Finland Veikkausliiga

HJK HELSINKI v LAHTI:Μπορεί να πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και να πήρε τη νίκη με 2-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στα πλαίσια του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως το σκορ του αγώνα στη Σερβία (2-0) την οδήγησε στον αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού. Έτσι συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση με το 1-1 που απέσπασε στη Ρίγα.Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε για το πρωτάθλημα υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από τη Βάασα με 1-1. Στο ματς στη Ρίγα αγωνίστηκε ο Πέτερι Φορσέλ, ο οποίος μάλιστα έδειξε επικίνδυνος με το καλημέρα, ενώ διαθέσιμος είναι πλέον και ο επιθετικός Σεκού Καμαρά του οποίου το θέμα με τη βίζα διευθετήθηκε. Σε ρυθμό προπονήσεων μπήκαν και οι μέσοι Σίνγκ (10/0) και Βάχτερα (7/0). Νέο απόκτημα ο αμυντικός Βίκτορ Λουίζ (δανεικός από Κρουζέιρο με οψιόν αγοράς).

Έχει βρει ρυθμό η ομάδα του Σάμι Ρίστιλα και με τη βοήθεια της τύχης παίρνει συνεχώς θετικά αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό. Αυτό συνέβη και στην εντός έδρας αναμέτρηση με την KPV Κόκολα την οποία νίκησε με 1-0. Η αλήθεια είναι ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο μισάωρο του αγώνα και είχαν περισσότερες φάσεις. Όμως τα πάντα άλλαξαν στο 42’, όταν η KPV έμεινε με 10 παίκτες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εντείνουν την πίεση τους στην επανάληψη και να φτάσουν στο γκολ. Η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκαν για να το πετύχουν, αφού χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 77’ για να σκοράρει από κοντά ο Αμιόνε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Έστω κι έτσι πανηγύρισε την 3η νίκη στα 4 τελευταία που παραμένει αήττητη. «Θα πρέπει να παίξουμε το τέλειο ματς για να πάρουμε βαθμούς» σημείωσε ο Ρίστιλα. Εκτός ο μέσος Ντρίλον Σάλα (1/0) και ο επιθετικός Βιλ Σαλμικίβελτο (12/0).
Το προσεκτικό ροτέισον με μπόλιασμα αρκετών νέων παικτών απέδωσε καρπούς για την Ελσίνκι που παίζει σε δυο ταμπλό (πρωτάθλημα και Ευρώπη). Η Λάχτι υπεραποδίδει εδώ και καιρό και είναι αρκετά τυχερή. Η Ελσίνκι σημείωσε τα 17 από τα 21 γκολ εντός στο β’ ημίχ. Αντίστοιχα η Λάχτι πέτυχε 10 από τα 17 στο β’ ημιχ. Ημίχρονο με τα περισσότερα γκολ (Β’).
HONKA v SJK:Μετά τις δυο ήττες κόντρα σε Ίντερ Τούρκου και Ίλβες η ομάδα του Βέσα Βάσαρα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βάασα με 3-2. Ο δρόμος προς το τρίποντο ήταν δύσβατος, αφού κόντρα στη ροή δέχτηκε γκολ στο 16’, όμως ο Μπόρχα Μάρτιν έδειξε την κλάση του και πάλι, και με χατ τρικ μέσα σε 23’ στην επανάληψη, την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις στο τελικό 3-2. Έτσι βρέθηκε και πάλι κοντά στην κορυφή. «Ακόμα κι όταν χάναμε στο ημίχρονο υπήρχε η πίστη ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Ειδικά από τη στιγμή που είχαμε δημιουργήσει τόσες καλές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο» τόνισε ο αμυντικός Σααρίνεν. Νέα αποκτήματα ο φορ Μακούμπα Κάντζι (πέρυσι ήταν στην ομάδα με 16 γκολ) από ομάδα του Ιράν, αλλά είναι τραυματίας, ο Ολλανδός μέσος Έρικ Μπάκερ με εμπειρία στην Ολλανδία και ο νεαρός φορ Νασίρου Μπαναχένε (δανεικός από την MTK Βουδαπέστης). Εκτός ο βασικός μέσος Ντουάρτε Ταμιλέχτο (14/0) και ο αμυντικός Γιόνας Λέβονεν.
Μπορεί η ομάδα του Αλεξέι Ερεμένκο να προερχόταν από δυο σερί νίκες και να είχε σημαντικές επιστροφές στο αρχικό σχήμα όμως στο τελευταίο ματς δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από τη Λάχτι με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν με το καλημέρα επιθετικές διαθέσεις έχοντας δοκάρι. Η ανάπαυλα βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0, αν και αμφότερες είχαν από 2-3 καλές ευκαιρίες. Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Νάντσον έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας αυτογκόλ, ενώ στο 72’ τη «φήμη» του ζήλεψε ο αμυντικός Σεϊνάμπου Μπένγκα ο οποίος υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι στα όρια της μεγάλης περιοχής από το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0. Νέο απόκτημα ο Ζακάρια Μπεγκλαρισβίλι με τον Ερεμένκο να δηλώνει «Για αυτόν δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα παίξει αμέσως ή όχι. Συνήθως χρειάζεται λίγο διάστημα για να ενσωματωθεί ένας νέος παίκτης». Διαθέσιμος ο μέσος Γιακούμπι (12/1). Εκτός ο επιθετικός Ιονς (8/0) και ο αμυντικός Καντιό (12/0). Κοντά στην επιστροφή ο αμυντικός Γιάρκο Χούρμε (3/0).
Η Χόνκα επέστρεψε στις νίκες χάρη στον πολυμήχανο Μπόρχα Μάρτιν ο οποίος την ξελασπώνει πάντα στα δύσκολα. Εντός έδρας δείχνει να «ζορίζεται» περισσότερο, έχοντας μαζέψει λιγότερους βαθμούς σε σχέση με τα εκτός έδρας. Η Σεϊναγιόεν προέρχεται από ήττα, όμως εκτός έδρας είναι ιδιαίτερα δυσκολοκατάβλητη. Τα πάντα πιθανά. ΝΟ ΒΕΤ
KUPS v INTER TURKU:Η Ευρωπαϊκή περιπέτεια φαίνεται πως έφερε κούραση στην ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα, η οποία στο αμέσως επόμενο παιχνίδι υποδέχτηκε τη Χέλσινγκφορς με την οποία μοιράστηκε τους βαθμούς με 1-1. Αιφνιδιάστηκε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 7’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ, όμως στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, έφτασε στην ισοφάριση στο 52’ με τον Πένανεν. Στη συνέχεια «μίλησαν» τα δοκάρια με την ίδια να βλέπει μια φορά τη μπάλα να σταματάει την προσπάθεια παίκτη της και τους φιλοξενούμενους να στέκονται άτυχοι δις. Στο τέλος τα αίματα άναψαν και ο διαιτητής απέβαλλε τον Ράνχελ για κοκορομαχία με αντίπαλο. «Είναι υπέροχο που δίνουμε μάχη για τον τίτλο. Είμαστε στη θέση του αουτσάϊντερ και αυτό μας βολεύει. Το Σάββατο πρέπει να είμαστε εξαιρετικοί για να πάρουμε αποτέλεσμα» τόνισε ο Γιάνι ΧονκαβάαραΤιμωρημένος ο βασικότατος φορ Λούκας Ράνχελ (13/8, 1 ασίστ).
Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η ομάδα του Ζοζέ Ριβέιρο μετά τη νέα νίκη, αυτή τη φορά εντός έδρας επί της Μάριεχαμν με 1-0. Χρειάστηκε τρομερή υπομονή στο παιχνίδι της καθώς το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 83’ με τον Μίκα Όγιαλα να αποδεικνύεται ψύχραιμος από τη λευκή βούλα. Βέβαια στάθηκε τυχερή, αφού η Μάριεχαμν κέρδισε πέναλτι στο 39’ στο οποίο όμως αστόχησε, ενώ ο γκολκίπερ Μοϊσάντερ πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις στια αρχές της επανάληψης. Έτσι πανηγύρισε την 4η συνεχόμενη νίκη της. «Η Κουόπιο είναι δύσκολος αντίπαλος επειδή είναι δυναμική ομάδα. Έχουν ψηλούς και δυνατούς παίκτες, κάτι που κάνει δύσκολη κάθε κίνηση του αντίπαλου. Πρέπει να βελτιώσουμε την απόδοση μας εκτός από το να παίρνουμε αποτελέσματα» τόνισε ο Ζοζέ Ριβέιρο. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Γιούσο Χαμαλάινεν (15/1, 1 ασίστ). Επέστρεψε ο Λάσι Βιχολάινεν  (ήταν δανεικός στην Κααγιάνι), ενώ νέα αποκτήματα είναι ο μέσος Άντονι Άναν και ο αριστερός μέσος Κόνορ Ρούεν.
Στα δυο τελευταία η Ίντερ δεν απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και στάθηκε τυχερή ενώ είχε και σε καλή μέρα τον γκολκίπερ της. Πάντως πήρε τις νίκες δείχνοντας πως το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Τώρα κόντρα στην Κουόπιο θα πρέπει να κάνει καλό παιχνίδι αν θέλει θετικό αποτέλεσμα. Δυνατή μονομαχία ανάμεσα σε ισάξιες ομάδες. Πιθανό το G/G