Germany 2. Bundesliga

14:00 Dynamo Dresden – Hannover 96
Απογοητευτικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι για την Ντινάμο Δρέσδης. Σφαλιάρα με 4-1 στο Άουε, παρ’ ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 18’ με τον Κονέ. Μέχρι το ημίχρονο έχανε με 3-1 και στο τέλος διασύρθηκε. Αν και μπήκε με θετικό σερί στο συγκεκριμένο παιχνίδι, όπως και με αυξημένη αποφασιστικότητα, αφενός δεν προηγήθηκε στην πρώτη φάση, αφετέρου τα κατάφερε στο 18’ με τον Κονέ (5ο γκολ). Με πέναλτι ισοφαρίστηκε, θορυβήθηκε η ομάδα του Κρίστιαν Φιλ και έχασε το ματς, στην ουσία, με το 2-1 στο 39’ και το 3-1 στο 45’. Σκόραρε στο 64’, αλλά για έναν περίεργο λόγο το ακύρωσε ο διαιτητής. Ήρθε και το 4-1 για να δέσει το… γλυκό. Κακό χρονικό σημείο και ματς διάλεξε, για να διασυρθεί. Άμεση ανασύνταξη καθώς ακολουθεί ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι. Δύο νέα προβλήματα. Μένει εκτός ο στραίκερ Γιερεμέγιεφ (Ε, 6/2) και είναι αμφίβολος ο βασικός δεξιός μπακ Βάλκβιστ (7/0). Εξέτισε ποινή 3 αγωνιστικών ο Νικολάου (ΑΜ, 5/2).
Έμεινε ο Μίρκο Σλόμκα στον πάγκο του Αννόβερο. Η είδηση εξ’ αρχής, μιας και δεν ήταν αυτονόητο μετά το βαρύ 0-4 από τη Νυρεμβέργη τη Δευτέρα. Ότι και να γράψουμε θα είναι λίγο για να κατανοήσετε τον διασυρμό που υπέστησαν οι Σάξονες. Μόλις στο 3’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Άλλες δύο τελικές επέτρεψε στο πρώτο μέρος και δέχτηκε ισάριθμα γκολ. Σκορ ημιχρόνου: 0-3! Μόνο η κατοχή μπάλας δεν ήταν αρκετή. Σε δύο αλλαγές προχώρησε ο Σλόμκα ενόψει β’ ημιχρόνου, καμία, όμως, διαφοροποίηση στην κάκιστη εικόνα της. Το κλίμα είναι παγωμένο στο Αννόβερο. Η κουβέντα των Κιντ, Σλάουντραφ και Σλόμκα, την επομένη του ματς, ήταν κρίσιμη. Το Αννόβερο πρέπει να δείξει διαφορετικό πρόσωπο. Είναι η απολύτως τελευταία ευκαιρία του κόουτς. Και σ’ αυτήν χάνει λόγω τραυματισμού τον πολύτιμο Αόγκο (Μ, 3/0), όπως και τους βασικούς Στεντέρα (Μ, 2/0), Μάινα (Μ, 4/0). Ντεφορμέ είναι για τη θέση του 6αριού, οι Μπάκαλορτς και Άντον.
Μοιρασμένες οι αποδόσεις. Σε τέτοιο χάλι έχει βρεθεί το Αννόβερο. Βέβαια με την έδρα που διαθέτει η Ντινάμο, δεν μας κάνει εντύπωση. Η Δρέσδη είναι σε πολύ καλή μοίρα εντός έδρας. Αν και δέχεται γκολ, η επίθεσή της είναι σε καλό μομέντουμ. Αδυνατούμε να πιστέψουμε ότι το Αννόβερο θα βρει την άκρη.

14:00 Hamburger SV – Greuther Fürth
Μαντάρα τα έκανε το Αμβούργο και δεν αξιοποίησε την ήττα της Μπίλεφελντ από τη Στουτγάρδη. Έτσι, μετά το 2-2 με τη Ρέγκενσμπουργκ, παρέμεινε στο +2 από την Αρμίνια, αλλά ήδη στο -3 από την πρωτοπόρο Στουτγάρδη. Και γεγονός είναι πως δεν άξιζε κάτι παραπάνω από το Ρέγκενσμπουρκ. Αλλά όταν το 0-1 γίνεται 2-1, τότε πρέπει να κρατήσεις τη νίκη. Κοιμήθηκε σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο και δικαίως βρέθηκε να χάνει (29’). Τυχερό βασικά που δεν έμεινε με περισσότερα γκολ πίσω στο σκορ. Κάπως το πάλεψε στο δεύτερο μέρος και το γύρισε με αυτογκόλ (72’) και το 2-1 του Χαντ (75’). Δεν άντεξε εν τέλει και δέχτηκε το 2-2 στο 85’. Αρκετά ατομικά λάθη και κακή νοοτροπία τα αίτια της αποτυχίας. Ο γκολκίπερ Χόιερ Φερνάντες τέθηκε στο επίκεντρο της κριτικής, αλλά ο κόουτς Χέκινγκ τον στηρίζει. Είναι και αμφίβολος λόγω τραυματισμού, αν και θεωρούν ότι θα προλάβει. Ελάχιστες πιθανότητες να προλάβει ο Γιουνγκ (Α, 7/0). Εκτός ο μπακ Γκιαμερά (5/0).
Από την άνοδο στην κάθοδο. Κι’ αν με τη Στουτγάρδη το πάλεψε, κόντρα στη Χόλσταϊν Κιελ (0-3) ήταν άνευ ευκαιρίας. Διότι και η ίδια έκανε αρκετά ατομικά λάθη και χάρισε (τουλάχιστον) δύο γκολ στον αντίπαλο. Και στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η φιλοξενούμενη ομάδα. Παθητικό παιχνίδι από την ομάδα του Στέφαν Λάιτλ. Καμία σχέση με το ματς κόντρα στην πρωτοπόρο. Εκεί είχε ευκαιρίες, έπαιζε σωστά την κόντρα και βρήκε το δοκάρι. Τώρα… ξέχασε να τα κάνει όλα αυτά. Πόσο μάλλον στο δεύτερο μέρος. Λάθος του Σάρπαϊ και ένα ακόμα γκολ. Το τελικό 3-0 δεν άλλαξε έως το τέλος. Δικαιότατη ήττα για το «τριφύλλι». Ο κόουτς Λάιτλ δεν ξεχώρισε κανέναν (θετικά) από το εφιαλτικό μεσημέρι που έζησαν οι παίκτες του. Κόντρα στο Αμβούργο δεν σκόραρε σε δύο ματς πέρυσι (ήττα και «Χ»). Έκανε προπονήσεις κεκλεισμένων των θυρών μεσοβδόμαδα ο Λάιτλ. Μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων επιστρέφουν οι σημαντικοί Ερνστ (Μ) και Μάιερχεφερ (Α).
Προβλέπεται σφιχτό ματς. Η Γκρόιτερ δεν έχει διάθεση να ανοιχτεί σε μία δύσκολη έδρα. Ξέρει πόσα λάθη έκανε πρόσφατα και θα φροντίσει να μην πάθει τα ίδια. Και πέρυσι είχε δυσκολίες το Αμβούργο. Αυτό θα είναι καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο ματς, εντούτοις και ο αντίπαλος είναι ανώτερος από τη Ρέγκενσμπουργκ. Το Under 3 είναι λογικό σενάριο.

14:00 SV Sandhausen – Erzgebirge Aue
Ήταν δραστήρια στο Μίλερντορ η Σάντχαουζεν, δέχτηκε γκολ σε καίρια σημεία και γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0. Το πρώτο γκολ το δέχτηκε στο 8’, το δεύτερο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Και αυτό ήταν. Ενδιάμεσα είχε την υπεροχή, αλλά ήταν ανούσια. Στο δεύτερο μέρος απλά ήταν στο γήπεδο. Καμία ιδέα, καμία απάντηση από την ομάδα του Ούβε Κόσινατ. Η αλήθεια είναι πως ένας παίκτης έκανε τη διαφορά στη Σάντχαουζεν εφέτος και με την αποχώρηση του Φέρστερ, η ομάδα μοιάζει κάπως αποσυντονισμένη. Ο κόουτς είχε χτίσει το παιχνίδι γύρω από τον νυν παίκτη της Στουτγάρδης. Ο αρχηγός Ντίκμαϊερ μίλησε με επικριτικό τρόπο για την εικόνα στο Αμβούργο, μιας και ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς τρίποντο. Είναι, πάντως, σύνολο που εύκολα γυρίζει τον διακόπτη και μπορεί να επανέλθει άμεσα. Κρίσιμο παιχνίδι με την Άουε. Θα φανεί αν θα κοιτάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Ο Γκίσλασον (Ε, 6/0) ανάρρωσε από την ίωσή του και επιστρέφει στην 11άδα.
Απίστευτη νίκη για την Άουε στο ντέρμπι κόντρα στην Ντινάμο Δρέσδης. Νίκη με σκορ 4-1 στη μάχη της Σαξωνίας και διπλό κέρδος. Και τρεις βαθμοί και τόνωση ψυχολογίας για τη συνέχεια, με την ομάδα να φτάνει ήδη στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η αντίδραση της ομάδας του Ντιρκ Σούστερ ήταν καταπληκτική. Έχανε στο 18’ με 1-0, αλλά έως το ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ (μέσα σε 27’) και βρέθηκε μπροστά με 3-1. Άνετη στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνο στο 64’ απειλήθηκε, αλλά στο 70’ σκόραρε το 4-1 για να δώσει μεγάλη χαρά στους φίλους της. Από δύο γκολ οι Ναζάροφ και Τεστρόετ. Τέτοια ντέρμπι μένουν στη μνήμη των οπαδών για έναν ολόκληρο γύρο. Μόνο από Αμβούργο και Μπίλεφελντ έχει χάσει εφέτος. Φαίνεται να μην επηρεάστηκε τελικά τόσο από την αλλαγή προπονητή. Πάει με καλή παράδοση στο Σάντχαουζεν, αν και εκτός έδρας δεν είναι το ίδιο πειστική. Ο Σούστερ εφιστά την προσοχή του στον αντίπαλο. Χωρίς βασικές απουσίες η Άουε.
Από φαβορί μετατράπηκε σε αουτσάιντερ η Άουε. Γεγονός είναι πως τρόμαξε με τη νίκη κόντρα στην Ντινάμο. Και οι ήττες της εφέτος ήρθαν μόνο από μεγαθήρια. Η Σάντχαουζεν δεν ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία, σίγουρα, ωστόσο, πρόκειται για υπολογίσιμη δύναμη. Αν και μέτρια εκτός έδρας, ποντάρουμε στο μομέντουμ της Άουε.