Germany 2. Bundesliga

19:30 Karlsruher SC – Jahn Regensburg
Απόλυτα δίκαιη η ήττα της στο ντέρμπι με τη Στουτγκάρδη. Από το πρώτο μέρος έπρεπε να είχε μείνει πίσω στο σκορ. Εν τέλει «σώθηκε» μέχρι το 60’, αλλά στη συνέχεια την πήρε ο κατήφορος. Ήττα με σκορ 3-0, αν και ο αντίπαλος στο 2-0 έμεινε με 10 παίκτες. Μόνο στο διάστημα μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε κάπως η ομάδα του Άλοις Σβαρτς. Έσπασε πλέον το σερί ισοπαλιών και με τη συγκεκριμένη ήττα φτάνουμε πίσω στις 13 Σεπτεμβρίου για να βρούμε την τελευταία επιτυχία της. Ρεαλιστής ο κόουτς Σβαρτς. Περίμενε ότι κάποια στιγμή θα ερχόταν και αυτό. Είναι μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Οι λεπτομέρειες έως τώρα την κρατούν μακριά από την απαραίτητη… ηρεμία στα της βαθμολογίας. Κρίσιμο το παιχνίδι με τη Ρέγκενσμπουργκ. Από το 2001 έχει να τη νικήσει, αν και δεν έπαιξαν συνεχώς σε Β’ ή Γ’ κατηγορία. Χωρίς απουσίες η γηπεδούχος ομάδα.
Η παράδοση μίλησε και η Ρέγκενσμπουργκ πέτυχε το 5/5 σε νίκες κόντρα στη Χάιντενχαϊμ. Πέραν του πετυχημένου παρελθόντος, υπάρχει και η τωρινή κατάσταση και η νίκη με 3-1 κόντρα στη συγκεκριμένη ομάδα. Άνετη νίκη θα λέγαμε και 5η θέση για την πάντα σταθερή Ρέγκενσμπουργκ. Εξ’ ου και το σερί των 7 ματς χωρίς ήττα. Καίριο το 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κνίπινγκ. Το 1-1 στο 62’ και μετά ανέλαβε δράση ο Άλμπερς. Πολλές χαμένες ευκαιρίες, αλλά και γκολ στο 74’. Ο Τζορτζ στο 85’ «τελείωσε» την υπόθεση νίκης της ομάδας του Σελιμπέγκοβιτς. Ο Τούρκος κόουτς προσπαθεί να κρατήσει χαμηλούς τόνους στα ενδότερα. Δεν είναι για κάτι παραπάνω η Ρέγκενσμπουργκ. Καμία διάθεση για άνοδο. Στόχος απλά η όσο το δυνατόν πιο γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. Εξέτισε ο στόπερ Κορέια (13/0). Μόνιμα εκτός οι Χάιν (Α, 5/0) και Γκάιπλ (Μ, 9/1).
Είναι σε κάμψη η Καρλσρούη και μετά από τις σερί ισοπαλίες, ήρθε η ήττα στο ντέρμπι από τη Στουτγκάρδη. Η Ρέγκενσμπουργκ είναι σαφώς σε καλύτερο μομέντουμ και 7 ματς χωρίς ήττα. Θα αντέξει στην Καρλσρούη, δεν είναι έδρα-φόβητρο και σίγουρα μπορούμε να κινηθούμε προς τα… δεξιά.

19:30 VfL Osnabrück – Hamburger SV

Άλλη μία ισοπαλία πρόσθεσε η Όσναμπρικ στο ενεργητικό της. Κάπως τυχερή στο Μπόχουμ, με τον αντίπαλό της να αστοχεί σε πέναλτι στο δεύτερο μέρος. Ήταν το χρονικό σημείο που πίεζε η Μπόχουμ και άξιζε να σκοράρει. Η Όσναμπρικ… ξεγλίστρησε, πάντως, και κέρδισε την ισοπαλία. Βέβαια να τονίσουμε ότι σε ένα ακόμα ματς… κοιμήθηκε στην αρχή αυτού, μιας και στο 2’ η αντίπαλη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ. Χαμένο πέναλτι ο Άλβαρες στο 10’. Νέο πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και 1-1 ο Σμιντ (είχε δοκάρι στο 31’). Πιο κοντά στη νίκη η Μπόχουμ, όμως, ο Κιν μπλόκαρε το πέναλτι στο 63’. Αν κρίνουμε και από το κύμα ίωσης που είχε η ομάδα, αποτελεί κέρδος η ισοπαλία. Μένει βέβαια πάντα στη μέση του πουθενά, με σκοπό να μην πέσει πιο χαμηλά. Τελευταία παρατάσσει την ομάδα ο Ντάνιελ Τιούν με πιο επιθετικό τρόπο. Δεν θα είναι σοφή τακτική και ενόψει Αμβούργου. Με ίωση εκτός ο Ουαχΐμ (ΜΕ, 11/2). Απόντες οι Γκούγκανιγκ (Α, 9/0), Κλαας (Μ, 3/0), μόνιμα οι Ένγκελ (Α), Κόνραντ (Α).
Ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας το Αμβούργο, καθώς νίκησε την Ντινάμο Δρέσδης με σκορ 2-1. Νίκη έπειτα από δύο σερί εκτός έδρας ισοπαλίες για την ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ. Για αρκετή ώρα φάνηκε ότι θα έμενε σε ένα ακόμα «Χ». Το άγχος κυρίευσε ακόμα περισσότερο τους Βόρειους όταν κυνήγησαν την Ντινάμο στο σκορ από το 47’. Το ξύπνημα απέδωσε. Ισοφάρισε στο 67’ ο Κίτελ, ακυρώθηκε το 2-1 στο 71’ με τον Χάρνικ. Εν τέλει η πίεση ήταν αφόρητη προς την αντίπαλη εστία και ο Κινσόμπι βρήκε δίχτυα στο 94’. Το θετικό σερί είχε και συνέχεια. Αξιοποίησε την γκέλα της Μπίλεφελντ, ενώ έμεινε στο +3 από τη Στουγκάρδη. Η σταθερότητα δεν είναι δεδομένη για την ομάδα του Χέκινγκ. Ειδικά εκτός έδρας οι 4 σερί ισοπαλίες δεν μας γεμίζουν το μάτι. Σημαντικές απουσίες στο συγκεκριμένο ματς. Τιμωρημένος ο Τζάτα (ΜΕ, 12/2). Λόγω ίωσης μένει εκτός ο αρχηγός Χαντ (ΜΕ, 8/3). Ήταν στο 50-50 ο Χίντερζεερ (Ε, 13/4 και 3 ασίστ), αλλά τελικά δεν πρόλαβε. Νοκ-άουτ και οι μπακ Γκιαμερά (5/0), Βάγκνομαν (7/1).
Η Όσναμπρικ είναι σφιχτό σύνολο. Δεν επιτρέπει πολλά-πολλά στους αντιπάλους της. Ειδικά με τους “μεγάλους”, ούτε που τολμά να παίξει με ρίσκο. Το Αμβούργο πάει με 17 παίκτες στο Όσναμπρικ. Υπάρχουν απουσίες, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Τυχερό που “βρήκε” δύο γκολ με τη Δρέσδη. Απόψε δεν θα είναι τόσο τυχερό.