Germany 2. Bundesliga

14:30 Arminia Bielefeld – Holstein Kiel
Η Αρμίνια έχασε ένα ημίχρονο στο Κύπελλο με τη Σάλκε και η ζημιά δεν επουλώθηκε ποτέ. Από το πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με σκορ 3-0. Μέχρι το 31’ οι οπαδοί της είχαν απογοητευτεί. Φυσικά η ομάδα του Ούβε Νόιχαους δεν εγκαταλείπει έτσι απλά τα όπλα. Μείωσε στο 72’ με τον Κλος και στο 77’ με τον Σούκου. Ευκαιρίες πάμπολλες και στο τέλος του παιχνιδιού για να πάει το ματς στην παράταση. Θα ήταν το κόλπο γκρόσο για την Αρμίνια. Έτσι έμεινε με τη… γλύκα της προσπάθειας. Με… λίγα καταφέρνει πολλά τελευταία στο πρωτάθλημα και κάπως έτσι μένει στη 2η θέση, πίσω από το Αμβούργο. Τρία ματς χωρίς ήττα, δύο νίκες με σκορ 1-0 και η ισοπαλία εντός έδρας κόντρα στο Αμβούργο. Στη Δρέσδη ήταν επίμονη και τελικά δικαιώθηκε και με το παραπάνω, χάρη στο γκολ του Φόγκλζαμερ (63’). Εντός έδρας κάνει «νερά» στις προηγούμενες μάχες της. Δείχνει σαν να έχει χάσει το ρυθμό της. Τιμωρημένος και εκτός είναι ο Πριτλ (Μ, 11/2).
Η Χόλσταϊν έπεσε θύμα έκπληξης στο Κύπελλο και έμεινε εκτός συνέχειας. Απογοητευτικό να αποκλείεται από ομάδα 4ης κατηγορίας, αλλά συνέβη και αυτό. Μάλιστα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς στο ματς και προηγήθηκε με τον Σέρα (12’). Από το γκολ και μετέπειτα, σαν να κατέβασε στροφές ή και διακόπτη. Η Φερλ απάντησε με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μάλιστα το αουτσάιντερ ήταν πιο κοντά στη νίκη στην κανονική διάρκεια, παρά το Κίελο. Χωρίς γκολ και η παράταση, με συνέπεια να χάσει στα πέναλτι με 8-7. Αποτυχία αν μη τι άλλο. Έχασε χρήματα που θα έκαναν καλό στο ταμείο της. Άνευ νίκης στο Μπίλεφελντ σε 5 επισκέψεις. Είναι, όμως, σε φόρμα με 3 νίκες στα 4 τελευταία ματς. Η επικράτηση με την Μπόχουμ μόνο άνετη δεν ήταν. Σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι της. Εκτός έδρας δεν έχει ισοπαλία στις 7 πρόσφατες αναμετρήσεις. Προέρχεται, όμως, από δύο σερί «διπλά» με μηδέν παθητικό. Εκτός πλάνων μένουν οι Ατάνγκα (Μ, 8/0, 3 ασίστ), Σέρα (Ε, 9/2), Ιγκνόφσκι (ΑΜ, 5/0).
Γερή δοκιμασία για την Μπίλεφελντ. Ακριβώς επειδή η Χόλσταϊν δεν έχει ως πρώτιστο στόχο την άνοδο είναι επικίνδυνη. Η Αρμίνια μόχθησε στο Κύπελλο, αν και δεν αρκούσε το ένα καλό ημίχρονο. Η Χόλσταϊν παρουσιάζεται ανεβασμένη εκτός έδρας. Δυνατή ομάδα φυσικά η Αρμίνια, έχει τον πρώτο λόγο.

14:30 SV Wehen – Hamburger SV
Η ανοδική πορεία της Βέχεν συνεχίστηκε στο πρωτάθλημα. Απέσπασε την ισοπαλία 0-0 στο Σάντχαουζεν και έμεινε για 4ο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα. Εμφανώς βελτιωμένη και πιο άνετη στο να κρατά το… μηδέν στην άμυνα. Από σάκος του μποξ έχει εξελιχθεί σε ανταγωνιστική ομάδα. Έτσι και στο Σάντχαουζεν, όπου θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πετύχει το γκολ της νίκης. Στο δεύτερο μέρος απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 63’, κάτι που εν τέλει δεν το αξιοποίησε. Για δεύτερο σερί ματς δεν δέχτηκε γκολ. Το ίδιο ισχύει και στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Ο κόουτς Ρούντιγκερ Ρεμ τόνισε πως η ομάδα του δεν θα στήσει πούλμαν απέναντι στην καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, αλλά θα φροντίσει να φανεί απειλητική στο παιχνίδι της. Με υπομονή μπορεί να βρει… άκρη απέναντι στο Αμβούργο, μιας και τρέχει ένα δυνατό σερί. Ακόμα έχει 4-5 μόνιμα απόντες που δεν μπορούν να βοηθήσουν στην εφετινή προσπάθειά της.
Το Αμβούργο δεν συνεχίζει στο Κύπελλο. Αποκλείστηκε με 2-1 στην παράταση από τη Στουτγάρδη και δεν μπόρεσε να πετύχει το 2/2 σε νίκες κόντρα στη συγκεκριμένη αντίπαλο. Μπορεί να μπήκε στο παιχνίδι με εχέγγυο την εξάρα που της «έριξε» στο πρωτάθλημα, εντούτοις στο παιχνίδι Κυπέλλου έμεινε πίσω στο σκορ στο 2’ με πέναλτι. Απάντησε στο 16’ με τον ίδιο τρόπο. Δεν ήταν καλύτερο από την αντίπαλό του, με συνέπεια στο δεύτερο μέρος να δεχτεί πίεση. Τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ηττήθηκε με 2-1. Καμία σχέση με το πρωτάθλημα, όπου ήταν καταιγιστικό και διέσυρε την αντίπαλό του με σκορ 6-2. Είναι στην κορυφή και εκεί θέλει να παραμείνει βέβαια. Προέκυψαν προβλήματα. Νοκ-άουτ και πάλι ο Χαντ (Μ, 7/3), που έπαιξε μεσοβδόμαδα, αλλά τραυματίστηκε. Χάνει επίσης το υπόλοιπο του 2019 ο Βάγκνομαν (Α, 7/1). Αμφίβολοι είναι οι επιθετικοί Χάρνικ (6/2) και Χίντερζεερ (11/4 και 3 ασίστ).
Η τελευταία Βέχεν αντιμετωπίζει το πρωτοπόρο Αμβούργο. Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ένας περίπατος για την ομάδα από το Βορρά. Αλλά η Βέχεν ανέβασε στροφές και τρέχει ένα δυνατό σερί. Σούπερ βελτιωμένη στην άμυνα, θα βάλει δύσκολα στην ομάδα του Χέκινγκ, που έχει απουσίες και κούραση από το Κύπελλο μεσοβδόμαδα. Προσοχή.

14:30 VfB Stuttgart – Dynamo Dresden
Πήρε τη ρεβάνς της από το Αμβούργο και προκρίθηκε με 2-1 στην παράταση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Λίγες ημέρες νωρίτερα είχε δεχτεί την 3η σερί ήττα της στο πρωτάθλημα με το απογοητευτικό 6-2 από την ίδια ομάδα. Το Κύπελλο, όμως, έχει δικούς του κανόνες. Με 4 αλλαγές έριξε την ομάδα του στη μάχη ο Τιμ Βάλτερ. Νωρίς άνοιξε το σκορ, μόλις στο 2’ με τον Γκονζάλες (πέναλτι). Ο αντίπαλος ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 16’. Καλύτερο στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, όπως και μετά από το 65’. Γκολ άλλο δεν βρήκε, εκτός από την παράταση. Μπήκε στο ματς ο Ελ Γκαντιουΐ και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε το 2-1. Πετυχημένη η ρεβάνς για τη Στουτγκάρδη. Απομένει να μπει στο σωστό δρόμο και στο πρωτάθλημα, όπου μετρά τρεις σερί αποτυχίες. Αρκετά τα αμυντικά λάθη της στα άλλα ματς, διασυρμός στο ματς με το Αμβούργο. Τιμωρημένος ο Μπάντστουμπερ (Α, 8/2). Νοκ-άουτ είναι οι Ντίνταβι (Μ, 9/3 και 2 ασίστ), Κάλαιτζιτς (Μ), Καμίνσκι (Α, 1/0).
Απίθανη χαμένη ευκαιρία για την Ντινάμο Δρέσδης στο Κύπελλο. Αντιμετώπισε στο Βερολίνο τη Χέρτα, την οποία έφτασε στο χείλος του γκρεμού. Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση μετά από το 2-2 της κανονικής διάρκειας. Εκεί η Χέρτα σκόραρε με πέναλτι στο 85’, αλλά ο Έμπερτ απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο 90’. Η Ντινάμο σκόραρε το 3-2 στο 107’ και πάνω που ετοιμαζόταν να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την επόμενη φάση, έγινε το 3-3 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Χέρτα στάθηκε πιο τυχερή (5-4). Άδοξο τέλος στο Κύπελλο για τη Δρέσδη. Δεν φρόντισε να πάρει μία τονωτική ένεση για τη συνέχεια. Έτσι μένει στη… μιζέρια της, μιας και στο πρωτάθλημα προέρχεται από 4 σερί αποτυχίες και 3 ματς χωρίς να σκοράρει. Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Μπρολ. Εξέτισε ο Μίλερ (Α, 10/0), αλλά είναι τιμωρημένοι οι Κρόιτσερ (Α, 4/0) και Έμπερτ (9/1). Απόντες είναι οι Μπος (Τ), Λέβε (Α, 7/0), Χόρβατ (Ε, 9/1).
Αμφότερες οι ομάδες είναι πεσμένες και τρέχουν ένα αρνητικό σερί. Μεσοβδόμαδα η μόνη που σήκωσε κεφάλι στο Κύπελλο ήταν η Στουτγάρδη. Θα πρέπει να σοβαρευτεί για να φέρει εις πέρας αυτήν την αποστολή. Όσο και να μοιάζει εκτός φόρμας η Δρέσδη, δεν αργεί να γίνει το κακό για το φαβορί.