Europa Conference League Match date: 21-10-2021 / 19:45 FC COPENHAGEN vs PAOK

Competition: EUROPE (UEFA) GROUP STAGE GROUP F
Assistant referees: Rien Vanyzere (BEL), Jo de Weirdt (BEL)
Fourth official: Nathan Verboomen (BEL).

Κοπεγχάγη και ΠΑΟΚ αναμετρούνται στο «Πάρκεν» σ’ ένα παιχνίδι που μπορεί να αποδειχθεί κομβικό για τις πρώτες δύο θέσεις στον όμιλο.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ
Μετά τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας, κέρδισε με το ίδιο σκορ την Λίνκολν στην έδρα της και έκανε το 2×2. Προηγήθηκε μόλις στο 4’ με αυτογκόλ αλλά χαλάρωσε και το πλήρωσε με την ισοφάριση στο 33’ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της. Δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Βίντ, ενώ στο 52’ έκανε το 3-1 με τον Στάγκε έπειτα από τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ενώ είχε δύο δοκάρια για ένα τέταρτο γκολ. Εντυπωσιακά τα στατιστικά της τη φετινή σεζόν στην Ευρώπη, αφού μετράει 7 νίκες και 1 ισοπαλία με 27-7 τέρματα!

Στο πρωτάθλημα δεν τα πηγαίνει εξίσου καλά, αφού την Κυριακή γνώρισε δεύτερη σερί ισοπαλία, μένοντας στο 1-1 με την Σοντερίσκε εκτός έδρας. Μετριότατη, γλίτωσε από δοκάρι στο 25’ αλλά τελικά βρέθηκε πίσω στο 33’. Έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε στο 65’ με τον Μπιέλ ενώ στο φινάλε θα μπορούσε να γυρίσει το ματς αλλά ο Βιντ αστόχησε σε πέναλτι (88’). Έχει μόλις μια νίκη στα τέσσερα τελευταία (1-2-1), παραμένει 2η και στο -3 από την πρωτοπόρο Μίντιλαντ. Ακολουθεί το ντέρμπι της Κυριακής με την Μπρόντμπι.

«Και οι δύο ομάδες έχουν σημαντικούς αγώνες την Κυριακή. Ο ΠΑΟΚ θα παίξει με τον Ολυμπιακό και εμείς έχουμε μπροστά μας ένα τοπικό ντέρμπι, οπότε μπορεί να είναι ένας αγώνας τακτικής. Δεν λέω ότι οι δύο ομάδες θα παίξουν για την ισοπαλία, αλλά και οι δύο μπορεί να ζήσουν μαζί της», δήλωσε ο τεχνικός της, Θόρουπ, ο οποίος σχολίασε και την ελληνική ομάδα: «Οι σκάουτερ μας είδαν τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ. Είναι μια δυνατή ομάδα, με ατομική ποιότητα στην επίθεση. Έχουν αρκετούς γρήγορους παίκτες που βρίσκουν καλούς συνδυασμούς. Είναι μια έμπειρη ομάδα που έχει πολλές παραστάσεις σε αυτό το επίπεδο».

Αγωνιστικά Νέα: Έχει κοστίσει η απουσία του κάπτεν/μέσου Ζέκα ο οποίος έχει υποστεί ρήξη χιαστού, μιας και απουσιάζει καιρό και ο ομοθεσίτης Φαλκ. Έχασαν το ματς πρωταθλήματος λόγω προβλημάτων ο κομβικός μέσος Στάγκε και ο βασικός μπακ Κρίστιανσεν, αμφότεροι προπονήθηκαν αλλά ο Θόρουπ τους έχρισε αμφίβολους για το ματς με τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ
Έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Κόνφερενς Λιγκ, μένοντας στο 1-1 με την Σλόβαν στην Τούμπα. Προηγήθηκε μεν πολύ με τον Άκπομ (9’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ισοφαρίστηκε σχεδόν άμεσα (15’) και έκτοτε αναλώθηκε σε φλύαρη υπεροχή. Με εξαίρεση δύο φάσεις με Σβαμπ και Μιτρίτσα, δεν απείλησε τους Σλοβάκους, που από την πλευρά τους είχαν 2-3 σημαντικές ευκαιρίες για να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Έφτασε έτσι τους 4 βαθμούς, αφού στην πρεμιέρα έφυγε με το «διπλό» (2-0) από την έδρα της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ.

Προέρχεται από μεγάλο κάζο στο πρωτάθλημα, αφού προηγούνταν με 4-1 του Βόλου στο ημίχρονο αλλά ισοφαρίστηκε σε 4-4 μέσα στην Τούμπα. Βρέθηκε πίσω στο 14’ αλλά αντέδρασε άμεσα και πέτυχε τέσσερα γκολ σε 18 λεπτά (24’ Γκρίλο αυτ., 30’ Άκπομ, 32’, 42’ Ζίβκοβιτς) και όλα έδειχναν ότι είχε «καθαρίσει» το ματς. Ωστόσο στην επανάληψη πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα και είδε το 4-1 να γίνεται 4-3 (54’, 62’). Είχε χαμένο πέναλτι με τον Βιεϊρίνια στο 80’ και τρία λεπτά μετά δέχτηκε το 4-4! «Με ενοχλεί αυτό το σοκ από το 4-1, ένα ματς να ολοκληρώνεται σε 4-4. Δεν ήμασταν και θα με συγχωρήσετε για την έκφραση, μπάσταρδοι, για να τελειώσουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο Λουτσέσκου.

Δεύτερη απώλεια στην έδρα του μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο 4-1-1 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στο -1 από τον Ολυμπιακό πριν το ντέρμπι της Κυριακής στο Φάληρο. Προηγείται φυσικά το κρίσιμο παιχνίδι στην Κοπεγχάγη, όπου καλείται να πάρει αποτέλεσμα ώστε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής από τους Δανούς ή και γιατί όχι να τους προσπεράσει στην κορυφή.

«Όπως και η Κοπεγχάγη έτσι και εμείς θέλουμε την πρώτη θέση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και η δεύτερη θέση σου δίνει το εισιτήριο για να συνεχίσεις στην διοργάνωση. Η κατάσταση στον όμιλο είναι ανοικτή. Υπάρχουν τρεις ομάδες που κυριαρχούν στα εθνικά πρωταθλήματά τους και θα παλέψουν για τις δύο θέσεις. Όποια ομάδα χάσει βαθμούς απέναντι στη Λίνκολν θα έχει πρόβλημα για την πρόκριση. Εμείς θέλουμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και να συνεχίσουμε στην Ευρώπη. Απλή είναι η κατάσταση», δήλωσε ο Λουτσέσκου και αναφέρθηκε στη σημερινή αντίπαλο της ομάδας του: «Ο αντίπαλος δημιουργεί πολλούς χώρους, στο επιθετικό τρίτο του έχει πολλούς παίκτες, πρέπει να είμαστε και εμείς το ίδιο επιθετικοί για να ανταπεξέλθουμε στις συνθήκες του αγώνα. Είναι θέμα αυτοπεποίθησης για να έχουμε την κατοχή και να αντιδράσουμε σωστά όταν δεν έχουμε την μπάλα στα πόδια μας».

Αγωνιστικά Νέα: Νοκ-άουτ τέθηκε ο έμπειρος μέσος Κούρτιτς, συνεχίζουν εκτός οι βασικοί στόπερ Κρέσπο, Ίνγκασον και ο φορ Ολιβέιρα. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο επιθετικός χαφ Καγκάβα και ο μπακ Ροντρίγκο.

Μάχη κορυφής στον όμιλο, με τις δύο ομάδες να έχουν μπροστά τους και ντέρμπι για το πρωτάθλημα, αφού ο ΠΑΟΚ παίζει με τον Ολυμπιακό και η Κοπεγχάγη με την Μπρόντμπι. Έχουν μαζευτεί προβλήματα στους γηπεδούχους και ενδεχομένως ο Θόρουπ δε θα ρισκάρει με τη συμμετοχή του ποιοτικού Στάγκε. Ο τεχνικός των Δανών παραδέχτηκε στη συνέντευξη Τύπου ότι περιμένει αγώνα τακτικής και ότι η ισοπαλία δεν θα πειράξει καμία ομάδα. Θα συμφωνήσουμε μαζί του.