Finland Veikkausliiga

16:00 FC Lahti – KPV Kokkola
Παρέμεινε αήττητη για 3 συνεχόμενη αγωνιστική σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με τη Χέλσινγκφορς με 2-2. Παίζοντας χωρίς σκοπιμότητες και οι δυο ομάδες προσέφεραν θέαμα στους 1.631 θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες με την ομάδα του Σάμι Ρίστιλα να προηγείται με τον Χερόνιμο Αμιόνε μόλις στο 7’. Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, ενώ στην επανάληψη ήταν σειρά της Χέλσινγκφορς να πετύχει γκολ στο 49’ και στο 70’ έκανε την ανατροπή με δεύτερο τέρμα. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 2’, αφού στο 72’ ο Αμιόνε έκανε το 2-2 το οποίο έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα. Έτσι εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Το σημερινό ίσως είναι το τελευταίο εντός έδρας ματς του 36χρονου αμυντικού Πέκα Λάνγκερμπλομ (11/0) με την επίσημη Λάχτι να μην επιβεβαιώνει κάτι. Ο γκολκίπερ Πάτρικ Ράκοφσκι (24/0) θα συνεχίσει στη Λάχτι και το 2020 με τη διοίκηση να κάνει χρήση της οψιόν στο συμβόλαιο του Γερμανού.
Στόχος επετεύχθη για την ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν, καθώς έφυγε με το υπερπολύτιμο τρίποντο από την έδρα της Σεϊναγιόεν, με 2-0. Μπήκε δυνατά και στο 24’ άνοιξε το σκορ με υπέροχη ατομική ενέργεια του Ενόκ Μπάνζα, ο οποίος έψαχνε το γκολ από τα πρώτα λεπτά και τελικά τα κατάφερε με άπιαστο σουτ στο παραθυράκι. Στη συνέχεια δεν έδειξε να αρκείται στο 1-0 και έψαξε και δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 33’ με σουτ του Μέμολα που βρήκε σε σώμα αντιπάλου. Στο 39’ θα μπορούσε να είχε κλειδώσει τη νίκη, αλλά ο Γιάρτεϊ αστόχησε σε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ. Έτσι έπρεπε να περιμένει άλλα 45’ για να ακούσει το τελικό σφύριγμα και να πανηγυρίσει τη νίκη που την απομάκρυνε 6 βαθμούς από τον απευθείας υποβιβασμό. Εξέτισε ο βασικός επιθετικός Γιάσι Μένα (17/0). Αντιθέτως τιμωρημένος παραμένει ο βασικότατος μέσος Χέντρικ Χέλμκε (22/4, 2 ασίστ), ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Άνταμ Βίντιεσκογκ (13/1). Εκτός ο βασικότατος μέσος Ίσσακ Σάζε (14/0, 1 ασίστ).
Η KPV χρειάζεται τουλάχιστον το βαθμό για να σιγουρέψει τη θέση της στα μπαράζ παραμονής, με την απευθείας παραμονή να απέχει στην παρούσα φάση 5 βαθμούς. Έναν βαθμό χρειάζεται και η γηπεδούχος Λάχτι για να εξασφαλίσει τη θέση της στο μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει με ομάδες από το 1ο γκρουπ για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Χ

16:00 HJK Helsinki – Inter Turku
Το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα έψαχνε η ομάδα του Τόνι Κόσκελα από την αρχή αυτού το μίνι πρωταθλήματος, καθώς η διαφορά που είχε από την κορυφή, ήταν πολύ δύσκολο να καλυφθεί. Τα πράγματα χειροτέρεψαν μετά τις δυο ήττες στις αντίστοιχες πρώτες αγωνιστικές, οπότε ήταν επιβεβλημένη η επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα. Τελικά τα κατάφερε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μάριεχμαν, την οποία νίκησε με 3-0. Στα πρώτα λεπτά χρειάστηκε να κάνει εξαιρετική επέμβαση ο Ρουντάκοφ για να κρατήσει το μηδέν, όμως σταδιακά άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και πίεσε για το γκολ, το οποίο ήρθε τελικά στο 54’ σε κόντρα επίθεση με τον Μενσά. Στη συνέχεια είχε τρεις τεράστιες ευκαιρίες πριν τη φάση του 68’ που έγινε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο με τρίτο τέρμα. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Ιβάν Ταράσοφ (11/0, 3 ασίστ). Εκτός θα μείνουν ο βασικός αμυντικός Χένρι Τοϊβομάκι (17/0) και οι μέσοι Γιόνας Βάχτερα (7/0) και Σαντέρι Βαάνανεν (9/0).
Πρέπει να σε θέλει κιόλας η μπάλα για να φτάσεις στη νίκη. Ότι κι αν έκανε η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Χόνκα, δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα και ηττήθηκε με 1-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 11’ μετά από αδράνεια πολλών αμυντικών στην εξέλιξη της επίθεσης των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια είχε καλές ευκαιρίες να φτάσει στην ισοφάριση, όμως ο γκολκίπερ της Χόνκα έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις. Στις αρχές της επανάληψης τη γλίτωσε το δοκάρι, όμως από το σημείο εκείνο και μετά κυριάρχησε και είδε τα δοκάρια να της αρνούνται 3 φορές ένα γκολ που τόσο εδικαιούτο, βάση της εμφάνισης της. Ακόμα και στις καθυστερήσεις άγγιξε την ισοφάριση με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει την επέμβαση του αγώνα. Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Μίρο Τένχο (23/1) και ο βασικός μέσος Αλέξι Πάνανεν (18/1, 2 ασίστ). Τιμωρημένος ο αμυντικός Άντονι Ανάν (6/0) που αποβλήθηκε στην τελευταία φάση.
Η Ελσίνκι θα παίξει για το γόητρο και για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Τα ρέστα της θα παίξει η Ίντερ σε αυτό το παιχνίδι, περιμένοντας ταυτόχρονα ευχάριστα νέα από την αναμέτρηση της Κουόπιο με τη Χόνκα. Όσο περνάει η ώρα θα είναι αναγκασμένη να ψάξει το γκολ που θα την οδηγήσει στη νίκη. Αρκετά πιθανό το να σκοράρουν αμφότερες. G/G

16:00 IFK Mariehamn – Ilves Tampere
Ούτε τώρα μπόρεσε να πάρει τον πρώτο της βαθμό σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την τρίτη σερί ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Ελσίνκι με 3-0. Στάθηκε αξιοπρεπώς στο α’ ημίχρονο και ήταν η πρώτη που απείλησε σοβαρά την αντίπαλη εστία, όμως ο γκολκίπερ Φόρσμαν χρειάστηκε να κάνει τρομερές επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν. Τελικά στο 54’ δεν μπόρεσε να διώξει και είδε την εστία του να παραβιάζεται, ενώ στη συνέχεια είπε όχι σε 3 κλασικές ευκαιρίες της Ελσίνκι. Τελικά δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, προδομένος από την άμυνα του και στις καθυστερήσεις έγινε το τελικό 3-0. Έτσι η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ παρέμεινε στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας. Εξέτισε ο βασικός φορ Αριστότ Μπομά (20/7). Εκτός για 5 εβδομάδες ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σιντ (23/2, 3 ασίστ) που τραυματίστηκε στην προπόνηση. Εκτός και ο βασικός μέσος Χάμπους Λεν (22/1).
Παρατάχθηκε στην έδρα της πρωτοπόρου Κουόπιο με μοναδικό στόχο τη νίκη, αφού η μεταξύ τους αναμέτρηση είχε ευθύς εξ αρχής το χαρακτήρα του εξάποντου με φόντο τον τίτλο. Τελικά η ομάδα του Γιάρκο Βις έφυγε ηττημένη με 2-0 και είδε τη διαφορά από την κορυφή να ανοίγει στους 6 βαθμούς, αποχαιρετώντας ουσιαστικά τον τίτλο. Στο α’ ημίχρονο ήταν πιο κινητική από την αντίπαλο της και έδειξε θέληση να παράξει ποδόσφαιρο και να φανεί απειλητική, όμως η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, την άφηνε πάντα με μισοτελειωμένες επιθέσεις. Έτσι στην αρχή της επανάληψης αιφνιδιάστηκε δεχόμενη γκολ και στη συνέχεια πάλεψε να επιστρέψει στο ματς. Στο τέλος όταν είχε βγει μαζικά στην επίθεση είδε το δοκάρι να τη γλιτώνει πριν τελικά δεχτεί το 2-0 στο 89’ σε κόντρα επίθεση. Εκτός ο βασικότατος μέσος και τοπ σκόρερ της ομάδας Λάουρι-Άλα Μιλιμάκι (24/12, 3 ασίστ). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Φελίπε Άσπεγκρεν (22/0). Εκτός ο αμυντικός Σάκσελα (2/0) και ο φορ Αλέξι Τάρβονεν (6/0).
Χωρίς γκολ στα 3 τελευταία συνολικά η Μάριεχαμν, τη στιγμή που και η Ίλβες αγνοεί το γκολ σε 3 από τα 4 τελευταία συνολικά. Ακόμα και με νίκη η Μάριεχαμν δεν κυνηγάει κάποιο ουσιαστικό στόχο, πέρα από το γόητρο, ενώ η Ίλβες που είναι εξαιρετική εκτός έδρας κυνηγάει τις θέσεις 2-3. Αφλογιστία για τη Μάριεχαμν, χωρίς τον Μιλιμάκι η Ίλβες. Under

16:00 KuPS Kuopio – FC Honka Espoo
Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το δώρο που της έκανε η Χόνκα (νίκη στην έδρα της Ίντερ Τούρκου), και με τη δική της εντός έδρας νίκη επί της Ίλβες με 2-0 παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας αποκτήσει πλέον αέρα τεσσάρων βαθμών από τη 2η θέση. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με φάσεις εκατέρωθεν, οι οποίες πάντως δε θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν κλασικές. Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα μπήκε δυνατά και μετά από ένα κλέψιμο στο χώρο του κέντρου (48’) έβγαλε γρήγορη κόντρα επίθεση και μετά από ομαδική προσπάθεια άνοιξε το σκορ με τον Σάξμαν. Στη συνέχεια έπαιξε εξαιρετική άμυνα και στο 89’ ο Άριελ Ενγκουεκουάμ (Τούκο) «σφράγισε» το πολύτιμο τρίποντο σε κόντρα επίθεση.Πλέον η υπόθεση τίτλος εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την ίδια.Εξέτισαν ο βασικός μέσος Σάκου Σαβολάινεν (16/0, 4 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός Βίνκο Σόλντο (19/0).
Η νίκη στην έδρα της Ίντερ μπορεί από μόνη της να είναι ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, όμως στην παρούσα φάση με την Κουόπιο να βρίσκεται στην κορυφή σε απόσταση 6 βαθμών, δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα περισσότερο στην ομάδα του Βέσα Βάσαρα πέρα από την ευχαρίστηση μιας εκτός έδρας νίκης με 1-0. Το παιχνίδι κρίθηκε μόλις στο 11’ μετά από όμορφη επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να καταλήγει στον Ντεμπά Σάβατζ στο ύψος της περιοχής και αυτός με περίτεχνη ενέργεια έκανε το 1-0. Στη συνέχεια δέχτηκε πίεση και οι επιθετικές της ενέργειες ήταν περιορισμένες, ενώ χρειάστηκε να επιστρατεύσει τόσο τα αντανακλαστικά του γκολκίπερ Μάρεϊ όσο και την τύχη, καθώς στην επανάληψη η Ίντερ είχε 3 δοκάρια!! Μάλιστα στο 90+4’, ο Αμερικανός γκολκίπερ έκανε την απόκρουση του αγώνα. Εξαιρετικά αμφίβολοι ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο επιθετικός Έλμο Χεϊνόνεν (1/0).
Ματς μπολ για την Κουόπιο, η οποία με νίκη σήμερα πανηγυρίζει τον τίτλο. Ακόμα και με ισοπαλία έχει τον πρώτο λόγο, αλλά ίσως πρέπει να περιμένει την τελευταία αγωνιστική, στην έδρα της Ίντερ. Η Χόνκα πασχίζει απλά για το καλύτερο πλασάρισμα (θέσεις 2-3). 7 σερί νίκες και 16-1 γκολ για την Κουόπιο. Μισό βήμα πριν τον τίτλο η εξαιρετική Κουόπιο.

16:00 RoPS Rovaniemi – Seinajoen JK
Μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως τελικά τα κατάφερε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ουραγό Βάασα, την οποία κέρδισε με 2-1. Η ομάδα του Πάσι Τούουτι δέχτηκε πίεση με το καλημέρα και είδε τη φιλοξενούμενη να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και να χάνει κλασικές ευκαιρίες. Έτσι αφού γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις πήγε στα αποδυτήρια με το 0-0 και στην επανάληψη μπήκε πιο ορεξάτη και στάθηκε τυχερή, αφού στο 54’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως απέκρουσε ο γκολκίπερ της Βάασα. Στο 60’ κέρδισε νέο πέναλτι με τον Ράχιμι να ευστοχεί και να κάνει το 1-0, ενώ στο 68’ έκανε το 2-0 σε κόντρα επίθεση, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η Βάασα πίεζε ψηλά. Στο 83’ δέχτηκε γκολ για το 2-1, το οποίο όμως διαφύλαξε ως κόρη οφθαλμού ως το τέλος. Έτσι διατήρησε τη διαφορά των 5 βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ. Εκτός θα μείνουν ο μέσος Σέρχιο Γιάμας (9/0) και ο αμυντικός Καλέ Κατζ (16/0). Αμφίβολος είναι ο επιθετικός Γιοκελάινεν (19/2).
Μπορεί το πανό στην κερκίδα των οργανωμένων οπαδών πριν την έναρξη να έγραφε «Μη μας απογοητεύσετε», έχοντας σαφές μήνυμα προς τους παίκτες, αλλά οι τελευταίοι δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα από την KPV Κόκκολα με 2-0. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και 1-2 μικροευκαιρίες εκατέρωθεν, ακολούθησε το γκολ των φιλοξενούμενων στο 24’ με άπιαστο σουτ στο παραθυράκι της εστίας του Εστ. Στο 33’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας, ενώ στη συνέχεια στάθηκε τυχερή, αφού η KPV κέρδισε πέναλτι, με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ. Στην επανάληψη η ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ προσπάθησε για το γκολ, ήταν όμως αναποτελεσματική στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλες κλασικές ευκαιρίες. Έτσι απέχει 4 βαθμούς από τη 2η θέση. Εκτός ο γκολκίπερ Μιέκλ Ακσάλου (15/0). Αμφίβολος ο αμυντικός Ζοσέ Νάντσον (18/1). Εκτός ο επιθετικός Άιονς (8/0) που υποβλήθηκε σε εγχείρηση.
Λογικά μπορεί και ο βαθμός να είναι αρκετός για τη Ροβανιέμι στην προσπάθεια για απευθείας παραμονή, αφού έχει ήδη διαφορά 5 βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ. Η Σεϊναγιόεν μοιάζει να κάνει αγγαρεία (χωρίς νίκη στα 9 τελευταία) και επιθετικά δείχνει ανήμπορη να σκοράρει (χωρίς γκολ σε 7 από τα 9 τελευταία ματς).1 (-0.25 Α.Η)

16:00 VPS Vaasa – HIFK Helsinki
Μόνο για έλλειψη προσπάθειας δεν μπορεί να την κατηγορήσει κανείς, αν και ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Ροβανιέμι. Από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της, χάνοντας καλές ευκαιρίες. Όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να το πιστεύει περισσότερο με τον δικό μας Σταυροθανασόπουλο να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία. Στις αρχές της επανάληψης η Ροβανιέμι ισορρόπησε κάπως και στο 54’ κέρδισε πέναλτι, μετά από ανόητη ενέργεια του Μόρις. Η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ έμεινε ζωντανή με τον Κόμπαλα να αποκρούει, κάτι όμως που δεν μπόρεσε να κάνει στο 60’ σε νέα εσχάτη των ποινών που έδειξε ο διαιτητής. Στη συνέχεια ανοίχτηκε για την ισοφάριση και δέχτηκε δεύτερο στο 68’, πριν μειώσει στο τελικό 2-1 ο Μόρισεϊ (83’). Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Γιόχου Λάχντε (11/1, ασιστ). Χάνει τη σεζόν ο βασικός αμυντικός Τίμι Λάχτι (20/2). Γνωστός απών ο αμυντικός Μάρτι Χαούκιογια (17/0). Εκτός οι αμυντικοί Ένγκστρεμ (8/0) και Αουβίνεν (18/1) και Τζιουζέπε Λο Γκιουντίσε που τραυματίστηκε στο ντεμπούτο του.
Την περασμένη αγωνιστική φιλοξενήθηκε στην έδρα της πρωτοπόρου Λάχτι με τη διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες να είναι δυο βαθμοί. Το τελικό 2-2 άφησε ευχαριστημένες και τις δυο ομάδες, καθώς διατηρήθηκαν στις δυο πρώτες θέσεις και αύξησαν τη διαφορά από την τρίτη Σεϊναγιόεν. Η ομάδα του Τορ Τόντενσεν αιφνιδιάστηκε δεχόμενη γκολ μόλις στο 7’, με τις δυο ομάδες να αποδίδουν ωραίο ποδόσφαιρο με φάσεις μπροστά και από τις δυο εστίες. Ενδεικτικό του ωραίου παιχνιδιού το γεγονός ότι ο διαιτητής χρειάστηκε να διακόψει σε ελάχιστες περιπτώσεις. Στην επανάληψη ανέλαβε δράση η ίδια ισοφαρίζοντας στο 49’ με ωραία ατομική ενέργεια του Μάτσον, ενώ συνέχισε να ψάχνει και δεύτερο τέρμα, κάτι που κατάφερε στο 70’. Η χαρά της όμως δεν κράτησε πολύ, αφού στο 72’ δέχτηκε την ισοφάριση, ενώ ως το τέλος του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Η Βάασα θέλει μόνο νίκη και ταυτόχρονα ήττα της KPV έτσι ώστε να πάει εκεί μέσα την τελευταία αγωνιστική και να πάρει τρίποντο, προκειμένου να βρεθεί αυτή στη ζώνη των μπαράζ. Με νίκη η Χέλσινγκφορς εξασφαλίζει τη θέση της στο τελικό τουρνουά για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μαζί με ομάδες από το 1ο γκρουπ. Το G/G επιβεβαιώνεται συχνά και από τις δυο.