Finland Veikkausliiga

LAHTI v HONKA

Άδοξο τέλος είχε το μίνι αήττητο σερί των τεσσάρων αγωνιστικών, καθώς η ομάδα του Σάμι Ρίστιλα έφυγε ηττημένη με το βαρύ 4-0 από την έδρα της Ελσίνκι. Πέρα από μια καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους παίκτες της Ελσίνκι οι οποίοι πέτυχαν εξαιρετικά γκολ και έφτασαν δίκαια στη νίκη. «Το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ της Ελσίνκι με το πρώτο γκολ. Πριν από αυτό ήμασταν σε θέση να κρατήσουμε την μπάλα και να δημιουργήσουμε κάτι. Η Ελσίνκι σκόραρε δυο γκολ παγκοσμίου κλάσης και κάναμε δυο σημαντικά λάθη. Έτσι φτάσαμε σε τόσο βαρύ σκορ», τόνισε ο τεχνικός Ρίστιλα. Εκτός ο μέσος Ντρίλον Σάλα (1/0), ο φορ Χερόνιμο Αμιόνε (8/1) και ο επιθετικός Βιλ Σαλμικίβελτο (12/0).
Σε ένα μέτριο από πλευράς ρυθμού και φάσεων παιχνίδι, η ομάδα του Βέσα Βάσαρα παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Σεϊναγιόεν. Η καλύτερη στιγμή της στο α’ ημίχρονο ήταν η κεφαλιά του Μπόρχα Μάρτιν από τη μικρή περιοχή, ο οποίος πήδηξε ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα άουτ. Το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα, μάχες στο κέντρο και πολλές διακοπές. Στην επανάληψη, αμφότερες οι ομάδες είχαν από δυο κλασικές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν έμμεσο στο ύψος του πέναλτι στο 87’, αλλά να περνάει ανεκμετάλλευτο. Έτσι, είδε την απόσταση από την κορυφή να αυξάνεται στους 5 βαθμούς. Εκτός ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο αμυντικός Γιόνας Λέβονεν (32/1 πέρυσι).
«Ανώμαλη προσγείωση» για τη Λάχτι κόντρα στην Ελσίνκι, καθώς διαπίστωσε ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες. Η Χόνκα εξαρτάται από τα κέφια του Μπόρχα Μάρτιν. Όταν δεν βρεθεί σε καλή μέρα ο Ισπανός ή μπλοκαριστεί από την αντίπαλη άμυνα, τότε δείχνει να ξεμένει από επιθετικές λύσεις. Μόλις 1 ήττα εντός η Λάχτι. Περιμένουμε «κλειστό» ματς. 2-3 γκολ.
SJK v ROPS

Σε εντός έδρας ήττα από τη Μάριεχαμν με 2-0 υποχρεώθηκε η ομάδα του Αλεξέι Ερεμένκο την Πέμπτη. Η Μάριεχαμν είχε την κατοχή και τις μικροευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άγγιξαν 4 φορές το γκολ. Στις δυο περιπτώσεις είχαν δοκάρι με τους Μέρο και Μόσα Γιακούμπι, ενώ σε ακόμη δυο ο γκολκίπερ της Μάριεχαμν έκανε αποκρούσεις για σεμινάριο. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ήταν φλύαρες αν και τελικά αυτή που προηγήθηκε ήταν η Μάριεχαμν στο 75’ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν και τρίτο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον αρχηγό Χέτεμαϊ και στην εξέλιξη της φάσης η Μάριεχαμν βγήκε στην κόντρα επίθεση και έκανε το 2-0! Όλα αυτά, βέβαια, έχουν μικρή σημασία καθώς την Παρασκευή η διοίκηση απομάκρυνε τον προπονητή Αλεξέι Ερεμένκο. Νέος τεχνικός ο Μπράιαν Πέιτζ (μέχρι πρότινος υπεύθυνος ακαδημιών). Εξέτισε ο μέσος Άρθουρ Τζουντ (16/1). Εκτός οι επιθετικοί  Ακόφ (13/0) και Ιονς (8/0). Κοντά στην επιστροφή ο αμυντικός Γιάρκο Χούρμε (3/0).
Μετά από 6 ανεπιτυχείς προσπάθειες, η ομάδα του Πάσι Τούουτι έφτασε στην πολυπόθητη νίκη, στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βάασα με 2-1. Προηγήθηκε μόλις στο 4’ με ατομική ενέργεια του Ράχιμι, ο οποίος με κάθετη εφόρμηση πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 17’ η Βάασα έφτασε στην ισοφάριση πριν τελικά έρθει η φάση του 58’, με τον Τάμινεν να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Η αλήθεια είναι πως έπαιξε όσο χρειάστηκε για να φτάσει στη νίκη, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες. Εξέτισε ο μεσοεπιθετικός Ταρίκ Καντά (10/0, 1 ασίστ). Με την αποστολή ταξίδεψαν οι μέσοι Εέτου Μουινόνεν (15/1) και Τόμι Γιάντι (16/1). Εκτός παραμένει ο μέσος Σέρχιο Γιάμας (9/0). Εκτός για οικογενειακούς λόγους ο μέσος Αγκνάλντο Μοράες Τζούνιορ (14/0).
Αλλαγή σελίδας στην τεχνική ηγεσία της Σεϊναγιόεν με τον υπεύθυνο ακαδημιών Μπράιαν Πέιτζ να παίρνει τη θέση του Ερεμένκο. Ακόμα και να μην υπήρχε αυτή η αλλαγή, πάλι θα στηρίζαμε τη γηπεδούχο που στάθηκε άτυχη στο τελευταίο ματς (3 δοκάρια), ενώ η Ροβανιέμι δημιουργεί ελάχιστες ευκαιρίες και παίρνει περισσότερους βαθμούς από όσους αξίζει.
VPS v MARIEHAMN

Μπορεί να είχε μόλις 3 παίκτες στον πάγκο, όμως δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε στην έδρα της Ροβανιέμι, από όπου έφυγε τελικά ηττημένη με 2-1. Η ομάδα του Κρίστιαν Σουντ ήταν εξαιρετική για ακόμη ένα παιχνίδι και αδίκησε τον εαυτό της δεχόμενη «φθηνά» γκολ, όπως για παράδειγμα το πρώτο (4’), με τον αντίπαλο παίκτη να «τρυπάει» κάθετα την άμυνα της και να πλασάρει. Στο 17’ ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Λάχτι και ως το τέλος του αγώνα έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το γκολ που δέχτηκε στο 58’. «Η Μάριεχαμν είναι ένας σκληρός αντίπαλος επειδή αμύνεται καλά, ενώ μπορεί να επιτεθεί με ταχύτητα. Στα δυο τελευταία ματς δεν μπορούσαμε να συμπληρώσουμε αποστολή. Τώρα αφήσαμε και μερικούς παίκτες έξω», τόνισε ο Κρίστιαν Σουντ. Νέα αποκτήματα ο διεθνής Τζαμαϊκανός μεσοεπιθετικός Ρικάρντο Μόρις και ο γκολκίπερ Βάλερι Βόσκονιαν. Εξέτισαν ο αμυντικός Εέρο-Μάτι Αουβίνεν (17/0) και ο μέσος Βουτιλάινεν (14/0). Εκτός ο μέσος Γιούχο Λάχντε (9/0) και ο αμυντικός Χαούκιογια (17/0).
«Αν έχεις τύχη διάβαινε», λέει η παροιμία η οποία ταιριάζει γάντι στην περίπτωση της ομάδας του Πέτερ Λούντμπεργκ, καθώς έφυγε νικήτρια από την έδρα της Σεϊναγιόεν με 2-0. Το τελικό σκορ, πάντως, είναι… μαγική εικόνα, καθώς ο γκολκίπερ Φόρσμαν έκανε το παιχνίδι της ζωής του, σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση σε τουλάχιστον 4 περιπτώσεις. Επιπλέον, πρέπει να αναφερθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια, δυο στο α’ ημίχρονο και ένα στιγμές πριν γίνει το 2-0! Έτσι, μπήκε φρένο στο αρνητικό σερί των τριών ηττών και των τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς νίκη και πλησίασε σε απόσταση δυο βαθμών από την 6η προνομιούχο θέση. Εκτός ο βασικός μέσος Άμος Εκάλιε (13/1) λόγω ασθένειας.
Το παλεύει η Βάασα, η οποία τουλάχιστον αυτές τις μέρες έκανε προπόνηση 11 vs 11, καθώς στα 2 προηγούμενα ματς δε συμπλήρωνε αποστολή. Η Μάριεχαμν αποδίδει καλύτερα εκτός έδρας και επιθετικά έχει τις λύσεις για να σκοράρει. Η μεν Βάασα «κυνηγάει» την πρώτη νίκη που είναι σημαντική για την ψυχολογία, η δε Μάριεχαμν δίνει μάχη για την εξάδα. G/G.