Germany Bundesliga

21:30 Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen
Στο… τσακ έχασε τη νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης η Άιντραχτ και έτσι παρέμεινε στο κέντρο της βαθμολογίας. Σκόραρε στο 88’ το 2-1 με τον Αντρέ Σίλβα, αλλά στο… καπάκι ήρθε το 2-2 με πέναλτι, το οποίο έκανε ο Χασέμπε. Δίκαια πράγματα, αν και για 20’ στο δεύτερο μέρος ήταν σαφώς ανώτερη. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τις δυσκολίες της στο γκολ, όπως έχει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν. Και πάλι, βρίσκει δίχτυα, κυρίως, όμως, στο 2ο μέρος (7/9 γκολ της στο β’ ημίχρονο). Δέχεται γκολ με σχετική ευκολία βέβαια, αν και πλέον με νέα πρόσωπα τους Εν’ Ντικά και Τουρέ, που, όμως, επίσης δεν προσφέρουν την απαραίτητη σιγουριά. Σίγουρα θέλει βελτίωση στα μετόπισθεν. Πόσο μάλλον μετά το φιλικό της περασμένης εβδομάδας με την Γκίσεν (1-3). Γερή σφαλιάρα για τα… δεύτερα της ομάδας. Γενικότερα συναντά δυσκολίες εντός έδρας κόντρα στην Μπάγερ. Την Πέμπτη παίζει εντός έδρας ένα κρίσιμο παιχνίδι για το Γιουρόπα Λιγκ, με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης.
Αγωνιστικά Νέα:Η επιθετική δυάδα είναι το ζητούμενο για την Άιντραχτ, με τον Ντοστ να πιέζει για θέση βασικού, δίπλα στον Αντρέ Σίλβα. Επέστρεψε κουρασμένος από το πολύωρο ταξίδι ο Καμάντα (Μ, 7/0) και ίσως να μη ληφθεί υπόψιν για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Μένει εκτός και πάλι ο βασικός γκολκίπερ Τραπ (6 συμ.). Μη βασικοί και δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Ρους (Α), Ντε Γκουζμάν (Μ).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ρένοφ – Τουρέ, Χασέμπε, Χίντερεγκερ – Ντα Κόστα, Φερνάντες, Σο, Ρόντε, Κόστιτς – Ντοστ, Α. Σίλβα
Τυχερή η Λεβερκούζεν που περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1 με τη Λειψία. Κομπάρσος στο πρώτο ημίχρονο οπότε και επέτρεψε πάμπολλες ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα. Η αστοχία του αντιπάλου και ο Χραντέτσκι κράτησαν το… μηδέν στην άμυνα. Από τη στιγμή που γλίτωσε στο πρώτο μέρος, ήρθε η δική της ανάταση στο δεύτερο ημίχρονο. Σκόραρε με τον Φόλαντ (66’) και πάνω που ο αντίπαλος φάνηκε να μην έχει λύσεις, ήρθε το 1-1 στο 78’, μετά από αδράνεια στην άμυνα. Είναι στην 7η θέση με 14 βαθμούς. Το καλύτερο ξεκίνημά της εδώ και 6 χρόνια. Ούτε έχει σκοράρει με κεφαλιά, ούτε έχει δεχτεί γκολ με τον συγκεκριμένο τρόπο. Ο Φόλαντ παραμένει το Α και το Ω της Μπάγερ, έχοντας μέσα στο 2019 12 γκολ και 9 ασίστ. Ο Πέτερ Μπος ξέρει ότι ο αντίπαλος δεν θα κλειστεί και πως δημιουργεί στην έδρα του. Αυτό θα τη βολέψει κάπως. Εντούτοις υπάρχει και το παιχνίδι με την Ατλέτικο Μαδρίτης μεσοβδόμδα για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Προβληματισμένος είναι ο Ολλανδός κόουτς για το γεγονός ότι είχε αρκετούς διεθνείς εκτός προπονήσεων. Μόλις την Πέμπτη επέστρεψαν οι περισσότεροι και έτσι κατάφερε και έκανε μία (και μόνο) εντότητα, με όλους τους παίκτες στη διάθεσή του. Τραυματίστηκε ο Αράνγκις (ΑΜ, 7/1) και μένει εκτός πλάνων για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Το ίδιο ισχύει και για τον αναπληρωματικό μπακ Σίνκχραφεν (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-2-4-1): Χραντέτσκι – Τα, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ – Μπάουμγκαρτλινγκερ, Ντεμιρμπάι – Λ. Μπέντερ, Χάβερτς, Αμΐρι, Φόλαντ – Αλάριο
Αμφότερες έχουν να αγωνιστούν στην Ευρώπη. Είχαν εν τω μεταξύ και αρκετούς παίκτες που έπαιξαν με τις Εθνικές ομάδες. Η κούραση θα παίξει το ρόλο της στο δεύτερο μέρος, αλλά τότε είναι που η Άιντραχτ οργιάζει. Αμυντικά οι γηπεδούχοι δεν πείθουν, επιθετικά αμφότερες “πετάνε”. Κάπως καλύτερη η Μπάγερ, δεν θα χάσει, αλλά θα σκοράρουν και οι δύο.