Ferencvaros TC vs Valletta FC UEFA Champions League Qualifying R2

Ferencvaros TC
Δικαίως στοχεύει στους ομίλους η Φερεντσβάρος μετά τις δύο νίκες στον προηγούμενο γύρο απέναντι στη Λουντογκόρετς (2-1 εντός, 3-2 εκτός), ενώ το εμπόδιο της Βαλέτα δείχνει αρκετά εύκολο για το σύνολο του Σερχέι Ρεμπρόφ. Αναφορικά με το ματς της προηγούμενης βδομάδας ο Ουκρανός τεχνικός προτίμησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις και αυτό έκανε τη διαφορά. Προηγήθηκε με την κεφαλιά του Χαρατίν στο 17’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκβάρκα από κοντινή απόσταση «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση. Σε εκείνο το σημείο όμως χαλάρωσε και παραλίγο να το «πληρώσει», αφού δέχτηκε τη μείωση σχεδόν αμέσως και στο 29’ ο τερματοφύλακας Ντίμπουζ απέτρεψε την ισοφάριση σε εκτέλεση πέναλτι. Στο 48’ ο Νγκουέν πέτυχε το τρίτο τέρμα και εκεί τελείωσαν όλα. Το πρωτάθλημα της Ουγγαρίας δεν έχει ξεκινήσει ακόμα και έτσι δεν επιβαρύνθηκε ενόψει του αποψινού αγώνα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Valletta FC
Έκανε την υπέρβαση η Βαλέτα στην προηγούμενη φάση, όπου άφησε εκτός με δύο ισοπαλίες την Ντούντελανζ (2-2 εκτός, 1-1 εντός). Δεν ήταν καλή στο πρώτο ματς στο Λουξεμβούργο, ωστόσο κόντρα στη ροή κατάφερε να επιστρέψει από την «κόλαση» του 2-0. Στη ρεβάνς της προηγούμενης βδομάδας μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με το κοντινό σουτ του Φοντανέλα στο 35’,  αλλά στην επανάληψη προτίμησε να διαφυλάξει τα νώτα της και πέρασε δύσκολες στιγμές. Δέχτηκε την ισοφάριση στο 59’ και μέχρι τη λήξη έπαιξε «ξύλο» και έκανε πολλές καθυστερήσεις. Συνήθως φτάνει σε αυτό το σημείο της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, όμως αυτό είναι και το ταβάνι. Δεν έχει προκριθεί ποτέ στην ιστορία της στον 3ο προκριματικό γύρο. Παραμένει εκτός ο Αργεντινός επιθετικός Μαλάνο (1/0), ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο ματς του Λουξεμβούργου. Το πρωτάθλημα της Μάλτας δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ενώ η Φερεντσβάρος έδειξε μεγάλη σοβαρότητα στα δύο ματς με την Λουντογκόρετς. Δύσκολα θα πάρει κάτι θετικό η Βαλέτα, παρότι δεν έχει χάσει στις 3 τελευταίες εξόδους της στη διοργάνωση (0-3-0).