Fehervar FC vs FC Vaduz ΟΥΕΦΑ Europa League Qualifying R2

Fehervar FC
Με μεγάλη άνεση προκρίθηκε επί της Ζέτα στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Καθάρισε την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι στην Ποντγκόριτσα, όταν και συνέτριψε με 5-1 την αντίπαλό της. Τυπική διαδικασία η ρεβάνς στην Ουγγαρία με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες χωρίς σκορ, παρότι ο σύλλογος από το Μαυροβούνιο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Η πρεμιέρα της στο ουγγρικό πρωτάθλημα είναι προγραμματισμένη για τις 4 Αυγούστου. Η Βαντούζ θεωρείται καλή κλήρωση στον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης αλλά ο Σέρβος τεχνικός Νίκολις τόνισε πως τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο. Περιμένει την ομάδα του να παίξει με αποφασιστικότητα, όπως στο πρώτο παιχνίδι με την Ζέτα, και να πάρει απόψε προβάδισμα πρόκρισης. Ταυτόχρονα πάντως θεωρεί πως ό,τι και να συμβεί απόψε, η ομάδα του έχει την δυνατότητα να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει και εκτός έδρας.
FC Vaduz
Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της στον πρώτο προκριματικό γύρο και πήρε την πρόκριση με αντίπαλο την Μπρέινταμπλικ. Το πρώτο παιχνίδι στην Ισλανδία ολοκληρώθηκε χωρίς νικήτρια και σκορ. Στην ρεβάνς στο Λιχτενστάιν προηγήθηκε στο 56ο λεπτό με τέρμα του Γάλλου επιθετικού Κουλιμπαλί και διπλασίασε τα τέρματα στο 78΄με σκόρερ τον Ελβετό μέσο Σβίτσερ. Δέχθηκε την μείωση στο σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν όλα είχαν κριθεί. Για την δεύτερη αγωνιστική του ελβετικού πρωταθλήματος, όπου και συμμετέχει, ηττήθηκε την περασμένη Κυριακή εκτός έδρας με 0-1 από την Κρινς στην πρεμιέρα της νέας σεζόν. Ο Φρικ θεωρεί εφικτή την πρόκριση κόντρα στην Βίντι. Η Βαντούζ πάντως μετρά τέσσερις διαδοχικούς αποκλεισμούς στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και παράλληλα δεν έχει συμμετάσχει ποτέ σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Την σεζόν 2006-07 ωστόσο είχε αποκλείσει έναν άλλον ουγγρικό σύλλογο και συγκεκριμένα την Ουίπεστ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ.
Καλύτερη ομάδα η Βίντι. Αν καταφέρει να προηγηθεί, θα έχει την δυνατότητα να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και να καθαρίσει ίσως την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα. Έχει πολλές αμυντικές αδυναμίες η Βαντούζ και το Over 2.5 βρίσκεται σε ικανοποιητική απόδοση.