England National League

AFC FYLDE v HARROGATE TOWN
Δεύτερη σερί ήττα με 4-1, αυτή τη φορά στην έδρα της Χάλιφαξ. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 10′ από τον Λίαμ Μακ Αλίντεν, το δεύτερο στο 35′ από τον Τόμπι Σο-Σίλβα. Υπήρξε αντίδραση πάντως η Φάιλντ μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου με τον Ντάνι Ρόου και φάνηκε να ξαναμπαίνει στο ματς. Δε συνέβη ποτέ αυτό, στο 53′ το σκορ ήταν 3-1 από το γκολ του  Κάμερον Κινγκ, το τελικό 4-1 έγινε στο 76′ από τον Μπίνομ-Γουίλιαμς. Έξαλλος από την εμφάνιση της ομάδας του ο τεχνικός της ομάδας, Ντέιβ Τσάλινορ τόνισε ότι δεν θα ψάξει δικαιολογίες. “Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι κάναμε και τι δεν κάναμε σωστά είμαι πολύ απογοητευμένος από τη νοοτροπία και την απόδοση των παικτών” ,τόνισε μεταξύ άλλων.
Μετά από τρεις σερί ήττες νίκησε στο 93′ με 2-1 τη Στόκπορτ και πήρε βαθιά ανάσα. Στάθηκε τυχερή που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, την κράτησε όρθια ο γκολκίπερ, Τζέιμς Μπέλσοου, σταματώντας στο 20′ τον Άνταμ Τόμας και στο 35′  τον Φρανκ Μούλχερν. Κατάφερε να προηγηθεί στο 53′ με τον Ράιαν Φάλοουφιλντ, ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση στη συνέχεια, το 1-1 από τον Νάιαλ Μπελ στο 69′ έμοιαζε με τιμωρία. Λυτρώθηκε στο 93′ με το γκολ του Άλεξ Μπράντλεϊ, για “φανταστική νίκη” έκανε λόγο ο προπονητής της ομάδας Σάιμον Γουίβερ, τονίζοντας ότι η ομάδα απάντησε στους αμφισβητίες της .

Η νίκη είναι μονόδρομος για τη Φάιλντ που είναι το φαβορί, η άμυνα της όμως δείχνει να παραπαίει τελευταία και θα βρει απέναντι της μια Χάρογκειτ που έχει ψυχολογία. Και οι δύο ομάδες βρίσκουν εύκολα δίχτυα, το ματς δείχνει ανοικτό, το Over 2.5 του 1.83 πολύ πιθανό.
ALDERSHOT v SUTTON UTD

Έχασε με 2-0 στην έδρα της Τορκί το Σάββατο, φτάνοντας τα 5 ματς χωρίς νίκη. Χαρακτηριστικό είναι πως έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Δέχτηκε αναμενόμενη πίεση από τους γηπεδούχους, είχε κλείσει όμως τους χώρους και φάνηκε να αντέχει. Δέχτηκε το πρώτο γκολ σε κομβικό χρονικό σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από ένα μακρινό σουτ του Τζέιμι Ριντ. Το 2-0 ήρθε στο 51′ από τον Όπι Έντουαρντς, αναγκάστηκε να ανοιχτεί στη συνέχεια αφήνοντας πολλά κενά πίσω και θα μπορούσε κάλλιστα να δεχτεί και τρίτο γκολ. Αμφίβολος ο αμυντικός Άλεξ Φίνεϊ (5/0) που χτύπησε στο ματς του Σαββάτου. Τραυματίες οι μέσοι Τζέικομπ Μπέρκελι-Αγκιεπόνγκ (3/1) και Τζέιμς Ρόου (3/0).
Εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Ντόβερ για την ομάδα του Λονδίνου. Η κακή μέρα φάνηκε νωρίς, μόλις στο 10′ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ρίκι Μποντέστε. Πίεσε στη συνέχεια όμως ο γκολκίπερ της Ντόβερ, Λι Γουόργκαν, ήταν σε μεγάλη μέρα, σταμάτησε στο 21′ τον Χάρι Μπιούτιμαν και στο 25′ τον Ομάρ Μπουγκιέλ. Κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να πάει με το 1-1 στα αποδυτήρια. Δέκα λεπτά όμως μετά την έναρξη του β’ μέρους βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ, από το γκολ του Έφιονγκ σε μια γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Δεν πίεσε όσο αναμενόταν στην συνέχεια, στο τέλος μόνο δοκίμασε κάποια σουτ απελπισίας για να γνωρίσει τελικά την πρώτη της ήττα τη φετινή σεζόν.

Η Όλντερσοτ έχει εξαιρετική παράδοση απέναντι στη Σάτον κι η έδρα της δίνει ένα προβάδισμα. Δεν εμπνέει όμως εμπιστοσύνη, 5 ματς χωρίς νίκη είναι πολλά. Η κάλυψη με το 1 DNB δείχνει απαραίτητη, με την απόδοση στο 1.73 αξιοπρεπέστατη.
BARNET v TORQUAY

Έφερε 1-1 στην έδρα της Ρέξαμ σε ένα ματς που τα πάντα κρίθηκαν πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό με τον Χούπερ, η Μπαρνέτ αντέδρασε άμεσα κι ισοφάρισε στο 8′ με τον Νταν Σπαρκς. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν στη συνέχεια του α’ μέρους, στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρνέτ όμως έκατσε, αμύνθηκε σκληρά και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, έχοντας ως κορυφαίο τον γκολκίπερ Σκοτ Λόατς. “Παίξαμε απογοητευτικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν είμαι καθόλου απογοητευμένος με το αποτέλεσμα”, τα λόγια του Ντάρεν Κάρι. “Χρειάστηκε να αλλάξουμε το σχήμα αυτή τη φορά, έγιναν αλλαγές και στην ενδεκάδα με δύο ματς σε τρεις μέρες, χτίζουμε όμως καλή ομάδα”,τόνισε ικανοποιημένος ο προπονητής της Μπαρνέτ.
Πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, καθώς  επικράτησε με 2-0 της Όλντερσοτ σε ένα ματς που είχε τηλεοπτική μετάδοση. Ωστόσο, ζορίστηκε αρκετά για να φτάσει στη νίκη.  Είχε την υπεροχή από το πρώτο σφύριγμα του αγώνα, πίεζε συνέχεια αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους παρά τον επιθετικό της μονόλογο. Τη λύση έδωσε ο Τζέιμι Ριντ που άνοιξε το σκορ με μια βολίδα από τα 23 μέτρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η Τορκί πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ και δεν άργησε να βρει δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Όπι Έντουαρντς έκανε το 2-0 στο 51′ και καθώς η Όλντερσοτ είχε πια ανοιχτεί, η Τορκί είχε ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ. Δεν το χρειάστηκε, τα δύο αποδείχθηκαν παραπάνω από αρκετά, ο Γκάρι Τζόνσον είχε κάνει μόλις μία αλλαγή στο βασικό σχήμα, με δεύτερο ματς σε 3 μέρες αναμένεται να πειράξει περισσότερο την ενδεκάδα.

Οι δύο ομάδες δείχνουν ισοδύναμες και το Χ συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες. Η Τορκί δείχνει πιο αποφασιστική κι έχει εντυπωσιακή παράδοση στην έδρα της Μπαρνέτ. Με την απόδοση στο 2.55, το 2NB αξίζει και με το παραπάνω.
BARROW v HALIFAX

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Τσέστερφιλντ, το σκορ μάλιστα άνοιξε στο 18′, ένας πρώην επιθετικός της, ο Μπράντλεϊ Μπάρι, με μακρινό σουτ. Ο Σκοτ Κουόνγκλι έκανε το 2-0 στο 24′ για τη Μπάροου που φάνηκε να αγκαλιάζει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως κέρδισαν πέναλτι με τον ΜακΓκλάσαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το μετέτρεψε σε γκολ ο Σκοτ Μπόντεν και οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο γκολκίπερ της Μπάροου, Τζόελ Ντίξον κράτησε όσο μπορούσε, για να νικηθεί στο 80′ από την κεφαλιά του Φόντοπ-Τάλομ που πέτυχε το τρίτο του γκολ σε δύο παιχνίδια. “Παίξαμε εκπληκτικά στο πρώτο ημίχρονο, μόνο το τελευταίο κομμάτι του παζλ έλειπε, ήταν στιγμές πoυ τους κάναμε κομμάτια” δήλωσε ικανοποιημένος ο τεχνικός της Μπάροου, Ίαν Ίβατ.
Πραγματοποίησε εμφατική επιστροφή στις νίκες με 4-1 επί της Φάιλντ δίνοντας έτσι άμεση απάντηση σε όσους βιάστηκαν να πουν ότι άρχισε να ξεφουσκώνει. Ο -πρώην φορ της Γουλβς- Λίαμ Μακ Αλίντεν άνοιξε το σκορ στο 10′, στο 35′ ο Τόμπι Σο-Σίλβα έκανε το 2-0. Η Φάιλντ αντέδρασε, πίεσε και ανταμείφθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν ο Ντάνι Ρόου μείωσε σε 2-1. Η “Φαξ” δεν ήταν όμως διατεθειμένη να χάσει άλλους βαθμούς, στο 53′ ο Κάμερον Κινγκ έκανε 3-1, ο Μπίνομ-Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 76΄. “Ζήτησα από τους παίκτες μου να είναι αδίστακτοι και αυτό ακριβώς έκαναν σήμερα και για να είμαστε ειλικρινείς μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ”,δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος ο τεχνικός της Χάλιφαξ, Πιτ Γουάιλντ.

Σκληρή ομάδα η Μπάροου, ειδικά όταν παίζει στην έδρα της, το physical game όμως ταιριάζει πολύ και στη Χάλιφαξ. Το ματς δείχνει σκληρό και πολύ κλειστό, όπως τα περισσότερα εκτός έδρας της “Φαξ”. Από το Under 2.5 του 1.73 προτιμότερο το 2 DNB του 2.30.
BOREHAM WOOD v EBBSFLEET UTD

Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μπρόμλεϊ, όπου και έχασε με 1-0. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα πίεσαν κι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 28′ όταν η κεφαλιά του Φέρτσαϊλντ-Χάκετ έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Φέρτσαϊλντ-Χάκετ έφτιαξε το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, το πέτυχε ένας πρώην παίκτης της Μπόρεχαμ, ο Μάικλ Τσικ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η Γουντ αντέδρασε στο β’ μέρος, αλλά έπεσε πάνω στον Μαρκ Κάζινος. Ο γκολκίπερ της Μπρόμλεϊ σταμάτησε τον Τσιμάνγκα κι έκανε μια ακόμα πιο δύσκολη απόκρουση στην προσπάθεια του Άνταμ ΜακΝτόνελ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Η Μπρόμλεϊ είχε μια ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ με τον Φέρτσαϊλντ-Χάκετ, αφήνοντας τη Γουντ να ελπίζει μέχρι το τέλος χωρίς αποτέλεσμα.
Πάλεψε σκληρά για να φέρει 2-2 στην έδρα της με τη Νοτς Κάουντι, παρέμεινε όμως χωρίς νίκη στις έξι πρώτες αγωνιστικές και στον βυθό της βαθμολογίας. Κατάφερε πάντως, να βάλει φρένο σε ένα σερί από 5 ήττες παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Ο Μπεν Τάρνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 11′ για την Κάουντι, κάνοντας τους οπαδούς της Έμπσφλιτ να περιμένουν τα χειρότερα. Ο Τζος Ούμερα όμως έφερε το ματς στα ίσα σε ένα ιδανικό χρονικό σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Ρίγκαν Μπούτι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κάουντι τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως “ο στόλος” είχε πάλι απάντηση, έστω και με λίγη δόση τύχης, ισοφάρισε με αυτογκόλ του Τζιμ Ο’Μπράιεν στο 61′.

Λογικό φαβορί η Μπόρεχαμ απέναντι σε μια ομάδα που έχει δεχτεί γκολ σε κάθε ματς κι είναι στο βυθό της βαθμολογίας. Η Έμπσφλιτ όμως βγάζει αντίδραση τελευταία και βρίσκει δίχτυα. Το Over 2.5 στο 2.00 δείχνει εξαιρετικό.
DAG & RED v YEOVIL

Έρχεται από το 1-1 στην έδρα της Ίστλιχ. Παρότι προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο, πρέπει να είναι ικανοποιημένη από το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς μπορούσε εύκολα να χάσει το ματς. Ο Τζόαν Λούκε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 15′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους με τον  Τάιρον Μπάρνετ που έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα γκολ στο 72′. “Δίκαιο αποτέλεσμα, ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, η Ίστλιχ στο δεύτερο”,  τα λόγια του Πίτερ Τέιλορ. “Είμαι ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ξεκινήσαμε κάνοντας λάθη και συνεχίσαμε έτσι, ήταν δεδομένο ότι η Ίστλιχ θα πίεζε”, τόνισε ο τεχνικός των “Ντάγκερς” που χαρακτήρισε “μεγάλο ματς” αυτό της ομάδας του κόντρα στη Γέοβιλ.
Έρχεται από την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Μέιντενχεντ, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος, καμία τους όμως δεν βρήκε δίχτυα. Η Γέοβιλ φάνηκε να ξεκινά καλύτερα στην επανάληψη όταν έχασε μια ευκαιρία με τον Χάιπολιτ, ήταν όμως η “Μέιντεν” που άρχισε να κάνει τη μία φάση πίσω από την άλλη. Είχε δοκάρι με τον Τζος Κέλι, άνοιξε το σκορ στο  56′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζος Σμάιλ, ενώ κέρδισε και πέναλτι ένα λεπτό αργότερα. Το εκτέλεσε ο Τζέικ Κάσιντι, ο γκολκίπερ Στιούαρτ Νέλσον απέκρουσε κρατώντας τη Γέοβιλ στο ματς, για να δεχτεί ένα δεύτερο γκολ στο 85′ από τον Ντάνιελ Γουάιτχολ. Η Γέοβιλ απάντησε με γκολ του Κόρντνι Ντάφας στο επόμενο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Πήρε τον επιθετικό Γκολντ Ομοτάγιο που έφυγε από τη Μπέρι, ο 25χρονος Ελβετός υπέγραψε μέχρι το τέλος της σεζόν, δεν είναι όμως διαθέσιμος για το ματς με τη Ντάγκεναμ

Δύο ομάδες που γενικά ζορίζονται στη διαχείριση των παιχνιδιών, τουλάχιστον κατάφεραν να βρουν δίχτυα στα τελευταία ματς τους. Η έδρα δίνει ένα προβάδισμα στους “Ντάγγερς” και οι δύο ομάδες πάντως δείχνουν ικανές να σκοράρουν. Το γκολ/γκολ στο 1.75.
DOVER ATHLETIC v WOKING

Νίκησε 1-2 μέσα στο Λονδίνο τη Σάτον, δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις της. Ο Ρίκι Μποντέστε άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′, την κράτησε στη συνέχεια ο γκολκίπερ Λι Γουόργκαν, αφού σταμάτησε στο 21′ τον Χάρι Μπιούτιμαν και στο 25′ τον Ομάρ Μπουγκιέλ. Ο Τζέιμι Κόλινς ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους, όμως η Ντόβερ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 50′ με τον Έφιονγκ να τελειώνει ιδανικά μια γρήγορη αντεπίθεση. Ήταν το τρίτο σερί ματς που βρήκε δίχτυα ο Έφιονγκ, ο οποίος τώρα θα αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του. Ήταν παίκτης της Γουόκινγκ πριν από δύο χρόνια, πετυχαίνοντας 10 γκολ με τους “Καρδινάλιους” για να πάει στη συνέχεια στη Ρος Κάουντι της Σκωτίας.
Ασταμάτητη, έφτασε τις 4 σερί νίκες σπάζοντας το αήττητο της Σόλιχαλ κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Από τα πιο εντυπωσιακά στη νίκη της με 2-0 είναι ότι κατάφερε να σιγήσει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Προηγήθηκε στο 10′ με τον Τζέικ Χάιντ, έκανε το 2-0 στο 16′ με τον Μάνι Πάρι έφτασε κοντά και σε ένα τρίτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδιάζοντας πλήρως τη “Μουρς”. Στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε να αμυνθεί και τα κατάφερε μια χαρά. Στάθηκε και τυχερή με τη Σόλιχαλ να έχει δοκάρι και να χάνει σωρεία ευκαιριών, το τέλος του αγώνα τη βρήκε να πανηγυρίζει. Ο τεχνικός Άλαν Ντόουσον δεν εγκατέλειψε το αγαπημένο του 3-5-2, έκανε μόνο μία αλλαγή στο βασικό σχήμα, με δύο ματς σε τρεις μέρες αναμένεται να κάνει περισσότερες.

Η Ντόβερ είναι φαβορί, η Γουόκινγκ όμως συνεχίζει να κερδίζει παρότι σε κάθε παιχνίδι της σχεδόν όλοι περιμένουν να της κοπεί η φόρα. Οι “καρδινάλιοι” έχουν ψυχολογία και την απαραίτητη ρέντα, το 2 DNB στο 2.40 είναι πειρασμός.
HARTLEPOOL v WREXHAM

Έρχεται από το 0-0 στην έδρα της Τσόρλι το Σάββατο, όπου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να σκοράρουν με τον Μασάνκα. Η Χάρτλπουλ όμως είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Κίτσινγκ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι στο 48′ και θα μπορούσε να πάρει το ματς στις καθυστερήσεις όμως ο Χόλοχαν έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο επιθετικός Νίκο Μιούιρ (4/1) υπέστη τράβηγμα στο ματς με την Τσόρλι και αναμένεται να απουσιάσει, αμφίβολος ο αμυντικός Μάιλς Άντερσον (1/0), 4 ράμματα πάνω από το αριστερό μάτι ήταν το … σουβενίρ από το ματς του Σαββάτου. Ξανά, εκτός μάχης οι μέσοι Κέντον Ρίτσαρντσον (1/0) και Λουκ Μόλινο (0/0) και ο επιθετικός Λουκ Γουίλιαμς (1/0).
Παραχώρησε 1-1 στη Μπαρνέτ -δεύτερη σερί ισοπαλία- προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Χούπερ για να δεχτεί την ισοφάριση στο 8′ από τον Νταν Σπαρκς. “Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία, αξίζουν τα εύσημα στη Μπαρνέτ που αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να μας αναστατώσει”, δήλωσε ο Μπράιαν Χιουζ. “Είναι δύο χαμένοι βαθμοί, πολλές ομάδες θα έρθουν να παίξουν έτσι εδώ, στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε ότι η Μπαρνέτ ήταν ικανοποιημένη με την ισοπαλία”, συμπλήρωσε ο τεχνικός της Ρέξαμ. Ο επιθετικός Μπόμπι Γκραντ (3/2) εξέτισε ποινή τριών αγωνιστικών και επιστρέφει, o αμυντικός Μάνι Σμιθ έχει σοβαρό πρόβλημα στο γόνατο, δεν έχει παίξει ακόμα φέτος και δύσκολα θα τα καταφέρει πριν τα Χριστούγεννα. Παραμένει αμφίβολος ο γκολκίπερ Ρομπ Λέιντον, το πιθανότερο είναι να συνεχίσει ο Κρίστιαν Ντιμπλ (6 συμμετοχές) κάτω από τα δοκάρια.

Εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση, το πιθανότερο είναι οι δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν. Ωστόσο, καμία από τις 12 τελευταίες συναντήσεις τους δεν έχει λήξει ισόπαλη. Ρίσκο με το Χ στο 3.32, το οποίο μπαίνει άνετα και σε δελτίο με ζητούμενα.
MAIDENHEAD UTD v BROMLEY FC

Πέτυχε την τρίτη σερί της νίκη με 2-1 στην έδρα της Γέοβιλ, ούσα αρκετά ανταγωνιστική σε ένα πολύ ανοικτό πρώτο μέρος με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Παρότι οι γηπεδούχοι φάνηκε να μπαίνουν δυνατά στο β’ μέρος, ήταν η “Μέιντεν” που έκανε απανωτές φάσεις, είχε δοκάρι με τον Τζος Κέλι, άνοιξε το σκορ με τον Τζος Σμάιλ στο 56′ κι ένα λεπτό αργότερα κέρδισε και πέναλτι. Ο γκολκίπερ της Γέοβιλ, Στιούαρτ Νέλσον, απέκρουσε το σουτ του Τζέικ Κάσιντι, η “Μέιντεν” όμως βρήκε ξανά δίχτυα στο 85′ με τον Ντάνιελ Γουάιτχολ. Άμεση απάντηση της Γέοβιλ με γκολ του Ντάφας ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Άλαν Ντέβονσαϊρ όμως κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ο έμπειρος τεχνικός είχε δηλώσει ότι σκεφτόταν να κατεβάσει δύο διαφορετικές ενδεκάδες  στα 2 ματς που θα δώσει σε τρεις μέρες η ομάδα του, θα δυσκολευτεί πάντως να πειράξει το βασικό σχήμα μετά από αυτή τη νίκη.
Έφτασε στην τρίτη συνεχόμενή της νίκη, αφού επικράτησε με 1-0 της Μπόρεχαμ. Η Μπρόμλεϊ είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στη Νάσιοναλ με το πέρας των 6 πρώτων αγωνιστικών. Κορυφαίος παίκτης της, ο Φέρτσαϊλντ-Χάκετ, είχε μια κεφαλιά άουτ στο 28′, έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Μάικλ Τσικ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ήταν μια συνεχή απειλή κι έφτασε κοντά σε ένα ακόμα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειάστηκαν πάντως και τα αντανακλαστικά του Μαρκ Κάζινς, ο κίπερ της Μπρόμλεϊ, απέκρουσε το σουτ του Τσιμάνγκα και σταμάτησε στη συνέχεια τον Άνταμ ΜακΝτόνελ σε μια φάση που στάθηκε και τυχερός αφού η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Η Γουντ κυριάρχησε πάντως στα τελευταία λεπτά, το αποτέλεσμα είναι αυτό που κρατά ο τεχνικός των “κορακιών” Νιλ Σμιθ.

Σκληρό καρύδι για όλες τις ομάδες η Μέιντενχεντ του Ντέβονσαϊρ, δύο ματς σε τρεις μέρες πάντως είναι πολλά για το ρόστερ της. Δύσκολο τεστ η επίσκεψη της αήττητης Μπρόμλεϊ, ο Ντέβονσαϊρ δεν διστάζει να παίξει με αντεπιθέσεις ακόμα και εντός έδρας και αυτό αναμένεται να κάνει σε ένα ματς που δείχνει κλειστό. Τα 2-3 γκολ στο 1.97 έχουν τύχη.
NOTTS CO. v CHORLEY FC

Προηγήθηκε δύο φορές αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Έμπσφλιτ που ερχόταν από 5 σερί ήττες κι είναι ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Νιλ Άρντλεϊ κατέβασε την ίδια ενδεκάδα, ικανοποιημένος από την εμφάνιση στο ματς με τη Ρέξαμ, και φάνηκε να δικαιώνεται όταν ο Μπέν Τάρνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 11′. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με την Έμπσφλιτ να κάνει απανωτές φάσεις και να φτάνει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τζος Ούμερα. Η Κάουντι προηγήθηκε ξανά στο 48′ με τον Ρίγκαν Μπούτι κι έφτασε κοντά σε ένα τρίτο γκολ όμως ο Τόμας δεν βρήκε δίχτυα. Της κόστισε, μιας και ισοφαρίστηκε στο 61′ με αυτογκόλ του Τζιμ Ο’Μπράιεν, μία νίκη στα πρώτα 6 ματς δεν είναι και ο καλύτερος απολογισμός για μια ομάδα που θεωρείται πρώτο φαβορί για τον τίτλο.
Παραχώρησε 0-0 στη Χάρτλπουλ, ήταν η τέταρτη ισοπαλία της στα πρώτα 6 ματς της Νάσιοναλ, αγνοεί ακόμα τη νίκη. Είχε δύο καλές στιγμές με τον Μασάνκα να αστοχεί από ευνοϊκή θέση και τον Τζος Ο’Κιφ να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ της Χάρλπουλ, Μπεν Κίλιπ. Θα μπορούσε εύκολα να χάσει το ματς, η “Πουλς” είχε δοκάρι με τον Κίτσινγκ στο 48′ και μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Χόλοχαν. Μπορεί να μην έχει κάνει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, χάνει όμως πολύ δύσκολα, μετρά μόλις μία ήττα στα πρώτα έξι παιχνίδια. Αυτό που θέλει ο Τζέιμι Βερμίλιο είναι να μετατρέψει τις ισοπαλίες σε νίκες, υπάρχουν πάντως αρκετά ματς που η ομάδα του στάθηκε τυχερή και οι ισοπαλίες θα μπορούσαν εύκολα να είναι ήττες.

Φαβορί η Κάουντι, πως να εμπιστευτείς όμως μια ομάδα με μία νίκη σε 6 ματς, που ψάχνει ακόμα χημεία. Αυτή τη φορά ούτε η προσθήκη του DNB έχει ικανοποιητική απόδοση. Η Τσόρλι δεν κερδίζει αλλά και δεν χάνει εύκολα, τα παιχνίδια της είναι συνήθως κλειστά. Η Κάουντι πάντως σκοράρει, τα 2-3 γκολ στο 2.00 αξίζουν το ρίσκο.
STOCKPORT v CHESTERFIELD

Μετά από δύο σερί νίκες έχασε στο 93′ με 2-1 στην έδρα της Χάρογκειτ σε ένα δραματικό ματς. Μπορούσε να προηγηθεί στο 20′, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Τζέιμς Μπέλσοου απέκρουσε το σουτ του Άνταμ Τόμας και στο 35′ σταμάτησε και τον Φρανκ Μούλχερν. Το 0-0 του πρώτου μέρους αδικεί την εικόνα της, πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα της στο 53′ και ο Ράιαν Φάλοουφιλντ έκανε το 1-0. Ο σκόρερ έχασε την ευκαιρία να πετύχει ένα δεύτερο γκολ με τους γηπεδούχους να πιέζουν, όμως η Κάουντι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69′ με τον Νάιαλ Μπελ. Φάνηκε ότι θα καταφέρει να φύγει με το βαθμό, δέχτηκε όμως το γκολ στο 93′ από τον Άλεξ Μπράντλεϊ.
Έφερε 2-2 εντός έδρας με τη Μπάροου σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει 2-0 πριν το ημίωρο. Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία στις 6 πρώτες αγωνιστικές. Ένας πρώην παίκτης της άνοιξε το σκορ στο 18′, ο Μπράντλεϊ Μπάρι για να διπλασιάσει τα τέρματα της Μπάροου στο 24′ ο Σκοτ Κουόνγκλι. Έδειχνε να πελαγοδρομεί και θα μπορούσε να δεχτεί και τρίτο γκολ, κέρδισε όμως πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το μετέτρεψε σε γκολ ο Σκοτ Μπόντεν. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και ανταμείφθηκε στο 80′ όταν ο Φόντοπ-Τάλοπ ισοφάρισε με κεφαλιά. Ο αμυντικός Λόρενς Μαγκουάιρ (2/0) εξέτισε ποινή τριών αγωνιστικών κι επιστρέφει, αμφίβολος ο σκόρερ Μάικ Φόντοπ-Τάλοπ (2/3) που χτύπησε στο γόνατο στο ματς με τη Μπάροου.

Η Τσέστερφιλντ φέρνει πολλές ισοπαλίες και δεν αποκλείεται να το κάνει και στην έδρα της Στόκπορτ. Οι δύο ομάδες βρίσκουν δίχτυα, σπάνια όμως κρατούν ανέπαφη την εστία τους. Το γκολ/γκολ στο 1.75 συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.
SOLIHULL MOORS FC v EASTLEIGH FC

Πρώτη φετινή ήττα, 2-0 στην έδρα της Γουόκινγκ, οι “Καρδινάλιοι” την έριξαν από την κορυφή κι έπιασαν αυτοί την πρώτη θέση. Η “Μουρς” δέχτηκε δύο γκολ στα πρώτα 16 λεπτά, ο Τζέικ Χάιντ άνοιξε το σκορ στο 12′, ο Πάρι έκανε το 2-0 στο 16′, ο γκολκίπερ Ράιαν Μπουτ απέτρεψε ένα τρίτο γκολ, η Σόλιχαλ ήταν σε… τρικυμία. Βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος κι έκανε αρκετές φάσεις, είχε και δοκάρι με τον Χόκριντζ, το εντυπωσιακό ήταν ότι η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. “Στα πρώτα λεπτά ήμασταν εντάξει, μετά όμως λιώσαμε σαν σοκολάτα και ο τρόπος που δεχτήκαμε τα γκολ ήταν απαίσιος”, δήλωσε απογοητευμένος ο Τιμ Φλάουερς. “Δεν κάναμε την άσχημη δουλειά και το πληρώσαμε, στο δεύτερο ημίχρονο όμως κάναμε τόσες πολλές ευκαιρίες που μπορούσαμε να κερδίσουμε 4 ματς”, κατέληξε ο τεχνικός της Σόλιχαλ.
Έρχεται από το 1-1 εντός έδρας με τη Ντάγκεναμ, συμπληρώνοντας έτσι πέντε ματς χωρίς νίκη, ενώ ήταν μόλις η δεύτερη φορά σε 6 ματς που βρήκε δίχτυα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15′ από το γκολ του Τζόαν Λούκε, ο Τάιρον Μπάρνετ ισοφάρισε στο 47′ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να της δώσει και τη νίκη όταν έστειλε από κοντά τη μπάλα άουτ στο 72′. “Ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα, στο πρώτο ήταν σαν να παίζαμε σε αγώνα προετοιμασίας, ήμασταν πολύ αργοί, ληθαργικοί θα έλεγα, στο δεύτερο μέρος βρήκαμε ρυθμό και ξυπνήσαμε και τους οπαδούς μας” δήλωσε ο Μπεν Στίβενς. “Το δεύτερο μέρος είναι φυσικά πιο κοντά στο σημείο που θέλω να φτάσουμε κι αυτή ακριβώς την απόδοση είναι που πρέπει να έχουμε στο ματς με τη Σόλιχαλ”, κατέληξε ο τεχνικός της Ίστλιχ.

Δίκαιο φαβορί η Σόλιχαλ που θα επιδιώξει την άμεση επιστροφή στις νίκες, απέναντι σε μια ομάδα που έχει χάσει και τα 3 εκτός έδρας παιχνίδια της χωρίς να σκοράρει. Ο άσος στο 1.70 δεν είναι άσχημος, σαφώς καλύτερο το Over 2.5 του 1.80, η καλύτερη επίθεσης της κατηγορίας δύσκολα θα μείνει “άσφαιρη” σε δεύτερο σερί παιχνίδι.