FC Honka Espoo vs KuPS Kuopio Φινλανδία Veikkausliiga

Χόνκα

Δεν μπορούσαν να το πιστέψουν οι παίκτες του Βέσα Βάσαρα πως άφησαν να τους ξεγλιστρήσει μέσα από τα χέρια η νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μάριεχαμν με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τελικά τους βαθμούς με σκορ 2-2. Το α’ ημίχρονο είχε φάσεις εκατέρωθεν με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι σε 2 περιπτώσεις και τους φιλοξενούμενους να είναι άτυχοι, αφού είχαν δυο σουτ στο δοκάρι. Τελικά αποδόθηκε δικαιοσύνη με τον Αμπέλ Σουάρεζ να ανοίγει το σκορ στο 32’ και τον Μπόρχα Μαρτίν να κάνει το 2-0 στο 44’. Στην επανάληψη οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους και στο 62’ έγινε η φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Ιβάνοφ υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι από το οποίο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 και 5’ πριν το τέλος δέχτηκε και δεύτερο τέρμα για το τελικό 2-2. Μάλιστα στο τέλος λίγο έλειψε να δεχτεί και τρίτο τέρμα. Εκτός και πάλι ο αμυντικός Γιόνας Λέβονεν.

Κουόπιο

Παρέμεινε κοντά στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Ελσίνκι με 1-1. Μπήκε δυνατά και ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ράνχελ στο 2’, με τον διαιτητή να μη συγκινείται. Αμφότερες δημιούργησαν υποψίες ευκαιριών στη συνέχεια με την Ελσίνκι να χάνει απίστευτη ευκαιρία στην εκπνοή του ημιχρόνου. Στις αρχές της επανάληψης όμως οι φιλοξενούμενοι δε στάθηκαν το ίδιο τυχεροί, όταν δέχτηκαν το γκολ με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής. Στη συνέχεια η Ελσίνκι πίεσε και για δεύτερο γκολ, κάτι που δεν κατάφερε. Έτσι σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα, είδε τον φορμαρισμένο Ράνχελ να επιμένει εντός περιοχής και με ωραίο πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1 το οποίο δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης. «Η Χόνκα είναι μεγάλη πρόκληση για μας, καθώς είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Πάνω από όλα όμως είναι μια εξαιρετική ομάδα στις αντεπιθέσεις» τόνισε ο Χονκαβάαρα. Εκτός ο αμυντικός Γιούχο Πιρτιγιόκι (4/0).
Με προίκα την εξαιρετική της εκτός έδρας παρουσία (μόλις 1 ήττα σε 7 ματς) η Κουόπιο παρατάσσεται με αξιώσεις απέναντι σε μια από τις καλύτερες, αλλά όχι και σταθερές ομάδες της κατηγορίας. Με τον φορμαρισμένο Ράνχελ η Κουόπιο μας υπόσχεται σίγουρα ένα τέρμα, κάτι που μπορούν να πράξουν και οι γηπεδούχοι με την επιθετικογενή τους φιλοσοφία. G/G