Finland Veikkausliiga

15:00 FC Honka Espoo – IFK Mariehamn
Δε φάνηκε πρόθυμη να έχει συμμετοχή στο πάρτι τίτλου που είχε στήσει η Κουόπιο στην έδρα της. Η ομάδα του Βέσα Βάσαρα χάλασε τη φιέστα μετά το 1-1 που απέσπασε και έβαλε και πάλι φωτιά στην κορυφή. Όπως ήταν αναμενόμενο δέχτηκε πίεση, αλλά ήταν άριστα στημένη, όμως ένα τραγικό λάθος (πάσες στο ύψος της περιοχής) στο 45’ έδωσε την ευκαιρία στην Κουόπιο να προηγηθεί. Στην επανάληψη σε μια από τις λιγοστές επιθέσεις της (82’) κέρδισε φάουλ εκτός περιοχής και ο Ίβανοφ με κοντινή προβολή έκανε το 1-1 που έμεινε μέχρι το τέλος. Ότι και να γίνει η Χόνκα θα τερματίσει στην 3η θέση, καθώς η Ίλβες έχει κατακτήσει το κύπελλο. Έτσι θα περιμένει να τελειώσουν τα μπαράζ που θα ακολουθήσουν από βδομάδα για να διεκδικήσει κόντρα στη νικήτρια των μπαράζ την τελική 3η θέση που θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι ο βασικός μέσος Χαβιέρ Χέρβας (23/1, 2 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός Γκίντεον Μπάαχ (17/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0).
Ιδανική αυτόχειρας αποδείχτηκε η ομάδα του Πέτερ Λούντμπεργκ στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ίλβες, μετά το μεταξύ τους 2-2. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο με φάσεις εκατέρωθεν. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια προηγήθηκε στο 56’ και στο 72’ διπλασίασε τα τέρματα της με πέναλτι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε το τρίποντο, ήρθε η ψυχρολουσία στα τελευταία λεπτά. Αρχικά στο 90’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1 με δυνατό σουτ και στην τελευταία φάση του αγώνα (90+2’) έγινε το 2-2 με αυτογκόλ. Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα και ως τελευταία σε αυτό το γκρουπ θα αναμετρηθεί αρχικά με τη 2η από το γκρουπ υποβιβασμού (Χέλσινγκφορς ή Λάχτι) και αν νικήσει θα δώσει νέο παιχνίδι πριν τους τελικούς διπλούς αγώνες με τη Χόνκα που θα περιμένει. Εκτός ο βασικός μέσος Ντάνιελ Σιέλουντ (20/0) και ο βασικός φορ Σίμον Σίλβερχολτ (17/3, 3 ασίστ). Εκτός για 4 εβδομάδες και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σιντ (23/2, 3 ασίστ).
Τα πάντα έχουν κριθεί με τη Χόνκα μετά το σημερινό ματς να περιμένει να τελειώσουν τα επερχόμενα νέα μπαράζ στα οποία θα εμπλακεί η Μάριεχαμν. Το σημερινό παιχνίδι ίσως είναι ευκαιρία να διατηρηθούν οι ομάδες σε καλή κατάσταση ενόψει της τελικής φάσης. Σε εξαιρετική κατάσταση η Χόνκα, έχει τον πρώτο λόγο, αν και δεν κέρδισε φέτος τη Μάριεχαμν.

15:00 HIFK Helsinki – RoPS Rovaniemi
Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ήττα της Λάχτι, αφού με τη δική της εκτός έδρας νίκη επί της Βάασα με 3-2 πέρασε στην 1η θέση του γκρουπ και έχει το πάνω χέρι. Η ομάδα του Τορ Τόντενσεν δέχτηκε πίεση από την αρχή και στο 22’ υπέκυψε δεχόμενη το γκολ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι κοντά σε νέο γκολ σε 2-3 περιπτώσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στην επανάληψη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και η πίεση της έφερε αποτέλεσμα, αφού ο Τικίνιο ισοφάρισε σε 1-1 στο 58’. Ο ίδιος παίκτης γύρισε το ματς σε 2-1 στο 72’ και παρά την ισοφάριση που δέχτηκε από το σημείο του πέναλτι στο 81’, βρήκε τον τρόπο και πάλι με τον Τικίνιο να διαμορφώσει το τελικό 3-2 στο 87’ μετά από αντεπίθεση. Έτσι βρέθηκε στην 1 θέση του γκρουπ και αν τη διατηρήσει θα αντιμετωπίσει τη Μάριεχαμν στα μπαράζ. Σε διαφορετική περίπτωση (αν τερματίσει 2η) θα τεθεί αντιμέτωπη με τη μισητή Ελσίνκι, η οποία πάντως είναι πιο δύσκολο εμπόδιο. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός φορ Λουίς Ενρίκε (13/8, 6 ασίστ).
Ήθελε η φετινή της τελευταία παράσταση μπροστά στο κοινό της να στεφθεί από επιτυχία και τελικά τα κατάφερε, αφού επικράτησε της Σεϊναγιόεν με 1-0.Έδειξε με το καλημέρα ποιος είναι το αφεντικό, αφού βρισκόταν συνεχώς μπροστά από τα αντίπαλα καρέ ψάχνοντας το γκολ. Τελικά δικαιώθηκε σκοράροντας στο 20’ και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έχασε 3-4 κλασικές ευκαιρίες, ανάμεσα σε αυτές και δοκάρι. Στην επανάληψη το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε και παρά το ότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 77’ δεν μπόρεσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Εκτός ο μέσος Σέρχιο Γιάμας (9/0) και ο αμυντικός Καλέ Κατζ (16/0). Αμφίβολοι είναι οι επιθετικοί Γιοκελάινεν (19/2) και Αλεξάντερ Κόκο (7/1). Το σημερινό είναι το τελευταίο ματς για τον κόουτς Πάασι Τούτι, καθώς η διοίκηση ανακοίνωσε πως την ομάδα θα καθοδηγεί του χρόνου ο Βέσα Ταουριάινεν. Τελευταίο ματς και για τον γκολκίπερ Αντόνιο Ρεγκέιρο που θα συνεχίσει αλλού την καριέρα του, όπως και για τον βασικό μέσος Λούκας Λίνγκμαν (25/3).
Με νίκη η Χέλσινγκφορς θα παραμείνει 1η και θα αντιμετωπίσει τη Μάριεχαμν από το άλλο γκρουπ. Αν καταταγεί 2η τότε θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Ελσίνκι. Η Ροβανιέμι δεν έχει να κυνηγήσει κάποιο στόχο, αφού έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και ίσως γίνουν αλλαγές. Η Χέσινγκφορς βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και μπορεί να φτάσει στη νίκη.

15:00 Ilves Tampere – HJK Helsinki
Έφυγε με το βαθμό από την έδρα της Μάριεχαμν μετά το μεταξύ τους 2-2 το οποίο ήρθε μετά από μέτρια εμφάνιση. Το α’ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες. Στην επανάληψη όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 56’ και στο 72’ δέχτηκε και δεύτερο με πέναλτι. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Γιάρκο Βιςδεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, όμως ένα σουτ του Σκίτε στο 90’ την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι. Οι παίκτες της πήραν την μπάλα και πήγαιναν χαλαροί στη σέντρα, μην πιστεύοντας και οι ίδιοι ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Στο 90+2’ όμως οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να βγάλουν κόντρα επίθεση, η οποία ανακόπηκε και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε απροσδόκητα η ισοφάριση μετά από αυτογκόλ. Έτσι είναι ισόβαθμη με τη Χόνκα στην 3η θέση, έχοντας όμως ένα γκολ διαφορά. Εξέτισε ο βασικός αμυντικός Φελίπε Άσπεγκρεν (22/0). Εκτός ο βασικότατος μέσος και τοπ σκόρερ της ομάδας Λάουρι-Άλα Μιλιμάκι (24/12, 3 ασίστ), ο αμυντικός Σάκσελα (2/0) και ο φορ Αλέξι Τάρβονεν (6/0).
Άφησε ένα ημίχρονο να περάσει ανεκμετάλλευτο στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ίντερ Τούρκου και δεν απέφυγε την ήττα με 1-0. Η ομάδα του Τόνι Κόσκελα μπήκε πιο φοβισμένη από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα να δεχτεί αρκετές φάσεις στο α’ ημίχρονο και σε μια περίπτωση να τη σώζει το δοκάρι. Έτσι στις αρχές της επανάληψης δέχτηκε το γκολ σε μια γρήγορη επίθεση των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και πίεσε για την ισοφάριση, όμως βρήκε απέναντι της έναν εκπληκτικό γκολκίπερ, ο οποίος σταματούσε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Έτσι έμεινε στην 4η θέση, η οποία θα είναι και η τελική της σε αυτό το γκρουπ και θα αντιμετωπίσει τη 2η από το γκρουπ υποβιβασμού. Εξέτισε ο βασικός μέσος Ιβάν Ταράσοφ (11/0, 3 ασίστ). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Νικολάι Άλχο (20/0, 2 ασίστ). Εκτός ο αρχηγός Σεμπάστιαν Ντάλστρεμ (21/2), ο βασικός αμυντικός Χένρι Τοϊβομάκι (17/0) και οι μέσοι Γιόνας Βάχτερα (7/0) και Σαντέρι Βαάνανεν (9/0).
Η Ίλβες έχει εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου και δε θα συμμετάσχει στο επερχόμενο μίνι πρωτάθλημα. Η Ελσίνκι θα τερματίσει στην 4η θέση και στα τελικά μπαράζ θα διεκδικήσει την 3η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες με την Ελσίνκι να είναι ικανή για ένα θετικό αποτέλεσμα. 2 (+0.25 Α.Η)

15:00 Inter Turku – KuPS Kuopio
Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, κάτι που επιβεβαιώθηκε στην περίπτωση της την περασμένη αγωνιστική, όταν η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της πρωταθλήτριας Ελσίνκι και μάθαινε ταυτόχρονα ότι η Κουόπιο «σκόνταψε» εντός έδρας με τη Χόνκα (1-1) με αποτέλεσμα να μείνει ανοιχτή η υπόθεση τίτλος. Ξεκίνησε αρκετά δυνατά και μετά από ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ, είδε τον Τίμο Φούρουχολμ να έχει δοκάρι μετά από κοντινό πλασέ. Μέχρι την ανάπαυλα έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία, ώσπου στις αρχές της επανάληψης ο δαιμόνιος Φίλιπ Βαλένσιτς έκανε με αριστερό πλασέ το 1-0. Στη συνέχεια η Ελσίνκι βγήκε με αξιώσεις μπροστά και χρειάστηκαν 3 εξαιρετικές επεμβάσεις του γκολκίπερ Μοϊσάντερ για να κρατήσει αυτό το 1-0 ως το τέλος. Έτσι απέχει δυο βαθμούς από την κορυφή και θέλει μόνο νίκη για να πανηγυρίσει τον τίτλο. Τιμωρημένος παραμένει ο αμυντικός Άντονι Ανάν (6/0).
Πριν την έναρξη της περασμένης αγωνιστικής είχε αέρα 4 βαθμών από τη 2η Ίντερ και της αρκούσε η εντός έδρας νίκη κόντρα στη Χόνκα για να πανηγυρίσει τον τίτλο. Τελικά η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα τα έκανε μούσκεμα, αφού υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με σκορ 1-1, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου με τον Πένανεν. Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα «σφράγιζε» τη νίκη της και τιμωρήθηκε γι αυτό, δεχόμενη την ισοφάριση με κοντινή προβολή ύστερα από στημένη φάση στο 82’. Έτσι οι 7.114 οπαδοί της έφυγαν στενοχωρημένοι από το γήπεδο και πλέον έχει βάλει μπελάδες στο κεφάλι της, έστω κι αν παραμένει πρώτη στη βαθμολογία. Στο σημερινό ματς θέλει νίκη ή ισοπαλία για να σηκώσει την κούπα της πρωταθλήτριας. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο ενίοτε βασικός μέσος Ισά Τιό (12/2, 1 ασίστ).
Σολντ άουτ με την Κουόπιο να έχει 1.000 οπαδούς. Η Κουόπιο παραμένει αήττητη στα 9 τελευταία και μετά την «αυτοκτονία» με τη Χόνκα, καλείται να μη χάσει για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Η Ίντερ καλοδέχτηκε το δώρο της Χόνκα, ενώ η ίδια κέρδισε εκτός την Ελσίνκι και θέλει μόνο νίκη. Μικρό προβάδισμα στην πανίσχυρη εντός έδρας Ίντερ. 1 (-0.25 Α.Η)

15:00 KPV Kokkola – VPS Vaasa
Βασικός στόχος επετεύχθη για την ομάδα του Γιάνι Ουοτίνεν, καθώς εξασφάλισε την προτελευταία θέση που της δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει την παραμονή της σε μπαράζ. Στο τελευταίο πέρασε σα σίφουνας από την έδρα της Λάχτι με 4-1, αν και δέχτηκε πρώτη γκολ στο 31’. Το παιχνίδι ήταν ζωηρό από την αρχή με τις δυο ομάδες να αναζητούν το γκολ και αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 ήταν η Λάχτι. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και σταδιακά ανέβαζαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν στο 65’. Από εκείνο το σημείο και μετά κυριάρχησαν και στο 77’ έκανε την ανατροπή με πέναλτι. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της πετυχαίνοντας άλλα δυο γκολ. Τελικά η νίκη αυτή δεν άλλαξε κάτι βαθμολογικά, αφού η Βάασα είχε ηττηθεί, όμως είναι μια τρομερή ώθηση για τη συνέχεια.Εξέτισαν ο βασικότατος μέσος Χέντρικ Χέλμκε (22/4, 2 ασίστ), ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Άνταμ Βίντιεσκογκ (13/1). Εκτός ο βασικότατος μέσος Ίσσακ Σάζε (14/0, 1 ασίστ).
Ακόμα κι αν νικούσε εντός έδρας τη Σεϊναγιόεν (ήττα με 3-2) δε θα της ήταν αρκετό, καθώς την ίδια ώρα κέρδιζε η σημερινή της αντίπαλος. Έτσι μετά από αυτά τα αποτελέσματα υποβιβάζεται στην Ykkοnen και το σημερινό παιχνίδι είναι αποχαιρετιστήριο. Η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ μπήκε δυνατά και στο 22’ άνοιξε το σκορ με σουτ του Μόρισεϊ εκτός περιοχής. Στη συνέχεια προσπάθησε για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Στην επανάληψη οπισθοχώρησε και έδωσε την ευκαιρία στη Χέλσινγκφορς να επιτεθεί και να γυρίσει το ματς σε 2-1 στο 72’. Ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε με πέναλτι του Στράντβαλ στο 81’. Στην προσπάθεια της όμως να φτάσει στη νίκη, δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 87’ σε αντεπίθεση. Εξέτισε ο μέσος Γιόχου Λάχντε (11/1, ασιστ). Συμπλήρωσαν κάρτες ο αρχηγός και βασικός μέσος Σεμπάστιαν Στράντβαλ (20/2, 1 ασίστ) και ο αμυντικός Χάμπους Χόλμγκρεν (16/0, 2 ασίστ).Γνωστοί απόντες οι αμυντικοί Τίμι Λάχτι (20/2), Μάρτι Χαούκιογια (17/0), Αουβίνεν (18/1) και Λο Γκιουντίσε (1/0).
Τα πάντα έχουν κριθεί και για τις δυο, με την KPV να περιμένει τα μπαράζ παραμονής με τη 2η ομάδα (Τούρκου) της Ykonen. Η Βάασα ήδη έχει ξεκινήσει σχεδιασμό για τη νέα χρονιά στη 2η τη τάξει κατηγορία, μια και έχει υποβιβαστεί και ίσως υπάρξουν δοκιμές σήμερα. Ευκαιρία για ματς χωρίς σκοπιμότητες με το G/G και τον 1 να είναι καλές επιλογές.

15:00 Seinajoen JK – FC Lahti
Ταξίδεψε στο μακρινό Ροβανιέμι μάλλον από αγγαρεία, κάτι που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα του Μπράιαν Πέιτζ να γνωρίζει δίκαια την ήττα με 1-0. Μάλιστα το σκορ αυτό είναι άκρως τιμητικό, καθώς πέρα από το γκολ που δέχτηκε στο 20’, η Ροβανιέμι απώλεσε πολλές κλασικές ευκαιρίες στη συνέχεια, ανάμεσα σε αυτές και δοκάρι. Ο ρόλος της ήταν παθητικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την πρώτη υποψία ευκαιρίας να έρχεται στο 56’. Έτσι ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος με αποτέλεσμα στο 77’ να μείνει με 10 παίκτες. Η Σεϊναγιόεν πέρασε και δεν ακούμπησε από αυτό το μίνι πρωτάθλημα, ούσα σάκος του μποξ. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση, ενώ σε αυτό μίνι πρωτάθλημα σκόραρε μόλις 1 γκολ σε 4 ματς.Τιμωρημένος ο αποβληθείς βασικός επιθετικός και τοπ σκόρερ της ομάδας, Ντένις Όλινικ (25/8, 2 ασίστ). Εκτός ο γκολκίπερ Μικέλ Ακσάλου (15/0). Αμφίβολος ο αμυντικός Ζοσέ Νάντσον (18/1). Εκτός ο επιθετικός Άιονς (8/0) που αναρρώνει από εγχείρηση.
Το τελευταίο εντός έδρας ματς του 36χρονου αμυντικού Πέκα Λάνγκερμπλομ (11/0) δε συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, αφού η ομάδα του Σάμι Ρίστιλα υποχρεώθηκε σε ήττα από την KPV Κόκκολα με το βαρύ 4-1. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, οι οποίοι μετά από κάποιες χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γιοσού στο 31’. Στην επανάληψη η KPV μπήκε πιο δυνατά και ισοφάρισε στο 65’. Μάλιστα μετά την αλλαγή του Λάνγκερμπλομ (67’) ο οποίος γνώρισε την αποθέωση, έδειξε χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δέχτηκε άλλα τρία τέρματα. Κομβικής σημασίας το πέναλτι στο 77’ με το οποίο έγινε το 2-1, ενώ στο 82’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι, χωρίς όμως να αλλάξει γνώμη ο διαιτητής. Παρά την ήττα έχει κλειδώσει τη μια από τις δυο θέσεις που οδηγούν στο επερχόμενο μίνι πρωτάθλημα με τις ομάδες του άλλου γκρουπ με φόντο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ίσως υπάρξουν αλλαγές με τους αμυντικούς Κουμπρόν και Σάλα να μένουν εκτός ενδεκάδας.
Απών σήμερα για την κακή Σαϊναγιόεν ο τοπ σκόρερ Όλινικ (8 από τα 18 φετινά γκολ). Η Λάχτι θέλει τη νίκη για να αντιμετωπίσει στα μπαράζ την τελευταία Μάριεχαμν από το άλλο γκρουπ, αν και έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων από τη Χέλσινγκφορς που είναι 1η. Ωστόσο έχει ευκαιρία να κυνηγήσει την 1η θέση και να περιμένει ευχάριστα από το άλλο ματς.