France Ligue 2

15:45 Guingamp – AC Ajaccio
«Πεντάρα» με ανατροπή. Αντιμετώπισε εκτός της Σαμπλί και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 3ο λεπτό. Όμως, πολύ γρήγορα «γύρισε» το ματς. Στο 14’ ισοφάρισε με τον Πιερό και στο 20’ προηγήθηκε με τον Γκομίς. Στο β’ μέρος έβαλε άλλα τρία γκολ: Πελέ 51’ και 87’ και Γκομίς 93’. Έτσι, έφτασε σε μία μεγάλη κι άνετη νίκη και κάλυψε ακόμη περισσότερο το χαμένο έδαφος. Βρίσκεται στις παρυφές της πεντάδας κι ενδέχεται να μπει σε αυτήν, αν νικήσει τώρα. Έτσι, αντέδρασε ύστερα από δύο αρνητικά αποτελέσματα και ξαναβρήκε την ηρεμία της. Εντός έδρας είναι αρκετά δυνατή. Ωστόσο τώρα, θα πρέπει να προσέξει πολύ. Κι αυτή γιατί, συνηθίζει να παίζει ποδόσφαιρο κατοχής. Όμως, τώρα θα βρει απέναντί της μία πολύ «σφιχτή» άμυνα. Θα χρειαστεί υπομονή. Προέκυψε μία καινούρια απουσία, αλλά είναι πολύ σημαντική. Συγκεκριμένα, μένει εκτός ο βασικός τερματοφύλακας Καγιάρ (13 συμμ.). Παραμένει τραυματίας ο Ενγκμπακοτό (Ε, 11/3). Μόνιμα εκτός οι αναπληρωματικοί Σορμπόν (Α, 3/0), και Μπουτζέμα (Μ, 3/0).
Νίκη με «σύμμαχο» το… χωράφι και την τύχη. Υποδέχτηκε τη Ροντέζ κι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, που την ήθελαν να είναι το φαβορί. Επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, του Λάτσι, στο 56ο λεπτό. Πάντως νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 27’ έφτασε πολύ κοντά στο να δεχτεί γκολ, αλλά τη γλίτωσε. Η αντίπαλός της πήρε πέναλτι, αλλά το έχασε ή για την ακρίβεια, το έπιασε ο τερματοφύλακας Λερουά. Στη συνέχεια κυριάρχησε, αξιοποιώντας και τον τραγικό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της, στον οποίο έχει συνηθίζει να παίζει. Είναι μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας. Τώρα πάντως, θα παίξει κλειστά, όπως κάνει πάντα στις «εξόδους» της. Μία καινούρια απουσία, αλλά και δύο επιστροφές στην αποστολή. Συγκεκριμένα, μένει εκτός ποινή θα εκτίσει ο Ουάρ (Α, 11/0), ενώ τραυματίες παραμένουν οι Λεζέν (Α, 6/0), Ελ Ιντρίσι (Ε, 9/1). Σε διεθνή υποχρέωση απουσιάζει ο Ντιαλό (Α, 5/0). Ωστόσο, αποθεραπεύτηκαν κι επιστρέφουν οι Κορινούς (Α, 9/0) και Φλιπς (Ε, 3/0).
Ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους την άνοδο. Η Γκινγκάμπ έχει το πλεονέκτημα της έδρας και «σύμμαχο» την παράδοση. Η αποστολή της δεν θα είναι καθόλου εύκολη, αλλά μάλλον θα φτάσει στην επικράτηση, έστω και στις λεπτομέρειες.