France Coupe de la Ligue Round 2

NANCY v AJACCIO

Γνώρισε την 1η φετινή της ήττα σε επίσημο παιχνίδι, όμως αυτό που ενόχλησε περισσότερο, ήταν η εμφάνιση. Έχασε 3-0 εκτός από τη Σοσό και προβλημάτισε ιδιαίτερα με την παρουσία της. Βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2’, όταν ο Σανέ πήρε κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς της. Στο 2ο γκολ που δέχθηκε, στο 75’, οι δυο αμυντικοί της, ο Μουρατορί κι ο Ελ Καουταρί «τράκαραν» κι έπεσαν κάτω, δείγμα της έλλειψης επικοινωνίας μεταξύ τους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό, με την άμυνά της να μένει και πάλι εκτεθειμένη. Στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ είχε νικήσει με 1-0 εκτός την Καέν. Το 2006 κατέκτησε το τρόπαιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Πάντα την αντιμετωπίζει με… σεβασμό και το ίδιο πράττει και τώρα, καθώς θα πάει με «κανονική» ομάδα. Επιστρέφει ο τερματοφύλακας Βαλέτ (4 συμμ.) που εξέτισε την ποινή του. Παραμένει τιμωρημένος ο Σεκά (Α, 1/0) και τραυματίες οι Ακισί (Μ, 3/0), Μαρκέτι (Μ, 3/0), Μπασουαμινά (Ε, 1/0). Έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί ο Ενγκεσάν (Μ, 3/0).

Σημείωσε την 1η εντός έδρας νίκη της για φέτος. Επικράτησε 1-0 της Παρί FC, σ’ έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το έβαλε ο Σοπλάν στο 56ο λεπτό. Το α’ μέρος ήταν κακό, αλλά η κάθε ομάδα είχε από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στο β’, η ίδια κυριάρχησε. Απείλησε στο 54’ και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε. Στο τελευταίο μισάωρο το παιχνίδι πήρε «τρελό» ρυθμό. Η Αζαξιό είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στην αρχή. Από το 75’ και μετά, η Παρί έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και είχε κι αυτή με τη σειρά της δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά σταμάτησε στον τερματοφύλακα Λερουά. Θα την ενδιέφερε να προχωρήσει λίγο ακόμη στο Λιγκ Καπ, όμως απόψε δεν θα έχει τον αρχηγό της και «οργανωτή» του παιχνιδιού της, τον Καβαλί (Μ, 5/0), που είναι τιμωρημένος. Μένουν εκτός για να ξεκουραστούν οι Σοπλάν (Α, 4/0), Κουταντέρ (Μ, 5/0), παραμένουν τραυματίες οι Τραμονί (Μ, 3/0), Σερί (Ε, 3/0). Ούτε τώρα το ντεμπούτο των Αντονιάν (Α), Κεϊτά (Μ), Κάιπερς (Ε).

Η Νανσί έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα: όχι μόνο λόγω παράδοσης (θυμίζουμε, δεν έχει χάσει ποτέ εντός από την Αζαξιό), αλλά και λόγω του ότι η φιλοξενούμενη χάνει αρκετή από τη δύναμή της με την απουσία του Καβαλί. Σε καλή απόδοση ο «άσος», σε καλύτερη με combo με U 3,5.
BOURG PERONNAS v AS BEZIERS

Για να φτάσει ως εδώ απέκλεισε στον προκριματικό γύρο την Κεβιγί επικρατώντας εντός έδρας 1-0. Στον προηγούμενο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεντ Σταρ παίζοντας και πάλι εντός, παίρνοντας την πρόκριση στα πέναλτι. Η τύχη της χαμογέλασε και θα αντιμετωπίσει για τρίτη φορά ομάδα από τη Νασιονάλ και μάλιστα στο σπίτι της.Στόχος στο πρωτάθλημα η γρήγορη παραμονή και έπειτα χωρίς πίεση να παλέψει για το καλύτερο δυνατό. Κακό το ξεκίνημα. Χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές μετρώντας δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες. Την Παρασκευή αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την Τουλόν (2-2). Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως να ισοφαρίσει. Μεγαλύτερο πρόβλημα η άμυνα. Έχει δεχθεί ήδη οκτώ γκολ συνολικά, έχοντας μέσο όρο παθητικό 2 γκολ ανά ματς.

Ηπερσινή ήταν η παρθενική της εμφάνιση στη δεύτερη κατηγορία και ήταν αξιοπρεπέστατη. Υποβιβάστηκε στις λεπτομέρειες παλεύοντας μέχρι τέλους. «Πληγή» τα εντός έδρας παιχνίδια. Διέθετε τη χειρότερη έδρα στο πρωτάθλημα βάσει βαθμολογικής συγκομιδής. Φέτος στη Νασιονάλ στοχεύει στην άνοδο. Κάκιστο το ξεκίνημα. Τέσσερις βαθμοί σε ισάριθμα ματς. Κάτι φαίνεται να μην λειτουργεί σωστά. Τους τρεις τους κατέκτησε κερδίζοντας εντός έδρας της Μπουργκ για τη δεύτερη αγωνιστική. Έχανε στο ημίχρονο, κάνοντας την ανατροπή όμως στο δεύτερο πήρε το τρίποντο. Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 από την Πο, παρά το γεγονός πως απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 33’. Δέχτηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 60’. Στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης απέκλεισε την Οσέρ στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια). Το ενενηντάλεπτο πέρασε χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί.

Για αμφότερες η διοργάνωση αποτελεί πολυτέλεια, μιας και στόχος είναι το πρωτάθλημα, με τη μία να επιθυμεί την παραμονή για την άλλη την άνοδο. Το ξεκίνημά τους είναι κάκιστο και έχει χαθεί πολύτιμο έδαφος, ειδικά για την Μπεζιέ. Πιθανή μία ισοπαλία λύνοντας τις διαφορές τους στα πέναλτι.

GAZELEC AJACCIO v PARIS FC98

Την περσινή σεζόν αγωνίστηκε στη L2. Διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος την οδήγησαν στα μπαράζ. Εκεί αντιμετώπισε τη Λε Μαν. Κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας 2-1, στη ρεβάνς όμως έχασε 0-2 δεχόμενη το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα και υποβιβάστηκε.Προσπάθησε να διεκδικήσει την παραμονή στην κατηγορία μέσω της δικαστικής οδού, δίχως όμως επιτυχία. Συνεχίζει στη Νασιονάλ. Κάκιστο το ξεκίνημα. Μετράει τρεις ήττες σε τέσσερα παιχνίδια, έχοντας βρει δίχτυα μόλις μία φορά. Ένας μόλις βαθμός η συγκομιδή που την φέρνει στην προτελευταία θέση. Την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ εντός έδρας με την Μπαστιά στο ντέρμπι της Κορσικής (0-0). Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε τη Σαμπλί κερδίζοντας στο «Καζανόβα» 2-0 αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα, διασκεδάζοντας τη συμμετοχή της στη διοργάνωση.

Η ελεύθερη πτώση συνεχίζεται. Την προηγούμενη Παρασκευή γνώρισε μία ακόμα ήττα χάνοντας στην Κορσική από την Αζαξιό 1-0. Ένας μόλις βαθμός μετά από πέντε «στροφές» και οκτώ γκολ παθητικό για την περσινή καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.Συγκριτικά με άλλα παιχνίδια η εικόνα της ήταν καλή χάνοντας στις λεπτομέρειες. Κομβικός ο αγώνας με τη Σαμπλί εντός έδρας την ερχόμενη Δευτέρα, καθώς τα περιθώρια έχουν στενέψει επικίνδυνα. Στον προηγούμενο γύρο επικράτησε της Σοσό εντός 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Τα προβλήματα και για τις δύο είναι πολλά. Νίκη ή πρόκριση, με όποιον τρόπο αυτή έρθει, θα δώσει ώθηση. Η Παρί την εμπειρία, η Γκαζελέκ την έδρα, για τους πρωτευουσιάνους όμως το προσεχές ματς με την Σαμπλί έχει χαρακτήρα τελικού και το μυαλό είναι εκεί. Οι Κορσικανοί θέλουν να αποδείξουν πως άξιζαν να είναι στη L2. Επιλογή ο άσος με επιστροφή πονταρίσματος σε περίπτωση ισοπαλίας.

LE MANS v US ORLEANS 45

Συνέχισε το απόλυτο… ηττών: έχασε – με το συνηθισμένο – 2-1 εντός από τη Λοριάν, τη μοναδική ομάδα που είχε νικήσει ως τώρα (στο Λιγκ Καπ). Στο α’ μέρος ήταν αποκαρδιωτική. Δέχτηκε δύο γκολ (16’ και 38’), ενώ η αντίπαλός της είχε και δοκάρι. Στο β’ μέρος βελτιώθηκε κι απείλησε σε δύο περιπτώσεις, όμως μείωσε στις καθυστερήσεις. Ούτε βαθμό δεν έχει κερδίσει ως τώρα στο πρωτάθλημα και φυσικά, αυτό έχει φέρει… σύννεφα για τον προπονητή Ρισάρ Ντεζιρέ. Ο τελευταίος πάντως, ευελπιστεί κάποια στιγμή ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν τα «παιδαριώδη λάθη» στην άμυνα. Το Λιγκ Καπ δεν αποτελεί στόχο της. Όμως, ενδεχόμενη πρόκριση, θα της δώσει και μία ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια. Είναι σημαντική η επιστροφή του Μπουασιέ (Μ, 4/0), που εξέτισε την ποινή του. Κανονικά στην αποστολή κι ο Λεμονιέ (Α, 5/0), που αντικαταστάθηκε πριν από το ημίχρονο την Παρασκευή, με πρόβλημα τραυματισμού. Τραυματίας ο Ζουλέν (Ε, 2/0), εκτός ο Χαφίντι (Μ, 2/0) και μόνιμοι ο Μουσάβου Κινγκ (Α, «νέος»).

Έφτασε κοντά στο να σημειώσει την 1η της νίκη, όμως δεν τα κατάφερε. Απέσπασε ισοπαλία 3-3 από τη Ροντέ. Και να σκεφτεί κανείς ότι τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα είχαν μείνει στο «0-1 G». Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (10’, 60’). Ισοφάρισε αρχικώς με τον Περάν στο 16’ και μετά με τον Μπενκαΐντ στο 78’. Στο 80’ έμεινε με παίκτη παραπάνω και τρία λεπτά αργότερα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με γκολ του Σίντλερ. Όλα έδειχναν πως θα έφευγε νικήτρια, όμως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε γκολ. Βρίσκεται στο ίδιο σημείο με τη γηπεδούχο: θέλει τη νίκη για τα λεφτά, αλλά και για την ψυχολογική «ανάσα». Πάντως, θα επιδιώξει να φέρει το παιχνίδι στην ταχύτητα, γιατί έχει ξεκάθαρο πρόβλημα όταν πρέπει να δημιουργήσει. Την 5η και τελευταία αγωνιστική της ποινής του θα εκτίσει ο Καμπόν (Α, 2/0). Τραυματίες παραμένουν οι Σεντ Ρουφ (Α, 1/0), Εφεστιόν (Μ, 2/0), Λε Ταλέκ (Ε, 2/0), έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί ο Λαμπέζ (Α, 4/0). Γυρίζει ο Τιλ (Μ, 3/0).

Κανονικά, όταν βλέπουμε Λε Μαν, θα έπρεπε να παίζουμε «2-1 ακριβές σκορ». Πάντως, η Ορλεάν είναι κι αυτή μία ομάδα με μεγάλα αμυντικά κενά κι αρκετά απρόβλεπτη. Το πιθανότερο είναι στο συγκεκριμένο ζευγάρι να μπουν γκολ εκατέρωθεν και να σημειωθεί και μεγάλο σκορ (GG & O 2,5).

NIORT v GRENOBLE FOOT

Αν και συγκαταλέγεται στις «μικρομεσαίες» ομάδες της κατηγορίας, που θα παλέψουν για την παραμονή τους, τρέχει ένα πολύ καλό σερί. Την Παρασκευή κράτησε στην ισοπαλία την θεωρητικά καλύτερη Καέν, παρά το ότι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 6’. Η ίδια ισοφάρισε στο 53’ με πέναλτι. Ήταν μαχητική, όμως το ότι δεν έχασε αυτήν τη φορά το οφείλει στην τύχη. Η αντίπαλός της είχε δοκάρι και τρεις τέσσερις πολύ σημαντικές ευκαιρίες. Ακόμη κι έτσι πάντως, το αποτέλεσμα κρίνεται απολύτως θετικό. Θα ήθελε να προχωρήσει κι άλλο στο Λιγκ Καπ και μπορεί να τα καταφέρει, αν παίξει όπως συνηθίζει όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Ωστόσο, θα πρέπει να προσέξει να μην αφήσει κενούς χώρους. Έχει αργές επιστροφές κι αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Έμειναν εκτός με προβλήματα τραυματισμών οι Κονατέ (Μ, 3/0), Κονέ (Ε, 1/0), Σισοκό (Ε, 1/1), Πέδρο Ενρίκε (Ε, 1/0) κι ο Τζίγκλα (Ε, 31/1 πέρυσι). Αποθεραπεύτηκε κι επιστρέφει ο Οτσανγκά (Μ, 3/0).

Δεν ήταν ανταγωνιστική στη Χάβρη και ηττήθηκε με 3-1. Βρέθηκε να χάνει στο 16’ και στο 36ο λεπτό έφαγε και 2ο γκολ. Στο 44’ μείωσε με τον Εμτσαμάνγκα. Κι ενώ όλοι περίμεναν πως στο β’ θα πίεζε για να ισοφαρίσει, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Το παιχνίδι κύλισε σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς, με τη Χάβρη να διαχειρίζεται σωστά το σκορ και την ίδια απλώς να μην μπορεί να γίνει απειλητική. Τελικώς, το γκολ ήρθε, όχι από αυτήν, αλλά από τη γηπεδούχο, σε μία εξαιρετική αντεπίθεση στο 94’. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ απέκλεισε τη Ροντέ στα πέναλτι. Δεν έχει τη δυνατότητα να προχωρήσει πολύ στη διοργάνωση, όμως ενδεχόμενη πρόκριση τώρα, θα της δώσει αυτοπεποίθηση, την οποία έχει απόλυτη ανάγκη. Πάντως, παρουσιάζει μεγάλα αμυντικά κενά. Γεμάτη απουσίες και πάλι η αποστολή. Εκτός ο τιμωρημένος Πικέλ (Μ, 5/1), παραμένουν τραυματίες οι Μομπλέ (Τ, 3 συμμ.), Νεστόρ (Α, 2/0), Κουλιμπαλί (Μ, 2/0), Ελογκό (Μ, 3/0) και τέσσερις ανέτοιμοι, που δεν έχουν συμμετοχή φέτος. Γυρίζει ο Γκιμπό (Α, 1/0).

Η Νιορ δεν είναι από τις πιο αξιόπιστες ομάδες. Όμως, βρίσκεται σε καλή κατάσταση και πετυχαίνει την Γκρενόμπλ ντεφορμέ και με απουσίες. Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, έχει κάθε λόγο να ξεκινάει ως φαβορί. Το ποντάρισμα σε αυτήν πληρώνει πολύ καλά.

LENS v CLERMONT

Γνώρισε 2η σερί ήττα στο πρωτάθλημα. Έχασε 2-0 εκτός από την Τρουά, την οποία την είχε νικήσει – πάλι εκτός – στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ. Το αποτέλεσμα ίσως να την αδικεί λίγο. Στο α’ μέρος ήταν πιο κινητική, είχε μία μεγάλη ευκαιρία, όμως κόντρα στη ροή του ματς βρέθηκε να χάνει στο 45’. Στο β’ πίεσε, αλλά δεν βρήκε διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, έμεινε εκτεθειμένη στις αντεπιθέσεις της γηπεδούχου και σε μία από αυτές ήρθε και το 2ο γκολ (στο 83ο λεπτό). Θέλει ν’ αντιδράσει ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες. Νίκη απέναντι σε μία ανταγωνίστρια για την άνοδο, με την οποία αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 εκτός στις 10 Αυγούστου θα της δώσει ψυχολογική ώθηση. Πάντως, έχει αλλαγές στην αποστολή της. Τιμωρημένος είναι ο – πρώην της Κλερμόν – Περέζ (Μ, 5/0). Τραυματίες παραμένουν οι Τκα (Α, 2/0), Σουιάρ (Ε, 3/2), ενώ έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν οι Λέκα (Τ, 2 συμμ.) και Μισελάν (Α, 3/0). Αποθεραπεύτηκε κι επιστρέφει ο Κόστα (Α, 1/0), κάνει ντεμπούτο ο Γκραντί (Α).

Διατήρησε το αήττητό της στο πρωτάθλημα, όμως η εντός έδρας ισοπαλία με την Οσέρ (1-1) αποτέλεσε πισωγύρισμα. Έπαιξε καλά, αλλά έβγαλε κούραση. Στο α’ μέρος, εκτός από το γκολ του Γκρίμπιτς στο 21’ με πέναλτι, είχε άλλες δύο τεράστιες ευκαιρίες. Γλίτωσε την ισοφάριση στο 45’, όχι όμως και στο 75’. Στο β’ μέρος προσπάθησε να κάνει διαχείριση και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε, όμως προς το τέλος φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις. Μάλιστα, μετά την ισοφάριση, λίγο έλειψε να φάει και 2ο γκολ (στις καθυστερήσεις), όμως στάθηκε τυχερή. Τα τελευταία χρόνια συνηθίζει να δίνει βάρος στο Λιγκ Καπ και να προχωράει. Θα ψάξει και τώρα την πρόκριση, σε μία έδρα στην οποία πρόπερσι νίκη νίκησε για 1η φορά. Εκεί έπαιξε για το Λιγκ Καπ το 2011 και γνώρισε την ήττα με 3-0. Πηγαίνει στο Βορρά με μία άκρως… κανονική ομάδα. Η μοναδική νέα απουσία αφορά τον τιμωρημένο Γιοάν Γκαστιέν (Μ, 5/0, γιος του προπονητή Πασκάλ Γκαστιέν). Παραμένουν τραυματίες οι Αλεβινά (Μ, 3/0), Γκομίς (Ε, 2/1).

Ντέρμπι, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, που όμως τη δεδομένη χρονική στιγμή βγάζουν λίγη κούραση. Σε καλύτερη κατάσταση, αλλά με κακή παράδοση η Κλερμόν. Θ’ αποφύγουμε το σημείο και θα πάμε στα γκολ, με τα «2-3» να είναι και πάλι πολύ πιθανό να εμφανιστούν.