απέτρεψε ένα δεύτερο γκολ σταματώντας  με μια διπλή απόκρουση τον Κάμερον Κινγκ κι οι “Νταγκς” έψαξαν στη συνέχεια την ισοφάριση. Πίεσαν για μεγάλα διαστήματα, δεν είχαν όμως την τύχη με το μέρος τους. Η καλύτερη στιγμή τους ήταν στο 64′ με το σουτ του Τζέιμς Ντόμπσον, το οποίο όμως εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της Χάλιφαξ, Σαμ Τζόνσον.
Δεύτερο σερί 2-2 εντός έδρας, αυτή τη φορά με την Τσέστερφιλντ το Σάββατο. Προηγήθηκε νωρίς, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα στο 15′ ο Καμπόνγκο Τσιμάνγκα. Είδε όμως την Τσέστερφιλντ να γυρίζει το ματς πριν το ημίχρονο, με τα γκολ των Σκοτ Μπόντεν στο 26′ και Τζόναθαν Σμιθ στο 44′. Ο ΜακΝτόνελ έφερε το ματς στα ίσα για τη Μπόρεχαμ στο 53′ και 7 λεπτά αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν αποβλήθηκε ο αμυντικός της Τσέστερφιλντ,  Λόρενς Μαγκουάιρ (αδελφός του Χάρι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ). Παρότι όμως έπαιζε για ένα ολόκληρο ημίωρο με παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης.
Αμφίρροπη αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να φέρνουν αρκετές ισοπαλίες. Το πιθανότερο είναι να αλληλοεξουδετερωθούν, με την απόδοση του Χ να έχει πέσει στο 3.00. Αξίζει τον κόπο, ακόμα και σε δελτίο με ζητούμενα είναι μια καλή επιλογή, με το ρίσκο βέβαια δεδομένο.
EASTLEIGH FC v SUTTON UTD:Δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα χωρίς να σκοράρει, αυτή τη φορά έχασε 2-0 από τη Μπάροου. Θα μπορούσε να προηγηθεί με την κεφαλιά του Σκοτ Ρέντελ όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Είχε όμως σε πολύ κακή μέρα τον Πολωνό Μαξ Στρίγιεκ κι αυτό της κόστισε το ματς. Ο 22χρονος κίπερ ξεκίνησε κάνοντας μια καλή επέμβαση, ήταν όμως πολύ ασταθής στη συνέχεια κι έχανε και αρκετές σέντρες. Σε μία από αυτές η μπάλα βρήκε πάνω του και κατάληξε στα δίχτυα, το 1-0 έγινε με αυτογκόλ στο 51′, η σέντρα ήταν από τον Σκοτ Κουίνγκλι. Ο Κουίνγκλι εξέθεσε και στο 90′ τον Πολωνό κίπερ, ο  Στρίγιεκ βγήκε πολύ έξω από την περιοχή του, δεν πρόλαβε τη μπάλα, το 2-0 σφράγισε το ματς.
Δεύτερη σερί ισοπαλία στην έδρα της, 2-2 με την Τσόρλι το Σάββατο, αυτή τη φορά βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 10′. Από κόρνερ του Άνταμ Μπλέικμαν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7΄με την κεφαλιά του Κούρντνεϊ Μέπεν-Γουόλτερ και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους πάλι με κόρνερ του Μπλέικμαν. Αυτή τη φορά η κεφαλιά του Μέπεν-Γουόλτερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι για να πεταχτεί ο Κρις Χόλροιντ και να την προωθήσει στα δίχτυα. Η Σάτον μείωσε το σκορ στο 14′ με τον Άαρον Τσάρβις ξαναμπαίνοντας στο ματς. Το 2-2 ήρθε στο 54′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτ Μίλσομ, το ματς όμως δεν είχε άλλο γκολ, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τέρματα και βαθμούς.
Καμία από τις δύο ομάδες δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, η αδυναμία της Σάτον στις στημένες φάσεις δίνει ένα προβάδισμα στην Ίστλιχ που έχει εντυπωσιακή παράδοση και δεν αφήνει τα ματς να ανοίξουν. Στο 2.10 ο άσος είναι εξαιρετικός.
EBBSFLEET UTD v YEOVIL:Τρίτη σερί ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 στο γήπεδο της Φάιλντ, παρότι δέχτηκε γκολ μόλις στο 4′, δεν ακολούθησε η γνωστή …βροχή τερμάτων. Στάθηκε άτυχη με το πέναλτι αφού η μπάλα βρήκε σε χέρι στο σουτ του  Μαρκ Γιέιτς, ο Ντάνι Ρόου έκανε το 1-0 από τα 11 βήματα. Σαφώς βελτιωμένη πάντως είχε και δοκάρι σε μια δυνατή σέντρα σουτ του Τζος Ούμερα, η αμυντική της βελτίωση ήταν αισθητή. Αυτή τη φορά όμως δεν είχε το γκολ, ο Μάιλς Γουέστον νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Φάιλντ, Τζέιμς Μοντγκόμερι. Η Φάιλντ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με κεφαλιά του  Νιλ Μπιρν, η μπάλα όμως δεν πέρασε τη γραμμή, πρόλαβαν οι αμυντικοί της Έμπσφιλντ που κράτησαν αυτή τη φορά το ματς ανοικτό μέχρι το τέλος.
Παραχώρησε 1-1 στη Στόκπορτ, ισοφαρίστηκε τρία λεπτά πριν το τέλος. Ξεκίνησε ιδανικά το ματς, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία στο σουτ του Λόουσον Ντ’Αφς και να βρίσκεται στον δρόμο του Κούρντνεϊ Ντάφους που άνοιξε το σκορ στο 21′, φτάνοντας τα δύο γκολ σε ισάριθμα ματς. Ο γκολκίπερ της, Στιούαρτ Νέλσον, κράτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο σταματώντας τον Φρανκ Μούλχερν, όμως η Στόκπορτ συνέχιζε να βγαίνει μπροστά κι είχε ακόμα δύο ευκαιρίες. Η ευκαιρία της Γέοβιλ ήρθε στο 74′, ο κίπερ της Στόκπορτ Μπεν Χίντσκλιφ απέκρουσε το σουτ του Ματ Γουόρθινγκτον κι αντί να γίνει το 2-0, ήρθε το γκολ από τον Άνταμ Τόμας στο 87′ για να διαμορφωθεί το τελικό 1-1.
Ακόμα μία ήττα για την Έμπσφιλντ αυτή τη φορά δέχτηκε μόνο ένα γκολ, εξακολουθεί όμως να μην πείθει και να μην μπορεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Η Γέοβιλ ψάχνει ακόμα τα πατήματα της, είναι όμως σαφώς ανώτερη και αν μη τι άλλο μπορεί να αποφύγει την ήττα. Το 2 DNB παρέχει ασφάλεια και απόδοση στο 2.10.
HARROGATE TOWN v NOTTS CO.:Ήττα με 1-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Γουόκινγκ. Δέχτηκε το γκολ στο 19′ με τη μπάλα να αλλάζει πορεία στο μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Σον Ντόνελαν. Δεν ήταν κακή, κάθε άλλο, πίεσε πολύ για την ισοφάριση, μοιραίος παίκτης ο Τζακ Μάλντον. Είδε τον γκολκίπερ των “Καρντς” Κρεγκ Κρος να αποκρούει την κεφαλιά του και στο δεύτερο μέρος να αποκρούει ακόμα μία κεφαλιά του στέλνοντας αυτή τη φορά τη μπάλα στο δοκάρι. Η Γουόκινγκ κλείστηκε στην περιοχή της, η Τάουν δε βρήκε χώρους, περιορίστηκε σε σουτ που έβρισκαν σε σώματα αμυνόμενων κι έφυγε χωρίς βαθμούς. Στο ματς αυτό χτύπησε σοβαρά ο μέσος Λόιντ Κέρι (3/0) και βγήκε με φορείο στο 66′. Υπήρχαν φόβοι για κάταγμα στον αστράγαλο, όμως ο τραυματισμός δεν είναι τόσο άσχημος. Είναι όμως αρκετά σοβαρός για να τον αφήσει 4 με 8 βδομάδες εκτός γηπέδων.
Νέα σφαλιάρα, εντός έδρας ήττα σοκ με 2-1 από τη Μπαρνέτ σε ένα ματς που προηγήθηκε στο 9′. Ο Ένζιο Μπόλντεβαϊν άνοιξε το σκορ με ένα φοβερό σουτ, η Κάουντι πλήρωσε το γεγονός ότι δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, ο Τζιμ Ο’Μπράιεν έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία. Η Μπαρνέτ ισοφάρισε στο 28′ με κεφαλιά του Κάλουμ Ρέινολντς, για να ακολουθήσουν χαμένες ευκαιρίες από τους Κόνελ Ρόουλινσον και Κρίστιαν Ντένις για τους γηπεδούχους. Ο Σιμεόν Ακινόλα όμως δεν αστόχησε στο 75′ και η Μπαρνέτ έφυγε με το διπλό από το Νότιγχαμ. Ο Νιλ Άρντλεϊ δήλωσε ότι η ομάδα του δέχεται φτηνά γκολ κι έχει πολλές αποφάσεις να πάρει. Έκανε πάντως δύο ακόμα μεταγραφές, ο 32χρονος επιθετικός Γουές Τόμας και ο 21χρονος μέσος Ρίγκαν Μπούτι έχουν πολλές πιθανότητες να βρεθούν στο αρχικό σχήμα.
Δίκαιο φαβορί η Χάρογκεϊτ απέναντι στην αλλοπρόσαλλη Νοτς Κάουντι που απογοητεύει συνεχώς. Ο Άρντλεϊ προσθέτει συνεχώς παίκτες και θα αργήσει να βρει χημεία, δεν είναι όμως τόσο κακή η απόδοση της ομάδας όσο δείχνουν τα αποτελέσματα. Περισσότερες πιθανότητες έχει να βρει την πρώτη της νίκη μακριά από την έδρα της, το 2 DNB στο 2.55 αξίζει το ρίσκο.
HARTLEPOOL v AFC FYLDE:Μεγάλη νίκη με 1-0 στην έδρα της Μέιντενχεντ, ξεπέρασε ιδανικά τις δύο ήττες της τις προηγούμενες αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όπως αναμενόταν, έκαναν φάσεις με τους Ρενέ Στιρ, Τζέικ Κάσιντι και Τζος Σμαλι, και οι τρεις νικήθηκαν από τον τερματοφύλακα της “Πουλς” Μπεν Κίλιπ. Η Χάρτλπουλ έβγαινε πάντως μπροστά είχε μια κεφαλιά-ψαράκι του Ράιαν Ντόναλντσον που έφυγε άουτ, για να βρει δίχτυα στο 53′. Ο Νίκο Μιούρ αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή” μπήκε στις αρχές του ημιχρόνου στη θέση του τραυματία Καμπάμπα και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, η ομάδα του αμύνθηκε ιδανικά στη συνέχεια.  Αμφίβολος ο επιθετικός Νικ Καμπάμπα (3/0) που χτύπησε κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, δεν αργεί η επιστροφή του αμυντικού Μάιλς Άντερσον, ο μέσος Λουκ Μόλινιου χτίζει ακόμα φυσική κατάσταση θα χάσει και αυτό το ματς. Παραμένουν εκτός μάχης οι μέσοι Τζος Χοκς και Κέντον Ρίτσαρντσον.
Νίκησε 1-0 την Έμπσφιλντ, πολύ δυσκολότερα απ’ότι θα περίμενε παρότι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′. Κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι στο σουτ του Μαρκ Γιέιτς, ο Ντάνι Ρόου το εκτέλεσε εύστοχα νικώντας τον Νέιθαν Άσμορ. Αυτή τη φορά όμως η άμυνα της Έμπσφιλντ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και δοκάρι στη δυνατή σέντρα-σουτ του Τζος Ούμερα. Η Έμπσφιλντ έφτασε και στο δεύτερο μέρος κοντά στην ισοφάριση με τον Μάιλς Γουέστον, ο γκολκίπερ Τζέιμς Μοντγκόμερι έσωσε τη Φλάιντ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το ματς με κεφαλιά του Νιλ Μπιρν, η μπάλα όμως απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή. “Ξέραμε ότι δεν θα ήταν όμορφα, πετύχαμε το γκολ, δεν δεχτήκαμε, ο Μόντι (σ.σ. ο κίπερ της Φάιλντ) έκανε κάνα δυο αποκρούσεις, πήραμε τρεις βαθμούς, έχουμε 7 συνολικά, ήταν μια καλή βδομάδα” τα λόγια του τεχνικού της Φάιλντ, Ντέιβ Τσάλινορ.
Σε εξαιρετική κατάσταση η Φάιλντ, μπορεί να φύγει και με το διπλό, η Χάρτλπουλ όμως δείχνει να ανακάμπτει και θέλει να ανατρέψει την εις βάρος της παράδοση. Παρά την έφεση των δύο ομάδων στο γκολ, το σκορ δεν δείχνει να ξεφεύγει, τα 2-3 γκολ στο 1.97 φαντάζουν καλή επιλογή.
STOCKPORT v BARROW:1-1 στην έδρα της Γέοβιλ, ισοφάρισε τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21′, όταν η μπάλα άλλαξε πορεία στο σουτ του Λόουσον Ντ’Αφς και βρέθηκε στο δρόμο του Κούρντνεϊ Ντάφους που δεν δυσκολεύθηκε να τη στείλει στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του σε ισάριθμα ματς. Έφτασε κοντά στην ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Φρανκ Μούλχερν, όμως ο κίπερ της Γέοβιλ, Στιούαρτ Νέλσον, κατάφερε να αποκρούσει. Πιο απειλητική στο β’ ημίχρονο η Στόκπορτ είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με τους Νίαλ Μπελ και Σαμ Μίνιχαν.  Ο κίπερ Μπεν Χίντσκλιφ κράτησε όρθια τη Στόκπορτ στο 74′ σταματώντας το σουτ του Ματ Γουόρθινγκτον και στο 87′ ο Άνταμ Τόμας έφερε το ματς στα ίσα.
Νίκησε 2-0 την Ίστλιχ, σε ένα ματς που χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να πάρει όλους τους βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο πρώτο μέρος, όμως η κεφαλιά του Σκοτ Ρέντελ έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Μπάροου έκανε δύο καλές φάσεις με τη σειρά της, τη μία εξουδετέρωσε ο κίπερ της Ίστλιχ Μαξ Στρίγιεκ, ο Πολωνός όμως δεν ήταν σε καλή μέρα κι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύθηκαν. Το σκορ άνοιξε στο 51′ με τον Σκοτ Κουίνγκλι να βγάζει τη σέντρα που βρήκε στο σώμα του Στρίγιεκ και κατέληξε στα δίχτυα, με αυτογκόλ του Πολωνού γκολκίπερ άνοιξε το σκορ. Ο Κουίνγκλι είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ κι ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο στο 90′, με τον Στρίγιεκ να έχει πάλι ευθύνη, βγήκε πολύ έξω από την περιοχή του, διόλου δεν στεναχώρησε αυτό τον σκορερ της Μπάροου.
Οι αποδόσεις δίνουν φαβορί τη γηπεδούχο, η Μπάροου όμως έχει εξαιρετική παράδοση στην έδρα της Στόκπορτ. Μόνο εύκολο δεν θα είναι το ματς, η ασφάλεια που παρέχει το 2 DNB κρίνεται απαραίτητη, το 2.65 που το συνοδεύει είναι μεγάλος πειρασμός.
TORQUAY v MAIDENHEAD UTD:Εντυπωσιακό 3-3 στην έδρα της Μπρόμλεϊ, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κι η πρώτη μόλις στο πρώτο λεπτό από την κεφαλιά του Τζακ Χόλαντ. Γλύτωσε χάρη στον κίπερ της από ένα δεύτερο γκολ και κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι που κέρδισε ο Κόνορ Λίμονχαϊ-Έβανς από τον Λουκ Κούλσον. Το εκτέλεσε ο Τζέιμι Ριντ κάνοντας το 1-1 στο 35′, οι γηπεδούχοι όμως προηγήθηκαν πάλι στην εκπνοή του ημιχρόνου. Γνωστό σκηνικό, κεφαλιά του Τζάκ Χόλαντ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι ο Τζο Κίζι αντέδρασε πιο γρήγορα στέλνοντας τη στα δίχτυα. Μέσα σε τρία λεπτά η Τορκί γύρισε το ματς, χάρη στα γκολ των  Κόνορ Λίμονχαϊ-Έβανς στο 66′ και Τζέικ Άντριους στο 69′, κατάφερε όμως να δεχτεί γκολ ένα λεπτό αργότερα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φράνκι Ρέιμοντ, το ματς δεν έμελλε να αναδείξει νικητή.
Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χάρτλπουλ, πρώτη φετινή για την ομάδα του Άλαν Ντέβονσαϊρ. Η Μέιντενχεντ πίεσε από την αρχή, μεγάλος πρωταγωνιστής ο γκολκίπερ της “Πουλς” Μπεν Κίλιπ, σταμάτησε τους Ρενέ Στιρ, Τζέικ Κάσιντι και Τζος Σμαλι. Η Χάρτλπουλ πάντως έβγαινε συχνά στην κόντρα κι ήταν αυτή που έχασε την ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Γκιμ Τουρέ. Βρήκε δίχτυα στο 53′, με τον Νίκο Μιούρ που είχε μπει στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, στη θέση του Καμπάμπα. Η Μέιντενχεντ είχε χρόνο για να ισοφαρίσει, δεν είχε όμως ευστοχία, ενώ δεν έκανε και πολλές φάσεις στη συνέχεια. Ο Τζος Κέλι ήταν αυτός που έφτασε με κεφαλιά πιο κοντά στο γκολ, νικήθηκε όμως από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
Η Τορκί δείχνει να έχει το προβάδισμα, βρίσκει δίχτυα η άμυνα της όμως δεν εμπνέει εμπιστοσύνη σε αντίθεση με αυτή της Μέιντενχεντ του Ντέβονσαϊρ, που δεν αφήνει τα ματς να ανοίξουν και εκτός έδρας παίζει στην κόντρα. Τα 2-3 γκολ στο 2.20 δείχνουν η καταλληλότερη επιλογή.
WREXHAM v HALIFAX:Ήττα με 2-1 στην έδρα της Ντόβερ, σε ένα ματς που καθυστέρησε μια ώρα να ξεκινήσει μιας και η Ρέξαμ είχε κολλήσει σε μποτιλιάρισμα. Προηγήθηκε πάντως στο 36′ με τον Μαρκ Χάρις, αλλά η χαρά της δεν κράτησε πολύ. Στο 43′ αποβλήθηκε ο επιθετικός Μπόμπι Γκραντ για ένα περιστατικό εκτός φάσης με τον κίπερ της Ντόβερ, Λι Γουόργκαν. “Μια στιγμή τρέλας από τον Μπόμπι, ο διαιτητής μου είπε ότι υπήρξε βίαιη επαφή, όταν είδα όμως τη φάση πιο πολύ με τρικλοποδιά μου φάνηκε” τα λόγια του τεχνικού της Ρέξαμ Μπράιαν Χιούζ. Η Ντόβερ εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφάρισε στο 72′ με κεφαλιά του Ρίκι Μοντέστε και πήρε τη νίκη με αυτογκόλ του Σον Πίρσον στο 90′. Ο επιθετικός Μπόμπι Γκραντ (3/2) που αποβλήθηκε δεν θα έπρεπε να είναι διαθέσιμος όμως υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει έφεση η Ρέξαμ. Αμφίβολοι ο μέσος Ακίλ Ράιτ (0/0) και ο γκολκίπερ Ρομ Λέιντον (0/0).
Κέρδισε 1-0 τη Ντάγκεναμ κι είναι η μοναδική ομάδα που έχει κάνει το 3 στα 3 στη Νάσιοναλ. Ο Λίαμ ΜακΆλιντεν πέτυχε στο 15′ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πρώτο του με τη φανέλα της Χάλιφαξ. Ο γκολκίπερ των “Ντάγκερς” ΈΛιοτ Τζάστχαν σταμάτησε  με μια διπλή απόκρουση τον Κάμερον Κινγκ κι η Χάλιφαξ δεν πέτυχε δεύτερο γκολ, ευτυχώς γι αυτήν ο γκολκίπερ της, Σαμ Τζόνσον εξουδετέρωσε στο 64′ το σουτ του Τζέιμς Ντόμπσον. “Δεν κοιτάμε τη βαθμολογία, ούτε τι κάνουν οι άλλοι” δήλωσε χαρακτηριστικά ο Πιτ Γουάιλντ. “Πρέπει να συνεχίσουμε να μαζεύουμε βαθμούς, είμαστε μια βδομάδα πίσω στην προετοιμασία σε σχέση με τις άλλες ομάδες, γι αυτό οι εμφανίσεις μας είναι αξιοσημείωτες” συμπλήρωσε ο τεχνικός της Χάλιφαξ που αναφέρθηκε και στο ματς με τη Ρέξαμ: “Δύσκολη δοκιμασία, θα παίξουμε το παιχνίδι μας και θα δούμε που θα μας βγάλει, όλοι περιμένουν να σταματήσει το σερί μας.” Αμφίβολος ο εξτρεμ Ντάνι Γουίλιαμς (2/0) που έχει υποστεί τράβηγμα.
Οι αποδόσεις δίνουν τη Ρέξαμ φαβορί, όμως η Χάλιφαξ έχει αυτοπεποίθηση και πολύ δυνατή παράδοση στην έδρα των “κόκκινων δράκων”. Η Ρέξαμ το έχει το γκολ, όμως τα παιχνίδια της “Φαξ” είναι πολύ κλειστά. Τα 2-3 γκολ στο 1.95 έχουν τύχη.