FC Lahti vs RoPS Rovaniemi Φινλανδία Veikkausliiga

Τεράστιο πρόβλημα στο γκολ η Ροβανιέμι

Η Λάχτι που έχει την ψυχολογία υπέρ της μετά την τελευταία της νίκη, φιλοξενεί τη Ροβανιέμι που δεν σκοράρει ούτε με… αίτηση!

Λάχτι

Απέδρασε με τη νίκη από την έδρα της Μάριεχαμν επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ετόκ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ από το 67′ έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-5-2 και είναι έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή, έχοντας δύο ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο.

«Προσπαθούμε να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε. Φυσικά η νίκη και οι τρεις βαθμοί στον αγώνα με την Ροβανιέμι είναι ο μόνος στόχος μας. Θέλουμε να διατηρήσουμε ανέπαφη την εστία μας και να πετύχουμε τουλάχιστον ένα γκολ. Ο Κουμπρόν θα μας λείψει, επειδή έκανε πολύ καλό ξεκίνημα», είπε ο προπονητής Σάμι Ρίστιλα.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο ακραίος αμυντικός Κουμπρόν (9/0), ενώ αμφίβολος δίνεται ο επιθετικός Τέρνρος (8/2).

Ροβανιέμι

Δεν κατάφερε για δεύτερη σερί αγωνιστική να νικήσει, αφού έχασε εντός έδρας από την Ελσίνκι με 1-0 με τέρμα του Ρίκου Ρίσκι τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-2-6 και τα πηγαίνει πολύ καλύτερα μακριά από το σπίτι της με ρεκόρ 2-1-2..

Έχει σκοράρει μόλις μια φορά στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές δείχνοντας πως έχει τεράστιο πρόβλημα στη γραμμή κρούσης, αφού διαθέτει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με 7 τέρματα σε 11 αγωνιστικές, όσα και η ουραγός Κόκκολα.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν είναι διαθέσιμος ο μέσος Κάντα (3/0)