FK Crvena Zvezda vs HJK Helsinki UEFA Champions League Qualifying R2

FK Crvena Zvezda
Για δεύτερη σερί σεζόν απέκλεισε την Σούντουβα σε προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Πέρυσι ήταν στον δεύτερο γύρο, φέτος στον πρώτο. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στο πρώτο παιχνίδι στην Λιθουανία. Στην ρεβάνς στο Βελιγράδι, ο πρωταθλητής Σερβίας επικράτησε 2-1 και πήρε την πρόκριση. Ο Γκανέζος επιθετικός Μποάκιε άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό και ο Γερμανός μεσοεπιθετικός Μάριν διπλασίασε τα τέρματα στο 29΄. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 60ο λεπτό αλλά δέχθηκε την μείωση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ήλεγχε πλήρως την κατάσταση. Το περασμένο Σάββατο στην πρεμιέρα του σερβικού πρωταθλήματος, επιβλήθηκε 2-0 εντός έδρας της Γιάβορ Ιβάνιτσα. Ο Σέρβος προπονητής χρησιμοποίησε πολλούς βασικούς, αφού επιθυμεί η ομάδα του να βρει ρυθμό. Εκτός αποστολής λόγω καρτών ο Σέρβος βασικός αμυντικός Γκόμπελιτς. Επέστρεψε στον σύλλογο ο Αυστραλός αμυντικός Ντέγκενεκ και υπολογίζεται κανονικά.
HJK Helsinki
Η HB Τόρσαβν αποδείχθηκε εύκολο εμπόδιο στον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο παιχνίδι στην φινλανδική πρωτεύουσα, οπότε και η ομάδα του Κόσκελα επικράτησε 3-0, παρότι μάλιστα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό! Στην ρεβάνς στις Νήσους Φερόε βρέθηκε μεν πίσω στο σκορ με 0-2, αντέδρασε δε σωστά και ισοφάρισε χάρη σε τέρματα του Φινλανδού μέσου Ρίσκι (60, 77΄). Ακολούθησε το περασμένο Σάββατο ισοπαλία με σκορ 1-1 στην έδρα της Ίλβες για την 16η αγωνιστική της Veikkausliga, σε ένα παιχνίδι που δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Βρίσκεται στην 5η θέση αλλά η βαθμολογική διαφορά με τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της είναι πολύ μικρή. Αποδυναμώθηκε με την φυγή του Φινλανδού ταλαντούχου μέσου, Λαπαλάινεν, που συνεχίζει την καριέρα του στην Μπολόνια και είχε πετύχει δύο γκολ στον προηγούμενο γύρο. Εξέτισε την ποινή του ο Νιγηριανός βασικός αμυντικός Ομπιλόρ.
Ανώτερος ο Ερυθρός Αστέρας, λογικά θα κάνει απόψε το πρώτο βήμα πρόκρισης, ωστόσο είναι γελοία η απόδοση στον άσο. Στο 1.20 δεν παίζουμε ούτε την Μάντσεστερ Σίτι, θα ποντάρουμε υπέρ των ερυθρόλευκων του Βελιγραδίου;!! Στο live μόνο αν προκύψει κάτι…