Germany 2. Bundesliga

19:30 Greuther Fürth – SV Wehen
Άξιος βαθμός στο Μπίλεφελντ κόντρα στη δυνατή Αρμίνια. Μπορεί το 2-0 να έγινε 2-2 και να είχε δοκάρι η Γκρόιτερ στο τέλος, εντούτοις πήρε αυτό για το οποίο πάλεψε στο 90λεπτο. Αιφνιδίασε στο 4’ με τον Χργκότα. Διπλασίασε τα γκολ της με τον Νίλσεν (22’). Μείωσε ο αντίπαλος στο 28’. Πιέστηκε αρκετά στη συνέχεια. Άντεξε μέχρι το 62’. Στην κόψη του ξυραφιού το ματς μετέπειτα. Μπορούσε και να χάσει και να κερδίσει. Είχε μάλιστα το δοκάρι με τον Γκριν (87’). Μετά από δύο σερί εκτός έδρας ματς και ισάριθμες ισοπαλίες, η ομάδα του Στέφαν Λάιτλ παίζει εντός έδρας. Αντίπαλος η Βέχεν. Ομάδα που θα κλειστεί και η Φιρτ θα χρειαστεί να παίξει με υπομονή. Δυνάμωσε επιθετικά με τους Χργκότα και Νίλσεν. Έχει γίνει πιο απρόβλεπτη. Υπήρξαν ορισμένα ερωτηματικά μεσοβδόμαδα, αλλά άπαντες δίνουν το παρόν. Οι Ερνστ (Μ) και Μάιερχεφερ (Α) δεν έχουν ακόμα συμμετοχή εφέτος και μένουν εκτός πλάνων.
Χάθηκε εντελώς στο παιχνίδι με τη Ρέγκενσμπουργκ η Βέχεν. Κακό ματς από την πλευρά της και ήττα με σκορ 5-0. Δεν αντέχει σε κριτική η αναμέτρηση. Ότι ακριβώς δείχνει το τελικό σκορ. Πήγε στα αποδυτήρια με 2-0 και δέχτηκε άλλα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Σίγουρα τη «σκότωσαν» τα δύο μαζεμένα γκολ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, εντούτοις το πως πέταξε «λευκή» πετσέτα στο δεύτερο 45λεπτο ήταν άνευ προηγουμένου. Βαριά σφαλιάρα. Άνευ νίκης μετά τις 5 πρώτες αγωνιστικές για τη νεοφώτιστη ομάδα. Σίγουρα έριξε το βάρος στη διακοπή πάνω στο αμυντικό κομμάτι. Μετρά 19 γκολ παθητικό σε 6 επίσημα παιχνίδια. Δυνατό φιλικό τεστ στο 1-1 με την Γκλάντμπαχ. Τονώθηκε κάπως η πεσμένη ψυχολογία της. Έπαιξε ο νεοφερμένος έμπειρος εξτρέμ Άιγκνερ. Εκτός και πάλι ο φορ Τιτς (Ε, 2/1), μαζί με τους πάντα τραυματίες Αγιάνι, Λίσκα, Σένφελντ, Σβάντορφ, Βαξ, που δεν έχουν συμμετοχή εφέτος.
Αν επαληθευτεί ο “άσος”, τότε θα είναι μία λογική εξέλιξη. Όσο είναι πάνω από 2.00 απόδοση μπορούμε να τον τιμήσουμε. Η Γκρόιτερ έχει βελτιωθεί στο επιθετικό κομμάτι, με σημαντικές προσθήκες. Η Βέχεν αμυντικά μπάζει. Να βελτιώθηκε στον ύψιστο βαθμό μέσα στη διακοπή; Θα ρισκάρουμε και θα το μάθουμε. Η Φιρτ μπορεί τη νίκη.

19:30 Karlsruher SC – SV Sandhausen
Καμία σχέση με την αρχή της σεζόν η Καρλσρούη. Τρίτη σερί ήττα με 3-0 στην έδρα της έτερης νεοφώτιστης, Όσναμπρικ. Όλα αυτά πριν από τη διακοπή. Η θέση στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας, αντικαταστάθηκε πλέον μ’ αυτήν στη μέση του πουθενά. Το 2-0 που δέχτηκε στο 48’, νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, της στέρησε κάθε ελπίδα για κάτι καλό στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ήταν μία απλή επιβεβαίωση του κατήφορου στον οποίο βρίσκεται η Καρλσρούη. Αμυντικά κενά και μηδέν πάθος τα… συστατικά της ήττας. Ο κόουτς Άλοις Σβαρτς προσπαθεί να κρατήσει χαμηλά τον πήχη και να μην πέσει σε πανικό η ομάδα. Διόρθωσε κάπως τα κακώς κείμενα στη διακοπή. Εκεί δοκίμασε και πιθανή αλλαγή συστήματος ενόψει ντέρμπι με τη Σάντχαουζεν. Να αφήσει στην άκρη το 4-4-2 και να μεταβεί στο 4-2-3-1, για μεγαλύτερη σταθερότητα στο κέντρο. Πετυχημένο τεστ με 4-2 κόντρα στη γαλλική Μετς. Και πάλι, όμως, φάνηκε επιρρεπής στο λάθος η άμυνά της. Μένει εκτός ο δεξιός μπακ Ρόσμπαχ (5/0). Αποκτήθηκε ο Λουξεμβούργιος διεθνής μπακ Κάρλσον.
Από τις πλέον φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας η Σάντχαουζεν. Σωστή νίκη με 1-0 κόντρα στην Ντάρμσταντ. Το γκολ στο 47’. Χωρίς συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο. Ο αντίπαλος έμεινε με 10 παίκτες στο 58’ και κάπου εκεί χάθηκε το ματς για την Ντάρμσταντ. Από την άλλη η Σάντχαουζεν έδειξε το πόσο κυνικό σύνολο είναι. Με μόλις 4 γκολ στο παθητικό της, βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας. Απίστευτη πορεία για τη «μικρή» Σάντχαουζεν, που έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο. Παρά τις αποχωρήσεις, κυρίως βασικών στράικερ, και πάλι βρίσκει άκρη. Αυτήν τη φορά με τον Τσένγκα στο 47’. Απώλεια της τελευταίας στιγμής ο Φέρστερ (Μ, 5/1, 2 ασίστ), που μετακόμισε στη Στουτγκάρδη έναντι 3 εκατ. ευρώ. Τρελά χρήματα για τον σύλλογο. Αποκτήθηκε ο Κοσοβάρος Χαλίμι (Μ, Μπρόντμπι), αλλά είναι ακόμα ανέτοιμος. Ηττήθηκε σε φιλικό 2-1 από την… Ντάρμσταντ, την οποία νίκησε την αμέσως προηγούμενη εβδομάδα. Ξεχώρισαν αρκετοί «αναπληρωματικοί». Μόνιμες οι απουσίες των Ντίκμαν (Α), Καρλ (ΑΜ), Κούλοβιτς (ΑΜ).
Αρκετά λανθασμένες οι αποδόσεις των δύο πλευρών. Ναι μεν πιο γεμάτο ρόστερ η Καρλσρούη, εντούτοις μπήκε στη διακοπή με τρεις σερί ήττες. Και η Σάντχαουζεν έχει ρυθμό, επιστροφές και σαφώς καλύτερη ψυχολογία. Τι μας αποτρέπει από την κόντρα; Η αλλαγή συστήματος των γηπεδούχων και κατά πόσο θα βελτιωθούν στο παιχνίδι τους.